Mustafa Islamoglu'na neler oluyor?

Kaptan

Mecra Yazarı
Mustafa Islamoglu'na birseyler oldu son gunlerde. Dikkatinizi celbetti mi bilmiyorum, israrla ve siklikla dedigi su;

"Bu toplumun ihtiyaci dindarlik degil, bu toplumun ihtiyaci insanlik"

"Bu toplumun ihtiyaci dindarlık degil, bu toplumun ihtiyaci merhamet."

"Bu cografyanin ihtiyaci dindarlik degildir.
Bu coğrafyanın ihtiyaci insanliktir.
İnsan olmadan müslüman olunmaz."

Buradan anliyoruz ki, dine gerek yok ya da hadi daha insafli olalim; din olmasada
gerçekte, kişi merhametli ve insancıl olabilir.

Din zaten insan olmayi, ahlakli ve merhametli olmayi emretmiyor mu hoca? Merhamet ve ahlak sahibi olmak zaten Dindar olmanın sonucu degil mi?

Ha bununla "dindar olduğunu söyleyen kişilerin bu özelliklerden yoksun olduğunu" ifade etmeye çalışıyorsa acik acik soylesin.

Hic kusura bakmasin, humanist salvolar bunlar, tribunlere oynuyor yine.

alanyali07

Kıdemli Üye
mealcilerin bir facebook sayfası var.. 2 sene önce mealci olduğunu gördüğüm birkaç kişi şimdi deist ya da ateist.. hepsi değil tabi.. 2 sene önce hadisleri kıyasıya eleştirirken şimdi ayetleri eleştiriyorlar.. canlı örnek olarak onları izliyorum ibretle..
salt mealcilik insanı yavaş yavaş o noktaya sürüklüyor..

Kaptan

Mecra Yazarı
mealcilerin bir facebook sayfası var.. 2 sene önce mealci olduğunu gördüğüm birkaç kişi şimdi deist ya da ateist.. hepsi değil tabi.. 2 sene önce hadisleri kıyasıya eleştirirken şimdi ayetleri eleştiriyorlar.. canlı örnek olarak onları izliyorum ibretle..
salt mealcilik insanı yavaş yavaş o noktaya sürüklüyor..
Her hadisi elestiren mealci degildir. Bugun, Kuran'i temel, sunneti de ikincil derece kaynak mesabesinde goren ancak her hadisi mutlak dogru kabul etmeyen kesime de mealci yakistirilmasi yapildigini goruyoruz. Sirf sen ve/veya imam Buhari kabul ediyorsun diye bir hadisi inkar etmek beni mealci yapmiyor.

t@mam

Üye
Din zaten insan olmayi, ahlakli ve merhametli olmayi emretmiyor mu hoca? Merhamet ve ahlak sahibi olmak zaten Dindar olmanın sonucu degil mi?

.

“Ey Peygamber kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı ‘sert ve caydırıcı’ davran. Onların barınma yeri cehennemdir. Ne kötü bir dönüş yeridir o.” (66/9)

Allah’a ve Resûlü’ne karşı savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuğa çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri, asılmaları ya da elleriyle ayaklarının çaprazca kesilmesi veya (bulundukları) yerden sürülmeleridir. Bu, dünyadaki aşağılanmalarıdır, ahirette onlar için büyük bir azab vardır.” (5/33)

Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resûlü tarafından (faizcilere karşı) açılan savaştan haberiniz olsun. Eğer tevbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz. bakara m.279 diyanet vakfi:ROFLMAO:

Diyanet faizden kaç para kazandı

:rolleyes::devilish:

DAlRqUNXsAAQw9c.jpg

DB9SZ5mWsAAqTko.jpg

Son düzenleme:

Yahayy

Kıdemli Üye
Tam tersi ben mealciliğin tam bir rezalet olduğuna karar verdiğimde,
kendi algımdaki din kavramını yeniden anlamlandırdım,.

Mehmet Okuyan, Caner Taslaman, Mustafa İslamoğlu, Edip Yüksel gibi kılıf ve kıvırtma ustalarını dinlerken çıldırıyorum :D
Bu kadar yalanı saptırmayı kendilerine nasıl kabul ettirebiliyorlar anlamak mümkün değil.
Spor salonunda millet şarkı dinlerken ben genelde bir sure seçip, tefsirini, mealini vs özelde seçilmiş bir konuyu dinlerim.
Mehmet okuyanın bir satırlık şahitlik ayetini izah etmeye çalışırken, 1 saatten fazla
konuşup hiçbirşey anlatamaması artık sabrımı taşırdı, konuyu derinlemesine ele aldım ve kanaat olarak gördüm ki,
adam aslında bizi gerçekte olmayan, ama kendi iradesinde olmasını istediği bir hayale kılıflar bularak orjinalliği bozuyor,
yeni bir din ve sosyal hayat oluşturuyor aslında. Bu bende bir fitil ateşledi ve tüm ihtilaflı konular dahil, neredeyse tüm kuranı yeniden tekrar tekrar okudum, meal üzerinden bu metne yaklaşmak, yaşanmış gerçekliğin karşına text olarak o anda kılıf olarak ürettiğin şeyleri koymak,
sadece modern insanın bir savunma içgüdüsü...

