Sokak köpeği sorunu

cemaliii

Kıdemli Üye
Cevabını merak ettiğim bir soru;
Sokak köpeği sorunu niçin çözülemiyor? Eskiden ak parti halkın muzdarip olduğu konuları araştırır ve sorunları çözerdi. Ben oyumu bu sorunu çözebilecek bir adaya vermeyi düşünüyorum.

ihvanistanbul

AkhenAton
Çünkü rant var. Rüşvet var. Popülizm var.

Halbuki sorunun çözümü basit. Topla, 1 hafta beklet, sahiplenmeyenleri itlaf et. Alım satımı yasakla ( çiftliklerde kullanımı hariç ), besleyenlere ağır müeyyideler getir ( ağızlıksız sokağa çıkartanlar için 50 bin tl ceza, 2. tekrarda uyutma. başka bir köpekle 3. tekrarda 5 yıl ağır hapis gibi ) dernekleri denetle. Öyle bir denetle ki nefes alamasınlar. belediyelerin gösterdiği yerler dışında mama verenlere bas cezayı sonra izle 3 ayda problem nasıl çözülüyor...

adams77

Kanalizasyoncu
Herşey bir yansımadır. Herşey sana misaller üzerinden örneklenir.

Sen sözlerini başı boş bırakırsan :) dünya sadece senin yaşam alanın değil cemaliii sorun onlarda değil sorun sende güzel kardeşim sen kendine çeki düzen vermediğin sürece olanlar için başkasına suç bulma

Abbas yel

İhvan Forum Üye
Anamız babamız eşimiz dostumuz çoluk çocuğumuz hepsi insan değil mi? En çok değer verdiklerimiz, insan değil mi? Peki böyle olmasına rağmen, sokakta bize saldıran, zarar veren insan grupları olsa, bunları hoş karşılar mıyız? Ben hoş görürüm kardeşim onlar da insan, yaşamak onların da hakkı. Belki çocuğumu ısırmış, kolunu bacağını koparmış olabilirler ama bu dünya onların da dünyası diyebilecek olan var mı?

Konu köpek olunca niye herkesin bi hoşgörülü olası geliyor o zaman? Hepimiz köpek seviyoruz ve insanlığını kaybetmemiş olan hiç kimse, onlara zarar vermiyor. Ama sayıları çok fazla, onlu yirmili gruplar halinde dolaşıyorlar ve insanlara saldırıp, onları yaralıyor hatta kurtaran olmazsa öldürüyorlar. Bunda anlamayacak ne var ben de bunu anlamıyorum?
Ama canım barınaklarda onları öldürüyorlar! Hayır efendim kimse köpekleri öldürmüyor. Çocuk esirgeme kurumlarında, yaşlı bakım evlerinde bile tek tük böyle manyak, cani tipler çıkabilir. Sanki bütün barınaklarda, sistemli bir şekilde hayvanlar öldürülüyor gibi lanse etmenin anlamı ne yani? Oralarda şartlar iyi değil, hayvanlar beslenemiyor. Doğru. Ama bunun çözümü bu değil. Madem böyle bir durum var, yalaka belediye başkanlarının, bir kaç saatliğine milyonlarca lira para harcadığı konserleri iptal ettirelim, bu parayı sokak hayvanları için harcatalım. Sanatçıların zaten hepsi milyoner, 2 sene konser ücreti almasalar ölmezler. Buyurun bunun için çalışalım. Öyle olmuyor mu? Bahri kütük

Hakperest

Kıdemli Üye
dünyada başka canlılara merhamet önemli

merhamet göstermesen geri tepme ihtimali hayli yüksek

Avustralya deve öldürdü su yok diye. Sel bastı onları (yanlış hatırlıyorsam düzeltin)

tarihte bir şehirde kediler öldürüldü (ne kadar gerçek bilmiyorum)
önce şehri fareler basmış
sonra da veba olmuş

bu meselenin bir yüzü
öbür yüzü ise insan hayvan saldırısından korunmalı elbette
sonuçta insan eşrefi mahlukat

bence orta bir yol bulunmalı

köpeklerin melekleri ve cinleri gördüğü ihtimali var
ne tür faydaları var Allah bilir

