Tesettür Farkı ( Sosyal Deney)

adams77

Kanalizasyoncu
tevrat'daki bir kelime latinceye yanlış çevrilmiş. uzun süre bu yüzden avrupa'lı hristiyanlar musa'yı boynuzlu sanmışlar. michelangelo'nun ünlü musa heykeli bu nedenle boynuzludur. :)

ne ilginç değil mi? sıkı hristiyanlar sorgulamamış bile, "yahu neden bu adam boynuzlu olsun" diye. körü körüne iman etmişler.

sonra anlaşılmış.

o zaman nasıl anlaşılıyordu, şimdi nasıl anlaşılıyor. asıl önemlisi şu: aslında ne anlatılmak isteniyor?

aynısını sende yapıyorsun FİL SURESİNDE

yah_ya

Üye
hepimiz nefis sahibiyiz ve hepimiz GÜZELİ SEVERİZ hal böyle de olunca karşı cins de bizler de haliyle beğenilmek için bir takım görüntü sergilemeler içinde oluyoruz ,sakal traşı oluyor temiz şık veya spor kıyafetler içinde oluyoruz..
Hatasız kul olmaz..onlar bizim annelerimiz eşlerimiz kızlarımız gerek yok fazla yerden yere vurmaya..Allah hepimizi İSLAH eylesin maassalavat

Mugalata

Kıdemli Üye
onlar nasıl yapıyor ise sende aynısını yapıyorsun.

onlar hatalı bir çeviriden çıkan anlamı sorgulamıyorlar ve boynuzlu musa'ya inanıyorlar.

bunlarsa sorgulamadan, özünü, anlamını ele almadan, sadece şekli meallerle yetinerek ele alıyorlar ve kadınlarını çarşafa, burkaya, peçeye kapatıyorlar.

peki ya ben?..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Kara Çarşaf" haricindeki örtülerin hemen hemen tamamında "cahiliye" hakimdir...

Hatta 100'de 70'i de "örtülü çıplaklar" konumundadır...

Laiklik ne kadar güzel bir şey... Geniş yelpazenin hürriyetleri bunlar...

Bir de ACUN'un TV'si var ya, orada da bir proğram var, yarışma proğramı yabancı kızlar ve erkekler neredeyse çıplak bir halde sarmaş dolaş olmuş vaziyette yarışıyorlar...

Laiklik olmasa ayvayı yemiştik... Hüriyetin güzelliğine bakar mısınız..?

IŞİD'in caddelerinde "NOKTA" kadarcık bu meyanda "özgürlük" yoktur...

Yobaz takımı olunca "özgürlük" olmuyor...

Mugalata

Kıdemli Üye
"Kara Çarşaf" haricindeki örtülerin hemen hemen tamamında "cahiliye" hakimdir...

Hatta 100'de 70'i de "örtülü çıplaklar" konumundadır...

Laiklik ne kadar güzel bir şey... Geniş yelpazenin hürriyetleri bunlar...

Bir de ACUN'un TV'si var ya, orada da bir proğram var, yarışma proğramı yabancı kızlar ve erkekler neredeyse çıplak bir halde sarmaş dolaş olmuş vaziyette yarışıyorlar...

Laiklik olmasa ayvayı yemiştik... Hüriyetin güzelliğine bakar mısınız..?

IŞİD'in caddelerinde "NOKTA" kadarcık bu meyanda "özgürlük" yoktur...

Yobaz takımı olunca "özgürlük" olmuyor...

herkesin sana uyduğu tek tip bir düzen...

12 eylül düzeninde sol siyasî mahkumlar, tek tip elbiseye hayır demek için canları pahasına direndiler.

sense tek tipi sevenlerdensin. üstelik siyah olacak!

ne diyeyim, "zevkler ve renkler tartışılmaz" mı?

ama şunu demek daha doğru: yapamazsın. bunu da hesaba kat. koca bir toplumu kara çarşafa sokabilir misin?

direnenler çıkmaz mı?

kelleler kesmekle biter mi?

bitse bile o zulüm seni boğmaz mı?

yah_ya

Üye
NEFİSLER galebe çalınca kalpler itikatler inançlar sıkıntıya düşüyor..Günah varsa Tövbe de var Mevla merhametli olanların en merhametlisidir

adams77

Kanalizasyoncu
onlar hatalı bir çeviriden çıkan anlamı sorgulamıyorlar ve boynuzlu musa'ya inanıyorlar.

bunlarsa sorgulamadan, özünü, anlamını ele almadan, sadece şekli meallerle yetinerek ele alıyorlar ve kadınlarını çarşafa, burkaya, peçeye kapatıyorlar.

peki ya ben?..

senin sorguladığın ne ki? sen peki ya ben diyorsun? Senin fil suresine verdiğin anlamı gördük hayır neyi sorguladığını düşünüyorsun da doğru olduğuna kanaat getiriyorsun.

