Nureddin Yıldız Hocanın, Muhterem Üstaz Osman Nuri Topbaş Hz.lerini ziyaretleri

Evliya bir tasnife göre 4 sınıftır derler. Bilinip, bilinmeme noktasında.

1. Kendi bilir, başkası bilmez veli olduğunu.
2. Kendi bilmez, başkası bilir...
3. Hem kendi, hem de başkaları bilirler.. Mürşidi kamiller bu sınıftadır.
4. Ne kendi bilir veli olduğunu ne de başkası..
Ya kardeş ben bilmiyorum veli olup olmadığını zaten senin ifadenle mürşidi kamil bilsem gider eteğine sarılırdım.Her neyse benim işim hocanla değil seninle neden.?Bu formda sen ve ben yazışıyoruz.Hocan bizi tanımaz biz hocanı,Ama hocana olan hüsnü zannımızı sen yazdığın yazılarla biraz zedeliyorsun.Böyle her aklına geleni yazarak hocana olan itimadımızı sarsarak kendinede bizede zarar verme.

UBEYDUN

Ordinaryus
İbni Teymiyyeyi Şeyhülislam ve Müctehid bir İmam bilene(Böyle demekle İbni Teymiyyeyi sevmiş,büyük bilmiş ve itibar etmiş olmuyormu.?)İbniteymiyyeci demekle,tekzip etmiyorum. O'nun kendisine yakıştırdığı bir isimle isimlendirdiğim için doğrulamış ve sevindirmiş oluyorum.Bundan rahatsız olmaman gerekirdi.?

sizin ci, cu ekli yakıştırmalarınızı hakaret olarak söylüyorsunuz.ben kendi adıma bu anlamda o alimin yaptıklarını takdir ederek bu yakıştırmaya maruz kalacaksam evet bende teymiyeciyim gurur duyarım.
önemli olan alimleri sevmekle beraber neler yaptığımızdır.
bakın burada siz nasıl bir teymiyeci hakkında konuşuyorsunuz buyurun
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=94049&highlight=

talib

Kıdemli Üye
Mürşidi kamildir. Nice nişanesi vardır. Çevresine bakmak dahi yeterlidir. Ama kendini bildirmez. Ona yakın isimlerden ve hal ehli insanlardan anlayabiliriz. Neyse o işin başka bir boyutu. Neticede mürşidi kamiller her zaman olacaktır. Büyüklerin beyanları bu şekildedir. Kafanızdaki mürşidi kamili arıyorsanız, o sizsiniz demektir. Siz iseniz, zaten aramaya gerek yoktur :)

Hem Efendi hz.lerine itiraz etmek, hazrete ne zararı olsun. Onun nazarında övgü sövgü birdir. O, Allah rızası için kulluğunun derdindedir.

Siz de biliyorsunuz ki, gerek kemalistler gerekse nurculardan tarikatlara itirazlar geldi. Bu neyi değiştirebildi ki? Hiç bir şeyi. Sadee fitnenin unsurları olmaktan öte, bir hakkı iptal edemediler. Ahirette kendileri hesaplaşacaklar bu batıl söylemleri ile. Yani diyeceğim o, onlar kendi işlerini blirler, biz kendi işimize bakalım. Onlara ne kadar uyabilir isek, o kadar güzel..

Bir insanı -cı, -cu olarak anıcak ise tek mürşidi kamili ile anmalıyız. Fakir de şu şahıs güzel demiş olsam, neden illa onun her görüşünü beğeniyor olalım.

Hem Efendi hz.lerine itiraz etmek, hazrete ne zararı olsun.
Demişsin Halbuki ben Hocana zarar vermeği kast etmedim.Yazımda;Böyle her aklına geleni yazarak hocana olan itimadımızı sarsarak kendinede bizede zarar verme.Derken sizi kast ettiğim aşikar deyilmi.?

türkü

Kıdemli Üye
oysa ben n.yıldız'ın kimi insanlar için:"işte bunları tarikata vereceksin" tavsiyesinde bulundugunu yenilerde kulagımla işitip, gözümle de gördügüme eminim. saglıkçı seni kastediyor bile olabilebilir :p ama bu bile bizim ibni teymiyye için kanaatine dair tutumundan dolayı kendisine hınç duymamızı önleyecek bişey olamaz derseniz de sizi anlayabilirim :D

talib

Kıdemli Üye
işte bunlar denilen insaların farik vasıfları neler @türkü kardeş :)

fakiri

Kıdemli Üye
N.Yıldız'ın ziyareti kendisine mubarek ola da acaba kendisi ders vermeye mi yoksa ders almaya mı gitti ? Yoksa, "ne şiş yansın ne kebab" misali geçiyorken uğradım şeklinde bir ziyaret mi yaptılar ?
Ben de mreak ettim !

