Türkiye Yüzyılı başlıyor mu?

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı mı olacak?
Türkiye Yüzyılı başlıyor mu?
Neden Türkiye Yüzyılı?
Demokrasinin, kapitalizmin, laikliğin yaşandığı ilk yüzyıl nasıl geçti?
Bizi neler bekliyor?
#TürkiyeYüzyılı

kebîkec

İhvan Forum Üye
Size rağmen ikinci yüzyıl İslam'a daha yakın geçecek.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye Yüzyılı programında konuşuyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Cumhuriyetimizin birinci asrının son yılına hazırlandığımız şu günde Türkiye Yüzyılı'nın ahdi için bir araya geldik. İnşallah Türkiye Yüzyılı'nı da milli hafızamıza kazıyacağız.

Osmanlı devletiyle birlikte milletimizi tarihe gömmek isteyenler bu defa doğrudan karşımıza çıkmadılar. Bunun yerine en elverişli gördükleri aracı kullanarak Anadolu'yu işgal ettiler. Milletimiz, yurdunu alçaklara uğratma sakın diyerek son bir silkinişle milli mücadeleyi başlattı ve zafere ulaştırdı. Anadolu'daki üçüncü büyük devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilanıyla kendi içinde pek çok merhale ve mücadeleyi barındıran yeni bir döneme adım attık.

Cumhuriyetimiz maalesef bir asrın önemli kısmında kendi içinde barışık yaşayamadı. Emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki hesapları hiç eksik olmadı. Bu kirli hesaplarda kullanılan maşalar da hiç eksik olmadı. Dün vardı, bugün de var. Ülkemiz milli iradenin üstünlüğüne dayanmak yerine, vesayet güçlerinin güdümünde kalan yönetimlerin elinde altın kıymetinde yıllarını heba etti.

Şehit Başbakan Menderes'in, "Yeter, söz milletin" diyerek başlattığı demokrasi ve kalkınma hamlesi, idam sehpasında kesintiye uğradı. Rahmetli Özal'ın "Devlet, millet içindir" diyerek ülkeyi tekrar demokrasi ve kalkınma rotasına sokma girişimi koalisyon dönemlerinin kaosu içinde kaybolup gitti. Aynı şekilde rahmetli Demirel'in, rahmetli Ecevit'in, rahmetli Erbakan'ın, rahmetli Türkeş'in ülke için başlattığı girişimler hep darbe ve vesayet duvarına çarptı.

Milletimizin teveccühüyle ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002 Kasım'ında böyle bir Türkiye mirası aldık. Elbette Cumhuriyetimizin ilk 80 yılında başlatılan, bir kısmı neticeye ulaşan güzel işler vardı. Ama ülkemizin ulaşmış olması gereken kalkınma ve milletimizin sahip olması gereken demokrasi seviyesiyle bulunduğumuz yer arasındaki fark çok büyüktü. Biz işte bu anlayışla Türkiye'yi 20 yıl boyunca hep "Durmak yok, yola devam" diyerek büyüttük. Geliştirdik, güçlendirdik, zenginleştirdik.

"20 YIL DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ MİSALİ SADECE ÇALIŞMAKLA GEÇMEDİ"

Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi yeri geldiğinde bize canı pahasına sahip çıkan milletimizin desteğiyle, ülkemizin asırlık kayıplarını 20 yılda telafi edecek çalışmalar gerçekleştirdik. Sanılmasın ki bu 20 yıl dikensiz gül bahçesi misali sadece çalışmakla geçti. Yurt içinde ve yurt dışında emperyalistlerin, vesayetçilerin ve darbecilerin ne kadar aparatı varsa hepsi de üzerimize salındı. Yeri geldi bildiriler yayınladılar. Yeri geldi tuzaklar kurdular. Yeri geldi bürokratik oligarşiyi, yeri geldi terör örgütlerini harekete geçirdiler. Partimizi kapatmaya kalktılar. Bunlarla kalmayıp doğrudan silaha da sarıldılar. Biz hiçbir zaman şikayet etmedik, hep mücadele ettik. Demokrasi ve kalkınma adımlarımıza çelme takındığımızda çözümü sadece milletin sinesinde aradık. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılının en kritik demokrasi ve kalkınma atılımını her türlü siyasi, sosyal sınıflamaların ötesine geçen ortak akılla, iradeyle, vicdanla gerçekleştirdik. Geçmişte ayrıştırılmaya çalışılan kim varsa Türkiye'nin ilk yüzyılının son 20 yılına sığdırdığımız bu büyük devrime katkı vermiştir. İnancından dolayı dışlanan Müslümanın, dilinden dolayı ayrımcılığa uğrayan Kürdün, mezhebinden ötürü baskı gören Alevinin, kısaca bu ülkede herkesin yanında olduk, mücadelesine destek verdik, kayıplarını telafi ettik.

