Nureddin Yıldız Hocanın Mahmut Efendi ve Seyyid Alevi Maliki İle Mekke'de Yaşadığı Bir Hatıra

alanyali07

Kıdemli Üye
Nureddin Yıldız Hocanın Mahmut Efendi ve Seyyid Alevi Maliki İle Mekke'de Yaşadığı Bir Hatıra

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İşte budur...

Paylaşım için teşekkürler...

Selam ve dua ile...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ibniteymiyyeti sevmeseydi kötü olacaktı.. hay sizin mantığınızın ve terazinisin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İmam İbni Teymiye müslüman mıdır..? Yoksa müslümanlıkla uzaktan yakından bir alakası yok mudur..?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
abdulhakim arvasi hazretleri dini içeriden yıkan kafir demişdir

Anladım, cevabına teşekkür ederim:

Ben bilmiyorum, söylediğin için ifade ediyorum, Arvasi'nin, İmam İbni Teymiye ile ilgili "kafirdir" hükmüne katılıyor musun?

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Anladım, cevabına teşekkür ederim:

Ben bilmiyorum, söylediğin için ifade ediyorum, Arvasi'nin, İmam İbni Teymiye ile ilgili "kafirdir" hükmüne katılıyor musun?
ibni teymiyeyi imam yani müctehid olarak mı kabul ediyorsun tartışmak için sormıyorum merakdan peygamber bile kabul etsen umrumda değil

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
ibni teymiyeyi imam yani müctehid olarak mı kabul ediyorsun tartışmak için sormıyorum merakdan peygamber bile kabul etsen umrumda değil

Müctehid falan demedim.

İmam (hoca) kabilinden ifade ettim... Onu da geçelim, sadece şunu için soruyorum:

ARVASİ'nin, "İbni Teymiyye kafirdir" sözüne katılıyor musun?

Sorum budur...

Teymiyye'yi Peygamber falan kılmadım, daha Peygamber gelmeyecek... Hz Muhammed'le o dönem kapandı...

Buyurun...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Zaten Nurettin Hoca, anısını yalın bir şekilde ifade etmiş, "Böyle böyle söyledi katılırsınız ya da katılmazsınız" diyor,
Orada ders veren hocaefendi de misafirine ikramda bulunmuş o da normal, onun ikramı da, onu taltif etmek olmuş, durum bundan ibarettir.
"Allah'ın ayeti" derken de herhalde sanırım "Kur'an'a göre bir yaşamı hayatında paylaşmasındandır...
Bunlar da normal ve doğal...
Nurettin Hocaefendi ile Mahmut Hocaefendi ya da Alevi Hocaefendi her konuda tamı tamamına anlaşacak değillerdir, ihtilaftan ne kadar korkuyorsunuz ben anlamadım.
İnsan akıl sahibidir... İrade sahibidir... Düşünce sahibidir... İhtilaflar olabilir...

NOT:

Mahmut Hocaefendi, kendi müctehidinden (İmam Azam) haccın edasının ve sıhhatinin şartlarını hiç okumuş mudur, okumuşsa ne anlamıştır ya da bir şeyler anlayabilmiş midir, anlamışsa kendisinden el alanları bu manada uyarabilmiş midir..?

Elbet de hayır...

Yarın Kıyamet Günü'nde, nice değer vermediklerinizi, ak yüzlü ve halinden ziyade memnun ve mutlu ve Rabb'in'in rızasına nail olmuş olarak görürsek,

İnşallah mahcup olanlardan olmayız...

Dolayısıyla bütün ehl-i tarik bu manada "idealist müslümanları" oluşturmaz...

Hatta bunlar ne demek istediğimizi de anlamazlar... Mümkün değildir...

Selamlar...

lafons7275

Kıdemli Üye

Mahmut Hocaefendi, kendi müctehidinden (İmam Azam) haccın edasının ve sıhhatinin şartlarını hiç okumuş mudur, okumuşsa ne anlamıştır ya da bir şeyler anlayabilmiş midir, anlamışsa kendisinden el alanları bu manada uyarabilmiş midir..?

Elbet de hayır...

.

Mahmud efendiyi o güzel ağzına alma.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tabiki bu manada Nurettin Hoca'nın da "idealist müslüman"la uzaktan yakında bir ilgisi yoktur...

Bu manada Bayındır, İslamoğlu, Sifil vs. (bunlar aklıma geldi),

Bunların da "idealist" yönleri yoktur...

Lakin İmam Azam, İmam Şafii, İmam Malik ve İmam Ahmed b Hanbel ve onların ilk kuşak temsilcileri ve usullere de vakıf olanların tamamı da öyledir...