bu yüzden köpekler ve diğer evcil hayvanlara alan bırakılmalı
ama tepemize de binmesinler bir zahmet

belediyeler işini yapsın yani

devlet yüklendi bir aralar belediyelere
Bizim komşu ilçe belediye 50 km den köpek toplayıp bizim ilçede boşalttı
Normalde pek saldırmayan bizim ilçe (kaldığım mahalleyi kastediyorum) köpekleri arasına katıldıklarında
sabahları bana da saldırmaya başladı dev gibi bir tanesi

ben köpeklerden korkmam (on taneye kadar yolu var) saldırdılar mı ben de saldırırım onlara (taş değnek falan değil yani zarar vermem onlara)
neyse alışıncaya kadar zaman aldı tabi
sonra kuzu kuzu oldu bu

demem o ki beraber yaşıyacaksak islah olmalılar
olmayan da köpek hapishanelerine düşsün(hahaha barınaklara yani)

ihvanistanbul

AkhenAton
Köpekler insan eliyle evcilleştirilmiş kurtlardır. Haliyle doğal ortamları yoktur insanlara bağımlıdırlar. Yalnız bırakılırlarsa sürü haline geldiklerinde tekrar yırtıcı olurlar. Kendilerinden küçük canlıların hepsine saldırırlar. Nasıl sokaklarda kurt istemezsek ya da yaşamaya hakkı var diye ayı Arslan gibi hayvanların sokakta var olmasına müsaade etmiyorsak köpeklerin de etmemeliyiz. Aslında olayı bu raddeye diye getiren itperestlerdir. Eskiden her mahallede bir iki tane köpek olurdu mahalleli onları idare ederdi onlar da mahalleliyi tanır yabancıya hirlardi. Fakat başıboş besleme yüzünden sayıları öyle bir arttı ki her hafta birinin bu sebeple öldüğünü yahut ağır yaralandığını duyar olduk. Hafif yaralıların sayısını sadece Allah biliyor. 10 milyon köpeği toplayıp besleyip eceliyle ölmesini bekleyecek ne bir bütçemiz var ne tesisimiz ne de insan kaynağımız. kimse kimseyi kandırmasın. Bu bir zevk değil güvenlik meselesi ne yazık ki...

Hakperest

Kıdemli Üye
dün sabah namazına giderken mahalle çocuklarının Lusi (oydu diye düşünüyorum) diye adlandırdıkları köpek duvar dibinde soğuktan korunmak için hareketsiz yatıyordu

onu fatketmeyeyim ki onu sıcak yerinden etmeyeyim diye daha bir sindiğini farkettim

zavallıcık korkmasın diye hafif bir ses tonu ile korkma mesajı vermeye çalıştım, kalkmadı yerinden

köpekler birer öğretmendir çocuklar için
sevmeyi, korkmamayı, vefayı öğretir

bu lusi ve yavruları için çocuklar bir tahta kulübe yapmıştı geçen senelerde

o sene yavruları birileri tarafından alındı
kaç hafta herkesten küstü matem tuttu adeta, başı önde dolaştı

insanları anlamayan, empati kurmayan, köpekleri de anlayamaz

ben köpekperest değilim ve sokaklarda elimde mama ile dolaşmam belki ama onlar da yaşamayı hakkediyor

nasıl ki sokağın serserileri bir gün cinayet işleyecek diye kimse toplamayıp hadım etmiyorsa
zararsız köpekler de çocuklara sevgiyi, merhameti öğretsin, mahallede yaşasınlar

peygamberi sav bir köpek için ordunun yönünü değiştirmiş bir müntesibin, merhamet edelim diyen birilerine itperest demesi garibime gitti

Üstelik tasavvufun içinde kalbini kinden koruduğunu söylüyor

mesele merhamet, sorumluk, sahip çıkma ile çözülür

zararlı türler tümden yasaklansın
toplatılsın barınaklara konulsun ama çocukları hepten doğadan kopuk robotlar haline sokmayın

bencillik, kin ve nefretten ancak maraz doğar

ihvanistanbul

AkhenAton
Niye herşeyi mabadinizdan anlıyorsunuz? Diyelim ki senin sokakta 10 tane kişi var ve kızına saldırıyor. Bir gün o çok sevdiği kişi kızının yuzunu parçalamış. ( Evet sürü varsa bu ihtimal hep var ) bu durumda lusiyemi acimaliyiz kızına mi? Tedbir merhametsizlik değildir. Başıboşluk iyilik değildir.

