WordPress Kurulumu (Resimli - Kapsamlı Anlatım)

Enes

İhvan Forum Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere kişisel blog sistemi olarak en kullanışlı sistem wordpress...

ve yine bildiğiniz üzere wordpressin ücretsiz sunduğu blog hizmeti (yani isim.wordpress.com uzantılı bloglar... ) wordpressin mahkeme kararı ile erişimi kısıtlanmasından dolayı (Türkiye'de) kullanılamıyor.

Ancak,

Kullanımı tamamen ücretsiz olan wordpress blog sistemi sayesinde bu sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz...

1. Ders:

Wordpress için lazım olanlar:

1- Alan (yani hosting.)

Alan nedir: Sitenizin içerisinde barınacağı bir sunucunun size sağladığı alandır. ücretsiz alan sağlayıcılarına karşın piyasada hosting işi yapan bolca firma vardır. (daha kapsamlı bilgi için google a hosting yazıp aratabilirsiniz)

1.A. - Kontrol penli: Kontrol paneli alan sağlayıcınız tarafından tahsis edilen bir hizmettir. (genelde cpanel ya da plesk olurlar) alan sağlayacağınız yerin panelinin olup olmadığını mutlaka araştırın. (örneğin sitemynet vb. ücretsiz siteler genellikle panel hizmeti vermemektedirler)

Örnek Görüntü:

panel.jpg

1.B. - FTP: (File Transfer Protocol) Ftp dosyalarınızı yönetmenizi sağlayan bir araçtır. Bilgisayarınızdan alanınıza dosya aktarmanıza, alanınızdaki dosyalarınızı yönetmeye yarar...

Örnek Görüntü:

ftp.jpg

2- Alan adı (yani domain) alan adı www. siteismi .org da olduğu gibi siteismi geçen yere sizin kendi kişisel isminizdir... (site ismi fiyatı 10 dolar civarındadır. benim tavsiye ettiğim en iyi domain sitesi www.isimtescil.net dir...)

3- Wordpress kurulum dosyaları: Yani Worpress kurmak için size lazım olacak belge ve dökümanlar...

Worpress Son Sürüm (şuan ki 2.3.3 ) Türkçe:

(İndirmek için resmi tıklayınız)

Şimdilik bu kadar... Daha sonra 2. Derse geçeriz inş.

Anlamadığınız bir konu var ise bu konu içerisinde (özelden sormayınız zira herkesin faydalanması için konu içerisinde sormanız daha iyi olacaktır) sorabilirsiniz... Zamanım el verdiğince yardımcı olmaya çalışırım...

Ders Anlatım ve Resimler: aLi'ce

Sonrası çok basit...

Öcelikle panelimizden bir database(veritabanı)oluşturuyoruz...
ardından o veritabanını yönetcek bir kullanıcı hesabı oluşturuyoruz... (ve yetkilendirme yapıyoruz... default for user gibi birşey yazar onu tıklayınca yetkilendirme yapılmış oluyor)

ardeında ftp yi açıyoruz...

orada config-sample.php isimli dosyayı buluyoruz...

sağ tıklayıp düzenleyi seçiyoruz...

o dosyada bu bölümü buluyoruz;

define('DB_NAME', 'veritabani adi'); // Veritabanı adı
define('DB_USER', 'kullaniciadi'); // MySQL kullanıcı adınız
define('DB_PASSWORD', 'kullanicisifresi'); // ...ve MYSQL parolası
yukarıdaki alanda kırmızı olan yerleri panelden oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcı bilgilerini kullanarak dolduruyoruz...
Ardından kaydedip güncelliyoruz... dosyanın adını da config.php olarak değiştiriyoruz... (bu çok önemli mutlaka yapılmalı)

Ardından sitemizin adresini adres çubuğuna yazıp enterlıyoruz...

Karşımıza bir yükleme sayfası gelcek.. istenilen bilgileri aynen doğru giriyoruz... ve devam diyoruz...

Wordpress blogunuz hazır... hayırlı olsun...

(şuan resimli anlatma şansım olmadığı için sözlü olarak anlattım bu kısmı... daha sonra ilgi olursa ve istenilirse bu dersin de resimli anlatımını yaparım inş...)

Enes

İhvan Forum Üye
baktım ki ilgi yok ben de sustum...
ama madem sen istedin bu akşam inş. hallederim :)

SeNoL

MUEYABYA
Dosyaları yükledim bilgisayara gerisini bekliyorum ;)

erdemceerdem

Profesör
Bu konuyu kaçıranlardan - göremeyenlerdenim...

Güncelleme yapmış olalım bu vesile ile...

göstermiş olduğun emek için teşekkürler aLi'ce kardeşim...

memleketimizin tanıtımı açısından küçük bi tasarım düşünmekteyiz....

becerebilecek kıvama gelir isek kalkışırız...

bu konuda öğreneceğimiz bişeyler olacaktır inşaAllah...

kafama takılan olursa fikrinede başvururum....

Teşekkürler güzel gönüllü insan...;)

EyvaAllah...

krpnr

Paylaşımcı
Merhabalar erdemceerdem Memleket siteleri için pek uygun olmuyor WP. Daha değişik portallar dene bence. İlerde sıkıntı olur. Gerçi ustaları çok güzel sayfalar çıkarıyor ama ben bir kaç kez kurdum ama yetersiz kaldığı için kaldırmak zorunda kaldım

erdemceerdem

Profesör
Merhabalar erdemceerdem Memleket siteleri için pek uygun olmuyor WP. Daha değişik portallar dene bence. İlerde sıkıntı olur. Gerçi ustaları çok güzel sayfalar çıkarıyor ama ben bir kaç kez kurdum ama yetersiz kaldığı için kaldırmak zorunda kaldım

Bilgi için teşekkürler kardeşim,

EyvaAllah, Rabbim razı olsun...

Öneriniz var mıdır bu konuda...

krpnr

Paylaşımcı
Mybb Phpbb joomla php nuke bir kaçtane daha olacak ama hatırlayamadım

zulk@rneyn

Profesör
yıl 2008...
wp dahada büyüdü.
2008 ve 2016 ile aradaki farklar çok daha büyük ve wp artık tekelleşti.

wordpress, tasarım gibi konular ilgi alanım. bu başlık altında faydalı ve güncel bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

selametle.

Enes

İhvan Forum Üye
yıl 2008...
wp dahada büyüdü.
2008 ve 2016 ile aradaki farklar çok daha büyük ve wp artık tekelleşti.

wordpress, tasarım gibi konular ilgi alanım. bu başlık altında faydalı ve güncel bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

selametle.

inşallah güzel olur.

evet 2008 yılında belki birçok alan için yetersizdi ancak bugün gerçekten çok hızlı gelişiyor.