Bunların tamamı "İdalist alimler/müctehid"lerdir...

İctihadlarını sindire sindire okursanız o zaman ancak ne demek istediğimi anlarsınız...

Cümlesinden Allah razı olsun...

Ya bizim yaptığımız nedir?

Hz Ömer'in yaptığıdır bir zamanlar...

İmam Azam Ebu Hanife'ye uyduğumuzu söyleriz (ya da söylenir) ama sıkıştığımızda da onun ictihadını yer, kendi ictihadımızla mes'elelerimizi hallederiz...

Bu dediklerim ancak onların ictihatlarını bağımsız bir şekilde okumakla anlaşılır...

Selamlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
BAYINDIR Başbakan'a mektup yazmış...

Görüyorsunuz değil mi anlamsızlığı... Senden birisi Başbakan ise, az çok senin gibi düşünen, mülayim, yumuşak ve senin değerlerine saygılı olan bir Başbakan olursa elina kalemi alıp Başbakan'a mektup yazacaksın.

---))) ---)))

Sevindim iyi bir mücahidsin...

---))) ---)))

90 senedir bu ülkenin kanunları, yönetimi, hukuku, cezaları, mahkemeleri, seçilen yöneticileri, caddesi, sokağı, mahallesi aynı günümüzdeki gibiydi.

Hatta bugün değerlerimiz adına "nokta" kadarcık da olsa değişen şeyler var,

Aslında dün, Merhum ERBAKAN'ı lağvedenlere, onu hicvedenlere, onu alaya alanlara, onu tardedenlere, ona olmadık işkenceleri yapanlara karşı elin kalem tutmadı mı..?

ERBAKAN defeatle yargılanmış ve defeatle de partisi kapatılmıştır...

Neden..???

"İslam Şeriatini ikame edip laik yönetimi ortadan kaldıracakmış.."

Beğenin ya da beğenmeyin ama bu suçlamalardan ERBAKAN Hoca hayatı boyunca kurtulamadı...

ERBAKAN Hoca'ya karşı resmen savaşanlara bir mektup yazabilen ilahıyatçı çıkamadı...

Dolayısıyla hiçbir ilahıyatçı da idealist değildir... Asla... Hiçbirisinin "ŞERİAT" (yönetim bazında)gibi derdi olmamıştır...

Tabiki bu arada, İhsan Süreyya SIRMA olsun, Nazif ŞAHİNOĞLU olsun ve bir de trafik kazasında rahmetli olan bir Doç. vardı ismi aklıma gelmedi, işte bunlar, bir elin parmakları kadar bir şey...

Bana kızacaksınız belki ama, ERBAKAN idealist bir siyasetçiydi... Allah rahmet eylesin...

Meclise falan girdi yeminler falan etti, siyasetle ancak bazı şeylerin mümkün olacağını düşündü ve o kulvarda hayatını devam ettirdi,

Hatalı ya da hatasız, lakin ERBAKAN olsun ve çevresindeki bir kısım zevat olsun İdealist bir siyasi yapılanmanın içersinde kaldılar...

Mesela GÜLEN, bu zamana kadar kimin tavuğuna "Kışşşşşşşşşşşşşş" diyebildi...

Bir tane numune yoktur...

Ama ERDOĞAN Başbakan olunca "mücahid" kesildi...

Kusura kalmayın ama, genel konuşuyorum, birileri bırakınız alimliği, hocalığı soytarılığı bile aşamamıştır...

İşte, GÜLEN de başa garip birisi geldiğinde ve kendisi gibi de düşünen biri bu, öyle olunca:

"Heyytttttttttt, çekilin mücahid geliyor" edasında oynamaya başladı...

Vs.. Vs...

Allah bizlere razı olduğu bir oluşumu oluşturmayı nasip eylesin...

Amin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İster beğenin ve isterse beğenmeyin, bana katılın ya da katılmayın,

Osmanlı da ideal bir devletti...

Kuruluşundan, zorla, içten ve dıştan zalimliklerle yıkılışına kadar,

Hayatı iman ve cihad ekseninde kuışanmış nadir güzide devlerlerden birisidir Osmanlı...

Bizim gayr-i idealist Müslümanlar ve ilahıyatçılar Osmanlı'yı ufak tefek hatalarıyla vurmanın gayretindedirler...

İslami devlet noktasında bırakınız fiili ve lisanı "BUĞZ" dahi edemezler ama Osmanlı'ya gelince dillerini kılıç gibi kuşanırlar...