Abbas yel

İhvan Forum Üye
Çocuğunuzla dışarı çıktınız. Yıllardır tanıdığınız, çok sevdiğiniz biri ile karşılaştınız ve o kişi, aniden çocuğunuza saldırdı. Ne yaparsınız? Adama anlayış! mı gösterirsiniz yoksa adamı darmaduman mı edersiniz?
O zaman konu köpek olunca niye acayip acayip şeyler söyleniyor abi? Değil sokaktaki köpek, dağdaki domuzla bile derdimiz yok. Değil mi ki Allahü teâlâ yaratmış, o da bir can. Bize saldırmadıkça, hiçbir tepkimiz olamaz. Ama bize veya çoluk-çocuğumuza ya da sokaktaki bir kadına, yaşlıya, savunmasız birine saldırmışsa, değil köpek, insan bile olsa, biz de ona saldırırız. Hepsi bu. Kısa, net. ( bahri kütük)

Hakperest

Kıdemli Üye
Çocuğunuzla dışarı çıktınız. Yıllardır tanıdığınız, çok sevdiğiniz biri ile karşılaştınız ve o kişi, aniden çocuğunuza saldırdı. Ne yaparsınız? Adama anlayış! mı gösterirsiniz yoksa adamı darmaduman mı edersiniz?
O zaman konu köpek olunca niye acayip acayip şeyler söyleniyor abi? Değil sokaktaki köpek, dağdaki domuzla bile derdimiz yok. Değil mi ki Allahü teâlâ yaratmış, o da bir can. Bize saldırmadıkça, hiçbir tepkimiz olamaz. Ama bize veya çoluk-çocuğumuza ya da sokaktaki bir kadına, yaşlıya, savunmasız birine saldırmışsa, değil köpek, insan bile olsa, biz de ona saldırırız. Hepsi bu. Kısa, net. ( bahri kütük)

insanlar bencilleşti, bireyselleşti ve doğayı bozmaya başladılar
sizin gibi betonların ardına saklanıp, bilumum zorluğa ultra hijyen oldukça;
doğa ile dengemiz bozulmaya ve evrende fesat çatlaklıkları oluşmaya başlayalı çok oldu

küçükken köpekleri kovalar köpekler de bizi kovalardı
sevgiyi, korkuyu, heyecanı, cesareti, vefayı öğrenirdik

küçükken hatırlarım öte mahalleye gidip onların köpeği tarafından ısırılmıştım ama
yaşım kemali çoktan geçti ama bizim ilde köpek tarafından öldürülen birini hatırlamıyorum

halbuki nice gençler, nice memurlar, güvenlik mensubunun ve öğretmenlerin hunharca insanlar tarafından öldürüldüğünü gördüm
Ve potansiyel katiller hala her yerdeler
Ve neden biliyor musunuz??!!
çünkü köpeği sevmeyi bilmiyor
içlerinde öteki sevgisi yok çünkü
sadece benim kızım benim param benim huzurum diyorlar

kendimize yalan söylemeyi bırakalım
vahşi olan köpekler değil
onlara biz öğrettik kötülüğü

eğer ilerde arılar ölürse ve sebebi köpeklerin yok olması yada acı çekmesi vb tetiklemişse
(böyle bir ihtimal belki sıfır gibi görünebilir ama tetiklemesi yüksek de olabilir; çünkü
dünyada nasıl bir denge var Allah bilir ancak)
bunun hesabını siz mi vereceksiniz

dünya bencil ve acımasız insan için nasıl olsa
yakın ana.. satı.. öldürün!!

ihvanistanbul

AkhenAton

ihvanistanbul

AkhenAton
"Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur." (Sâlim derki: "Ebû Hüreyre (bu hadisi rivayet ederken): "...Veya ziraat köpeği" derdi,) çünkü o ziraat sahibi idi." [Buhârî, Sayd 6; Müslim, Müsâkât 50, (1574); Muvatta, İsti'zân 12, (2, 969); Tirmizî, Ahkâm 4, (1487); Nesâî, Sayd 12-14 (7, 187-188).]

"Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin ecrinden her gün bir kırat eksilir." [Buhârî, Hars 3, Bed'ü'l-Halk 14; Müslim, Müsâkât 58, (1579); Ebû Dâvud, Sayd 1, (2844); Tirmizî, Ahkâm 4, (1490); Nesâî, Sayd 14, (7, 188, 189).]

Hakperest

Kıdemli Üye
2021'de 5 bin 300 küsur insan trafik kazalarında can vermiştir. bu bize trafikte araç düşmanlığı gerektirmez. kimse hurra araç yakalım demez. çünkü araçlar ihtiyaç haline gelmiştir.

hayvanlar da faydaları yanında zararları vardır. bir ara büyük baş katliamına hazırlanıyordu bill gates.
yani demem o ki dünyayı yöneten büyük başlar, insan ve hayvan katliamı istiyor;
bizim sivri zekalar da çanak tutuyor

develer su tüketiyor!!
danalar oksijen tüketiyor!!
köpekler korku saçıyor!!!
yarasalar virüs taşıyor!

devam edin ağalar
merhamet tüketilince
zaten devletler bir birini yiyecek

en son ayakta muhtemelen köpek ve kediler kalacak
hahaha
çünkü azla yetinmeyi çok iyi biliyorlar
şükür etmeyi keşke onlar kadar becerebilseydik

ihvanistanbul

AkhenAton

cemaliii

Kıdemli Üye

Yılbaşından bu yana, köpek saldırılarından toplamda 30 can, hayatını vahşice kaybetti.

Oyumu artık bu altılı masaya asla vermem. Halktan bu kadar kopuk bunlar.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu sene kopekler yüzünden ölen 30 kişinin vebali kimin?
Türkiye de her yıl 100 abd de 800 civarında kişiye yıldırım çarpıp ölüyorlarmış
bunların vebali kimin şampiyon

Hadi aklınız çalışmıyor hadislere de mi inanmıyorsunuz?

hadislerde köpek mi öldürün diyor
benim bildiğim hadisler onlara acıyın diyor

hadisleri nasıl anlıyorsun şaşıyorum
barınaklara hapis edip açlıktan yada başlarına kürekle vurun mu diyor

mesela hadisin birinde bir köpeğe su vererek cennete bir adamın gittiğini söyler

bir kadının da kediyi hapsedip ona yemek vermediği için cehenneme gittiğini söyler

bilmiyorsan ayıp değil
şeyhine söyle anlatır sana

ihvanistanbul

AkhenAton
bak tane tane anlatacağım.

mesele bir kaç tane köpek değil. 10 milyon köpek var şu an. bunların yarısı dişi ve dişilerin yarısı doğuracak durumda olsa senede ortalama 2.500.000 dişi köpeğin bir batında 6 tane yavru yapması ( ortalama ) demek. bu da rakamsal olarak 2.500.000 x 6 =15 milyon köpek eder. diyelim ki bu yavruların yarısı bir şekilde öldü. bu durumda bir sene sonra köpek sayısı 17 milyon olacak. sonraki sene daha büyük bir artışla 27 milyon sonraki sene 40 milyon gibi rakamlara yaklaşacak. yahu siz süzme salak mısınız? bunu görmüyor musunuz? ülke nusufu 100 milyon. sizin kafayla gidersek 10 yıl sonra köpek nufusu ülke nufusuna eşitlenecek. 20 yıl sonra 200 milyondan fazla köpek olacak. bu akıl mantık işi mi? madem bu kadar merhametlisiniz be gerizekalılar akrepleri de aynı şekilde besleyelim? kobraları da? ayılarda sokaklarda dolaşsın? onlarınki can değil mi? niye sivrisinekler için ilaçlama yapan belediyelere itiraz etmiyorsunuz? sivrisineğin canının değeri yok mu?