Yahayy ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu senin iddian benim değil ki, ben muamelata ilişkin bir takım olaylar
Allah tarafından hükme bağlanmamış ise şura ile karara bağlanması gerektiğini,
ilim ehli tarafından katılımcı bir istişare ile çözümlenmesi gerektiğini her defasında söylüyorum,

Yeri geldiğinde Peygamber sözleriyle bile hüküm konulmaz diyen sen şimdi bu denli mühim bir meselede alimlerin hüküm koyabileceğini söylüyorsun. Bu çelişkili ifadelerini nasıl düzeltebilirsin?

Yahayy

Kıdemli Üye
O zaman senin bu şartına göre Kuran da mucize değil. Kuranı da inkar eden müşrikler ve ehli kitaptan kişiler olmuş, tarihte de olmuş, şuanda da oluyor.

Kur'an, gerçeği arayan biri için aradığı cevapları mutmain ederek verme bakımından, eşi bulunmaması,
misli dengi olmaması bakımından mu'cize.

Müşriklere ve kafirlere hadi mislini getirin diye meydan okurken Kur'an bu şekilde kesin ve subuti deliller vermeye siz cesaret edemezsiniz,
bu açıdan bu metin sizi aciz bırakıyor manasında mu'cizedir.
Yoksa helaka sebebiyet verme açısından değil.

Mu'cize, hedef kitleye gösterilen olağan üstü duruma denir kardeş,
iddia sahibinin şahsi anlatım ve hallerine mu'cize denmez.
İnananlar açısından surur kaynağı, mutmain olma sebebi olur bu tür şeyler, Mu'cize denilemez.

Yahayy

Kıdemli Üye
Çok güzel, peki şuranın verdiği kararın müslümanların üzerine yaptırımı var mıdır? Avam müslümanlar şura'nın aldığı kararlara uymak zorunda mıdır?

Sosyal olarak tabi ki vardır.
Sen sosyal açıdan alınması gereken her şeyi dini olgu ile neden bağdaştırıyorsun onu anlamadım, cidden çözememişsin sen olayı.
Mesele kimsenin bir çocuğun büyütülmesi ile ilgili, trafik, imar vs hiç bir şekilde dini kaynaklar ile çözümleyemeyeceğin düzenlemeleri,
dini hükümlerde ki delilleri de esas alarak, yani onları refere ederek, yıkmayarak, önüne geçmeyerek şura ile insanlar düzenler, bunun adı beşeri hukuk olur.
Ben de uyacağım, sen de gayrimüslim de uyacak.

Şimdi ben ehliyetsiz araba kullancağım, ehliyet almaya zorlamak İslama ters bana bunu dayatamazsınız diyebilir misin sen?
Millet sana zırdeli gözüyle bakar değil mi? ee bunun adı ne beşeri düzenleme, anlama konusunda problemin varsa ne yapalım.

lafons7275

Kıdemli Üye
lafons7275 Nickli Üyeden Alıntı Çok güzel, peki şuranın verdiği kararın müslümanların üzerine yaptırımı var mıdır? Avam müslümanlar şura'nın aldığı kararlara uymak zorunda mıdır?

Sosyal olarak tabi ki vardır.

O vakit Peygamberimiz döneminde ve sonraki dönemlerde bu ümmet alimiyle avamıyla evlilerin zina etmesi durumunda recmi uyguladı mı? Uyguladı. Sana göre yanlış, orasını konuşmuyoruz. Bu ceza uygulandı, tarihi belgelerle ispatlı.

Şimdi senin o dönemin alimlerinin uyguladığı bir ceza sistemine itiraz etmen ne derece doğru. Hem diyorsun ki avam şura'ya uyacak, hem de sen uymayarak ümmetin bölünmesine sebep oluyorsun.

Yahayy

Kıdemli Üye
Yeri geldiğinde Peygamber sözleriyle bile hüküm konulmaz diyen sen şimdi bu denli mühim bir meselede alimlerin hüküm koyabileceğini söylüyorsun. Bu çelişkili ifadelerini nasıl düzeltebilirsin?