"KÜRESEL VESAYETE MEYDAN OKUDUK"

Sadece Ayasofya'ya cami olarak açmış olmamız bile küresel vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir büyük meydan okumadır. Kendisini hangi ideoloji, inanç ve köken kavramıyla ifade ederse etsin bu tarihi dönemde hakkın, hakikatin, doğrunun yanında yer alan her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.

Ne diyor gönül sultanı: Aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır, aşksız yürüyen beden diye ceset taşır. Milli iradeyi güçlendirerek vesayeti adım adım gerilettik. Demokrasiyi güçlendirerek, darbelere zemin hazırlayan şartları birer birer ortadan kaldırdık. Takip eden değil, takip edilen bir ülke haline geldik. Bugün Türkiye Yüzyılı için milletimizin karşısına böyle bir müktesebatla, karneyle çıkıyoruz. Rabbimize her gün, her an bize böyle bir milletin mensubu olma şerefini bahşettiği için dua ediyorum.

Hiçbir beşeri hırsımız, hiçbir dünyevi kaygımız, hiçbir beklentimiz olmadığının bilinmesini isterim.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'ye ve arkadaşlarına, bugün burada bir araya gelmemize vesile olan herkese şahsım ve arkadaşlarım adına şükranlarımı ifade ediyorum.

"YENİ ANAYASA İLK HEDEFİMİZ"

Ülkemizi darbe Anayasası ayıbından kurtaracak yeni, sivil, özgürlükçü bir Anayasa kavuşturma girişimlerimiz hayata geçemedi. 12 Eylül Anayasası'nın raf ömrü çoktan doldu. Her şeyiyle milli iradenin ürünü yeni bir Anayasayı ülkemize kazandırmak vizyonumuzun ilk hedeflerinden biridir.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN ANAYASA TEKLİFİ

Önümüzdeki hafta teklifimizi Meclis'e sunacağız. Ülkemizin gündeminde böyle bir şey yoktu. Ama maalesef birileri bunu ülkemizin gündemine soktular. Madem soktunuz, öyleyse biz de adımımızı atıyoruz.

Aile kurumumuzu sapkın akımların tehdidinden koruyacak bir Anayasa değişikliği teklifi hazırladık.

Terör, şiddet ve nefret suçları gibi istisnalar dışında 85 milyonun her birinin birinci sınıf vatandaşlığını güçlendirmenin sözü için bir araya geldik. Yıllarca ülkemizi kutuplaştıran, insanımızın kardeşliğinin ürünü olan muhabbet iklimine zarar veren tüm tartışmaları bir kenara bırakmanın ahdi için bir araya geldik. Cumhuriyetimize adını veren cumhuru yani halkımızın siyasetin de yönetimin de ekonominin de asli unsuru olduğunun kavli için bir araya geldik. İnsanımıza hakkı olan tüm imkanları oluşturmayı teyit için bir araya geldik.

gamsız

Profesör
Bu kafayla mümkün değil.
Sadece lafla olur bu denilenler.
size 24 ayar altın veree REİS hani bunun kırmızı kurdelesi dersiniz cHP ile yatan chp gib,i olur aynen böyle, İkinci yüzyıla devam SP ye güle güleeeeeeeeeeeeeee

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Cevaplardan "laik, demokratik, kapitalist" sistemi ayakta tutmaya devam etmekte arzulu olduğunuz anlamını çıkarmak istemiyorum.
Sizlerin de İslami hassasiyetleri var ama şu anda çözüm bulamıyorsunuz değil mi? Yoksa hangi Müslüman demokrasiyi benimser, laikliği benimser, faizin, zinanın, türlü türlü haramların tüm topluma yayılıp, gençlerin, ailelerin, kadınların bozulmasına tahammül edebilir.

Allah hepimizin yardımcısı olsun. Taassub ile konuya yaklaşmadığınız ve bu paylaşımı yapanın herhangi bir demokratik platformdaki parti ile işinin olmadığını anlamanız takdire şayan. Yoksa mügalata yapmanızdan, konuyu saptırmanızdan korkardım.

