Reenkarnasyon, Tekrar Yaratılma Kur'an da Var mıdır?

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
İmam Hz. Cafer Es-sadık (a.s) buyurmuş:

Allah, müminlere şöyle buyurdu: “Ben zalim değilim ve ben, mahlûkatımdan hiç kimseye zulmetmem. Ben, bir kimseye ancak kendi günahıyla azap ederim.

"Ve Biz, mutlaka en büyük azaptan önce, en düşük olan azaptan onlara tattıracağız. Belki dönerler." (Secde 21)

Dünyada o, mesh şeklinde olacaktır. Ahirette ise o, Nâr (Cehennem ateşi) şeklinde olacaktır.

alanyali07

Kıdemli Üye
Şia kaynağı:

Tüm Müslümanlar, reenkarnasyonun dinin zaruretlerinden olan Mead inancına aykırı olduğundan ve yine Kur’an ayetlerine ve hadislere aykırılığından dolayı bu düşünceye inananların kâfir olduğunu ileri sürmektedirler. “
Her kim tenasühe yakınlaşırsa kâfir olur” hadisi şerifi de meşhur hadislerdendir. Yine İmam Mehdi’den (a.s) nakledilen tevkide reenkarnasyona inanan ve guluvlardan olan (aşırıya kaçanlardan) Muhammed bin Nusayri Numeyri’den İmam Mehdi’nin beri ve uzak olduğu belirtilmiştir.[10] İnanan ya da itham edilen ravilerin tezyif edilmesi de bu düşüncenin Şia nezdinde batıl olduğunu göstermektedir.[11] Bu konuya önem verilmesinin bir başka nedeni de reenkarnasyona inananların önemli bir bölümü (Müslümanlar arasında) Şia’nın gulat (batıl inanç sahibi aşırıya kaçanlar) kolundan dolayıdır. Sırf bu gulat ehlinden dolayı (ki Şia’nın kâfir bildiği ve reddettiği bir akımdır) Şia’ya da reenkarnasyon nispeti vermişlerdir.[12]

10- Ahmed Tabersi, c. 2, s. 474, ,475.
11-Bkz. İbn Davud Hilli, s. 229; Allame Hilli, s. 321; Mazenderani, c. 2, s. 294.
12- Mufid, s. 69; İbn Asakir, c. 27; Emini, c. 2, s. 252, 253.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Alanyalı07,
Mukassıra Şiilerin iddialarını paylaşmış olman gerçekten gülünç olmuş. ☺

nakledilen tevkide reenkarnasyona inanan ve guluvlardan olan (aşırıya kaçanlardan) Muhammed bin Nusayri Numeyri’den İmam Mehdi’nin beri ve uzak olduğu belirtilmiştir.[10]

Onlar (Mukassıra Şiileri), 11. İmam Hz. Hasan el Askeri (a.s)'nin en iyi öğrencisi Muhammed bin Nusayr'a, kıskançlıklarından dolayı iftira atmışlardır.
Oysa, 11. imam Hz. Hasan El Askeri (a.s) Muhammed bin Nusayr'dan övgüyle bahsetmiştir ve Ehlibeyt imamlarının sözleri bir olduğundan 12. İmam Hz. Mehdi (a.s)'de bu sözün aksini söylemez. Yani beri ve uzak değildir.

reenkarnasyonun dinin zaruretlerinden olan Mead inancına aykırı olduğundan ve yine Kur’an ayetlerine aykırılığından dolayı
Daha önce paylaştığım ayetten de anlaşılacağı üzere Mead inancına da aykırı değildir.

Ehlibeyt imamları, Mukassıralardan beridir ve uzaktır. Tabi sen bunları nerden bileceksin ki, işine geleni paylaşıyorsun.

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
Aleviyyun,
caferi şii bütün alimlerin , ehli beytin küfür dediği inancı savunmaya çalışman sana komiklik olarak yeter.. ☺

"
...
Böylesi bir görüş ilahi peygamberlerin öğretileriyle çelişmekte ve mukaddes İslam dininin en açık ilkelerinin tersinedir. Şia imamları da açıkça bunun küfür olduğunu söylemişlerdir. Memun, İmam Rıza’ya (a.s.) şöyle arz etti: Tenasühe (reenkarnasyon) inanan kimseler hakkında ne buyuruyorsunuz? İmam Rıza (a.s.) bu sorunun cevabında şöyle buyurdu: “Tenasüh’ü (reenkarnasyon) kabul eden ve ona inanan birisi yüce Allah’ı inkar etmiş, cennet ve cehennemin gerçek olmadığını zannetmiştir.”[2]

