Sünnilerin Alevilere yükledikleri ithamlar

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
SÜNNİLERİN ALEVİLERE YÜKLEDİKLERİ İTHAMLAR

Alevilere türlü ithamlar yüklemek, onları kötülemek, Emevi ve Abbasilerin Hz. Ali’ye olan kin ve nefretlerinden kaynaklıyor. O kadar ki, miladi 661 yılından başlayarak uzun yıllar camilerde, Hz. Ali’ye sövgü usulü sünnet haline geliyor.
Bu gerçeğin ışığında, Hz. Ali’ye bunca nefret duyan bir zihniyet, elbette onun tarafını tutanlara da, şamil olacaktır.
Aradan yıllar geçtiği halde Aleviler, sövgüye hedef olmaktan kurtulamadılar. Sünniler edindikleri yanlış bilgilerle, Alevilere hakaret etmişler, onlara aşağılayıcı adlar bulmuşlar ve onlara zarar vermekte hatırlarına ne gelmişse yapmışlardır.

Nitekim kimi Sünni din âlimleri: “Yüzüğün sağ ele takılması, nebevi bir sünnet olmasına rağmen, Aleviler bunu uyguladıkları için, bunu terk etmek vacip olmuştur.”derler.

Zamahşeri’nin Ebrâr kitabına göre, yüzüğünü sol eline ilk takıp önderlik eden Muaviye bin ebi Süfyan (l.a)’dır.

Ebu Hamit El-Azali diyor ki: “Mezarları düzleyip bırakmak, bir şeriat usulü olduğu halde, Aleviler aynı şeyi yaptıkları için, ondan vazgeçmeyi uygun gördük.”
İbni Teymiye de: ”İslam’da müstehap sayılan birçok usul bulunduğu halde, Aleviler yapıyor diye onları bıraktık. Bu yaptığımız da gerekli değil ama Alevilere benzememek için onları terketttik . çünkü Alevilere muhalif olmak (aykırı olmak) müstehap olmaktan daha hayırlıdır.” diyor.
(Kaynak: İbni Teymiye’nin Minhacüs-sünne eseri, cilt:2, sayfa:143)

Dikkat buyurursanız, bu terk edilen usullerin yüce peygamber’in sünnetleri cümlesinden olduğu anlaşılacaktır, ama Aleviler uyguluyor diye Sünniler bunlardan kaçıyor. Aleviler bunları yapıyor diye açık olarak Hz. Peygamber (s.a.a.v)’in sünnetlerine karşı gelmekte bir sakınca görmüyorlar. Bu kadar bağnazlık neden?

Ancak bir nokta gözden kaçıyor, o da; Sünniler Alevilerin peygamber sünnetlerine ve onun Ehlibeyt’ine uyum sağladıklarını, farkına varmadan itiraf ediyorlar. Aynı anda da, kendilerinin Muaviye’nin sünnetlerini tercih ettiklerini ilan ediyorlar. Buna kanıt olarak Zemahşeri’nin “Ebrar” adlı kitabını kaynakça gösterebiliriz.
Alevilere uymamak için yüce Peygamber (s.a.a.v)’in sünnetlerine karşı gelme geleneği Muaviye ile başlamıştır.
-----------------------------------
NOT: Dr. Muhammed et-ticani Es-semavi'nin "Alevilik Ehlibeyt'in yolu" adlı kitabıdan alıntıdır.

Darul_Beka

Profesör
Tamamen ön yargı ile yazılmış
Sırf Aleviye muhalif olmak için haşa sünnetten vazgeçme tavrı ehli sünnette olmamıştır.Yüzük örneği yazının ne kadar hatalı olduğunu gösteriyor yüzüğü Müslümanlar hep sağ eline takarlar
Aleviler ile ile ilgili konuşulacak temel hususlar varken böyle basit örnekler anlamsız kalmış
Kurana ve sünnete uymak
namaz kılmak hacca gitmek ramazan ayında oruç tutmak vs
daha bir çok temel hususta Alevilik ile ilgili soru işaretleri varken
bu tür basit hususları yazman ilginç
bu vesileyle dile getireyim
Aleviler chp nin ve ateistlerin pençesinden kurtulamamışlardır
bence en önemli meseleleri de budur

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Aleviler ile ile ilgili konuşulacak temel hususlar varken böyle basit örnekler anlamsız kalmış
Kurana ve sünnete uymak
namaz kılmak hacca gitmek ramazan ayında oruç tutmak vs

Asıl önemli mesele Sünnilerin Aleviler hakkındaki ön yargılarıdır. Gerçek Aleviler Kur'an ve Ehlibeyt'e bağlıdır. Namaz, oruç, hac gibi ibadetleri yaparlar.

Ben Aleviyim ve kendi inancını araştırıp öğrenmiş biri olarak, Alevilikle ilgili temel hususları bana sorabilirsiniz.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Bu konuyu paylaşmayı düşünmüyordum ama bir üyenin "Muaviye (l.a)'yi sevmezsek Alevi oluruz." şeklindeki bir paylaşımı nedeniyle bu konuyu açtım. Böyle bir görüşün peygamber sünnetine aykırı olduğunu belirtmek isterim.

Link; Hz.muaviye efendimizi severiz

Darul_Beka

Profesör
Asıl önemli mesele Sünnilerin Aleviler hakkındaki ön yargılarıdır. Gerçek Aleviler Kur'an ve Ehlibeyt'e bağlıdır. Namaz, oruç, hac gibi ibadetleri yaparlar.

Ben Aleviyim ve kendi inancını araştırıp öğrenmiş biri olarak, Alevilikle ilgili temel hususları bana sorabilirsiniz.
ben türkiyede yaygın olan Alevilikten bahsediyorum
sen de kabul edersin ki onlarda ne namaz ne oruç ne hac vardır
chpnin ucuz oy deposu olmuşlar ve ateizmin etkisinde kalmışlardır

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
ben türkiyede yaygın olan Alevilikten bahsediyorum
sen de kabul edersin ki onlarda ne namaz ne oruç ne hac vardır
chpnin ucuz oy deposu olmuşlar ve ateizmin etkisinde kalmışlardır
Onlara Alevi diyemeyiz. Çünkü onlar Alevi itikadının gereklerini yerine getirmiyorlar.
Yani Kur'an ve Ehlibeyt'e uymuyorlar.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İki tarafta da taassup had safhada.

Allah akıl fikir versin.

Selam ve dua ile.