Sözünde Duranlar

MaKBeR

Doçent
son günlerde aklıma şu sorular takılıyor.. çeçenistan ırak lübnan gibi direniş bölgelerine gitmek gereklimi?? gitmemeiz gerekliyse neden? akside neden?

KÖRDÜĞÜM

Profesör

MaKBeR

Doçent
kardeşim verdiğin linke baktım ama heralde sorumu anlatamadım tamam cihad haktır amenna gerek gizli gerek aşikari.. şunu soruyorum ülkemizde aleni bir direniş çarpışma yok.. ama ülkemizde ciddi bir şekilde emribil marufa insanların uyarılmasına ihtiyaç varken gidip o ülkelerde savaşmak ne derece doğru.. günlerdir kafamda bu var.. arkadaşımın biri tutturmuş ben çeçenistana gideceğim diye.. yahu diyorum burda sana ihtiyacımız var burdaki insanların durumu iyimi hepsi ateşe doğru giderken imanları tehlikedeyken neden bizi düşünmüyorsun??? bu düşüncelerimde haksız mıyım bizim kalemiz tehlikedeyken neden diğer kalelerin derdine düşülüyorki.. bakın beni yanlış anlamayın inanınki bende şehid olmayı onlarla birebir savaşmayı isterim... oralara gidilmesine asla karşı değilim ama dediğim gibi bizim durumumuzda kötü.. inşAllah anlatabilmişimdir.. açıklamalarınız direk dolaysız olursa sevinirim net birşey olursa hem kafam karışmaz hemde çok zamanımız gitmez selametle...

KÖRDÜĞÜM

Profesör
s.a kardeş kusura bakma yeni gördüm sorunu.
ben sana şu ayeti yazayım:
''Size ne oluyor ki Allah yolunda ve çaresizlik içerisinde bırakılıp, ''Ey Rabbimiz! Bizi halkı zalim olan şu beldeden çıkar. Bize senin tarafından bir sahip gönder, bize tarafından bir yardımcı yolla!'' diye yalvaran erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda düşmanla savaşmıyorsunuz?''

Bide burda herzaman yanlış anlaşılan bir şey var. Orda ki mücahidlerde sadece dağa çıkıp savaşmıyorlar. Emr bil maruf nehy anil münker sistemi orada da var. Bu sistemde kendi arasında ayrılıyor;
misal bi ordunun içerisinde, halkın içerisinde ve hatta Rus ordusunda bile ajanlar vesilesiyle yürütülmekte.
Mücahidlerde savaş dışında sürekli Kuran ezberi, hadis, fıkıh vb dersler yapmaktadır

Cihatta karnı tok ve uyuyan kimse muhakkak ki, Cihad dışında oruç tutan ve geceleri ibadet için kalkan kimseden daha hayırlıdır. Allah yolunda nöbet tutanın gözlerine cehennem ateşi değmez. Allah yolunda nöbet tutan kimsenin ecri kıyamete kadar yazılmaya devam eder. Rızkı devamlı olarak kendisine sunulur. Allah yolunda bir gün nöbet tutmak, dünya ve dünyanın içindekilerden daha hayırlıdır.

MaKBeR

Doçent
işte buna bizimde ihtiyacımız var gitmeyin bize bizim milletimize hizmet edin emri bil maruf yapın.. siz gidiyorsunuz bu milleti kime emanet ediyorsunuz???

KÖRDÜĞÜM

Profesör
İyide kardeş git emrini veren Allah yani
En iyi bilende O'dur
peki Efendimiz as zamanında Cihada giderlerken kime emanet etmişler!!!

MaKBeR

Doçent
kardeşim amenna kendi vatanımız selamette olsun gidelim cihad edelim şehadete erelim.. ama unutma senin vatanın selametde değilken birçok tehlikeyle boğuşuyorken sen kalkıp oralara gidersen belki döndüğünde o vatanını bulamaya bilirsin... bende şimdiye kadar senin gibi düşünüyordum ama arkadaşım oraya gitmeye kalkıınca kafam dank etti.. yahu dur bizim sana ihtiyacımız var nereye gidiyorsun.. dedim.. ki islamda şu vardır bir iyilik hayır yapacaksan yakınından başlayacaksın.. ben emin değilim buralar dururken kalkıp oraları kurtarmaya çalışasın ve Rabbimde bundan RAzı olsun...dediğim gibi bizim sizin gibi dindar aklı başında gençlere ihtiyacımız var.. zaman ne zaman olmuş... Bence Rabbim sorar... zaten önemli olan onun rızası değilmidir... onun rızasına burdada erilir..

KÖRDÜĞÜM

Profesör
Cihad ya farzı ayndır ya da farzı kifaye
Eğer bize ait olan bir beldeye kafirler girerlerse ya da ona girmek üzere iseler ve sayıca oradaki Müslümanların iki katı veya daha az ise bu durumda Cihad farzı ayn olur.
Bu durumda köle efendisinin izni olmadan, borçluda borç sahibinin izni olmadan çıkarlar. Bunlar İmamı Azam Ebu Hanife, İmam Malik ve İmam Ahmedin mezhebidir. En sahih görüşte budur. (Ravdatül Talibin:10/214; İbni Kudam, Muğni.8/364)
Düşmanın saldırdığı bölgede onları karşılayacak sayıda insan çıkmışsa, geride kalanların onlara yardım etmesi vaciptir. Yetersiz bir kuvvetle savunulan bölgeye düşman girerse, düşmanın girdiği beldedekilerin üzerine olduğu gibi geride kalanların üzerinede Cihad farzı ayndır.

Kaynak olarak okuduğum kitaptan alıntılar yaptım
Şehid İbni Nehhas-Cihad (tavsiye ederim kardeş orda daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz)

MaKBeR

Doçent
MaşAllah kardeşim Rabbim samimiyetinizi ihlasınızı bozmasın Rabbim sizin gibilerinin sayısını artırsın dinine hadim eylesin...

Seyfullah Kara

Kula KUL olma!
ALLAH, mü'minlerden mallarını ve canlarını cennet kendilerinin olmak üzere satın almıştır. ALLAH yolunda savaşırlar, öldürürler. Bu söz ALLAH'ın üzerine bir borçtur. Gerek Tevrat'ta, gerek İncil'de ve gerekse Kuran'da (ALLAH yolunda çarpışanlara cennet vereceğini vaad etmiştir.) ALLAH'tan daha çok ahdini yerine getirebilen kim olabilir? O halde O'nunla yaptığınız bu alış-verişten ötürü sevinin. Gerçekten bu, büyük bir başarıdır." (Tevbe Suresi, 111)