Hala İslami Hüküm koyuyor gibi algılıyorsun, algındaki hatayı değiştirmen lazım kardeş önce.
O zaman sana göre en büyük isyancı, en büyük zındık Ömer Ra,
git bir bak, oku bakalım kendi içtihadı ile Resulullah döneminde olan nice beşeri uygulamayı değiştirmiş,
gerçek ulaşılması gereken manası budur, artık günümüzde bu hedefe ters bu uygulama diye,
İslamın ilk zamanlarındaki uygulamaları nasıl değiştirmiş görebilirsin.

Çelişkileriniz konusunda insanları suçlama, önce kendi çelişkileriniz çözün, sonra diğerlerine sıra gelsin.
Bir kere şunu anla,
Hocalarının, şeyhlerinin hazırlayıp önüne koyduğu gibi ne bir peygamber, ne bir hulefa-i raşidin,
ne ashab var ortada.
Bu onların ütopyası...

Senin değerli hocan Cübbeli ve İsmaiğağa tayfası yıl 2000 leri gösteriyorken,
Allah'ın tam istediği gibi devlet yapısının Afganistandaki taliban yapısı olduğunu kürsülerden anlatıyordu.
Şerri şerife harfiyyen uyan tek devlet şuan, inşaallah İslam ümmeti yeniden oradan parlayacak diyorlardı.
Bunları ben kendi kulaklarımla dinledim. senin hocalarından.
Ne parladı gördük, gerçek İslam ne imiş gördük.
Madem gerçek İslam ülkesi ise neden hicret etmiyorsun Afganistan'a iki yüzlü münafık.
60 Yaşında dedenin kucağında can veren 10 yaşlarında para ile mal gibi satılan kızlarla dolu Afganistan, sünnettir.
Sen katılıyorsan hocalarına sen de ikiyüzlüsün, neden Allah arzı geniş değil mi, neden İslam'ın gerçek yaşandığı yere gitmiyorsun.

lafons7275

Kıdemli Üye
Hala İslami Hüküm koyuyor gibi algılıyorsun, algındaki hatayı değiştirmen lazım kardeş önce.
O zaman sana göre en büyük isyancı, en büyük zındık Ömer Ra,
git bir bak, oku bakalım kendi içtihadı ile Resulullah döneminde olan nice beşeri uygulamayı değiştirmiş,
gerçek ulaşılması gereken manası budur, artık günümüzde bu hedefe ters bu uygulama diye,
İslamın ilk zamanlarındaki uygulamaları nasıl değiştirmiş görebilirsin.

Çelişkileriniz konusunda insanları suçlama, önce kendi çelişkileriniz çözün, sonra diğerlerine sıra gelsin.
Bir kere şunu anla,
Hocalarının, şeyhlerinin hazırlayıp önüne koyduğu gibi ne bir peygamber, ne bir hulefa-i raşidin,
ne ashab var ortada.
Bu onların ütopyası...

Senin değerli hocan Cübbeli ve İsmaiğağa tayfası yıl 2000 leri gösteriyorken,
Allah'ın tam istediği gibi devlet yapısının Afganistandaki taliban yapısı olduğunu kürsülerden anlatıyordu.
Şerri şerife harfiyyen uyan tek devlet şuan, inşaallah İslam ümmeti yeniden oradan parlayacak diyorlardı.
Bunları ben kendi kulaklarımla dinledim. senin hocalarından.
Ne parladı gördük, gerçek İslam ne imiş gördük.
Madem gerçek İslam ülkesi ise neden hicret etmiyorsun Afganistan'a iki yüzlü münafık.
60 Yaşında dedenin kucağında can veren 10 yaşlarında para ile mal gibi satılan kızlarla dolu Afganistan, sünnettir.
Sen katılıyorsan hocalarına sen de ikiyüzlüsün, neden Allah arzı geniş değil mi, neden İslam'ın gerçek yaşandığı yere gitmiyorsun.

yahayy bu şekilde daldan dala zıplayarak, aha da bak sizinkiler de böyle yapmış diyerek bir yere varılmaz.

Herkes kendinden sorumludur ve Allah'a yalnız başına hesap verir.