UBEYDUN

Ordinaryus
oysa ben n.yıldız'ın kimi insanlar için:"işte bunları tarikata vereceksin" tavsiyesinde bulundugunu yenilerde kulagımla işitip, gözümle de gördügüme eminim. saglıkçı seni kastediyor bile olabilebilir :p ama bu bile bizim ibni teymiyye için kanaatine dair tutumundan dolayı kendisine hınç duymamızı önleyecek bişey olamaz derseniz de sizi anlayabilirim :D
hoca efendi hasan en-nedviden icazetli .ağırlılı olarak ibni teymiye vb alimler hakkında o çizgide düşünür.yaptığı derste o dönemi anlatırken allah tealanın o dönemine uygun biri olarak onu yarattığını söyler.o dönemlerde ve öncesinde yaşanılan kavgaların önde gelenleri öyle sık konuşulmaz hatta kimler olduğu ilim erbabları dışında bilinmezken o yediden yetmişe tanınır bir insan olmuş.gerek menfi gerekse müsbet yönleri ile bundan sonrada yüzyıllarca dünyanın böyle bir ömrü varsa konuşulacağa benziyor.
bir sürü alim var hakkında müsbet konuşan belki bir o kadarda tenkid eden.ilmin vefası gereği önce belirttiğim alimlerin tenkidi yapılmazken bu alimin dillere dolanmsı hakikaten manidardır.
mesela gazaliyi tekfir eden eşari gurublar konuşulmaz.imamı azamı tenkid eden başta imam buhariler konuşulmaz teymiye nedense dillerde.
ve delil olarak söylenenler kılu kal den ötede değil.haklı dahi olsalar bir müçtehiidn yanılabileceğinide gözönüne almak nedense işlere pek gelmez.
en başta ibni arabi tenkidleri onu bugüne kadar tartışılır hale getirmişken mesela mustafa sabri efendi bu kadar yakınken onu kimse konuşmaz.doğrusunu Allah tealanın bileceğinden
ben kendi adıma bu alimi Allah için seviyorum.bugün yaşasa herhalde dayak huyuda vardıysa benden başlardı herhalde :)

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
hoca efendiye vahhabi yakıştırması yapanlara ithaf olunur.teşekkür ederiz kardeşim.

vahabilerin savundugu bazi görüsleri oldugunu bende duymusdum.Hocayi ziyaret etti diye ehli-sünnetmi oldu simdi yani?
belki gösteris icin ziyaret etmisdir,samimi olsaydi kameraya cekip "bakin biz hocayi ziyaret ettik" demezdi...
belkide amaci tarikatlara sizmaktir,dikkatli olmak lazim bunun gibilere...

girdap

Ordinaryus
Nureddin Yıldız hoş bir üsluba sahip ve sohbetleri hakikaten bilgilendirici oluyor. Genel duruşu sağlamsa, "şuna ne demiş buna ne demiş, yoksa buna destek vermesi vehhabi kafalı olduğunu mu gösterir" gibi ayrıntılarını bir köşeye bırakıp hocanın ilminden faydalanmaya bakıyorum şahsen.

Bir ziyaretin bile samimiyeti sorgulanmasın artık, bu kadarı fazla değil mi? :)

UBEYDUN

Ordinaryus
vahabilerin savundugu bazi görüsleri oldugunu bende duymusdum.Hocayi ziyaret etti diye ehli-sünnetmi oldu simdi yani?
belki gösteris icin ziyaret etmisdir,samimi olsaydi kameraya cekip "bakin biz hocayi ziyaret ettik" demezdi...
belkide amaci tarikatlara sizmaktir,dikkatli olmak lazim bunun gibilere...
kalplere muttali olduğunuza göre ! söylenecek bir söz yok.edebsizede herşey serbest zaten

