şaban ayına dikkat edin !...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ŞABAN AYINA DİKKAT EDİN !...

Bütün hamdu senalar “(Ey Muhammed!) biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”buyuran Allahu Azimüşşan hazretlerine ve dahi bütün salatu selamlar ise “nefislerinizi şaban için temizleyin ve onda niyetlerinizi güzel yapın. çünkü Allahu Teala beni size karşı üstün kıldığı gibi, şabanı da diğer aylardan üstün kılmıştır.” Buyuran Hazreti Muhammet Aleyhis selamın üzerine olsun .

Bu makale de iki konu üzerinde durmak istiyorum, onları maddeleyecek olursam;

1- Şabanı şerif ayının ilk gece ve gününün ibadetleri
2- Cübbeli Ahmet hocanın acı günü

Şabanı şerif ayının ilk gece gününün ibadetleri

Hadisi şerifte rivayet edildiğine göre Allah Resulu Sallallahu aleyhi vessellem buyurdu ki ; “Şabanın ilk ve son Perşembesini oruçlu geçireni ,rahmeti ile cennetine girdirmek ,Allahu Teala üzerine bir hak olur.”

Bir başka hadisi şerifte ise şöyle buyuruluyor Allah resulu Aleyhissalatu vesselam tarafından ; “Her kim şabanın başından ortasından ve sonundan üç gün oruç tutarsa ,Allahu Teala ona yetmiş peygamber sevabı yazar. Allahu tealaya yetmiş sene ibadet etmiş gibi olur .o sene ölürse şehid olarak ölür.”

Resulullah aleyhisselatu vesselamdan rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle buyuruluyor ; “Her kim şabanın ilk gecesinde ,birinci rekatlarında bir Fatiha ve beş ihlas okumak suretiyle ,on iki rekat kılarsa Allahu Teala ona on iki bin şehit sevabı verir.Kendisine on iki senelik ibadet sevabı yazılır,anasının onu doğurduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve seksen güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz.”

Enes radıyallahu anhdan rivayet edilen bir hadisi şerifte Resullullah aleyhisselatu vesselam efendimiz buyuruyor ki ; “Şaban ayının ilk günü iki rekat kılıp ,her rekatında bir Fatiha on ayetel kürsi ve şehidallahu (diye başlayan ali İmran suresinin 18. ayetini ) okuyana, Allahu Teala bir çok mükafat ihsan eder. Cennette hiçbir göz görmedik ,hiçbir kulak duymadık ,hiçbir beşerin de kalbinden geçmedik nimetler verir. Kendisini dünyanın istenmedik şeylerinden korur.Rızkını genişletir büyük (mahşer) korku(sun)dan emin kılınır.”

Rabbim bu güzel amellere muvafık kılsın da hissemize düşeni almadan gitmeyelim şu dünyadan.Tabi bazı insanlar bu namaz tariflerine karşı çıkmadan duramayacaklar ama onlara da selam deyip geçeceğiz, cahilliklerini yüzlerine vurmaksızın.Ayeti kerime de mevlamız ne buyuruyor bize Furkan suresi 63.ayeti kerimesinde “O çok merhametli Allah'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve cahil kimseler kendilerine laf attığı zaman (incitmeksizin) «selam» derler (geçerler).”

Şimdi de bahsetmek istediğim ikinci meseleye kısaca temas edeyim.

Malumunuz üzere ,Cübbeli Ahmet hocaefendinin Recebin 21.gününe denk gelen pazartesi günü yani 11 haziran 2012 tarihinde , ikindi ezanı okunduğu esnada annesi, Rabia ÜNLÜ hanımefendi ruhunu rahmana teslim etmiştir.

Hocaefendi ise bir mektup yazıp, avukatı aracılığıyla tüm sevenlerine şöyle bir çağrıda bulunmuştu.” 13 haziran çarşamba günü ikindi namazını müteakiben Fatih Camii şerifinde kılınacak cenaze namazına hepinizi bekliyorum. Mahkeme günü gelmek için hazırlanan erkek kadın bütün cemaatim mutlaka iştirak etsin. Böylece hem merhume anneciğim hem de katılan herkes büyük mağfirete nail olacaktır. Bu vesileyle mahkeme önüne gelmenizi asla istemediğimi tekrar bildirir, mazereti olmayan herkesi mutlaka bu kıymetli zikir ve dua ehli olan validemin, büyük veli olan Cahit dedemin mücahide kızının cenaze namazına davet ederim. Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem efendimizin "Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir. Biri de cenazesine iştirak etmesidir." hadis-i şerifi, bir de Ali Haydar Efendi babamızın "Bir müslüman ölünce seferber olun." kavl-i şerifi gereğince üzerinde hakkım olan herkes cenazeye iştirak etsin ve herkesi haberdar etsin...”

Bu mektup ve davet üzerine, üzerimde hakkı olan hocaefendinin bu acı gününe iştirak ettim.Ne kadar kalabalık bir cemaat vardı o mekanda.tahmin dahi edemezsiniz.ikindi namazını ve cenaze namazını sanırım bazı cemaat, avluda, bakın caminin içini demiyorum,caminin avlusunu diyorum. Avluda yer bulamadığı için dış sokaklarda kıldı.

Cenaze namazını peygamber efendimizin aleyhisselam 35.kuşaktan torunu olan Seyyid İbrahim el-Ashâî Hazretleri kıldırdı.Rabbim hocamızın annesine rahmet eylesin. Hocaefendiyi de şu mübarek zaman dilimleri hürmetine ve Peygamberimizin ayı hürmetine tekrardan sohbetlerine devam etmek üzere hapishaneden çıkarsın ve hayırlı uzun ömür ile birlikte ehli sünnet hizmetlerine devam ettirsin bizleri de kendisine yardımcı eylesin amin.

Son sözü yine hocaefendinin cenazeden sonra yazdığı mektuba atfederek bitiriyorum. ” Bu vesileyle cenazeye iştirak eden kadın-erkek tüm cemaatime, hocalarıma, talebelerime, şükranlarımı bildirir, her birlerinizin geçmişlerine rahmetler niyaz ederim. Seyyid İbrahim Hazretleri bizi onca hastalığına rağmen yalnız bırakmadı, anneme ve katılanlara öyle dualar etti ki oradan imanlı bir kişinin affolmadan dağılacağını sanmıyorum. Rabbim ona da çok büyük tecelliler nasip eylesin. Âmîn!

19 Haziran 2012
29 Receb 1433
Salı
Alper...