Şimdi sen diyorsun ki

ben muamelata ilişkin bir takım olaylar
ilim ehli tarafından katılımcı bir istişare ile çözümlenmesi gerektiğini her defasında söylüyorum,

Ama Kuran'da ise Allahu Teala (maide 3): "Bugün dininizi sizin için tamamladım, nimetlerimin tamamını size bahşettim ve sizin için din olarak İslâm'ı uygun gördüm."

ve yine Enam 38:
Yerde yürüyen hayvan ve iki kanadıyla uçan kuşlardan hepsi ancak sizin gibi ümmetlerdir. Biz O kitabda hiç bir şeyi noksan bırakmadık. Sonra, ancak Rablerine toplanıp getirilirler.

Şimdi senin söylemine göre Allah tarafından hükme bağlanmamış, boş bırakılmış şeyler var. Ama Allah, hayır, ben dininizi tamamladım, hiçbir şeyi noksan bırakmadım diyor. Neden Kuran ayetlerine aykırı konuşuyorsun?

Yahayy

Kıdemli Üye
lafons7275 Nickli Üyeden Alıntı Çok güzel, peki şuranın verdiği kararın müslümanların üzerine yaptırımı var mıdır? Avam müslümanlar şura'nın aldığı kararlara uymak zorunda mıdır?

O vakit Peygamberimiz döneminde ve sonraki dönemlerde bu ümmet alimiyle avamıyla evlilerin zina etmesi durumunda recmi uyguladı mı? Uyguladı. Sana göre yanlış, orasını konuşmuyoruz. Bu ceza uygulandı, tarihi belgelerle ispatlı.

Şimdi senin o dönemin alimlerinin uyguladığı bir ceza sistemine itiraz etmen ne derece doğru. Hem diyorsun ki avam şura'ya uyacak, hem de sen uymayarak ümmetin bölünmesine sebep oluyorsun.

Hz Ömer gibi bir şahsın "İnsanların kınamasından kormasaydım, Recm ayetini Kur'ana yazardım"
yani Kur'ana tertibinden sonra olmayan ayeti eklerdim, demesi ne kadar gerçekse anlattıklarında bu kadar gerçek.

Sana 300 yıl öncesine ait ne yalanlar uyduruyolar değil mi tarih araclığı ile bu da o tip bir şeydir Allah'ü alem.
Ayrıca elimde Kur'an varken sen bana hangi delil ile ona aykırı bir hükme inanmamı beklersin
Kur'an ortada güzel kardeşim, elinde 500 yıllık bir kaynak var referans verdiği kaynak 1400 yıl öncesi,
ve kur'an ile zıt.

He bak, Zina o kadar yaygınlaşır ve aleni hal alır, artık ümmeti ifsad edecek hal alır, sonra bir kişi ahmed, mehmed değil,
şura halinde aleni olarak bu işi fuhşa dökenin ve ümmetin bozulması için çalışan şahısların özel teşviki vs neticesinde bozgunculuk olduğunu,
yani zinadan bir level yukarıda aleni ve kasten bir bozgunculuk suçu olması halinde bunu ölüm cezaı ile cezalandıracakların ilan ederler,
bir şey diyemem, bu da bir devlet kararıdır, ama İslam referanslıdır.

Ama anladığın manada bir recm cezası, zaten neredeyse uygulanmasın diye oraya koyulmuş bir şey, bu kadar ciddi bir hukuk kuralını,
Allah evli-bekar ayırd etmeden söylüyorsa bir hikmeti vardır.
Siz Allah'tan daha mı alimsiniz ya hu.
Allah erindi mi bekar yazdırmaya?
İddet müddetinde açık açık yazarken öldürülme cezasını Allah'a dayandıracak kişiye delilini ayet ile vermekten aciz mi?
Bu tür Allah'ı noksan gösterici görüşleri insanlara din adına anlattığınız için vebal altındasınız, ciddi olarak hesabınız var.

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayy bu şekilde daldan dala zıplayarak, aha da bak sizinkiler de böyle yapmış diyerek bir yere varılmaz.

Herkes kendinden sorumludur ve Allah'a yalnız başına hesap verir.

Şimdi sen diyorsun ki

ben muamelata ilişkin bir takım olaylar

Ama Kuran'da ise Allahu Teala (maide 3): "Bugün dininizi sizin için tamamladım, nimetlerimin tamamını size bahşettim ve sizin için din olarak İslâm'ı uygun gördüm."

ve yine Enam 38:
Yerde yürüyen hayvan ve iki kanadıyla uçan kuşlardan hepsi ancak sizin gibi ümmetlerdir. Biz O kitabda hiç bir şeyi noksan bırakmadık. Sonra, ancak Rablerine toplanıp getirilirler.