Allah'ın razı olacağı bir yaşama kavuşmak ümidiyle, tüm Müslüman kardeşlerime hayırlar diliyorum. Allah'a emanetsiniz.

adams77

Kanalizasyoncu
Yoksa hangi Müslüman demokrasiyi benimser, laikliği benimser, faizin, zinanın, türlü türlü haramların tüm topluma yayılıp, gençlerin, ailelerin, kadınların bozulmasına tahammül edebilir.
Bir soru sormak istiyorum müsadenizle, bana faizin tanımını yaparak yaptığınız tanımı bir örnek ile yazabilirmisiniz.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Cevaplardan "laik, demokratik, kapitalist" sistemi ayakta tutmaya devam etmekte arzulu olduğunuz anlamını çıkarmak istemiyorum.
Sizlerin de İslami hassasiyetleri var ama şu anda çözüm bulamıyorsunuz değil mi? Yoksa hangi Müslüman demokrasiyi benimser, laikliği benimser, faizin, zinanın, türlü türlü haramların tüm topluma yayılıp, gençlerin, ailelerin, kadınların bozulmasına tahammül edebilir.

Allah hepimizin yardımcısı olsun. Taassub ile konuya yaklaşmadığınız ve bu paylaşımı yapanın herhangi bir demokratik platformdaki parti ile işinin olmadığını anlamanız takdire şayan. Yoksa mügalata yapmanızdan, konuyu saptırmanızdan korkardım.

Allah'ın razı olacağı bir yaşama kavuşmak ümidiyle, tüm Müslüman kardeşlerime hayırlar diliyorum. Allah'a emanetsiniz.
Sizin veya size yol gosterenlerin muslumanlar dışında kimseyle ugrastiklarina şahit olmadım. Sureti haktan gibi görünüp batıla hizmet eden zavallılar olarak hafızada yer ediyorsunuz. Recep Tayyip Erdoğan dışında bir parti lideri hakkında yapılmış bir videonuz var mı. Yoksa, onlar sütten çıkmış ak kaşık mi ? Hepsi dört dörtlük İslam mücahidi mi ? Varsa onlar aleyhine bir videonuz getirin paylaşın.

ERDOĞAN halkın gönlüne girmiş bir insandır. Hataları elbette vardır ama sizden daha fazla İslam'a hizmet ettiğine milyonlarla beraber ben de şahitlik ederim. Gölge etmeyin başka ihsan istemez. Sizin kadar hepimizin kafası çalışıyor. Hatta Belli konularda da sizinkinden daha iyi çalışıyor

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Sizin veya size yol gosterenlerin muslumanlar dışında kimseyle ugrastiklarina şahit olmadım. Sureti haktan gibi görünüp batıla hizmet eden zavallılar olarak hafızada yer ediyorsunuz. Recep Tayyip Erdoğan dışında bir parti lideri hakkında yapılmış bir videonuz var mı. Yoksa, onlar sütten çıkmış ak kaşık mi ? Hepsi dört dörtlük İslam mücahidi mi ? Varsa onlar aleyhine bir videonuz getirin paylaşın.

ERDOĞAN halkın gönlüne girmiş bir insandır. Hataları elbette vardır ama sizden daha fazla İslam'a hizmet ettiğine milyonlarla beraber ben de şahitlik ederim. Gölge etmeyin başka ihsan istemez. Sizin kadar hepimizin kafası çalışıyor. Hatta Belli konularda da sizinkinden daha iyi çalışıyor
Hocam, ben diyorum ki kapitalist sistem problemli. Siz diyorsunuz ki, Erdoğan. Kim olursa olsun sistem problemli. Bilmem anlatabildim mi? Hani, Allah Rasulünün Dar'un Nedve'ye girmemesi gibi belki anlarsınız. Sistemi değiştirsek? Allah Rasulu gibi yapsak?

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Bir soru sormak istiyorum müsadenizle, bana faizin tanımını yaparak yaptığınız tanımı bir örnek ile yazabilirmisiniz.
Hocam, faiz kısaca paradan para kazanmaktır.
A, B'ye 100 birim para borç verir.
B, A'ya geri öderken 110 birim öderse 10 birim faizdir.