İmam Sadık (a.s.) da tenasüh’ü (reenkarnasyon) kabul edenler hakkında şöyle buyurmuştur: “Bunlar, cennetin, cehennemin, yeniden dirilişin, olmadığını zannettiler. Kıyamet, onların gözünde, ruhun bir kalıptan çıkıp başka bir kalıba girmesin ibarettir. Eğer birinci kalıpta iyilerden ise dönüşü daha üstün ve daha iyi bir kalıpta, dünyanın en üstün yerinde olacaktır. Ama eğer kötülerden olursa, bazı dört ayaklı zahmet çeken ve yük taşıyan, hayatları zahmet ve çile çekmekle geçen hayvanların kalıplarına gelecek veya geceleri uçan ve kabristanlara alakası olan kötü şekilli küçük kuşların bedenlerinde yer alacaklardır.”[3]

[2] Sefinet-ul Bihar, “Nesh” konusu.

[3] İhticac, Tabersi, c: 2, s: 89.

ehli beyt imamları senin gibi gulatlardan beridir.
Bu gulatlar, Zeyd Bin Zeynelabidin'i isyan için güya destekleyip yolda "Ebubekire ömere düşman ol" deyip sonra bu düşmanlığı göremeyince yarı yolda bırakıp geri dönen gulatlardır.
Onların torunları da elbetteki küfür inançları savunacaklar senin gibi.
mesh gibi reenkarnasyonla ilgisi olmayan bir mevzuyu alıp sanki reenkarnasyonmuş gibi paylaşman da samimiyetsizliğini gözler önüne seriyor.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
mesh gibi reenkarnasyonla ilgisi olmayan bir mevzuyu alıp sanki reenkarnasyonmuş gibi paylaşman
Mesh sadece kafirleri kapsar ve Ahiretteki büyük azaptan önceki azaptır.
"Ve Biz, mutlaka en büyük azaptan önce, en düşük olan azaptan onlara tattıracağız. Belki dönerler."(Secde 21)

Sen bunları anlayamazsın.

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
Mesh sadece kafirleri kapsar ve Ahiretteki büyük azaptan önceki azaptır.
İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurmaktadır: “Mesh olan kimseler üç güne kadar hayattaydılar. Sonra Allah-u Teala yağmur ve rüzgâr göndererek onların hepsini denize döktü ve üç günden sonra mesh olan hiç kimse kalmadı. Günümüzde gördüğünüz onlara benzeyen bu hayvanlar ise sadece onlara benzemektedirler ve onların kendisi veya onların nesillerinden değildirler.”
Tefsir-i Safi, Molla Muhsin Feyz, c: 1, s: 620.
-----

Ahzab 64 :Gerçekten Allah, kafirleri lanetlemiş ve onlar için 'çılgın bir ateş' hazırlamıştır.

reenkarnasyona inanan islamı inkar eden kafirlerdir.
Ehlibeytin pak temiz yolunda küfür inançlıların işi ve yeri yoktur.

Son düzenleme:

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
"Kâfirler, sen peygamber değilsin derler; de ki: Sizinle aramda tanık olarak Allah ve kitap bilgisine sâhip olan yeter." (Ra'd 43)

Bende diyorum ki; sizinle bizim aramızda tanık olarak Allah, peygamber ve kitabın ilmine sahip olan yeter.

Allah bizi Kur'an-ı Kerim ve Ehlibeyt yolundan ayırmasın. Bizler elhamdüllilah müslümanlarız ve bizim dinimiz İslam'dır.

alanyali07

Kıdemli Üye
Kim de âyetlerimizi yalanlar ve onlara karşı büyüklük taslarsa, işte onlar cehennemliktirler ve orada ebedî olarak kalacaklardır. (A'RAF/36)

Ben de diyorumki, reenkarnasyon safsatasına inanan kişi İslamiyeti inkar etmiştir ve Allahın kitabını ve peygamberini yalanlamaktadır.
Peygamberliğini inkar etmektedir.
Ehli beyt imamları bu küfür inanca dair sakındırmışlardır.

tengiz

İhvan Forum Üye
Ha bazen ateistler şöyle der, bana mı sordu yaratırken?

