Peygambere İtaat Farzdır

KUZAT

Profesör

Ey peygamber, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek, Allah’ın sana helal kıldıklarınıniçin haram kılıyorsun? Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”(66:1)

Bu ayetle o hadisi(!) nasıl bağdaştırıyorsun?

Bazı peygamberler hata yoluyla, unutmak veya daha iyiyi terk etmek suretiyle bizim bildiğimiz şeklin dışında "zelle" denen bazı hatalar işlemişlerdir. (Muvazzah ilm-i Kelâm, s.184; Fıkh-ı Ekber Şerhi, s.154)
Ama işledikleri hatalar yada daha iyiyi terk etmeleri onlara inananlarca amele dökülmeden,yada o fiiliyat toplumda kabul görmeden Allah tarafından peygamberlerine düzelttirilmiştir,bahsettiğiniz hadis bundan ibarettir,niyetiniz halisse bunu böyle anlar böyle inanırsınız,ayetlerle hadisleri çarpıştırmaktan kimseye fayda gelmez

Okyanus

Profesör
ölü peygambere itaat farz değildir..ölüye itaat, meded diya bir kavram zaten dinimizde yok..Rivayete uymak peygambere uymak değildir..onun bıraktıği ,korunan emanete uyulur..o ise kelamullah olan kurandır.
Kıymetli kardeş İslam evrenseldir.Kıyamete kadar devam edecektir.hadisten örnek vermeyeceğim,Kuranda bir çok ayette peygambere itaat emredilmiyor mu?Kuran o zamandan bu zamana geçerliliğini koruyorsa (ki koruyor).O zaman kafa karıştırmanın anlamı nedir?Peygamber ölmüşse misyonu devam etmiyor mu?

alitufan2003

Profesör

mesela celaleddini ruminin bu sözleri:

Bu kitap mesnevî kitabıdır. Mesnevî, hakikate ulaşma ve yakîn sırlarını açma hususunda dinin aslının, aslının aslıdır. Allah’ın en büyük fıkhı, allah’ın en aydın yolu, allah’ın en açık delilidir. (...)

(...)
mesnevi, alemlerin rabb’inden inmedir. Mesnevi’ye batıl ne önden ne de arkadan gelir. O’nu allah korur, gözetir. Allah, en iyi koruyandır, merhametlilerin en merhametlisidir. (...)

Bak şimdi müfterilik yapıyorsun!!!
Sen kimsin ki allah-u teala'nın veli kullarını tartışacak???
Kuran-kerim diyorsun ayetlerden haberin yok...

“İyi bilin ki, Allah’ın veli kulları için hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklar.”
buyuruyor. (Yunus: 62)

Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde:
“Her kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben ona harp açarım.” buyuruyorlar. (Buhari)

kendine gel!!!
tövbe et!!!

ALLAN’IN HAS KULLARI VE VELİLER

Hiç şüphe yok ki bu ilim beşer ilmi değildir, mahlûka âit değildir. O'nun akıtması, O'nun bildirmesi, O'nun göstermesi ile kâimdir.
Nitekim Âyet-i kerime'de şöyle buyuruluyor:
"Allah'tan korkar, takvâ sahibi olursanız mualliminiz Allah olur." (Bakara: 282)
Onlarla O meşgul. Bu ilme mazhar olan Hakk'tan görür. Ve fakat Allah-u Teâlâ'nın tecelliyâtının sonu yoktur. . Bu ilme "İlm-i billâh" dendiği gibi, "Ledünî ilim" de denir

"Eğer yeryüzündeki bütün ağaçlar kalem, denizler de mürekkep olsa ve hatta buna yedi deniz daha eklense, yine de Allah'ın kelimeleri tükenmez.

Şüphe yok ki Allah Azîz'dir, hikmet sahibidir." (Lokman: 27)
Kelimât-ı ilâhiye'nin sonu yoktur. Çünkü O'nun ilmine ve hikmetine sınır konulamaz, iradesini dilediği şekilde kullanır. Kayıt ve hudut tanımaksızın hükmünü icrâ etmektedir.

"Allah dilediği kulunu zâtına seçer."
(Şûrâ: 13)

"Seni kendim için seçtim."
(Tâhâ: 41)

Bütün bu lütuflar hep O'nun ihsanı ve ikramı ile mümkündür. Hiç şüphesiz ki bu lütuflara mahlûkun aklı hem ermez, hem almaz.