nur 31. ayette bana başörtüsünü kelimesini gösterirmisin? bunlar sürekli tartışıldı tekrar tekrar dile getirildi fakat bir sonuç elde edilmiyor peki ya neden diye hiç düşünüyormusun? nedeni ise çok açık ve net değil mi. kelimelere verilen yanlış mana ve kaydırılan alandır.

aynen musayı boynuzlu sanmaları gibi nasıl böyle bir şeyi sandılar çünkü atalarından kalan kelimeler alanlarından kaydığı için sorgulasalarda atalarından kalan kayan kelimeler ile ortaya bu resim çıktı bundan daha doğal ne var ki? aynen bu gün olduğu gibi kayan kelimeleri doğru yerine koymazsan eğer elindeki kitap sana farklı bir şey anlatır.

Sonuç olarak ne kadar sorgularsan sorgula hatalı bilgi üzerinden ancak hata bina edersin.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
herkesin sana uyduğu tek tip bir düzen...

12 eylül düzeninde sol siyasî mahkumlar, tek tip elbiseye hayır demek için canları pahasına direndiler.

sense tek tipi sevenlerdensin. üstelik siyah olacak!

ne diyeyim, "zevkler ve renkler tartışılmaz" mı?

ama şunu demek daha doğru: yapamazsın. bunu da hesaba kat. koca bir toplumu kara çarşafa sokabilir misin?

direnenler çıkmaz mı?

kelleler kesmekle biter mi?

bitse bile o zulüm seni boğmaz mı?

Senin gibi zeka özürlüsü olan birinin yorumu ancak bu olur tabi bir de İslam düşmanlığın olunca yorumun oluyor iğrenç....!!!!

KARA ÇARŞAF harici tüm örtülerde cahiliye hakimdir...

Bu sözü anlayamayacak kadar da İslam düşmanısın!!!!

Mugalata

Kıdemli Üye
Senin gibi zeka özürlüsü olan birinin yorumu ancak bu olur tabi bir de İslam düşmanlığın olunca yorumun oluyor iğrenç....!!!!

sana yakıştıramadım bu kaba saba sövgüyü. ben bunu daha çok husben'den görmeye alışığım. demek küfürde avam da havas da bir olabiliyor bazen. :)

ama kızman iyidir. kara rengi seven birini kızdırmak eğlenceli oluyor. milleti tek tipe sokmayı namus sayacak kadar kötü ruhlu birini kızdırmak eğlenceli oluyor. :)

yah_ya

Üye
çarşaf da saygılı olalım TEBLİĞ ve tavsiye de edelim de fazlaca ısrarcı ve yapışkanlık da isyana sevk eder

Yahayy

Kıdemli Üye

@Tahsin EMİN ashabın uygulamasının tek tip siyah örtü ya da çarşaf olduğunu ya da Kur'anın bu doğrultudaki tavsiyesini paylaşır mısın?

İddianı neyle destekliyorsun, sadece teymiyye sonrası fakih görüşleri ile mi?

Yanlış anlaşılmasın tesettürle alıp veremediğim yok da, tesettür ayetleri üzerinde 'iffetli tanınsınlar' şeklindeki ifadeyi 'tanınmasınlar' diye çevirecek kadar gözlerini tahrif ve kendini doğrulatma hırsı bürümüş tiplerin kadınlar sokakta bile tanımasın birbirlerinden ayrılamasınlar noktasına getirmek istedikleri çok açık. Bu açık saptırma biraz araştırınca meydana çıkıyor.

Kur'andaki tesettür kavramı mahrem ve mahrem olmayanlar şeklinde giyim ve davranışları kategorize etmeyi ama hepsinin ötesinde iffeti ön plana çıkaran bir davranış stili benimsemeyi gerektiriyor.
Ayrıca sadece kadınlar için de değil, erkekler de tesettür tavsiye ve uyarılarının içindeler, tek taraflı bir şey değil bu.

Ayrıca videoyu @Büşra eklemiş, örnekte şahıs üstüne örtü alıp çıkmış kahkülleri açık, bu haliyle bile tesettür kavramının yerini bulduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Burada da iffeti önceliyorum diyen kadın vurgusu var ve başarılı olmuş gibi lanse edilmiş.

Ziynet olduğu düşünülen saçın yerine bak benim beğenilerim, benim renklerim diye binbir renk ile süslenmiş ipek eşarplarla feromon salgılamış gibi ortada dolaştığınızda kadınsılığa has vurguyu set etmek yerine kendinize has yorumunu çevreye sunmuş oluyorsunuz.

Özetle incik boncuk çizgi, sınır konuşmak yerine komple bir iffet vurgusundan ve kadınsal özelliklerin gizlenmesinden bahsetmek gerek.