Ama enflasyon var. O zaman kim kime borç verir ki sorusu akıllara gelebilir.
Faiz, İslam'ın problemi olmadığı gibi, enflasyon da İslam'ın getirdiği bir problem değildir.
Dolayısıyla, faizi meşru kılacak ne şer'i bir dayanak, ne de akli bir dayanak bulunamaz, sadece kendimizi kandırırız.

adams77

Kanalizasyoncu

Faiz, İslam'ın problemi olmadığı gibi, enflasyon da İslam'ın getirdiği bir problem değildir.
Dolayısıyla, faizi meşru kılacak ne şer'i bir dayanak, ne de akli bir dayanak bulunamaz, sadece kendimizi kandırırız.
Cevap için teşekkürler

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam, ben diyorum ki kapitalist sistem problemli. Siz diyorsunuz ki, Erdoğan. Kim olursa olsun sistem problemli. Bilmem anlatabildim mi? Hani, Allah Rasulünün Dar'un Nedve'ye girmemesi gibi belki anlarsınız. Sistemi değiştirsek? Allah Rasulu gibi yapsak?

Nasıl anlayabiliriz ki. Anlamak bazılarının tekelinde bize bir şey bırakmıyorlar. Halife isteriz veya Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerdir benzeri söylemleri 50 yıldır dinliyoruz. Daha düne kadar kuyruğu kıstırıp gezenler bu gün din öğretiyor hem de en radikalinden :) Söyleyecek epey sözüm var ama bu gün çok yoruldum. Siz becerebilirseniz bi halife bulun kısa yoldan çözelim tüm sıkıntıları :)

gamsız

Profesör
temel mesajı inkar etmek mümkün değil ama Recep Tayyip Erdoğan ı sanki bilinçaltından ayrıştırıyorsunuz dediklerinizin istediklerimizn olması için bir mücadele verilmesi gerekmiyormu istemek yetiyormu, mücadelenin de şu anda baş mimarı Recep Tayyip Erdoğan dı, O na destek verirsek (imani mülahazarla) bu mücadele yol alır, 90 yıllık malum düzen biran da yıkılmıyor 20 yılda siz de gördünüz kazan kazan sistemi çalışmıyormu, REİS in yaptıklarını görmezden mi geleceğiz, çevresine bulaşan pislikler var diye kusurlu diye yok hükmünde saymamız mümkünmü?

ihvanistanbul

AkhenAton

sübhanAllah...
Bu kadar cahillikle hilafet istemeniz ibretlik bir durum.
Enflasyon sadece kapitalist sistemlerde olan bir şey sanıyorsunuz sanırım? Paranın değer kaybıdır enflasyon. Her sistemde olabilir çünkü yönetim biçiminden bağımsızdır denilebilir. Yani hilafet olunca para değer kaybetmeyecek zannediyorsanız bu yaşa iyi gelmişsiniz demektir.

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Nasıl anlayabiliriz ki. Anlamak bazılarının tekelinde bize bir şey bırakmıyorlar. Halife isteriz veya Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerdir benzeri söylemleri 50 yıldır dinliyoruz. Daha düne kadar kuyruğu kıstırıp gezenler bu gün din öğretiyor hem de en radikalinden :) Söyleyecek epey sözüm var ama bu gün çok yoruldum. Siz becerebilirseniz bi halife bulun kısa yoldan çözelim tüm sıkıntıları :)
Aslında sağlıklı bir aklı olan her insan düşünebilir. Kimsenin tekelinde değil! Ha bir insan derse ki nasıl olsa benim yerime birileri düşünüyor, ben düşünmeyeyim, o onun bileceği bir şeydir. Mesela, Allah Rasulu'nün "İsrailoğullarını nebiler siyase ediyordu, benden sonra nebi gelmeyecek, Halifeler olacak ve çokca olacaktır" hadis-i şerifini kendi aklımız ile düşünürsek 50 değil, 5000 yıl da olsa bunu söylemeye devam etmemiz gerektiğini anlarız. Allah'ın hükümleri ile hükmetmeyenler (fasıklar-zalimler-kafirler) hakkındaki hüküm ise Allah'a ait, o da 5000 yıl geçse de değişmeyecek. Biliyorum ki hadis ve Kur'an ile bir sıkıntınız yok. Bir Müslümanın ölçeği budur değil mi?

Benim adım Mehmet Çetinbudak. Fotoğraftaki benim. Açık açık fikirlerimi yazıyorum. Kur'an ve Sünnete dayandırıyorum.

Biraz kutunun dışından düşünmeye çalışın. Size sunulan çözümler her zaman tüm çözümler olmayabilir.

