Şener Ergenekonucuları Savundu

inkişaf_

Doçent
Doç. Dr. Abdüllatif Şener, Akdeniz Üniversitesi Ekonomi, Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu'nun düzenlediği `Türkiye'nin Ekonomik ve Güncel Sorunları' başlıklı konferansta konuştu.

Şener, Ergenekon operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan siyasiler, gazeteciler ve akademisyenlerin anımsatılarak, böyle bir uygulamayı nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya, "Gayet zor bir soru sordunuz" dedi.

Çok sayıda gazetecinin kendisini aradığını belirten Şener, şunları söyledi:

"Aldığım telefonlarda basında büyük kaygı olduğunu hissettim. Hepsi telaşlı. `Nezakete uygun düşüyor mu? Yılların köşe yazarını, aydını, gece yarısı, apar topar evinden götürmeye gerek var mı? Bu yöntemler yapılmalı mı?' diye beni de test ettiler. Doğrusu yorum yapmakta zorluk çekiyorum. Ama Türkiye bir hukuk devleti ve kurumlar var, kurallar var. Kurallara rağmen, kuralları kötü işletebilirsiniz. Kötü işlettiğiniz zaman kamuoyunda büyük rahatsızlar ortaya çıkar. Rahmetli dekanımız vardı her açılış dersinde şunu anlatırdı. `İyi insan, iyi vatandaş olun' derdi. Onun tanımı şuydu; `İyi vatandaş demek yasalara uygun vatandaş' demek.

Bunu sadece vatandaş açısından değil, kurumlar açısından, bunu yargıç, hakim, güvenlik görevlisi açısından düşünmek lazım. `Ama bu yetmez ayrıca iyi insan olun derdi. Çünkü yasalarla zulmetmek mümkündür. Yasaların boşluklarından yararlanarak haksızlık yapmak mümkündür. Onun için bir yasayı uygularken dahi insaf sahibi olmak lazım, izan ve vicdan sahibi olmak lazım, buna göre uygulamak gerekir' diye anlatırdı. Dallas dizisindeki Ceyar'ı örnek verirdi sayın hocamız. `Ceyar iyi vatandaş' derdi. `Çünkü yaptığı her işi kanuna uydurur' onun için ne mahkemeler hesap sorar kendinden ne de güvenlik birimleri, iyi vatandaştır. Ama Ceyar iyi bir insan değildir.

Yasaların boşluklarından yararlanmak suretiyle yapmadığı hile, kurmadığı tuzak kalmaz. Ama bir de eskiden eşkiyalar vardı ya da efeler vardı. Bazı efeleri düşünün mevcut hukuk düzenine isyan etmiş ve dağa çıkmış. Dağa çıkmış ama bu efeler yoksulu doyuruyor, çıplağı giydiriyor, evlenemeyeni evlendiriyor. İnsan güzeli. Dekanımız `hem iyi insan, hem iyi vatandaş olun' derdi. Hukuk devletidir, kurallar, kurumlar, yetkiler vardır, bu yetkilere göre işlem yapmalılar biliyoruz ama uzaktan fotoğrafa baktığımızda bu işlemler böyle yapılmalı mı diye soruyoruz. Sevimsiz bir görüntü izlenimi veriyor. Fakat fazla bir değerlendirme yapmak istemiyorum. Çünkü yargının bağımsızlığı var. Bu işlemler yargı düzeni içinde meydana geliyor. Apar topar alınan, kimliği, sıfatı bilinen insanlar, sonra birşey yokmuş diye bırakıldığında, buna herkes üzülecektir. Süreçte bulunan herkesin üzüleceği tablolar ortaya çıkabilir. Onun için işin nezakete uygun ölçüye uygun yapılmasını dilerim."

