"Türkçemizi Güzel Kullanalım , Koruyalım" Kampanyası

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Hüzün Bekçisi değil Yitik Lale bir kere :D
Valla bu kadar uzun yazıyı okuyacağıma oturur yarınki sınavıma çalışırım :p :D
Örtmenim ben senden pratik bilgi istiyorum,uzun bilgi istemiyorum :D

uykusuz

Kıdemli Üye
Hüzün Bekçisi değil Yitik Lale bir kere :D
Valla bu kadar uzun yazıyı okuyacağıma oturur yarınki sınavıma çalışırım :p :D
Örtmenim ben senden pratik bilgi istiyorum,uzun bilgi istemiyorum :D

"yarınki"nin yazımı doğru bravo sevgili öğrencim:D

nefahtü

Kıdemli Üye
Forum bir zamanlar ne kadar çalışkanmış..
Üşenmeyin bir bakın o kadar komik yazışmalar var ki..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Avrupa forumlarında bu konulara çok dikkat ediyorlar. Hele bir imla hatası yapmaya gör, konu hemen senin hatana dönüyor yerin dibin batırıyorlar. Bu konuda bir mahalle baskısı oluşturmak gerekiyor. Aksi taktirde insanoğlu hayatta buna riâyet etmez.

Rosasepia

Ordinaryus
Bağlaç ve soru ekleri nasıl yazılır bilelim istedim ve bunu buldum:) Hepimizin ihtiyacı olabilir:) Özellikle @Fecri sadık ve @Hüzün Bekçisi inşallah size yararlı olur:D:D

1) “ki” bağlacının ve “-ki” ekinin yazımı:

Türkçede üç çeşit “ki” vardır:Bağlaç olan“ki”,sıfat yapan “–ki” ve zamir olan(ilgi zamiri) “–ki” dir.Bağlaç olan “ki” daima ayrı yazılır.Sıfat yapan “–ki” ve zamir olan “-ki” eklendiği sözcüğe bitişik yazılır.

Dilimizdeki bu üç farklı “-ki”yi birbiriyle karıştırmamak için şu pratik yöntemleri uygulayın.

*Cümle içerisinde –ki’den sonra –ler çokluk ekini getirebiliyorsanız o –ki zamir olan –ki’dir.

Ayrıca zamir olan –ki’nin bir ismin yerini tuttuğunu ve genellikle zamirlerin üzerine geldiğini de unutmayın.

---Arabam bozuldu , seninki(ler)ni kullanabilir miyim?

---Onunki(ler) seninki(ler)den daha iyi olmuş.

Görüldüğü gibi cümle içerisinde –ki zamirinden sonra –ler ekini getirdiğimizde cümlenin yapısında herhangi bir bozukluk meydana gelmiyor.Öyleyse bu –ki’ler ilgi zamiridir.

*Sıfat yapan –ki de sıfat tamlaması kurar. Sıfat yapan –ki her zaman bitişik yazılır.Pratik olarak önündeki isme “hangi” sorusunu yönelterek bulur ve diğer –ki’lerden ayırt ederiz.

---Sokaktaki çocuklara sahip çıkmamız gerekiyor.(Hangi çocuklar?)

---Sınıftaki öğrenciler dışarı çıksın.(Hangi öğrenciler?)

Görüldüğü gibi sıfat yapan –ki’yi alan sözcüğün hemen önündeki isme hangi sorusunu yöneltebiliyoruz.Öyleyse bu –ki sıfat yapan –ki’dir ve eklendiği sıfata daima bitişik yazılır.

*Bağlaç olan “ki” ise daima ayrı yazılır.Diğer “ki” ekleriyle karıştırmamak için cümleden çıkartırız, cümlenin yapısında ciddi bir bozukluk olmuyorsa o “ki” bağlaç olan “ki”dir. Ayrıca bağlaç olan ki’nin daha vurgulu söylendiğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

*Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini.(Duydum unutmuşsun gözlerimin rengini)

*Sen ki dünyalara değersin.(Sen dünyalara değersin.)

*Şimdi anlıyorum ki o yaptıklarım bir hataydı.(Şimdi anlıyorum o yaptıklarım bir hataydı)

Görüldüğü gibi bağlaç olan –ki cümleden çıkartıldığında cümlenin anlamında bir daralma olsa da yapısında ciddi bir bozukluk olmuyor, öyleyse bu –ki’ler bağlaçtır ve daima ayrı yazılır.

NOT:

Mademki,halbuki,oysaki,çünkü,sanki… sözcüklerindeki ‘ki’ ler bağlaç olmasına rağmen kalıplaştığı için bitişik yazılır.

2) “de” bağlacının ve “de” bulunma durum ekinin yazımı:

“de” “da” bağlacı da tıpkı “ki” bağlacı gibi ayrı bir sözcük olduğu için daima ayrı yazılır.Bulunma durum eki olan “-de,-da, -de,-ta” ise eklendiği sözcüğe bitişik yazılır. “de,da” bağlacıyla “-de,-da,-te,-ta” ekleri birbiriyle karıştırılmamalıdır.Pratik olarak birbirinden şu şekilde ayırt ederiz: Cümle içerisinde cümleden “de”yi çıkartırız,eğer cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyorsa o “de” bağlaçtır.Cümlenin yapısı bozuluyorsa o “de” bulunma durum ekidir.