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
bu hoca yanlis hatirlamiyorsam milli-gazetede yaziyor...Milli-gazetede yaziyor diye her seye kanammak lazim cünkü bu gazete hoca konusunda pek secici degil,ehli-sünnet konusunda titiz degil.Onlarin titizligi akp düsmanliginda veya cemaatler arasi kavgalara alet olma konusunda,nede olsa ergenekoncularin dinci kanadi bunlar.

talib

Kıdemli Üye
Cemaatçilik böyle bir şey. Bir kesime, sevdiğiniz kesime, sonsuz itimad, her eleştirilen durumu karşı sonsoz hoşgörü ve tevil etme sevdası ama sevmem dediğiniz insanı yerin dibine sokma gayreti.. Tabi sizin yerin dibine sokmaya çalıştığınız insanların dostu Hakk ise vay halimize..

Nureddin Yıldız, Hayrettin Karaman gibi ilim sahibi insanların her sözübe katılmak durumunda değiliz ama bu onları yok saymayı da gerektirmez. Ciddi itirazlarımız da olabilir ama herkes nasibi olan yeri bulur.

Hocaefendi bir Allah Dostunu ziyaret etmiş ise, bir mürşidi kamilin huzuruna varmış ise, bundan memnuniyet duymamız lazım. Zaten hocaefendinin icazet aldı Nedvi hz.leri de pek çok büyük alim gibi sufilerdendir diye biliyorum. Net bilen var ise söyler.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Cemaatçilik böyle bir şey. Bir kesime, sevdiğiniz kesime, sonsuz itimad, her eleştirilen durumu karşı sonsoz hoşgörü ve tevil etme sevdası ama sevmem dediğiniz insanı yerin dibine sokma gayreti.. Tabi sizin yerin dibine sokmaya çalıştığınız insanların dostu Hakk ise vay halimize..

Nureddin Yıldız, Hayrettin Karaman gibi ilim sahibi insanların her sözübe katılmak durumunda değiliz ama bu onları yok saymayı da gerektirmez. .

bu yorumuna katiliyorum.
fakat Hayrettin karamani sirf kendi grublarindan degil diye ne demek istedigini tam anlamiyla arastirmadan önce uluorta damgalayanlar nurettin yildiza sirf kendi gazetelerinde yaziyor diye toz kondurmazlar nedense...
benim nurettin yildiza takilmamin sebebi budur aslinda.
madem ehli-sünnet konusunda titizsiniz ohalde ise kendi kapinizin önünü süpürmekle baslayin...Eger bunu yapmazsaniz inandiriciliginizi kaybedersiniz.

talib

Kıdemli Üye
Fakir kimseyi dışlamam. Kapımın önü de yok. O sözlerin de muhatabı daha çok sizsiniz. Nureddin Yıldız'ın da sanmam ki Milli Gazete ile bir bağı olsun. Hadi var diyelim. O muhterem Milli Gazetede yazar diyen eleştiren bir adam, Zaman gazetesine bakınca kimleri görecek. Size bir soru. Zaman gazetesinde yazan her yazar Hocaefendi'den daha muhterem insanlar mıdır? Bunu Zaman'ı eleştirmek için demiyorum neticede siyasi gazetedir, mason dahi yazabilir. Oradan din alacak değiliz, siyasi çıkarlar için olabilir. Lakin hocaefendiyi eleştirirken Zaman'a da bakın kimleri göreceksiniz derler size. Fakir de Nureddin Hoca'nın tasavvuf yorumlarını çok sağlıklı bulmam.

agbi

Yasaklı
hoca efendiye vahhabi yakıştırması yapanlara ithaf olunur.teşekkür ederiz kardeşim.

Musa Efendinin oğlu Osman Efendime VAHABİ yakıştırması yapan HANGİ GERİZEKALIDIR bilmek isterim.

Ayrıca Konuyu açan Talib Osman Efendimin bir MÜRŞİD olduğunu UNUTMUŞMUDUR ?

Ayrıca Bu Güzel insanı ziyaret eden ker nedeni ile SİYASETE KARIŞTIRANLARI da ALLAH a havale ediyorum.

talib

Kıdemli Üye
agbi Vehhabi yakıştırması yapılan zat Nureddin Yıldız Hoca'dır. Ben ise neyi unutmuşum anlamadım :)

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Bu konuyu bile tartışabiliyoruz ya helal olsun bize :p

Cenan

Ordinaryus
Bayanlar çok konuşur derler ya beyler hiç susmuyor...