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
temel mesajı inkar etmek mümkün değil ama Recep Tayyip Erdoğan ı sanki bilinçaltından ayrıştırıyorsunuz dediklerinizin istediklerimizn olması için bir mücadele verilmesi gerekmiyormu istemek yetiyormu, mücadelenin de şu anda baş mimarı Recep Tayyip Erdoğan dı, O na destek verirsek (imani mülahazarla) bu mücadele yol alır, 90 yıllık malum düzen biran da yıkılmıyor 20 yılda siz de gördünüz kazan kazan sistemi çalışmıyormu, REİS in yaptıklarını görmezden mi geleceğiz, çevresine bulaşan pislikler var diye kusurlu diye yok hükmünde saymamız mümkünmü?
Bir Müslüman, başka bir Müslüman kardeşine hayrı tavsiye etmez mi? Onu günahtan alıkoymak istemez mi? Zaten bununla da sorumlu değil midir?
Örnek verelim:
Benim mahallemde 90 yıllık içki üreten fabrika var? Ben bir müslüman olarak bu fabrikadan, yaptığı haram üretimden, içki üretip topluma yaymasından rahatsızım. Kendi aklımca diyorum ki: "Ben buraya şimdi işçi olarak işe başlayayım, yavaş yavaş yükselirim, sonra uygun bir koltuk elde edince burayı gül suyu fabrikasına çeviririm."
"20 yıl geçiyor, içki üretimi 20 yıldır devam ediyor ve ben bu üretimde yer alıyorum. İçki üretmiş durumdayım 20 yıldır. Dışarıdan birkaç arkadaş diyor ki: "Sen burayı kapatacaksın değil mi, ele geçirmeye çalışıyorsun, belki de gül suyu üretmeye başlarsın ele geçirince". Onlara da diyorum ki: "Ne alakası var? Benim içkiyle sorunum yok."

Soru-1: Bir Müslümanın bu içki fabrikasına girip çalışması caiz midir?
Soru-2: 20 yılda bu Müslüman, içki fabrikasında 5 vakit namazını kıldı, boş vakitlerinde Kur'an okudu ise bu adam bize örnek bir Müslümandır diyebilir miyiz?
Soru-3: 20 yıldır o fabrikadan piyasaya sürülen içkilerden bu Müslüman da sorumlu mudur? Onun da bu işte günahı var mıdır?
Soru-4: Başka bir Müslüman, "arkadaşım sen ne yapıyosun, bu iş böyle olmaz, bu caiz değildir" demesi yapılması gereken bir şey midir? Yoksa o Müslümanı desteklemek mi gerekir?
Soru-5: Eskiden Müslümanlar, içki fabrikasını sevmez iken mahallelerinden bir Müslüman artık orada yetki sahibi diye içki fabrikasını sevmeye başlamaları, fabrika yetkilisi Müslümanı desteklemeleri doğru mudur?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Aslında sağlıklı bir aklı olan her insan düşünebilir. Kimsenin tekelinde değil! Ha bir insan derse ki nasıl olsa benim yerime birileri düşünüyor, ben düşünmeyeyim, o onun bileceği bir şeydir. Mesela, Allah Rasulu'nün "İsrailoğullarını nebiler siyase ediyordu, benden sonra nebi gelmeyecek, Halifeler olacak ve çokca olacaktır" hadis-i şerifini kendi aklımız ile düşünürsek 50 değil, 5000 yıl da olsa bunu söylemeye devam etmemiz gerektiğini anlarız. Allah'ın hükümleri ile hükmetmeyenler (fasıklar-zalimler-kafirler) hakkındaki hüküm ise Allah'a ait, o da 5000 yıl geçse de değişmeyecek. Biliyorum ki hadis ve Kur'an ile bir sıkıntınız yok. Bir Müslümanın ölçeği budur değil mi?

Benim adım Mehmet Çetinbudak. Fotoğraftaki benim. Açık açık fikirlerimi yazıyorum. Kur'an ve Sünnete dayandırıyorum.

Biraz kutunun dışından düşünmeye çalışın. Size sunulan çözümler her zaman tüm çözümler olmayabilir.
Burada bir kaç kişi kaldık ve birbirimizi tanıyoruz. Kendi reklamımızı yapmaya ihtiyacimiz olmadı hiç bir zaman. Aslında meseleyi kendiniz özetlemişsiniz ''Benim adım Mehmet Çetinbudak. Fotoğraftaki benim. Açık açık fikirlerimi yazıyorum. Kur'an ve Sünnete dayandırıyorum.''
demişsiniz. Biz fikirlerimizi dayandırmıyoruz direk ordan alıyoruz. Önce üretip altına, sağına - soluna bir iki ayet hadis yazarak pazarlamaya çalışmıyoruz.