*Kitap da alacağım.(Kitap alacağım)

*Sen de onun gibisin.(Sen onun gibisin)

Görüldüğü gibi bağlaç olan “de ,da” cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyor.Şimdi de aşağıdaki örnekleri inceleyelim:

*Sende bir şeylerim kaldı.(Sen bir şeylerim kaldı)

*Onu otobüste gördüm.(Onu otobüs gördüm)

Görüldüğü gibi bulunma durum eki cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısı bozuluyor.

Önemli uyarı: Bağlaç olan “de,da”nın kesinlikle “te,ta” biçimi yoktur.

*Sana kazak ta alacağım.(yanlış)

*Sana kazak da alacağım.(doğru)

Ayrıca bağlaç olan “de,da” bir özel isimden sonra gelirse kesme işaretiyle ayrılmaz.

*Bize Ahmet’de gelecek.(yanlış)

*Bize Ahmet de gelecek.(doğru)

3. “mi” soru edatının yazımı:

“mı,mi,mu,mü” soru edatı eklendiği sözcükten her zaman ayrı yazılır,kendinden sonra gelen ekler soru edatına bitişik yazılır:

*Yarim İstanbul’u mesken mi tuttun?

*Bize gelecek misiniz?

*Sen miydin dün rüyalarıma giren?

Soru edatı olan “mı mi mu mü” ile fiilden fiil yapan olumsuzluk eki olan –ma,-me’nin darlaşmış biçimi birbiriyle karıştırılmamalıdır:

*Niçin beni dinle miyorsun?

Yukarıdaki cümlede ‘mi’ ayrı yazılmamalıdır;çünkü buradaki mi soru eki değil, –ma,-me olumsuzluk ekinin darlaşmış biçimidir.Cümleden mi’yi çıkartıp cümleyi tekrar okuduğumuzda cümledeki soru anlamının kaybolmadığını sadece olumsuzluğun kaybolduğunu görürüz.Cümleye soru anlamını katan mi değil, ‘niçin’ sözcüğüdür.

Soru edatı olan “mı,mi,mu,mü” cümleye soru anlamından başka anlamlar da katabilir.

*Sana güzel mi güzel bir elbise aldım.(pekiştirme göreviyle kullanılmış)

*Bu testi de çözdün mü konuyu daha iyi anlarsın.(Çözdüğün zaman)

*Tüm bunları ben mi yapmışım?(reddetme,kabullenmeme)

http://www.edebiyatogretmeni.net/yazim_kurallari.htm

Bugün okurum, yarın unuturum : )

Kaçak

Yeni
Içinizde Türkçeyi en naif ben kullanıyorum kabul edin :p

Mugalata

Kıdemli Üye
dil bilinci önemli. dilimizi ve dillerimizi bilelim, sahip çıkalım.

dostundostu'nun yazısı aklıma bir fikir getirdi. imla bozukluklarını ısrarlı biçimde düzeltmeden yazan üyelerimize ceza önerisini tartışmaya açıyorum.

Kaçak

Yeni
Günlük konuşma dilinde de imla kurallarına dikkat edilsin bence ...
Baba ünlem nasılsın ya soru işareti şeklinde konuşalım Bence nokta

Mugalata

Kıdemli Üye
Günlük konuşma dilinde de imla kurallarına dikkat edilsin bence ...
Baba ünlem nasılsın ya soru işareti şeklinde konuşalım Bence nokta

imlâ, "yazım" demek. konuşma dili için değil, yazı dili için gerekli.

yazarken "gelmeyeceğim" diye yazmalıyız. ama konuşurken "gelmiycem" diyebiliriz.

yazarken "gidiyorum" yazmalıyız. ama söylerken, lehçemize, aksanımıza göre "gidiyom" veya "cidirem", "gedirem" vb diyebiliriz. :)

Mugalata

Kıdemli Üye
Neden yazımız istanbullu mu ?

evet. istanbul lehçesi esas alınmıştır.

her ülkenin asıl lehçesi ve imlâsı, başkentinde konuşulan lehçe olmuştur. fransa'da paris, ingiltere'de londra vb. bizde de istanbul türkçesi.

nefahtü

Kıdemli Üye
Hatta İstanbul Türkçesi ile yazamayanlar 3 gün forumdan uzaklaştırılsınlar.

Mugalata

Kıdemli Üye
Hatta İstanbul Türkçesi ile yazamayanlar 3 gün forumdan uzaklaştırılsınlar.

bu işi bir oyun gibi başlatıp, tedrici olarak türkçe imlâyı yaygınlaştıralım. ilk önce ayrı yazılması gereken de-da'ları ve mi-mı'ları benimsetelim. tabii noktalama konusu da önemli.