Nietzsche'ye Dair...

t@mam

Üye
2006 Senesiydi sanırım bu foruma üye olduğumda.Ozaman müslümanlar iyi kötü kendi dinlerini konuşurlardı.Şimdi bakıyorumda dinlerinden başka herşeyi konuşuyorlar.Mesela Nureddin zengiyi anlamayan henüz yeterince konuşmamış olanların bir dinsizin dinsizliklerini konuşabilmeyi maheret veya övünç kaynağı görebiliyorlar.Kabirde sorarlar size friedrich 'i...
Anlayan beri gelsin :)

Bir insanın düşünsel yazıları ile,
af edersiniz ibinelik iddiasının ne alakası var? Var ya bu fetö ahlakından başka hiçbir şey değildir.
pülen ersooy ablanız dilinden hiç rabbisini düşürmez.. Ben ne kadar af edersiniz ipne görüyorsam. Hepsi bir çok toplumdaki insandan daha dobra ve mert ve doğru sözlüdür.
Yani ipneler bilgi sahibi olamaz, doğru söylemez demek ki bu mantıkla.. Ama görüldüğü üzere veriler tam aksi yönde.. Hele bir tane dövülen ipne var ki adam ayaklı kütüphane gibi.. Düşüncesini ifade etti delikanlıca diye cahiller adama öldüresiye saldırdı.. Bir suç işlemiş ise bu ülkenin yargısı ve resmi kurumları vardır. Siz adam ipne diye şahıslara saldıramazsınız, itibarsızlaştıramazsınız. İpnelik islam dininde yasaklanmış olabilir. T.C. laik bir uluslararsı hukuk kurallarına tabi devletdir. Yani neresinden tutarsam tutyaım elimde kalıyorsunuz.

Son düzenleme:

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
“İnsanı aşmak lazım, içinden geçerek, üzerinden atlayarak değil. Bir ip cambazı ihtimamında dengeli ve dikkatli yürüyerek”

Nietzsche boş adam değil. Korkunç derin tefekkürleri var.

Zaman zaman diyorum ki, eğer Allah, A'raf'ı Nietzsche için yaratmadıysa kim için yarattı, şayet A'raf “lâ ilahe” ile “illallah”ın tam ortasıysa?

“Hayır, diyebilmek, her şeyi yok'lamak lazım, o büyük kabulün, o büyük evet'in gelmesine meydan açmak için”

Açık söylüyorum ben Nietzsche üzerinden “lâ ilahe”nin ne demek olduğunu anlar gibi oldum. Eğer bu herifi anlayamıyorsak inanın imanımızın taklidi olmasından ötürü anlayamıyoruz, çünkü bizler “lâ ilahe” demeden “illallah” dedik. Suçumuz bu, ve küfre kapalı olduğu kadar bu tür bir imana da kapalı hakikatin kapıları..!!! Hayatta hiçbir şey, eğer çilesi çekilmemişse hak edilmiş değildir, bu kural iman için de geçerli, bunu böyle bilin. Önce “lâ ilahe”yi anla ki “illallah” hak edilmişliğiyle cuk diye otursun.

“hayatın her alanını kapsayan ahlak kurallarıyla gelirler sana, şunu yapma bunu yapma diye. Sonra en çok kanı dökerler, en büyük hırsızlıkları yaparlar, domuzun midesinin her şeyi hazmedebilmesi gibi. Normalde rahat uyuyamaz bu çelişkiyle insan. Bu yüzden yatıp kalkacağın saati bile sana emrederler, vicdanınla baş başa kalmayasın diye!”

“Ön kabuller, hakikat için yalanlardan daha tehlikedir.”

Nietzsche ahlaksızlığı önermiyor. Bilakis insanı insanlığından çıkartan ahlakı sorguluyor. Ha, bu noktada, “Nietzsche bunu Hristiyanlık üzerinden yapıyor, dolayısıyla biz öyle değiliz” diyebilirsiniz! Öyle midir acaba, herkes kendini ve çevresini sorgulamalı diye düşünüyorum? Böyle bir durum yoksa zaten o elbise sana biçilmemiş demektir, niye rahatsız oluyorsun ki? Ortada yeterince bu tip insanlar var, onlar rahatsız olsun.

Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
Ne ilginciz. İşimize gelince camilerde vaaz kürsülerinde ilim çindede olsa alınız hadisini okuruz. İlme dikkat çekeriz göya. Ama ezberdir bu. Ezber olmasa çinden alınmasına onay verilip, nichtzeden alınmasına karşı çıkılmazdı. Bu kadar cahiliz. Len bizden adam olur mu?