İşte burda: " O yaptığından sorulmaz." ayeti devreye girer.

Görmediğim, kanıtlayamadığın şeyin varlığını nasıl iddia edersin diyen, neden öyle bir soru sorsun, zırvalamışsın sanırım. Dolayısı ile ''Olmayan şeyin ayeti mi olur'' demiş sanırım. Sen ateizm in ne olduğunu bilmediğin için anlıyamadığın için anlamak istediğin gibi anlamışsın. Osoruyu ancak anana babana sorarsın bana mı sordunuz beni yaparken diye :)

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Ben de diyorumki, reenkarnasyon safsatasına inanan kişi İslamiyeti inkar etmiştir ve Allahın kitabını ve peygamberini yalanlamaktadır.
Peygamberliğini inkar etmektedir.
Ehli beyt imamları bu küfür inanca dair sakındırmışlardır.
Bunlar senin kendi nefsinden söylediklerindir.

Ben sadece Allah'ı, peygamberi ve Ehlibeyt imamlarını şahit tuttum.

tengiz

İhvan Forum Üye
Çocuk yaşta ölenler, eğer 1000 yıl yaşa da nasıl bir hayat süreceği Allah'ın bilgisi dahilinde... Yani Allah biliyor. Nasıl muamele edeceğini de O bilir.

.

kehf-80' inci maddeyi anlamamış galiba.. Kesinlik yok.. Zan var.

tengiz

İhvan Forum Üye
Bence forum yönetimi bu halukgta ve Aleviyyun' a forumda msülümanların inancına adeta küfür etmek gibi açtıkları konular için ödüller vermeli ve forumu böylelikle ayakta (!!!) tuttukları için de kednilerine teşekkür edip minnetlerini bildirmelidir !

Ne de olsa, kimselere hakaret-makaret yok! Sadece islâm İnancına KÜFÜR var !
Sizin özgürlük mantalitenize hayran olmamak hiç mümkün mü acaba ?.. Cehennemin neden yaratıldığını şüphesiz hereks rahatlıkla anlıyordur herhalde !..

MADDE 25 - DÜŞÜNCE, VİCDAN VE KANAAT HÜRRİYETİ
Düşünce, vicdan ve kanaat hürriyeti
Madde 25- (1) Herkes düşünce, vicdan ve kanaat hürriyetine sahiptir.
(2) Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce, vicdan ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Arabistanda olsan böyle bir hakkın varda. T.C. gibi bir ülkede asıl sen şu yazdıklarınla suç işliyorsun!.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bunlar senin kendi nefsinden söylediklerindir.

Ben sadece Allah'ı, peygamberi ve Ehlibeyt imamlarını şahit tuttum.

bunlar senin heva hevesinden kaynaklanan batıl sözlerdir.

ALlah Peygamber ve ehli beyt imamları reenkarnasyonun olmadığını bizlere anlatıyor.

Onları şahit tutman için onlara itaat etmen lazım.

İmam Aliyyu'r-Rıza (a.s), "Reenkarnasyon" konusunda şöyle buyurmuştur:

"Tenasühe inananlar kafirdir."

Bkz. İmam Rıza (a.s)'dan Hadis Pınarı, Şeyh Saduk Merhum'un Uyun-u Ahbari'r-Rıza çevirisi, Kasım 2001, Almanya-Nürnberg, 46.bölüm, 2, s.600)

tengiz

İhvan Forum Üye
"Kâfirler, sen peygamber değilsin derler; de ki: Sizinle aramda tanık olarak Allah ve kitap bilgisine sâhip olan yeter." (Ra'd 43)

Bende diyorum ki; sizinle bizim aramızda tanık olarak Allah, peygamber ve kitabın ilmine sahip olan yeter.

Allah bizi Kur'an-ı Kerim ve Ehlibeyt yolundan ayırmasın. Bizler elhamdüllilah müslümanlarız ve bizim dinimiz İslam'dır.

tengiz

İhvan Forum Üye
Şia kaynağı:

.

cahilsin!

saidi kürdi den, öğrenip, Timurhan ın yecüc mecüc olduğuna inanıyorsunda(küfür), çin seddine yecüc seddi diyeni kaile alıyorsunda, şia nın renakarnasyon görüşüne niye inanmıyorsun, inanc ve düşünce kanaatini açıklamasına, müsade etmiyor da kınıyorsun(suç işliyorsun).
cahil cocik :)

Son düzenleme: