Varaka b. Nevfel hk.

mehmety05

Üye
Arkadaşlar merhabalar, bir kaç gündür Varaka hakkında araştırmalar yapıyorum okuyorum. çok fazla değişik şeyler gördüm. Peygamber'in eşi Hz.Hatice ile daha önceden nişanlandığı daha sonra nişanının bozulduğu, Hz.Hatice ile peygamber in nikahını kıydığı, Peygamberlik Hz.Muhammed e gönderilmeden önce 15 yıl kadar onunla görüştüğü ilk vahiy geldikten hemen sonra öldüğü ve 40 gün vahyin kesildiği gibi yazılar var. Varaka'nın çok iyi derecede hristiyanlığı ve museviliği bildiği tevrat ve incil'e hakim olduğu yazılıyor.

Varaka hakkında bilgi sahibi olanlar bilgi paylaşımı yaparsa sevinirim.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Varaka bin Nevfel Hz. Hatice’nin (r. anha) amcasının oğludur. İlim sahibi bir zattı. Cahiliye devrinde Hıristiyan oldu, İncil ve Tevrat’ı okudu. Hz. Peygambere (a.s.m.) nübüvvet geldiği zaman yaşlanmış, gözleri kör olmuş vaziyetteydi. Hz. Hatice, ilk vahyin şokuyla gördüklerinden korkan Resul-i Ekremi ona götürdü; durumu anlatıp, fikrini sordu. Varaka, Resulullahı dinledikten sonra, kendisinin beklenen peygamber olduğunu, geleceğinin Hz. Mûsâ ve Hz. İsâ tarafından müjdelendiğini, kendisine gelen meleğin önceki peygamberlere de gelen Cebrâil olduğunu söyledi: “Kavmin seni Mekke’den çıkaracakları zaman keşke sağ olsam da sana yardım etsem!” temennisinde bulundu. Ama bir müddet sonra vefat etti.

İbnu Hacer, onu Sahabî olarak nitelemiştir. Hz. Hatice Hz. Peygambere (a.s.m), Varaka’nın durumunu sorunca, Resul-i Ekrem (a.s.m.) onu rüyasında beyaz elbise içerisinde gördüğünü söyleyerek, “Cehennemlik olsa, başka bir elbise içinde görmem gerekirdi” cevabını vermiştir.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bilgiler bunlardan ibaret. Sizin ulaştığınız bilgiler pek sağlıklı görünmüyor.

mehmety05

Üye
Aslında sizin yazdıklarınız ile paralel. Mesela hz. Hatice neden peygamberi varaka ya götürüyor? Varaka sizin yazınızda belirlen hicreti önceden nasıl biliyor ya da öngörüyor. Bunlar varaka nın dinler tarihi hakkında geniş bilgisi olduğunu göstermez mi? İşin başka yönü ilk vahiyden sonra peygamberin varaka ya gitmesi/götürülmesi bir çok yerde geçmez söylenmez. Neden acaba?

Hakperest

Kıdemli Üye
Aslında sizin yazdıklarınız ile paralel. Mesela hz. Hatice neden peygamberi varaka ya götürüyor? Varaka sizin yazınızda belirlen hicreti önceden nasıl biliyor ya da öngörüyor. Bunlar varaka nın dinler tarihi hakkında geniş bilgisi olduğunu göstermez mi? İşin başka yönü ilk vahiyden sonra peygamberin varaka ya gitmesi/götürülmesi bir çok yerde geçmez söylenmez. Neden acaba?
Peygamber sav diyelim ki küçüklüğünden beri görüşmüş olsun ne değişecek..
Bir yasak mı var?
Neyin peşindesin bilader

kebîkec

İhvan Forum Üye

Yaşı fazla ve diğer dinlerle ilgili tecrübe bilgileri olduğu kaynaklarda geçiyor.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu forumda İnsanların niyetleri sorgulanıyor mu? Bu forumun jandarması sen misin?
Bir peygamber bekleniyordu, bunu tüm hıristiyan ve yahudiler biliyordu.
Selman-i farisi de bunlardan biriydi ve ulaşmak için yollara düşmüştü. Yani garip bir durum yok. İsa as da tevratı biliyordu. Şimdi kalkıp hâşâ isa as kopye mi çekti diyeceğiz, uydurdu mu diyeceğiz.

Bir zamanlar burada jandarma idim, emekli oldum bilader.
Niyetini söyle, ona göre yazarız bizde.

mehmety05

Üye
Bir peygamber bekleniyordu, bunu tüm hıristiyan ve yahudiler biliyordu.
Selman-i farisi de bunlardan biriydi ve ulaşmak için yollara düşmüştü. Yani garip bir durum yok. İsa as da tevratı biliyordu. Şimdi kalkıp hâşâ isa as kopye mi çekti diyeceğiz, uydurdu mu diyeceğiz.

Bir zamanlar burada jandarma idim, emekli oldum bilader.
Niyetini söyle, ona göre yazarız bizde.
Anlaşılan o ki niyete göre yorum da yapılıyor. Bu da yorumun ne kadar taraflı olduğunu gösterir. Yani dikkate almaya bile gerek yok.

Jandarmalığı bıraktıysan jandarmalık yapma. Senli benli konuşmamıza da gerek yok. Seviyemiz olsun. Bu bağlamda konuşmaya devam edeceksek yazışabiliriz. Aksi halde bir daha cevap yazmayacağım size.

Hakperest

Kıdemli Üye