Kaptan

Mecra Yazarı
Hikmet nerde olsa bizim yitik malımızdır
Nietzche yi bilmem ama yazdıklarında hikmet varsa almak durumundayız
Velevki .... olsa

Yahudiligi ahdi kadim'den ve yahudi zihniyetini olusturan Talmut, Torah ve Misna"dan, Marksizmi Karl Marx'in eserlerinden, Kapitalizmi Adam Smith'den en dogru bicimde ogrenirsin vs.

Nietsche ateist idi. Ahlak, deger ve duzen icin Tanri'ya gerek olmadigini savunan ki yazilarinda bunu surekli vurgular, ve bilimi kutsayan birinden hikmet adina bizim ogrenecegimiz ne olabilir Allah askina. Bizimkilerin suyu mu cikti.

Hakperest

Kıdemli Üye
Yahudiligi ahdi kadim'den ve yahudi zihniyetini olusturan Talmut, Torah ve Misna"dan, Marksizmi Karl Marx'in eserlerinden, Kapitalizmi Adam Smith'den en dogru bicimde ogrenirsin vs.

Nietsche ateist idi. Ahlak, deger ve duzen icin Tanri'ya gerek olmadigini savunan ki yazilarinda bunu surekli vurgular, ve bilimi kutsayan birinden hikmet adina bizim ogrenecegimiz ne olabilir Allah askina. Bizimkilerin suyu mu cikti.
Onlar ibni sina vs den ilim alırken dinini de almadılar
Nietsche yi bilmiyorum ama varsa faydalı bir şeyler
Neden almayalım

Mesela Sefiller romanını okuyunca bir hiristiyanın islam ahlakını görüyorum, tadıyorum, ürperiyorum
Yani almam gereni alıyorum
Çan ve haçı ise orda bırakıyorum

Kaptan

Mecra Yazarı
Onlar ibni sina vs den ilim alırken dinini de almadılar
Nietsche yi bilmiyorum ama varsa faydalı bir şeyler
Neden almayalım

Mesela Sefiller romanını okuyunca bir hiristiyanın islam ahlakını görüyorum, tadıyorum, ürperiyorum
Yani almam gereni alıyorum
Çan ve haçı ise orda bırakıyorum
21. Mesaji oku teyidi 23. Mesajda

Hakperest

Kıdemli Üye
21. Mesaji oku teyidi 23. Mesajda
Vahdeti vucud problemli olduğu kadar
Maddesel kainat bakışı da problemlidir
Eğer takıldığın nokta burasıysa

Yani dünyayı Allahtan bir cüz yapmak ile
Müstakil bir evren görüşü aynı oranda şirktir
Eğer bir tanesini şirk addedersen tabi

Ben iki tarafı da anlıyor ve mazur görüyorum
Çünkü algılardan kurtulmak basit değil
Kainatın melekutunu kavramak da üç günlük iş değildir
Benim de ibni arabiyi şirkle itham ettiğim yıllarım oldu
Hatta bu forumda üye olduğum ilk yıllarda adminden uyarı bile almıştım
Ben vucudçular gibi maddi evreni inkar,
Ama Müstakil Maddeciler gibi Allah cc tan bir cüz' olduğumuzu ret ediyorum

Sıfatların inşa ettiği ve ölçümü imkansıza yakın bir yenilenen frekansta yeniden yaratılmaktayız
Bu yaratılma durduğu karede kainat yoktur artık
Yani saniye içinde trilyondan fazla kez yaratılıp yok olmaktayız
Bu dehşetli güç ve işlemi kavramak basit değildir

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Prof. Dr. Yusuf Kaplan'a ait bir köşe yazısı:

Nietzsche: "İslâm"ın önünde diz çökmeliydik"

Türkiye''de entelijansiya olmadığını söylediğimde bazı kişiler rahatsız oluyorlar. Şerif Mardin''in deyişiyle bu ülkede yalnızca "literati"nin / okumuş yazmış kişilerin olması, bırakınız Türkiye''nin, kendi yaratıcı ruhunu ve kurucu iradesini harekete geçirebilmeyi, Türkiye''nin yaratıcı ruhun ve kurucu iradesini neyin oluşturduğunu bilen bilemeyen zihinsizleştirilmiş zihinler etrafta mebzul miktarda kol geziyor.

Hâl böyle olunca da, ne kendi medeniyet dinamiklerimizle, ne de hâkim kültürün, yani Batı kültürünün medeniyet dinamikleriyle yaratıcı ilişkiler kurabiliyoruz. O yüzden, düşünce hayatında da, sinema, müzik, edebiyat, mimari başta olmak üzere sanat hayatında da dünyaya özgün şeyler armağan edebilecek çapta büyük atılımlar ve açılımlar gerçekleştirebiliyoruz.