Çünkü onlar dünyada Allah-u Teâlâ'dan korktular ve ahkâm-ı ilâhî mucibince iş ve harekette bulundular.
"Onlar iman edip takvâya ermiş olanlardır." (Yunus: 63)

Kemâl-i iman ile iman ettikleri gibi, bütün ilâhî emirleri ve hükümleri kabul ve tasdik ettiler. Allah'tan başka bir şey de sevmediler.
"Dünya hayatında da âhirette de onlar için müjdeler vardır." (Yunus: 64)
Dünyadaki müjde Allah-u Teâlâ'nın dostluğu ve onlara olan teveccühüdür. Bundan daha büyük müjde olur mu?
Onlar ahirette de O'nunla olacaklardır.

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyurmuşlar:
"Cennetliklerin Allah katında en kıymetli olanları, Vech-i İlâhî'ye sabah ve akşam nazar ederler." (Tirmizî: 2556)
Daha sonra şu Âyet-i kerime'leri okumuşlardır:
"Nice yüzler vardır ki o gün ışıl ışıl parlar, Rabb'lerine bakarlar." (Kıyâmet: 22-23)
Bunlar mukarreblerdir ve Adn cennetinin ehlidirler.

Hakk Celle ve Alâ Hazretleri diğer bir Hadis-i kudsî'de şöyle buyurmaktadır:
"Velilerimden birisine düşmanlık eden kimseye ben harp ilân ederim.
Kulumu bana en çok yaklaştıran şey, farz kıldığım ibâdetleri yapmasıdır. Nâfile ibadetlerle de bana o kadar yaklaşır ki, nihayet ben o kulumu severim.
Sevince de artık onun duyan kulağı olurum, o benimle işitir.
Gören gözü olurum, o benimle görür.
Eli olurum, o benimle dokunur.
Ayağı olurum, o benimle yürür.
(Kalbi olurum, o benimle anlar. Söyleyen dili olurum, o benimle konuşur.)
Ne dilerse onu yerine getiririm.
Herhangi bir şeyden bana sığınırsa ben onu muhafaza ederim." (Buhârî. Tecrîd-i sarîh: 2042)
Onlar Allah-u Teâlâ'nın has kulları olduğu için: "Bu benimdir, ona dokunmayın, ona dokunursanız bana dokunmuş olursunuz." buyuruyor.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
mesnevi, alemlerin rabb’inden inmedir. Mesnevi’ye batıl ne önden ne de arkadan gelir. O’nu allah korur, gözetir. Allah, en iyi koruyandır, merhametlilerin en merhametlisidir.

Fussılet 41/ 42 :

“O, cidden faydası çok, benzeri yok bir kitaptır. Ki, önünden de arkasından da ona batıl bir şey giremez. O, bütün kainatın hamd ettiği, O, yegane hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.”

MESNEVİDEN

“….Ormanlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa yine Mesnevi’nin biteceğini umma…” (Mesnevi-Celaleddin Rumi c: 6 s: 178)

KUR'AN'DAN

KEHF 109:

De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi.

MESNEVİDEN

“Bu, ne yıldız bilgisidir, ne remil, ne de rüya. Tanrı, doğrusunu daha iyi bilir ya, Tanrı vahyidir! Sofiler, bunu halktan gizlemek için Gönül Vahyi demişlerdir!”….”
(Mesnevi-Celaleddin Rubi MEB Yayınları, c: 4 s: 151)

KUR'AN'DAN

ENAM 93:

Allah'a karşı yalan uydurup iftira düzenden veya kendisine hiç bir şey vahyolunmamışken "Bana da vahy geldi" diyen ve "Allah'ın indirdiğinin bir benzerini de ben indireceğim" diyenden daha zalim kimdir? Sen bu zalimleri, ölümün 'şiddetli sarsıntıları' sırasında meleklerin ellerini uzatarak onlara: "Canlarınızı (bu kıskıvrak yakalanıştan) çıkarın, bugün Allah'a karşı haksız olanı söylediğiniz ve O'nun ayetlerinden büyüklenerek (yüz çevirmeniz) dolayısıyla alçaltıcı bir azabla karşılık göreceksiniz" (dediklerinde) bir görsen...

Her şey ortada ,celaleddini rumi veli mi müfteri mi sen karar ver.

garip70

Ordinaryus

Fussılet 41/ 42 :

“O, cidden faydası çok, benzeri yok bir kitaptır. Ki, önünden de arkasından da ona batıl bir şey giremez. O, bütün kainatın hamd ettiği, O, yegane hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.”