Şimdi senin söylemine göre Allah tarafından hükme bağlanmamış, boş bırakılmış şeyler var. Ama Allah, hayır, ben dininizi tamamladım, hiçbir şeyi noksan bırakmadım diyor. Neden Kuran ayetlerine aykırı konuşuyorsun?

Hala anlamıyorsun kardeş ne diyebilirim ki sana,
Ehliyet alma zorunluluğu da dini referanslı mı o zaman söyle bakalım?

Sen dini tamamen yanlış anlamışsın kardeş, daha tevhidi, İslam tanımını,
İbrahimi, Nuh'u, İblisi tanımadan milletin kafasını gözünü kırma moduna girmişsin.
Önce sen bir İslam'a gel ondan sonra hukuka geçersin.

Her şeyi İslam ile açıklayacaksan, hadi hiç bir delil getiremediğin tecavüz suçunu bıraktık,
Evet Ehliyet alma zorunluluğu da dini referanslı mı o zaman söyle bakalım?

ömerusta

Kıdemli Üye
boşuna döğüşmeyin islamda recm hükmü yok uydurmalar olsada değeri manası yok neyin nesini tartışıyorsunuz bilader hadi güzel paylaşımlar
ihvan kardeşleri

lafons7275

Kıdemli Üye

Evet Allah hüküm koyandır ve müslümanım diyen birisi Allahın koyduğu hükümlere göre yaşamak zorundadır. Bu algımda hata nerde?

lafons7275

Kıdemli Üye
Hala anlamıyorsun kardeş ne diyebilirim ki sana,
Ehliyet alma zorunluluğu da dini referanslı mı o zaman söyle bakalım?

Sen dini tamamen yanlış anlamışsın kardeş, daha tevhidi, İslam tanımını,
İbrahimi, Nuh'u, İblisi tanımadan milletin kafasını gözünü kırma moduna girmişsin.
Önce sen bir İslam'a gel ondan sonra hukuka geçersin.

Her şeyi İslam ile açıklayacaksan, hadi hiç bir delil getiremediğin tecavüz suçunu bıraktık,
Evet Ehliyet alma zorunluluğu da dini referanslı mı o zaman söyle bakalım?

Yahayy Nickli Üyeden Alıntı Hala İslami Hüküm koyuyor gibi algılıyorsun, algındaki hatayı değiştirmen lazım kardeş önce.

Evet Allah hüküm koyandır ve müslümanım diyen birisi Allahın koyduğu hükümlere göre yaşamak zorundadır. Bu algımda hata nerde?

Yahayy

Kıdemli Üye
Yahayy Nickli Üyeden Alıntı Hala İslami Hüküm koyuyor gibi algılıyorsun, algındaki hatayı değiştirmen lazım kardeş önce.

Hata şurada Ehliyet Alıp almaman gerektiğini doğrumak için bile Allah'ın hükmünü arıyorsun.
Allah bir konuda insanlara hukuk düzenleme alanı bıraktı ise o boşluğu, Allah'ın hakkını gözeterek insanlar doldurur.
Anladın mı? Anlasan da nefsine kabul ettireceğini sanmıyorum zira.

Verda

Gales
Sevgili Yahayy bizimle röportaj yapmayi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bana göresi önemli değil, müsnedi en fazla sayıda sahih hadis barındıran,
mezhep kurucusu, müçtehid imam Ahmed bin Hanbel'e sorman gerekir.
Bir vakit namaz kasten terkeden mürteddir diyen Hanbel'in kendisidir.

Ahmed bin hanbel güncel elh-i sünnetin en etkili şahıslarından biri, hatta en etkilisi sayılır.
Onun kafir dediğine siz demiyorsunuz,
Sizin müslüman dediğinize o kafir diyor?

Hani bir mü'mini küfür ile tekfif etmek küfrü gerektiyor ya.
Şimdi o içtihad ediyor ama, der işin içinden çıkarsınız bu kadar basit çünkü kazı çevirmek.

ben sana soruyorum, Ahmed İbni Hanbel hz. lerinin içtihadı, kendisini ve mensuplarını bağlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...