BİLDİĞİM GİZLİ GÜNDEMLERİ YOK

AKP'nin gizli gündeminin olup olmadığına ilişkin soruya Şener, "Benim bildiğim gizli bir gündem yoktur. Ben kendi açımdan şefaf olduğumu düşünüyorum, ama birilerinin gündemi olup olmadığını sordunuz; bildiğim kadarıyla çevremdeki insanların başka bir gündemi yoktu. En azından ben öyle bir algılama, değerlendirme içindeyim" dedi.

Şener, AKP'yi kapatma davasının yerel seçimleri nasıl etkileyeceği sorusuna, "Belediye seçimlerinden önce bu dava sonuçlanır. 8 bilemediniz 10 ay içinde sonuçlanır. Hangi sonuçlar ortaya çıkar, bu sonuç belediye seçimlerini nasıl etkiler doğrusu tam kestirmek mümkün değil" diye konuştu.

Aktifhaber

Mihenk

Asistan
"Aldığım telefonlarda basında büyük kaygı olduğunu hissettim. Hepsi telaşlı. `Nezakete uygun düşüyor mu? Yılların köşe yazarını, aydını, gece yarısı, apar topar evinden götürmeye gerek var mı? Bu yöntemler yapılmalı mı?' diye beni de test ettiler. Doğrusu yorum yapmakta zorluk çekiyorum. Ama Türkiye bir hukuk devleti ve kurumlar var, kurallar var. Kurallara rağmen, kuralları kötü işletebilirsiniz. Kötü işlettiğiniz zaman kamuoyunda büyük rahatsızlar ortaya çıkar. Rahmetli dekanımız vardı her açılış dersinde şunu anlatırdı. `İyi insan, iyi vatandaş olun' derdi. Onun tanımı şuydu; `İyi vatandaş demek yasalara uygun vatandaş' demek.

Bunu sadece vatandaş açısından değil, kurumlar açısından, bunu yargıç, hakim, güvenlik görevlisi açısından düşünmek lazım. `Ama bu yetmez ayrıca iyi insan olun derdi. Çünkü yasalarla zulmetmek mümkündür. Yasaların boşluklarından yararlanarak haksızlık yapmak mümkündür. Onun için bir yasayı uygularken dahi insaf sahibi olmak lazım, izan ve vicdan sahibi olmak lazım, buna göre uygulamak gerekir' diye anlatırdı. Dallas dizisindeki Ceyar'ı örnek verirdi sayın hocamız. `Ceyar iyi vatandaş' derdi. `Çünkü yaptığı her işi kanuna uydurur' onun için ne mahkemeler hesap sorar kendinden ne de güvenlik birimleri, iyi vatandaştır. Ama Ceyar iyi bir insan değildir.

Aktifhaber

onlara fazla güvenme şener, senide satarlar, büyükanıtı sattıkları gibi.

real.ist

Doçent
Çömez ve Şener Ergenekon Saflarında

AKP eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti ve İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Turhan Çömez bir grup arkadaşıyla ziyaret ettiği Cumhuriyet gazetesinde, fikirlerinin bir kısmına katılmasa da bir aydının gözaltına alınma biçiminden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Çömez, “Umarım adalet bir an önce yerini bulur. Gözaltına almakla, gözdağı vermek birbirine karışırsa, demokrasi yara alır. Türkiye dar bir koridordan geçiyor. Demokrasinin erdemini korumak, hukukun üstünlüğünü tesis etmek, siyaset kurumunun itibarını kollamak hepimizin sorumluluk alanında. Bu nedenle herkes samimi ve sorumlu davranmak mecburiyetinde” dedi.

Türkiye'nin temiz eller operasyonuna ihtiyacı olduğunu söyleyen Çömez, “Ancak inandığım bir şey var ki, gerçek bir temiz eller operasyonunu, ancak ellerini yüzüne sürüp aynaya bakmaya cesareti olanlar yapabilir. Toplumsal barışı, huzuru ve güveni tesis etmek için hepimiz daha fazla gayret göstermeliyiz. Cumhuriyet ailesine geçmiş olsun diyorum” diyekonuştu.

