Oruç Satmak Diye Bir Şey Var mı?

hirahos

Kıdemli Üye
Soru

Bir kimse “buluğ çağına ermemiş çocuğun tuttuğu oruç yetişkin tarafından para ile satın alınabilir” dedi. Bunun dini bir temeli var mıdır?

Tarih 14.04.2012

Cevap (Mehmet Talu hoca)

Bismillahirrahmanirrahim

Bu sözün hiçbir dini temeli, aslı yoktur. Oruç ferdi bir ibadettir ve dinimizde herkesin yaptığı ibadet kendinedir, kendi yükümlülüğüdür.

Öte yandan bazı yörelerimizin kültüründe çocukları oruca alıştırmak veya oruç tutmaya özenen çok küçük yaştaki çocukları iftara yani orucu bozmalarına ikna etmek için oruç satmak, orucu satın almak gibi bir adet mevcuttur.

İşte oruç satmak, oruç tutmak için ısrar eden çocukların, öğle vaktinde oruçlarını anne babasına satıp karşılığında para ya da şeker alması ve bu şekilde orucunu açmasıdır. Birçok küçük, aile büyüklerine özenip oruç tutacağım diye inatlaşır ve yemeğini yemez. Bünyesi oruca dayanmaz diye korkan anne-baba da bu yöntem ile çocuğunun gönlünü alır ve yemek yemesini sağlar.

Bir de bu oruç satma âdetinin teşvik yönü bulunmaktadır. Öyle ki küçüklerin üzerlerine farz olmadan tuttukları oruçları akşam ailenin büyüğüne para karşılığı elini öperek satması, oruç satmak, oruç satın almak olarak tabir edilmektedir. Bu şekilde oruca alıştırılması hedeflenen küçükler büyükler tarafından ödüllendirilmektedir.

Ayrıca ilk defa oruç tutmaya başlayan küçük çocuklara orucun değerini anlatmak ve onlarda hoş bir anı bırakmak için onların tuttukları ilk oruç büyüklerden birisi tarafından satın alınır. Karşılığında çocuğa bahşiş ödenir.

Böylelikle oruç tutmaya alışan çocuğa yavaş yavaş bunun bir ibadet olduğu, bu ibadetten maksadın da yalnızca Allah Teala’nın rızasını kazanmak olduğu öğretilir.

Selam Ve Dua ile

elbiss

Ordinaryus
Çocuklar üzerinde ki oluşan kaygının eseri....Ergen olmayan Çocukların uzun oruç zaman süreçlerinde tutmaya çalıştıkları oruçlardan ötürü ortaya çıkabilecek kaygıların önlem alınması diyelim...

Annelerin -babaların çocuklarını koruma yapıları olur ki bu yapıları kimi zaman kaygı ve endişe halinide alabilir ki buda tamamen sevginin aile üzerindeki etkisidir..Zaten genel manada yaşı oruç için tutmaya elverişli olmayan çocukların hele ki bu uzun zaman dilimlerinde tutmalarını önleyici etkenler oluşturmak önemlidir..

Genel manasıyla çocukları parayla yada oruç satmak gibi terimlerle oyalamak yerine..tam anlamıyla ögleye kadar yada ögleden 5 e kadar oruç tutmalarını söyleyebilirsiniz..

Size neden sizin kadar oruç tutamadıklarını sorduklarında?..

Sizler Allahuteala demiş ki (tatlı yalandır..Çocukların sağlığı için)..yaşı oruç tutmaya ergen olmayan çocukların 2 türlü oruç tuma zamanları varmış bunlardan 1 tanesi sabahtan ögleye kadar tutulan oruçlar digeride ögleden akşam 5 e kadar tutulan oruçlarmış...

Allahuteala siz çocuklar için Böyle si güzel kolaylıklar sunmuş sonrasında sizler bizler gibi oruç tutmaya ergen oldugunuzda bizlerle aynı vakiletlerde oruç tutabilirsiniz diyebilirsiniz..

Burada ailenin yaklaşımı ailenin çocuga olan konuşması bunun yanında ailenin ALLAH ı sevdirmesi oldukça önemlidir..Aile ALLAH ı anlatırken oldukça güzel övgü dolu sözlerle çocuga anlatmalı ki bizler genç kardeşlerimizi kazanırken hem oruç tutmalarını kazanmak nihayi hedefimiz olsun hemide ALLAH ı seven onun için gelecek yüzyıllarda insanlara sevgi bereket bolluk dagıtan bireyler olsunlar...

Ailenin çocuklar üzerindeki etkisi oldukça önemlidir o yüzden çocuklarınıza güzel sözler söyleyin en önemlisi daha erken yaşta satma devretme gibi kavramları yada para gibi kavramları çocuklarınıza ögretmeyin çocuklarınıza daha güzel sözler aşılayın ki çocuklarınızdaki o islamiyet sevgisini ortaya çıkartın..

Öyle.

