Yine bir Tarım bakanı fiyaskosu..

alanyali07

Kıdemli Üye

100 bin tl'lik et ithali yapılıyor. ve parça parça sürekli yapılıyor yılbaşından beri.

Normalde ihale başvuru sürecinin birkaç gün sürmesi gerekirken, alelacele birkaç saatlik göstermelik ihalelerle et ithali yapılıyor.
Bir de cevap olarak boğazımızdan geçiyor diyor ya bilmemki bunları nasıl seçip bakanlığa getiriyorlar anlamak mümkün değil.
sonra yok bu hastalık çıkmış yok bakanlığımız denetim yapıyor yok önlemler alınıyor felan diyorlar..

Yeni dönemmiş yeni bakanlar kuruluymuş vesair, işte zihniyet değişmediği sürece ali gitmiş veli gelmiş hiç farketmiyor.
Koskoca bakanı, müşavir kolundan tutup götürüyor yahu.. asıl bu maskaralık değil mi bakan hiç kendine sormuyor..
belliki oraya vitrine süs olmak için getirilmiş..
verdiği cevaplar bile nasıl ehliyetsiz olduğunu gözler önüne seriyor..
izlerken ben utandım vallaha bakan adına..

alanyali07

Kıdemli Üye
bakan 100 bintl deyip küçümsemiş de olabilir..
300 tır diyor biryerde..
önemli olan ne kadarlık olduğundan ziyade hem soru sorulurken bakanın kaçırılması, hem de bakanın umursamazsa absürt cevaplar vermesi..

-----------
Fox muhabiri "geçtiğimiz günlerde bir ihale açtı, bir gün süreyle 300 TIR'lık et" dediği sırada soruyu muhabir sorusunu bitiremeden Pakdemirli'nin basın danışmanı araya girdi ve sorunun sorulmasını engelledi.

Aynı soruyu daha sonra tekrar soran Fox Tv muhabiri Bakanın sert tepkisiyle karşılastı. Aynı sorunun ikinci sefer sorulması üzerine Bekir Pakdemirli şu cevabı verdi:

"Geçen gün ne yaptınız? İki tane televizyon programı arasında geliğ giderken korsan bir şekilde gelip yayının arasına daldınız. Basın müşavirim hatalı bir iş yapmış olabilir ama aslında özünde haklıydı ve siz haksızsınız. Benim yoğunluğumu kullanarak şey yaptınız. Bakın önemli olan nedir? Birinin boğazından bir şey geçmiş mi? Fiyatı düzgün mü? Ya 100 bin liralık ihale. Devlette milyararca dolar alım apılıyor. Ve yaptığınız ıvır zıvır şeylerle devletin saygınlığını yitirmeye çalışıyorsunuz bunu hiç doğru bulmuyorum. Bu sizin yaptığınız gazetecilik değil maskaralıktır"

ömerusta

Kıdemli Üye
bakanımız olmasa daha iyi baktıkca köylüye çiftçiye nasıl zarar verir bitirebilirimin peşindeler
et buğday ay çiçeği mısır ital ediyoruz tarlalarımız kıraç oldu ekilmiyor pardon ekilemiyor

alanyali07

Kıdemli Üye

Malum "soru" krizinden sonra Bekir Pakdemirli fox tvye yasak koymuş. Ama o kadar acemice olmuşki önce davet göndermişler, davet gönderdikleri kişilere "size yasak" deyip almamışlar.. :)
bunlar ne için oluyordu..sadece işine gelmeyen bir soruyla muhatap olduğu için.. bir sorudan ödü kopan bir anlayış..

Yılmaz özdil bu konuda çok iyi yorumlarda bulunmuş doğrusu.

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
Tarım Bakanı Pakdemirli:
Balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek

1918712-jl4aIj.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etteki talebin arttığında dikkat çekerek vatandaşların biraz da balığa yönelmesini istedi. Et ithalatının bu ara çok konuşulduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli "Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Balık Ankara'da da Yenir" temalı festivale katıldı. Türkiye'de et ithalatının çok konuşulduğunu belirten bakan Pakdemirli, zaman içinde ete olan talepte artış yaşandığını söyledi.

