Namaz anne kucağıdır

Ah Min'el AŞK

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Haz 2008
Mesajlar
5,479
Puanları
113
Web sitesi
askinelinden.wordpress.com
Namaz anne kucağıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini şartsız sever, onları kucağına alır, göğsüne bastırırsa namaz da bütün ibadetleri kucağına alır, göğsüne şefkatle bastırır. Namaz kocaman bir kalptir. Bütün ibadetleri içine alır.
Namaz, Allah’ın varlığı ve birliğine inancın duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdiki olması sebebiyle Allah’tan başka ibadet edilecek bir dostun olmadığının itirafı olması yönüyle tevhid ibadetini içine alır.

Namaz yemeden-içmeden ve cinsel isteklerden vb. uzak kalınması, olumsuz duygu, düşünce ve davranışların kaynağı nefsi kontrol altına alma gücünü sağlaması sebebiyle oruç ibadetini kapsar.

Böylece o, insanın zihnini kötü düşüncelerden, gönlünü kötü duygulardan, dilini kötü sözlerden, kulağını kötü seslerden koruması yönüyle oruç ibadetini içine alır.

Namaz zamanı, canı, malı Allah’ın sevgi ve yakınlığını kazanma yolunda feda etme ve vaktin, canın, malın ölçüsünü bilerek ömrün hesabına hazırlanma olması sebebiyle zekat ibadetini içinde barındırır. Namaz, Allah yolunda insanın canını bile feda edebilecek bir ruh zenginliğine kişiyi ulaştırabileceğini gösterir.

Namaz insanlar arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünleşme duygularını kuvvetlendirerek insanlar arasında sevgi ve güven duygularını yaygınlaştırması sebebiyle hac ibadetini içine almaktadır. Hacda kurban kesilir namaz ibadetinde de nefsin olumsuz duygu düşünce ve istekleri Allah yolunda kurban edilir. Hacda Vakfe esnasında insan dua edip hatalarını sorgular, Allah’tan bağışlanma diler, namazda da kul “O, hesap gününün sahibidir” diyerek aynı ruh halini yaşar. Hacda Safa ile Merve arasında Rabb’ine ve Allah yolunda mücadeleye koşan kul, namazda “beni kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet” diyerek Rabb’ini tercih ettiğini O’na aşık olduğunu belirtir.

Namaz tesbihi de engin gönlünün içine alır. Namaz kılan kul, “Rabb’imi övgü ve sonsuz bir şükürle tesbih ediyorum, secdede yüceler yücesi Rabb’imi tesbih ediyorum” diyerek bütün kainatla beraber Allah’ı anmanın ayrıcalığına kavuşur. Namaz tenzihi de sıcak kucağına bastırır. Namaz kılan kul, “Rabb’imi övgü ve sonsuz bir şükürle kullara ait bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyorum, secdede yüceler yücesi terbiye edicimi ve sahibimi tenzih ediyorum” demektedir. Namaz müminin kalbinin ilacı olan dua ibadetini de içine alır.

ESMA SAYIN EKERİM
 
Üst