Kutunun dışı neresi, ayaklar havada burun yerde duruşu mu ?

gamsız

Profesör
Bir Müslüman, başka bir Müslüman kardeşine hayrı tavsiye etmez mi? Onu günahtan alıkoymak istemez mi? Zaten bununla da sorumlu değil midir?
Örnek verelim:
Benim mahallemde 90 yıllık içki üreten fabrika var? Ben bir müslüman olarak bu fabrikadan, yaptığı haram üretimden, içki üretip topluma yaymasından rahatsızım. Kendi aklımca diyorum ki: "Ben buraya şimdi işçi olarak işe başlayayım, yavaş yavaş yükselirim, sonra uygun bir koltuk elde edince burayı gül suyu fabrikasına çeviririm."
"20 yıl geçiyor, içki üretimi 20 yıldır devam ediyor ve ben bu üretimde yer alıyorum. İçki üretmiş durumdayım 20 yıldır. Dışarıdan birkaç arkadaş diyor ki: "Sen burayı kapatacaksın değil mi, ele geçirmeye çalışıyorsun, belki de gül suyu üretmeye başlarsın ele geçirince". Onlara da diyorum ki: "Ne alakası var? Benim içkiyle sorunum yok."

Soru-1: Bir Müslümanın bu içki fabrikasına girip çalışması caiz midir?
Soru-2: 20 yılda bu Müslüman, içki fabrikasında 5 vakit namazını kıldı, boş vakitlerinde Kur'an okudu ise bu adam bize örnek bir Müslümandır diyebilir miyiz?
Soru-3: 20 yıldır o fabrikadan piyasaya sürülen içkilerden bu Müslüman da sorumlu mudur? Onun da bu işte günahı var mıdır?
Soru-4: Başka bir Müslüman, "arkadaşım sen ne yapıyosun, bu iş böyle olmaz, bu caiz değildir" demesi yapılması gereken bir şey midir? Yoksa o Müslümanı desteklemek mi gerekir?
Soru-5: Eskiden Müslümanlar, içki fabrikasını sevmez iken mahallelerinden bir Müslüman artık orada yetki sahibi diye içki fabrikasını sevmeye başlamaları, fabrika yetkilisi Müslümanı desteklemeleri doğru mudur?
niye açık konuşmayıp tevil yapıyorsunuz, benim soruma cevap falan yok burada labirentçilik oynamayın

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
Burada bir kaç kişi kaldık ve birbirimizi tanıyoruz. Kendi reklamımızı yapmaya ihtiyacimiz olmadı hiç bir zaman. Aslında meseleyi kendiniz özetlemişsiniz ''Benim adım Mehmet Çetinbudak. Fotoğraftaki benim. Açık açık fikirlerimi yazıyorum. Kur'an ve Sünnete dayandırıyorum.''
demişsiniz. Biz fikirlerimizi dayandırmıyoruz direk ordan alıyoruz. Önce üretip altına, sağına - soluna bir iki ayet hadis yazarak pazarlamaya çalışmıyoruz.

Kutunun dışı neresi, ayaklar havada burun yerde duruşu mu ?
Kapitalist-Laik-Demokratik platformda faaliyet yapmanın İslami hükmü nedir? Kapitalist-Laik-Demokratik platformda siyasi parti kurmanın hükmü nedir? Kapitalist-Laik-Demokratik bir partiyi desteklemenin hükmü nedir?

Kur'an ve Sünnet'ten direkt hükümleri paylaşır mısınız?

Mehmet Çetinbudak

İhvan Forum Üye
niye açık konuşmayıp tevil yapıyorsunuz, benim soruma cevap falan yok burada labirentçilik oynamayın
Hepinizin üslubuna hayran kaldım arkadaşlar :) Demek ki bu forumda böyle üslup gidiyor :)
Herkeste çok muhteşem bir alaycılık, laf sokma, vay arkadaş ya :)
Ne güzelmiş Müslümanların birbirine karşı konuşması. Vallahi sistemin sahipleri bizleri bu durumu düşürmesinden herhalde çok mutludur.
Arkadaşım, daha ben size nasıl anlatsam bilemedim ki? Örnek verince tevil mi oluyor?
Böyle bir çalışma olmaz diyorum. Caiz değil diyorum. Haram işliyorlar diyorlar. Kazanım olsa da Allah razı olmaz diyorum. Sen bana diyorsun ki tevil yapma. Hay Allah iyiliğini versin.