ŞENER DE ERGENEKON OPERASYONUNU SAVUNDU
Öte yandan dün . Abdüllatif Şener, Akdeniz Üniversitesi Ekonomi, Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu'nun düzenlediği `Türkiye'nin Ekonomik ve Güncel Sorunları' başlıklı konferansta Ergenekon operasyonuyla ilgili Turhan Çömez'e benzer açıklamalar yapmıştı.

"Yasalarla zulmetmek mümkündür" diyen Şener, Çok sayıda gazetecinin kendisini aradığını belirten Şener, "Aldığım telefonlarda basında büyük kaygı olduğunu hissettim. Hepsi telaşlı. `Nezakete uygun düşüyor mu? Yılların köşe yazarını, aydını, gece yarısı, apar topar evinden götürmeye gerek var mı? Bu yöntemler yapılmalı mı?' diye beni de test ettiler. Doğrusu yorum yapmakta zorluk çekiyorum. Ama Türkiye bir hukuk devleti ve kurumlar var, kurallar var. Kurallara rağmen, kuralları kötü işletebilirsiniz. Kötü işlettiğiniz zaman kamuoyunda büyük rahatsızlar ortaya çıkar" demişti.

Konuşmasının devamında iyi vatandaş olmaktan bahseden Şener yine imalı konuşarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yasaların boşluklarından yararlanarak haksızlık yapmak mümkündür. Onun için bir yasayı uygularken dahi insaf sahibi olmak lazım, izan ve vicdan sahibi olmak lazım, buna göre uygulamak gerekir"

gazeteoku

girdap

Ordinaryus
Vah Latif abi vah,vah ki ne vah...

Siyasette hırs insanı ne durumlara düşürüyormuş...

Çeteleri savunur oldu en sonunda demek.Yazık.

real.ist

Doçent
Eşşek ölmeden semerinin peşinde gezen çok olurnuş..

Abdullatif şener Mehmet AĞARI görsün.

Kaç kere pişmanlığını dile getirdi faydası oldumu?

halidali

Asistan
Ergenekon dan daha büyük bir çete var :

Amerikancı islam çetesi !

Bağımsızlık şuurundan yoksun, işbirlikçi , Abd-israil güdümünde bir resmi çete !..

Akp - Ergenekon savaşı değil mesele...Mesele kim samimi işgal/emperyalizm karşıtı, kim işbirlikçi...

Büyük savaşın küçük kısmı ergenekon - akp...

Kim amerikancı kim değil.Kim israilci kim değil ? Kim İŞGALE KAYITSIZ, KİM DEĞİL ?

Büyük savaş ise her kesimin (İslamcı,solcu, mİlliyetçi, kemalist, -hatta- kürtçü) samimi antiemperyalist olanlarıyla sahte olanları arasında olacak ve biz Büyük doğu - ibda fikriyatını kuşananlar safımızı belirledik...

YAŞASIN BAĞIMSIZLIK YAŞASIN ANTİEMPERYALİZM.KAHROLSUN AMERİKA VE İSRAİL !...

İlhan Selçuk, Perinçek meselesi değil...Fatih'e "eşcinsel" diyen i.ne Hilmi Yavuz; Türkler ermenileri kıtır kıtır kesti diyen Elif Şafak meselesi değil...

Mesele büyük ve hesaplaşma da büyük olacak...Memlekete namahrem girmeyecek ALlahın izniyle !..Ne misyonerler ne misyoner dostları !...

real.ist

Doçent
H AYAL ALEMİNDE YAŞAYAN, DÜNYA GERÇEKLERİNDEN KOPUK PERİNÇEKTE BAS BAS BAĞIRIYOR ABD İŞBİRLİKÇİSİ DİYE.

Ama sadece baüırıyor. A k partide iş yapıyor.

Taş taş üzerine koyamanların ortak özelliği iş yapanı dış güçlerle işbirlikçi diye suçlamak.

Halk böyle söylemlere oy vermiyorsa nasıl iktidar olacaksınız?