Ruhi Metabolizmamızı ZORAKİ Bozmayalım!

mü'HÜR

Ordinaryus
Ruhi Metabolizmamızı ZORAKİ'lerle Bozmayalım!

Eşler arası sükûnet!

Evet, denilen,istenilen hep bu... Peki,hiç mizacımızı,karakterimizi düşündük mü? Benim karakterim istenilene uygun değil ise, ne yapabilirim? Bu işler zorla olacak işler değildir. Bu konu, diyetisyene "ZORAKİ" giden ama birtürlü diyetisyenin istediklerini yapamayanları insanları hatırlatıyor bana.Nasıl mı?

Kişi, yememek için ne kadar diretse de,eğer yaşamak için yemek yiyenlerden değilse,sonunda mutlaka o yememesi gerekenleri yer! Ne kadar çabalarsa,o kadar ruhuna zarar verir aslında... Şimdi, eşler arası sükûnet deniliyor ya,kişinin karakterine o yumuşaklık ters ise,aynı rejim yapan gibi,sonunda kendi karakterini ele verir,yumuşaklığını bir güzel yer! Tek fark; rejim yapan metebolizmasını,özünü "ZORLA" değiştirmeye çalışan ruhunu bozar!

Alimlerin,hocaların,yazarların dediğini yapıp,eşimize karşı sakin olmaya çalışıyoruz belki ama, karakterimize uygun değilse,sonunda özümüze bürünüp,asıl yüzümüzü çıkartıyoruz!

Tabi ki, kavgacı olalım,yuvayı darmadağın edelim demiyorum lâkin, kendimizi de kandırmayalım! Özümüz yumuşaksa,yumuşak olabilir ama değilse,zamanla öz gerçeğe bürünür! İstenilen kadar nazik,sessiz,dırdırsız vs olamayacağımıza göre,en azını yapmaya çalışmamız çok daha kararlı bir seçim olacaktır.Ne gerçek özümüzü sıkalım ne de,abartalım!

Fakat, kişi,değişmek için çabalarsa, "İSTEYEREK" değişirse,o kişiler müstesnadır ki, ben insanın isteyipte başaramayacağı herhangi bir işe rastlamadım! Yani, kişi ya değişmeyi isteyecek ya da,değişemeyecek!

...

Tüm Âdemler de, fıtrattan gelen bir inatlaşma hali mevcuttur.İnatlaşmak yerine,severek,isteyerek doğruları tam on ikiden vurursak,en sağlam vuruşu yapmış oluruz.Aksi takdirde,ıskalar geçeriz!

Rejim yapmıyoruz! Yiyecekleri kendimize haram ederek,asıl tüm yiyeceklere yönelmemize sebep oluyoruz;fıtratımıza uygun davranmayarak asıl bütün tüm kötü huyları ruhumuzda topluyoruz,ruhumuz şişiyor!

Kendimizi rahat bırakalım,birileri istiyor diye değil,"İSTEYEREK" yapılması gerekenleri yapalım; arada fire verebiliriz biz insanız! Kim tamamen doğrular üzerine yaratıldı ki?

Kim hatasız ki?

Rejim yapar gibi,kendimizi tamamen kilitlersek; korkarım, kilitlenir kalırız! Bu işi rejim yapar gibi görürsek,sonunda "istemediklerimizi" yeriz!

...

mü'HÜR

spesifik

آزادی قید و بند
Kahvaltı yapıyoruz ,dört yaşında ki oğlum babamıza bir şey söyleyecek
Kafasını dinliyorum anlamında sallıyor 'tamam tamam' der gibi,

Oğlum dedi ki 'Baba (kafasını onun gibi yaparak) böyle yapma,bana bak!Yüzünü çevirme
Bir şey diyeceğim dedi.

Beni gülme aldı :)

Ufacık bir çocuk göz temasının ne anlama geldiğini,umursanmanın isbatı olduğunu tahayyül edebiliyor,Eşler özellikle bayanlar,hanımlar konuşurken bu teması elde etseler vıdı vıdı yapmazlar,

Ha duvara söylemişsin ha muhatabına,
Nitelik niceliksiz olursa anlamı kalmaz.Hatunlar da vıdı vıdı yapmaz.

Bir de dediğiniz gibi yumuşaklıktan ziyade şahsına munhasır gevezelik yapanlar var ,
yahu mutlu olduktan sonra her şey boş.İç huzuru olan her insan hiç bir şeyi sorun etmez,edemez vesselam...

veri

Yasaklı
işyerinde on saat sıkıntı çek
huzura ermek için eve var.
başında çocuk dersime yardım eder misin
evin hanımı bey nasılsın hoşgeldin işin nasıl geçti falan derken
dinlenmek için evini tercih ettiğine bin pişman ben niye evlendim:) soruları peşpeşe yankılanır

mesai bitti yazısını yazamıcam diyordum:)
mühür notunu görmedim sanma :)

türkü

Kıdemli Üye
aslımız çirkin olabilir ve aslımıza rücu etmemek için kendimizi bastıracagımız yerde çirkin olan halimizden ebediyen kurtulmaya çalışalım mı diyorsun? yani bir nevi işte kilo verelim fit olalım :p bunu kadınlar zaten yapıyor mü'HÜR bacı.. çevrende kötü aile örnekleri mevcut ve sen aile içindeki eksiklikleri gözlemleyip mi yazıyorsun, tecrübeleniyorsun,iyi ediyorsun :)

spesifik

آزادی قید و بند
Beylerin iş yerlerinde çektiği huzursuzluk stres ne bileyim sıkıntı
ay sonu da bir ton para alıyorlar o sıkıntının akabine.