Türkiye''de çok berbat bir entellektüel körleşme ve kötürümleşme var: Batı kültürüyle de, İslâm kültürüyle de kurduğumuz ilişkilerin yalnızca platonik aşk ve nefret ilişkilerine, dayanan simülatif (sığ, sahte ve sathî) ilişkilere dönüşmesi, son kertede, Batılılaşma / sekülerleşme macerasına sürüklenen ülkemizin mecrasını yitirmesine, dolayısıyla hâkim kültürün bütün normalarını ve formlarını kölecesine taklit etmemize, üstelik de karikatürize ederek tepe tepe tüketmemize yol açıyor.

Karikatürize edilen, belki de en önde gelen Batılı düşünürlerden biri de "ateist" ve "nihilist" diye yaftalayarak üstünü çizdiğimiz ya da duruma göre putlaştırdığımız Nietzsche''dir.

Nietzsche''yi karikatürize ettiğimizi gösteren en önemli göstergelerin başında onun "Tanrı öldü" sözünü dümdüz bir şekilde anlamaya kalkışmamızdır. Nietzsche, "Tanrı öldü" derken bir ateist veya nihilist olarak konuşmaz; aksine Batı''da Tanrı''nın öldürüldüğünden sözeder. Sözgelişi, Putların Alacakaranlığı başlıklı kitabnda aklın putlaştırılmasına karşı tam bir savaş ilan eder. Socrates''tan başlayark bütün bir Socrates-sonrası, temelde rasyonalist Batı düşüncesini yerden yere vurur.

Deccal-Sahte İsa başlıklı kitabında ise Hıristiyanlığı, özellikle Tanrı tasavvurundaki absürtlükten ötürü yerle bir eder. Size bugün Deccal kitabında yer alan, onun İslâm''la ilgili tespitlerini aktarmak istiyorum. Okuyunca şoke olacağınızı tahmin ediyorum. (Ayrıca Nietzsche''nin bu iki kitabının bayramdan hemen sonra Külliyat Yayınları tarafından özenli bir çeviriyle -yeniden ve adam gibi bir Türkçe''yle- dilimize kazandırılacağını hatırlatmak istiyorum). İşte Nietzsche''nin, "İslâm''ın önünde diz çökmeliydik" dediği o çarpıcı gözlemleri:

"Eğer İslâm, Hıristiyanlığı küçük ve hakir görüyor idiyse, böyle görmekte bin kez haklıydı: Çünkü İslâm, insanı yüceltir ama putlaştırmaz...

Hıristiyanlık, bizi, kadim dünyanın [antik Yunan ve Roma] kültürünün mahsulünden mahrum bırakmıştı. Üstelik bununla da yetinmemiş, daha sonraları, bizi İslâm kültürünün mahsûlünden de mahrum etmişti. Aslında bize (insan olarak bize], Grek kültüründen de, Roma kültüründe de, esasta, temel meseleler açısından daha yakın olan, bizim [insan olarak] duygularımıza, zevklerimize ve seçimlerimize daha doğrudan hitap eden İspanya''daki o harikuâde İslâm kültürü ve İslâm kültürünün eşsiz birikimi ayaklar altına alınarak çiğnenmiş ve yok edilmişti (-bunu yapan ayağın ne tür bir ayak olduğunu söylemeye dilim varmıyor, ne yazık ki!-)"

"İyi de, neden? Nedeni şuydu: Çünkü İslâm kültürü, asil bir kültürdü; çünkü İslâm kültürü, kökenlerini, temellerini insan fıtratına borçluydu [insanın fıtrî özelliklerini muhafaza edebilmesine borçluydu]; çünkü İslâm kültürü, İspanya''daki Müslüman hayatının nâdir bulunan, nefis hazinelerinin üzerinde bile hayata Evet diyordu!... Daha sonraları, Haçlılar, estirdikleri o toz bulutunun ortasında, aslında önünde diz çökmeleri gereken, diz çökmekle daha iyi bir yapmış olacakları bir şeye karşı, asil bir kültüre karşı, bizim bugünkü 19. yüzyıl kültürümüzle mukayese edildiğinde, bizim çağdaş kültürümüzün, kendisini, İslâm kültürünün yanında son derece ''yoksul'' ve oldukça ''geç kalmış'' bir kültür olarak görebileceği böylesine asil ve yüksek bir kültüre karşı savaş açmışlardı. Haçlılar, ganimet peşinde koşuşturuyorlardı, hiç şüphesiz ki. Çünkü Doğu, İslâm dünyası, zengindi..."