Hele hele Edip yüksel gibi bu kitap beni rahatsız ediyor, ama inanmak için uydurduğu, tamamı algıda seçicilik sonucu,
numeroloji çalışması ürünü 19 mucizesi olduğu için inanmak zorundayım paradoksu beni benden alıyor.
Bu insan ben mantık felsefe hocasıyım diyor paradoksa bakar mısınız, aslında içerik olara anında reddedeceği içeriğe
sadece kendilerinin bulduğu, kitabın ilk muhataplarının haberi bile olmayan onlarca uyduruk mucize olduğu için inanıyormuş.

Vel hasılı kelam, Mustafa İslamoğlununda ve dahası Mustafa Öztürk gibi, Hayri Kırbaşoğlu gibi şahısların iç dünyalarında
bazı kabuller olduğunu ama toplum dinamiklerini bildikleri için ehveni şer mantığı ile konuştuklarını düşünüyorum.

Tabi bir de şeytan gibi kurnazlığına sahip, bütün bu paradoks ve çelişkileri adı soyadı gibi bilip, okuduğu kariyerini yaptığı dini ticari mal olarak kullanıp tezgahlarında satan Cukkalı gibi tipler tamamen tasnif dışı. bu tip adamların ben sadece mecburen tezgahlaırndaki mal bu olduğu için dünyalık vs uğruna bu olguyu pazarladıklarını düşünüyorum. He Mahmut ustaosmanoğlu gibi gerçekten söylediklerine kalben inanan, bireysel olarak aslında tutarlı tipler de var onlar ayrı ama, aynı cemaatin içinde, cübbeli, şenocak gibi tiplerin bu dini ticari mal olarak kullandıklarını düşünüyorum.

Kaptan

Mecra Yazarı
Yahayy son durumun nedir peki ?:)
Kisaca bi alsak senden..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ohoo ho, İslamoğlu ve avanesini daha yeni mi anlıyorsunuz!

İslam dininin temel hakikati tevhid akidesi, dışa yansıması ise yaşam tarzıdır, ahlâktır, edeptir. Bu dışa yansıyan ahlâkı Hz. Peygamber üzerinden örneklendirilmiştir. Yani Peygamber usüldür, Kur'an ise asıl.. Usülsüz asıl olmaz. Bu işlevleri popülarizm üzerinden yok ediyorlar. Kitleler fonksiyon bilmez. Bu yüzden dinlediği kişide karizma arar. İçeriği anlamaz çünkü. Çünkü insan maymun gibi taklit fıtratı üzre yaratılmıştır. Nerede bir karizma bulursa onu kendine rolmodel edinir. Doğamızda bu var.. Herifler bu noktaları işleterek toplumu saptırıyorlar.

Sizler, sünnetleri tiye alan bu tiplerin amacını ne sanıyordunuz? Asla götüren usülleri imha etmekle vazifeli bunlar. Usül olmayınca asıl hiçbir şey ifade etmez çünkü.. Bu yüzden İslam külliyatına, birikimine saldıran tiplerden acaip nefret ediyorum... Lan arkadaş bir birikim nasıl oluşur, ne işe yarar, nasıl faydalanıp devam gidilir, bütün bunları anlamadan etmeden -koskoca diyanet reisi bile- hadislere geçmiş alimlere dil uzatıyorlar. Senin işin mi arkadaş ayıklamak? Ayıklamak demek yeni bir fırka kurmak demektir. Amacın fırkalaşmak olmasada ayıklama işine başladığın zaman bu kendiliğinden oluşur zaten doğal olarak.. Sen kimsin, kendini ne sanıyorsun, tüm ümmet senin ağzına bakıyormuş ve hemen kabul edecekmiş gibi ahkam kesmeler falan... Yau bunlarda gram akıl yok!

Son düzenleme:

Yahayy

Kıdemli Üye
That's enough diyon yani

Aşağı yukarı...
Her insanın maruz kaldığı kendi parametreleri, kendi dünyası ile yüzyüze olduğunu düşünüyorum.
Genel geçer değinilmiş üç beş ana tema hariç, din olarak kabul edilen pratik olduğu gibi sıkıntı, olduğu gibi paradoks.

Hakperest

Kıdemli Üye
Aşağı yukarı...
Her insanın maruz kaldığı kendi parametreleri, kendi dünyası ile yüzyüze olduğunu düşünüyorum.
Genel geçer değinilmiş üç beş ana tema hariç, din olarak kabul edilen pratik olduğu gibi sıkıntı, olduğu gibi paradoks.
Bence deizmi aştın yahayy
Tipik bir agnostiksin artık
Bilimde pozitivist olmanda sonuç tabiki
Bize hep rol mu yaptın merak ediyorum doğrusu

Allah kimseyi düşürmesin

Yahayy

Kıdemli Üye
Bence deizmi aştın yahayy
Tipik bir agnostiksin artık
Bilimde pozitivist olmanda sonuç tabiki
Bize hep rol mu yaptın merak ediyorum doğrusu

Allah kimseyi düşürmesin

İşin aslında bakılırsa ben agnostizm tanımına sana nispeten baya baya uzak kalıyorum.
Çünkü ben bildiğin somut, verilerle gerçeğe dokunuyorum,
sen paralel evrenler, başka bir boyutta indirilen Adem falan filan,
bildiğin masalcı dede modundasın, iyi de maruf dediğimiz islamın anacaddesi, ana söylemi senin söylediklerini söylemiyor ki,
sen nasıl müslümansın, önce inancına sahip çık, asıl agnostik sen oluyorsun bu durumda, kafanın almadığı,
bilimin söylediğini de kabul etme cesareti gösteremediğin hususlarda bildiğin senaryoyu dayıyorsun.
Senden ala agnostik mi olur, hatta bir level ötesisin, bilinmezliği belki diye masallarla destekliyorsun.

Hakperest

Kıdemli Üye
İşin aslında bakılırsa ben agnostizm tanımına sana nispeten baya baya uzak kalıyorum.
Çünkü ben bildiğin somut, verilerle gerçeğe dokunuyorum,
sen paralel evrenler, başka bir boyutta indirilen Adem falan filan,
bildiğin masalcı dede modundasın, iyi de maruf dediğimiz islamın anacaddesi, ana söylemi senin söylediklerini söylemiyor ki,
sen nasıl müslümansın, önce inancına sahip çık, asıl agnostik sen oluyorsun bu durumda, kafanın almadığı,
bilimin söylediğini de kabul etme cesareti gösteremediğin hususlarda bildiğin senaryoyu dayıyorsun.
Senden ala agnostik mi olur, hatta bir level ötesisin, bilinmezliği belki diye masallarla destekliyorsun.
Kuran bana yeter
Anlamadığım yerlerde peygamber de yol gösterir.
Biz agnostik değiliz gayba iman ederiz, güveniriz. Yani sıkı bir doğruluk anlayışımız, kesin dogmalarımız var

Yahayy

Kıdemli Üye
Kuran bana yeter
Anlamadığım yerlerde peygamber de yol gösterir.
Biz agnostik değiliz gayba iman ederiz, güveniriz. Yani sıkı bir doğruluk anlayışımız, kesin dogmalarımız var

Peygamberin gösterdiği yolu kabul ettiğinizi ben pek düşünmüyorum, hatta kesinlikle biliyorum ki,
asla onu dinlemez bir çok söylediğine kılıf bulursunuz, az önce yaptığın gibi, halbuki hadislerde
ademle ilgili onlarca somut bilgi veren kaynak var ama sen naptın, kendi mantığına göre bir kılıf bulup tevil ettin,
neden çünkü, konunun nerelere gideceğini bildiğin için baştan önlemini aldın.

Bakma avam halk bilmiyor, din tanımından bildiği, kelimei şahadet, salavat, namaz sureleri,
iyilik,güzellik, kapanmak, sünnet olmak falan üç beş basit başlık.
İslam sosyolojisini,rejimini getir sen bir Anadolu Türk annesine siyer ve hadislerdeki gibi anlat
seni sapık diye süpürge sapıyla kovalar, o yüzden piyasa islamının aslında senin bööö dediğin deistlikten çok da bir farkı yok,
Allaha inan iyilik yap...

Hakperest

Kıdemli Üye
Peygamberin gösterdiği yolu kabul ettiğinizi ben pek düşünmüyorum, hatta kesinlikle biliyorum ki,
asla onu dinlemez bir çok söylediğine kılıf bulursunuz, az önce yaptığın gibi, halbuki hadislerde
ademle ilgili onlarca somut bilgi veren kaynak var ama sen naptın, kendi mantığına göre bir kılıf bulup tevil ettin,
neden çünkü, konunun nerelere gideceğini bildiğin için baştan önlemini aldın.

Bakma avam halk bilmiyor, din tanımından bildiği, kelimei şahadet, salavat, namaz sureleri,
iyilik,güzellik, kapanmak, sünnet olmak falan üç beş basit başlık.
İslam sosyolojisini,rejimini getir sen bir Anadolu Türk annesine siyer ve hadislerdeki gibi anlat
seni sapık diye süpürge sapıyla kovalar, o yüzden piyasa islamının aslında senin bööö dediğin deistlikten çok da bir farkı yok,
Allaha inan iyilik yap...
Cennetin kapıları isteyene ama hakkedene açıktır
Bu toplum Allah cc a inanıp cenneti istiyor
Allah cc ise hakkedene verecek
Bu hakkediş ise iman ve güzel ameldir
Güzel amelin başında ise namaz, ahlak ve fakiri doyurmadır
Bu toplumda bu şartları taşıyan nice insan var
Türkiye insani yardımda dünyanın önde gelen ülkesi sayılır

Deistlerin ise cennet beklentisi yoktur
Dolayısıyla hakketmeleri nafiledir
Red edene Allahın cc cennet vermesi düşünülemez

Hz Âdem’e gelince peygamber sav ne diyorsa haktır