Hatunlar maaş falan istemiyor(isteseler veren de yok zaten),ev temizleyip ,çocuk bakıp akşama önünüze güzel bir sofra kurup
gerekirse ayaklarınıza masaj falan yapıp kısaca yorgunluğunuzu atmaya kalkarken tebessümü çok görmeyiverin... bir de akşama kadar konuşacak kimse bulamamış olabilirler,dinlemiyorsanız da dinliyor görünüp dolmuş olan içlerini boşaltsınlar ...

türkü

Kıdemli Üye
"bir dokun bin ah işit" olarak degiştirilsin bence başlık :D hehe

mü'HÜR

Ordinaryus
Evet Büşra, her adımın karşılığı var! Genel olarak, erkek ne ekerse onu alıyor,kadın ne biçerse onu alıyor.Süpriz (imtihan) kutusundan çıkanlar ise,pek süpriz olmuyorlar!

veri,evet haklı olabilirsiniz lâkin, eve geldiğinizde çocuğunuza,hanımınıza iki kelam edemiyorsanız,o evliliğin anlamı ne? Onların ruhunda açacağınız yaraları inanın hiçbir para ile tedavi edemezsiniz.

Evlilik bu! Kimse evliliği toz pembe hayattan ibaret olduğunu söylemedi!

Evlilik=Sorumluluk!

Notumu okuduğunuza sevindim!

mü'HÜR

Ordinaryus
aslımız çirkin olabilir ve aslımıza rücu etmemek için kendimizi bastıracagımız yerde çirkin olan halimizden ebediyen kurtulmaya çalışalım mı diyorsun? yani bir nevi işte kilo verelim fit olalım :p bunu kadınlar zaten yapıyor mü'HÜR bacı.. çevrende kötü aile örnekleri mevcut ve sen aile içindeki eksiklikleri gözlemleyip mi yazıyorsun, tecrübeleniyorsun,iyi ediyorsun :)

Hayır, tam tersi!

Dikkat edin yemek yemeyi çok seven insanlar asla zayıflayamazlar (istisnalar hariç) onların sayısı da çok azdır.Demek istediğim; sevgi ile inat,hırs yarışamaz! Siz istediğiniz kadar rejim yapın yemek yemeyi sevdiğiniz sürece aslınıza döneceksiniz!

Eş tutumunda da öyle, zorla nazik,yumuşak olmaya çalışmak aynı rejimde ki gibi sonuçlanacaktır.Ben, zorluklara karşı sevmeyi,zorlukları kucaklamayı tercih etmeliyiz diyorum.Yani,zorla değil,severek yapmalı en azından,yapmaya çalışmalıyız.Aksi olursa asıl aslımıza döneriz çünkü,zorla yapılan işler pek başarıya ulaşmıyor!

Bu, eşine zoraki günlerde hediye almaya benzer ki, ne ruh vardır,ne sevgi...

türkü

Kıdemli Üye
evet araya "severek" kelimecigini sıkıştırmayı unutunca farklı gibi anlaşılmışım..ortalama bende bunu dedim zaten :) bu aile işleri, çok mu kötü durumdayız neden ilgini çekiyor sormuş oldum ama yeniden..:)

mü'HÜR

Ordinaryus
Başlık;

Ruhi Metabolizmamızı ZORAKİ'lerle Bozmayalım!

Başlığı değiştirmeye kalktığımda öyle yazıyor, ama nedense öyle görünmüyor...

mü'HÜR

Ordinaryus

Hımm, evet,fazlası ile gözlemledim!

Kalabalık ailede olunca, iyisi,kötüsü,ortası hepsi mevcut oluyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Karakterler,şahsiyetler ancak vahyi bir inşaa ile problemi çözmeye yönelik bakış açıları verebilir muhatabına.

Herkeste kıskançlık,öfke,sinir,duygusallık bulunur ama buna yön veremeyen insan kendini mağdur eder,çünki ne zaman ne yapacağı belli olmaz.

Fıtratını sahih kaynaklarla beslemeyen insan tökezler.
İyi insan olmak , iyi bir kulluktan geçer.
O yüzden dedim iç huzuru,teslimiyetin bilincinde doruğunda olan biri
ne yaşarsa eywallah der,sabreder,şükreder durumunu kazanca çevirir.

mü'HÜR

Ordinaryus
Evet, fıtratı asıl gıdaları ile beslemek gerekiyor.

Zaten aksi olursa kişi, yapması gerekenleri sevemez,yapmak istemez!