Yusuf KAPLAN | YENİ ŞAFAK, 21 Ara 2007

--------------------------------------------------------------

DostunDostu: Farkında mısınız? Aslında bizler Müslüman olduğumuz için geri kalmadık. Tam tersine KATOLİKLEŞTİĞİMİZ için geriledik. Necip Fazıl bu hâli “kaba softa ve ham yobazlık” diye kavramlaştırmış.. Tahminim üzerimizde şöyle bir süreç işledi/işletiliyor: Önce katolikleştirilerek ortaçağ hristiyanlarına benzetildik, şimdi ise protestanlaştırma sürecine sokulduk. Çünkü zihin kodları katolikleşmeden protestanlaştırılamaz!!!

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Adami giyabinda zorla musluman yapacaksiniz :). İhvan da bulur bir kerametini tamam, nuru'n a'la nur.

Niye musluman degil de ateist olmus o halde. Oyle ya madem islam iyi birseymis musluman olsaymis. Aslinda Nietsche Hristiyanliga tepkili ve karsi oldugundan sunu demek istemis; lanet gitsin madem bir tanriya inanmak istiyonuz o halde İslam'in tanrisina inanin. Niye? Cunku tek tanrili, sizin gibi insani tanrilastirmiyor.

Yaw he, Anthony Quinn musluman idi, Cagri filminde oynadi :D

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Adami giyabinda zorla musluman yapacaksiniz :). İhvan da bulur bir kerametini tamam, nuru'n a'la nur.

Niye musluman degil de ateist olmus o halde. Oyle ya madem islam iyi birseymis musluman olsaymis. Aslinda Nietsche Hristiyanliga tepkili ve karsi oldugundan sunu demek istemis; lanet gitsin madem bir tanriya inanmak istiyonuz o halde İslam'in tanrisina inanin. Niye? Cunku tek tanrili, sizin gibi insani tanrilastirmiyor.

Yaw he, Anthony Quinn musluman idi, Cagri filminde oynadi :D
Dikkat edersen Yusuf hocanın bu yazısını sonradan koydum. Nietzsche'nin İslam hakkındaki sözlerini biliyordum ama yazmak istemedim. Çünkü düşünce iklimine ön kabullerle girmeyi doğru bulmuyorum.. Lakin ne yaparsın ki, muhalefet i..neymiş'lerle gelince elim ayağım mahkum oldu bu işte.

N'yi gıyabında müslümanlaştırmak gibi bir niyetim yok. Ben o kadar sığlaşacak biri değilim kaptan rica ederim.. :)

Darul_Beka

Profesör
hayır adamın en önemli özelliği o kime Nietzsch deseniz kendi kız kardeşine aşık olan sapık ve livatacı der
bu forumdaki bu hayvandan da aşağı yaratığı savunma hevesini anlamadım
Nietzsch bilim adamı değil
çinde de olsa bilim alınla alakası yok yani
fikirleri kendisine yaramamış bir i.ne ve kız kardeşine aşık olan aşağılık yaratığın
düşünceleri size niye yarasın
çok da umrumda değil okursanız okuyun
ama
kabul edin kimi okuduğunuzu i.ne ve Ensest ilişki içinde olan bir düşünür
bu özelliğini kendisi de kabul ediyor ama forum fantatikleri kabul etmiyor

Kaptan

Mecra Yazarı
Dikkat edersen Yusuf hocanın bu yazısını sonradan koydum. Nietzsche'nin İslam hakkındaki sözlerini biliyordum ama yazmak istemedim. Çünkü düşünce iklimine ön kabullerle girmeyi doğru bulmuyorum.. Lakin ne yaparsın ki, muhalefet i..neymiş'lerle gelince elim ayağım mahkum oldu bu işte.

N'yi gıyabında müslümanlaştırmak gibi bir niyetim yok. Ben o kadar sığlaşacak biri değilim kaptan rica ederim.. :)
Sana demedim yaw. Kaplan'a dedim. Seni sona sakladim, warte ab ;)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
112- Sebep ve Sonuç.jpg

Son düzenleme:

t@mam

Üye
kitaplarına bedava uşabileceğimiz bir web sayfası var mı?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
kitaplarına bedava uşabileceğimiz bir web sayfası var mı?
Yazar değilim, kendi çapımda çalışmalarım var. Derlemem lazım. Şu sıralar vaktim bol olduğu için bozuk tercüme edilmiş klasik eserleri tercüme etmeye başladım.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Farkında mısınız, Nietzsche 112. aforizmada İmam Gazâli'yla aynı şeyi söylüyor. Canım çıktı bunu çevirmek için yau, en ağır aforizmalarından biri bu.

ihvncnr

İhvan Forum Üye
Özgürce fikir paylaşmak yasak artık forumda bile :)