SÜNNETİ REDDETMEK DİNİ ÜTOPİK HALE GETİRİR

Darul_Beka

Profesör
SÜNNETİ REDDETMEK DİNİ ÜTOPİK HALE GETİRİR

Hadis ve sünneti reddedenler, Hz. Peygamber’i ve tevhit mücadelesini tarihselleştirerek Müslümanların batılılaşmaya karşı alternatif bir medeniyet kurmalarını engellemek istemektedirler. Alternatif bir medeniyet oluşturmanın ayrıntıları hadis ve sünnetin içerisindedir. Hayatın genişlik alanı ve insanca kurgulanması bağlamında hadislerde birçok özel ve ge...nel hüküm mevcuttur. Sünnet dışlandığı zaman, boşluk kabul etmeyen hayat bunu farklı dünya görüşleri ve medeniyet anlayışlarıyla dolduracaktır. Hadis ve sünneti reddedenler, yeni meseleler karşısında çözüm üretmenin en önemli iki kaynağından biri olan sünneti dışta bırakarak İslâm’ı ütopik bir din olarak algılatmayı amaçlamaktadırlar. Malum olduğu üzere, hayatın sorunları sayılamayacak kadar çoktur. Bu çok sorunu çözerken ayette çözüm bulunamadığında hadislere başvurulur ki bu bir kuraldır. Hadis külliyatımız Peygamber Efendimizin hayatın sorunlarına nebevi bakışı ve çözümü muhtevi rivayetlerle doludur. Onları hesaba katmayanlar, olayların çözüme bağlanmasında ortaya çıkan boşluğu ya dolduramayacaklar ki bunun sonunda din ütopikleşir. Veya çözümü rasyoneliteye havale edecekler ki sonuçta risalet konumunun yerini insan hevası alacaktır. Genelde insan hevasına yol açarak örtük bir peygamberlik görevi insana yüklenmek istenmektedir. Bir defa bu durum revaç buldu mu haddini bilmeyen bu güruhun yıkım alanına ayetler girecektir. Bu süreçte tartışılan ve reddedilen ayetler olacaktır. Sonuçta işlevsiz bir ilah, tarihsel bir kitap, itibarsız ve fonksiyonsuz bir peygamber anlayışı egemenlik alanı bulacaktır. Modernitenin bilerek ve plânlı şekilde Müslüman toplumlara empoze ettiği din anlayışı budur. Bazıları bunu anlamak istemese de durum bundan ibarettir.

MEHMET SÜRMELİ Devamını Gör

ilke

Paylaşımcı
Zikri konusundaki yüzlerce hadis-i şerifi de "
ZİKRİN EFDALİ EMPERYALİZM VE İŞBİRLİKÇİLERİYLE HESAPLAŞMAKTIR. " diyerek rafa kaldıran bizatihi siz değil misiniz ? Hani, Sünneti açıktan açığa reddetmediniz de onun yerine kendi kafanızdan uyduruk başka ameller koydunuz mu sünneti reddedenler gibi olursunuz ! Onun için sizi ne yazdığınızı ve konuştuğunuzu çok iyi ölçüp-biçmeye davet ediyorum !

ilke

Paylaşımcı
Zikir konusundaki yüzlerce hadis-i şerifi de "
ZİKRİN EFDALİ EMPERYALİZM VE İŞBİRLİKÇİLERİYLE HESAPLAŞMAKTIR. " diyerek rafa kaldıran bizatihi siz değil misiniz ? Hani, Sünneti açıktan açığa reddetmediniz de onun yerine kendi kafanızdan uyduruk başka ameller koydunuz mu sünneti reddedenler gibi olursunuz ! Onun için sizi ne yazdığınızı ve konuştuğunuzu çok iyi ölçüp-biçmeye davet ediyorum !

Darul_Beka

Profesör
beni anladığını sanmıyorum
ama yine de kısaca özetleyeyim
emperyalizm ve işbirlikçileri ile hesaplaşmıyan bir tasavvufun boş olduğunu
kendine bile faydası olmadığını söyledim
şimdi de sünnetsiz bir islamın olamıyacağını söylüyorum

ilke

Paylaşımcı
beni anladığını sanmıyorum
ama yine de kısaca özetleyeyim
emperyalizm ve işbirlikçileri ile hesaplaşmıyan bir tasavvufun boş olduğunu
kendine bile faydası olmadığını söyledim
şimdi de sünnetsiz bir islamın olamıyacağını söylüyorum

Emperyalizm ve onun işbirlikçileri ile hesaplaşmayan bir tarikat veya tasavvufi yapıya TASAVVUF denir mi ki, siz bir sürü hadis-i şerifi adeta inkâr edercesine böyle bir şey söylemişsiniz ? Yalnız Kurancıların kayığına bindiğinizin farkında bile değilsiniz !

Darul_Beka

Profesör
Emperyalizm ve onun işbirlikçileri ile hesaplaşmayan bir tarikat veya tasavvufi yapıya TASAVVUF denir mi ki, siz bir sürü hadis-i şerifi adeta inkâr edercesine böyle bir şey söylemişsiniz ? Yalnız Kurancıların kayığına bindiğinizin farkında bile değilsiniz !
haşa onlar benden uzak ben onlardan uzağım
söylediğim hiç bir şeyi o bedevi kültürüne sahip yüzüne Türkçe okuyucalar kabul etmez

ilke

Paylaşımcı
Şu halde konuyu noktalayalım !
Bir defa şunu çok iyi biliniz ki, gerçek bir şeyh, sofi veya muridan'ın emperyalizmle asla işi olmaz-olamaz ! Emperyalizmin tuzağına veya ağına -hoş düşmezler ya - en son düşecek insanlar bunlardır ! Emperyalistler tasavvufun müslümanları ne derecede büyük bir şuur sahibi yaptıklarını bildiklerinden bu ülkede ilk hedefi bu yolun mensubları olmuştur. Halâ bile, hem müslüman olduğunu söyleyip hem de tarikat ve tasavvuf düşmanlığı yapanların hemen hepsi emperyalistlerin bu ülkedeki ileri karakolu konumundadırlar ! Busebeplerden dolayıdır ki, tarikatların yaptıukları zikir, evrad veya diğer ibadet şekillerini hedef tahtasına oturtmak emperyalizme bir tür hizmet etmek demektir ! Yazısını alıntı yaptığın Mehmet Sürmeli Efendi maalesef bu hakikatlerden hiç haberi yokmuş gibi bir görünüm sergiliyor !