Receb allahın ayıdır

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
RECEB ALLAHIN AYIDIR

Bismillah.Mübarek üç aylara ulaştıran Allaha hamdlar olsun.Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vesselleme sonsuz salatu selamlar olsun. Kıymetli din kardeşlerim ,bilindiği üzere cemaziyel ahir ayının son günlerini yaşamaktayız.Önümüzde mübarek Receb-i şerif ayı var.Bu ay hürmet ve tazim (gösterilmesi gereken bir ) ayıdır. Peygamber sallallahu aleyhi vessellem bir hadisinde buyurmuştur ki; "Receb allahın, şaban benim,ramazan ümmetimin ayıdır"

"Receb allahın ayıdır" demek ne anlama gelmektedir(burada ne kastedilmiş olabilir).Bu soruyu kısa örneklerle açıklamak istiyorum. Allahu teala bazı şeyler için bunlar benimdir demiştir ve insanların dikkatini çekmek istemiştir. Mesela; bütün camiler Allahın evidir ama "kabeyi kendime seçtim" buyurmuştur.Neden; çünkü allah için yapılan ilk binadır.İkincisi hac (ibadeti) için önemli bir yerdir.Bütün günler Allahındır ama Allah cumayı üstün kılmıştır.Neden müslümanların bayram günü olduğu için(Sadece bu değildir nedeni,Allah daha iyi bilir).Bütün kullar Allahındır ama "Muhammed sallallahu aleyhi vessellemi kendime seçtim " buyurmuştur. Neden çünkü habibidir sallallahu aleyhi vessellem.Bütün aylar Allahındır ama Allah recebi şerifi kendisine seçmiştir neden. Bir müslüman kul onbir ay boyunca günah işler .Allahda kulunu affetmek ister.Ondan dolayı (yani affa bahane olsun diye,kul gayrete gelip islama yönelsin diye) "receb benim ayımdır" buyurur.

Receb Allahın ayıdır.Müslümanların dikkatleri çekiliyor ,deniliyor ki; tövbe edin, kandilleri ihya edin,namaza başlayın,eksik ve kusurlarınızı gidermenin yollarını arayın, sohbetlere katılın,umreye gidin ve müslümanlığınızın bilincine varın.İşte Allah; "receb benim ayımdır" sözünden kasıt budur, bu manalara gelmektedir.

Bu mübarek ayda iki tane kandil vardır.ilki Regaip,ikincisi Miraç.Regaib kandili recebin ilk cuma gecesidir.Miraç kandili ise recebin yirmi yedinci. gecesidir.Bu gecelerde nafile ibadetler vardır. Allah o ibadetleri yapmayı ve o ibadetleri çevremize duyurmayı nasip eylesin.

Receb ayı girdiğinde sevinmeliyiz ve düşünmeliyiz ki; mübarek geceler geliyor.Ramazan yaklaşıyor. Allah kavuştursun bizleri ramazana ( amin.) Gelin tövbe edelim.Kandilleri ihya edelim ama sakın (şöyle kötü bir düşünceye kapılmayalım) önümüzde receb ayı sonra şaban ayı sonra ramazan ayı ardından bayram, kaç ay günah işlemeyeceğiz. Fırsattan istifade önce günahlara dalalım sonra bayramları kutlayalım.(sakın böyle) demeyin.Önce tevbe edin sonra ömrünüzün sonuna kadar islama hizmet edin. Allah hayırlı uzun ömürler nasip eylesin. velhamdülillahi rabbil alemin.

7 temmuz 2007
22 c.ahir 1428
cumartesi
Alper...