MESNEVİDEN

“….Ormanlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa yine Mesnevi’nin biteceğini umma…” (Mesnevi-Celaleddin Rumi c: 6 s: 178)

KUR'AN'DAN

KEHF 109:

De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi.

MESNEVİDEN

“Bu, ne yıldız bilgisidir, ne remil, ne de rüya. Tanrı, doğrusunu daha iyi bilir ya, Tanrı vahyidir! Sofiler, bunu halktan gizlemek için Gönül Vahyi demişlerdir!”….”
(Mesnevi-Celaleddin Rubi MEB Yayınları, c: 4 s: 151)

KUR'AN'DAN

ENAM 93:

Allah'a karşı yalan uydurup iftira düzenden veya kendisine hiç bir şey vahyolunmamışken "Bana da vahy geldi" diyen ve "Allah'ın indirdiğinin bir benzerini de ben indireceğim" diyenden daha zalim kimdir? Sen bu zalimleri, ölümün 'şiddetli sarsıntıları' sırasında meleklerin ellerini uzatarak onlara: "Canlarınızı (bu kıskıvrak yakalanıştan) çıkarın, bugün Allah'a karşı haksız olanı söylediğiniz ve O'nun ayetlerinden büyüklenerek (yüz çevirmeniz) dolayısıyla alçaltıcı bir azabla karşılık göreceksiniz" (dediklerinde) bir görsen...

Her şey ortada ,celaleddini rumi veli mi müfteri mi sen karar ver.
İyi de... Senin baktığın şekilde bakarsak, söylediklerin doğru... Bakış açını değiştir: Mesnevi, Kuranı Kerimin tefsiri... Mevlana, mesneviden bahsederken aslında Kuranı Kerimden bahsediyor...

garip70

Ordinaryus
ölü peygambere itaat farz değildir..ölüye itaat, meded diya bir kavram zaten dinimizde yok..Rivayete uymak peygambere uymak değildir..onun bıraktıği ,korunan emanete uyulur..o ise kelamullah olan kurandır.
Yazık yazık... Ölü peygambere uymak farz değilmiş... Kuldan utanmazsınız, Peygambere de saygınız yok anladık da, HİÇ Mİ ALLAH'TAN DA KORKUNUZ YOK... Biz söylemiyoruz uy diye Allah söylüyor... İnanmıyor musun Allahın söylediğine? İşte ayetler: ...................... Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.Ahzab, 33/21
Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.
Nisâ, 4/59,
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.
Nisâ,64-65, Biz her peygamberi -Allah'ın izniyle- ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan bağışlanmayı dileseler, Resûl de onlar için istiğfar etseydi Allah'ı ziyadesiyle affedici, esirgeyici bulurlardı.
Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olmazlar.
Nisâ,69-70
Kim Allah'a ve Resûl'e itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehidler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!
Nur, 24/54
De ki: Allah'a itaat edin; Peygamber'e de itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, Peygamber'in sorumluluğu kendisine yüklenen (tebliğ görevini yapmak), sizin sorumluluğunuz da size yüklenen (görevleri yerine getirmeniz)dir. Eğer ona itaat ederseniz, doğru yolu bulmuş olursunuz. Peygamber'e düşen, sadece açık-seçik duyurmaktır.
Cum’a, 62/2
Çünkü ümmîlere içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara Kitab'ı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderen O'dur. Kuşkusuz onlar önceden apaçık bir sapıklık içindeydiler.Al-i İmrân, 31-32
32. De ki: Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez.
Şûrâ, 42/52-53 İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.
(O yol) göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın yoludur. Dikkat edin, bütün işler sonunda Allah'a döner.
Enfal, 8/20,46
20. Ey iman edenler! Allah'a ve Resûlüne itaat edin, işittiğiniz halde O'ndan yüz çevirmeyin.
46. Allah ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

garip70

Ordinaryus
Dehşet içindeyim, tüylerim diken diken... Peygambere uyun diyen ayetler varken şu ettiğiniz lafa bakın... Dilinin sürçtüğüne inanmak istiyorum... İnşallah dilin sürçmüştür...

Kaptan

Mecra Yazarı
peygambere itaat farzdir buna iman ederiz
peygamberin sahih sünnetine de iman ederiz lakin
bunu delillendirecegiz diye ayetleri lütfen egip buküp kirpmayin

12573969_1338181972874905_69214194477614233_n.jpg