Havas

Kısıtlı Erişim
sağlık nedeniyle tutamayan keaferitini verir..

bir kişi gunluk doyurma 70 tl dersek

30x70

2100 tl kefaret vermesi lazım..iyi para..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Oruç satma kültürü çocuğu oruca alıştırmak için deniyor ya!!! Aslında o nedir biliyor musunuz? Çocuğu düpedüz din tüccarlığına alıştırmaktır. Hocaların da itiraz etmediği bir tavırdır. :)

Kaçak

Yeni
Nerde eski satıcılar ve alıcılar ....
bu tür örfler mahrumiyet zamanı için tatlıdır güzeldir anıdır....
mahrumiyetlerin yaşanmadığı ortamlarda ne satan ne alan zevk alır...

elbiss

Ordinaryus
Oruç satma kültürü çocuğu oruca alıştırmak için deniyor ya!!! Aslında o nedir biliyor musunuz? Çocuğu düpedüz din tüccarlığına alıştırmaktır. Hocaların da itiraz etmediği bir tavırdır. :)

Yaa canım arkadaşım...hiç bir aile yaşı ergen olmamış çocuğunun oruç tutmasını istemez ama çocuk bu özeniyor tutmak istiyor hevesli yani....sen şimdi öyle bir yapı işaret ediyorsun ki Aileler çocuklara zorla oruç tutturuyor ve buna din alimleri karşı çıkmıyor destekliyor diye ithamda bulunuyorsun..

Öncelikle çok yanlış bir düşüncedesin diye vurgulamak istedim ki esas nedenini yukarıda yazdım...Hevesli istekli çocukların hevesi kaçırılmaz aksine teşvik yapılır ama işte bu yapılan teşviklerin küçük bedenleri yormaması adına makul olması gerekmektedir..

Evet tam zamana kadar çocuklar oruçlarını tutmak isteyecekler ki kendi çocukluğumdan bilirim...Ama bizler büyüklerimizden 2 türlü oruç vakti gördük biri sabahtan ögleye kadar digeride ögleden akşam 5 e kadar ...bu seçenek seçilmesi çocuğa kolaylık sağlayacaktır...

Çocuğa ortada bir alışveriş yaptırmıyorsun ki Tüccarlık çıksın ...çocuga sadece dini eğitime çocugun kendisi istediği ve rıza gösterdiği için dini eğitim sunuyorsun ama o küçük bedeni yormayacak makul şekilde..

Ağlayan ve tutmak isteyen çocuğuna karşı olumsuz yanıt vermek ve onun tüm hayallerini yıkmak mı daha iyi yoksa çocuguna alternatif oluşturup hayallerine ulaşması ve çocugunun gözünde değerinin artması mı daha güzel ?...

öYLE.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Yaa canım arkadaşım...hiç bir aile yaşı ergen olmamış çocuğunun oruç tutmasını istemez ama çocuk bu özeniyor tutmak istiyor hevesli yani....sen şimdi öyle bir yapı işaret ediyorsun ki Aileler çocuklara zorla oruç tutturuyor ve buna din alimleri karşı çıkmıyor destekliyor diye ithamda bulunuyorsun..

Öncelikle çok yanlış bir düşüncedesin diye vurgulamak istedim ki esas nedenini yukarıda yazdım...Hevesli istekli çocukların hevesi kaçırılmaz aksine teşvik yapılır ama işte bu yapılan teşviklerin küçük bedenleri yormaması adına makul olması gerekmektedir..

Evet tam zamana kadar çocuklar oruçlarını tutmak isteyecekler ki kendi çocukluğumdan bilirim...Ama bizler büyüklerimizden 2 türlü oruç vakti gördük biri sabahtan ögleye kadar digeride ögleden akşam 5 e kadar ...bu seçenek seçilmesi çocuğa kolaylık sağlayacaktır...

Çocuğa ortada bir alışveriş yaptırmıyorsun ki Tüccarlık çıksın ...çocuga sadece dini eğitime çocugun kendisi istediği ve rıza gösterdiği için dini eğitim sunuyorsun ama o küçük bedeni yormayacak makul şekilde..

Ağlayan ve tutmak isteyen çocuğuna karşı olumsuz yanıt vermek ve onun tüm hayallerini yıkmak mı daha iyi yoksa çocuguna alternatif oluşturup hayallerine ulaşması ve çocugunun gözünde değerinin artması mı daha güzel ?...

öYLE.
Doğru söylüyorsun..

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Velediken orucu tutar bi gider babaanneme satardım.

Yine aynı orucu dedeme satardım.

Yine aynı orucu amcama satardım.

Hepsi de birbirinden haberi olmasına rağmen bana küçük hediyeler verirlerdi.

Çocukken, karşılık bulan birşey yaptığımızı, bunun değerli olduğunu anlamıştık.

Büyüdük, orucun satılamayacak kadar değerli olduğunu anladık.

Allahü Teala büyüklerimizden razi olsun, rahmet etsin inşallah

kilicarslan

Kıdemli Üye
milleti basi bos birakirsan, dinini dosdogru ögretmezsen gidecegi yere bak. Oruc satmaktan basediyorlar, isin civisini cikariyorlar arkadas.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Sen dede olsan, 4-7 yaş arasındaki küçük torununa orucu nasıl tanıtıp sevdirirsin mübarek ? Anlatta dinleyek :)

onu kast etmedim aslinda ama o da dogru degil bence. Cocugu genc yasta para alisverisine alistirmak ileride sorunlar cikarta bilir.