Tövbe mi Günah çıkarma mı?!

Hakperest

Kıdemli Üye

Bu konuyu merak ediyorum.
Acaba gerçekten tövbe mi ediliyor yoksa tekrar tekrar günah bataklığına dönme için bir zemin mi oluşturuyor.

Elbette tarihte ve günümüzde tarikatlerin faydaları ve hizmetleri yadsınamaz ama bazı uygulamaları da hiristiyan adetlerine benzemektedir. Peygamber efendimizin sav yapmadığı bu tövbe ayinini (ayin değilse beni düzeltin) tarikat hangi saiklerle tertiplemektedirler.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bunlar sanki İslamı, müslümanı vs. karalamak, alay etmek için yapılan senaryo, kurmaca görüntüler gibi geliyor bana.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bunlar sanki İslamı, müslümanı vs. karalamak, alay etmek için yapılan senaryo, kurmaca görüntüler gibi geliyor bana.
Yok hocam bu ritüel her gün işlenen bir durumdur.
Üstelik daha ilginç olan bu ritüel nakşibendi tarikatının kelime-i şehadeti mesabesindedir. Diğer tarikatları bilmem ama nakşilerde tövbesiz onlardan sayılmazsın 24 saat şeyhin yanında olman durumu değiştirmez. Bu olmadan uydurulmuş yani bidat şeyh rabıtası ve hatme yapamazsın ( bidat olması kesin, rabıtaya şirk diyen bile diyen var ama iki uygulamayı meşru görenler de var).
kendi anlatımları kendilerinin kurguladığı tövbenin sekiz şartı ile ilgili video da paylaşayım hocam, kendiniz karar verin