Mugalata

Kıdemli Üye
senin sorguladığın ne ki? sen peki ya ben diyorsun? Senin fil suresine verdiğin anlamı gördük hayır neyi sorguladığını düşünüyorsun da doğru olduğuna kanaat getiriyorsun.

nur 31. ayette bana başörtüsünü kelimesini gösterirmisin? bunlar sürekli tartışıldı tekrar tekrar dile getirildi fakat bir sonuç elde edilmiyor peki ya neden diye hiç düşünüyormusun? nedeni ise çok açık ve net değil mi. kelimelere verilen yanlış mana ve kaydırılan alandır.

aynen musayı boynuzlu sanmaları gibi nasıl böyle bir şeyi sandılar çünkü atalarından kalan kelimeler alanlarından kaydığı için sorgulasalar da atalarından kalan kayan kelimeler ile ortaya bu resim çıktı bundan daha doğal ne var ki? aynen bu gün olduğu gibi kayan kelimeleri doğru yerine koymazsan eğer elindeki kitap sana farklı bir şey anlatır.

Sonuç olarak ne kadar sorgularsan sorgula hatalı bilgi üzerinden ancak hata bina edersin.

benim fil suresine verdiğim anlamı gördün de ne gördün? senin şarap=cennet "görüşünü" de biz gördük. senin gözlerdeki görme sorunları konu dışı.

fil suresindeki "fil sahipleri"ni ben maddî anlamıyla anlıyorum ve yorumluyorum. sen bunu farklı anlıyorsan, bunda bir mecaz veya sembol görüyorsan bunu açıklarsın. açıkladın mı? kendi görüş seviyen itibarıyla bizlere gösterdin mi?

hayır...

"şarap=cennet"e dönmesin bu da.

ummuhan

Kıdemli Üye
Tesettür Gözlerde başlar

ummuhan

Kıdemli Üye
Mesela !

taciz-edilmek-isteyen-k%C4%B1z%C4%B1-savunan-kemalist_275731.jpg

adams77

Kanalizasyoncu

idrak çok önemlidir. Kendi gördüğünden başka bir şeyi göremeyen başkasının gördüğünü böyle kendi çapında eylenerek yazar durur. Sen maddi anlamı ile almaya devam et tartıştığın konuyu mecrasından kaydırmanın nasıl bir şey olduğunu idrak ettiğinde ise iş işten geçmiş olabilir.

Çocuk gibi eylenme isteğin yine kabarmış anlaşılan bilinçli olarak kızdırmak için yaptığım cennet = şarap lafını artık dilinden düşürmezsin tabi bu senin iç dünyanda filleşerek hortumu ile serinler durursun.

yahu birileri sana kaba laflar ediyor fakat seninde o kabalardan farkın ne ki? okşayınca içinden çıkıveriyor cinin

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
sana yakıştıramadım bu kaba saba sövgüyü. Ben bunu daha çok husben'den görmeye alışığım. Demek küfürde avam da havas da bir olabiliyor bazen. :)

ama kızman iyidir. Kara rengi seven birini kızdırmak eğlenceli oluyor. Milleti tek tipe sokmayı namus sayacak kadar kötü ruhlu birini kızdırmak eğlenceli oluyor. :)
çarçaf giymek farz değil vacip değil sünnet değil müstehap değil adap değil çarşaf giymemek küfür değil haram değil tahrimen mekruh değil tenzihen mekruh değil adet örtünmek farz

Mugalata

Kıdemli Üye
idrak çok önemlidir. Kendi gördüğünden başka bir şeyi göremeyen başkasının gördüğünü böyle kendi çapında eylenerek yazar durur. Sen maddi anlamı ile almaya devam et tartıştığın konuyu mecrasından kaydırmanın nasıl bir şey olduğunu idrak ettiğinde ise iş işten geçmiş olabilir.

Çocuk gibi eylenme isteğin yine kabarmış anlaşılan bilinçli olarak kızdırmak için yaptığım cennet = şarap lafını artık dilinden düşürmezsin tabi bu senin iç dünyanda filleşerek hortumu ile serinler durursun.

yahu birileri sana kaba laflar ediyor fakat seninde o kabalardan farkın ne ki? okşayınca içinden çıkıveriyor cinin

yok, bu yazdıklarım seninle eğlenme amaçlı değil. sadece klasik adams tarzına izin vermeyeceğimi, o yola girmeyeceğimi bildirmek istedim. eğlence faslı özel olarak senin için açtığım mizah bölümünde oldu bitti.

laf söylüyorsan, veri sunmalısın. görüşünü açıklama zahmetine de girmelisin. bu doğrultuda hareket edersen tartışırız, aksi halde, seni alaaddin'in lambasıyla baş başa bırakırım. :)