"Eti biraz daha az yiyelim" diyen Bakan Pakdemirli
"Diğer taraflara doğru gidelim. 40'ına kadar kuzu, 40'ından sonra kuzunun yiyeceğini yiyeceksin. Diyetisyenler de bunu öneriyor. Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek" diye konuştu.

Yıllık ortalama 1 milyar dolar olan balık ihracatının 2 milyar dolara çıkarılması gerektiğini dile getiren Bakan şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'yi dünyanın balık üssü haline getirebiliriz. 280 bin ton olan su ürünleri üretimimizin 2023'te 600 bin tona ulaşması talimatını vermiştim. Bu hızla gidersek, 2023 olmadan 600 bin tona çıkabiliriz. 2002'de yıllık 6-7 kilogram balık yiyormuşuz, bu rakam etle aynı. Şimdi ise 5,5 kilograma düşmüş. Demek ki bu alanda gidecek yolumuz, yiyecek çok balık öğünümüz var. Sağlıklı olmak, lezzet arıyorsak, balık tüketimimizi artırmamız lazım." ifadelerini kullandı

Pakdemirli, boy yasağına uyulması ve küçük balıkların avlanmaması uyarısında bulundu.

-----------

yorumum: Bu Tarım bakanlarını çok mu arıyorlar acaba , komedi gibi hepsi. gelen gideni aratıyor :D

alanyali07

Kıdemli Üye
Tarım Bakanı bizi yanıltmıyor, ne kadar yanlış bir bakan seçimi olduğunu ortaya koyarcasına açıklamalar devam ediyor.

Haberi Habertürkten alıntıladım. halbuki konuşma A haberde. A haberin sitesi bakanın konuşmasının yazılı metninde bunları verememiş..
çünkü gerçekten o kadar absürt ki Ahaber bile yazmaya çekinmiş sanırım:D

Haber:

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli AHaber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İşte Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar;

"EN GÜZEL DENETİM VATANDAŞIN DENETİMİDİR"

Fiyatlar mevsim normallerinde değil. Piyasalarda her gün daha fazla denetim yapıyoruz. Özellikle en güzel denetim vatandaşın denetimidir. Vatandaş bakacak, mevsimi olmayan meyve sebze pahalıysa mevsime göre tüketim yaparsa ürünlerde dengeleme oluşacaktır.
Hangi market ucuzsa ürünleri oradan almaya yönelirse fiyatlar dengeye ulaşır.
Fahiş fiyat varsa gerekli cezaları kesiyoruz
.
Sebze meyve gıda artışları düşük olur. Yıl içerisinde birbirini dengeliyor. Enflasyona olan olumsuz katkıları şu an için öyledir, ancak geçen yıl, ondan önceki yıl, ondan önceki yıl da öyleydi.

-----

yorum:
Bu cümlelerin neresini düzeltelim dedirtecek cümleler kurmuş Bakan..
Fiyatlar mevsim normallerinde değil demiş.. Allah Allah çook ilginçç..bakan söylemese bilemeyecektik.
hergün daha fazla denetim yapıyorsan niye normal değil fiyatlar ?

en güzel denetim vatandaşın değil devletin denetimidir. sen o makamda , denetim yap etkili ol diye bulunuyorsun, vatandaşa denetim yaptırmak için değil.
mevsimindeki ürünler de çok pahalı. mevsimi olan meyve sebze tüketin demek "fiyatlar mevsim normallerinde değil" cümlesini çürütüyor zaten.
mevsimi olan meyve sebze normal fiyatında mı ki ? pazarlardan haberi yok Bakanın.

fahiş fiyat varsa gerekli cezayı kesiyoruz demiiiişşş... lütfen Bakan Bey bize bir tane firmaya fahiş fiyattan kesilen cezayı göstersin..
öyle bir ceza yok.. zaten mevzuatta yok..
öyle bir ceza olsa zaten bangır bangır söylerlerdi, denetimi vatandaş yapsın denilmezdi..
kürsüden indirim çağrısı yapılmaz, cezayı kesip geçerlerdi..

birşey suç ise suçu işleyene kürsüden "ya nolur bak vazgeç" mi denir yoksa suça ceza kesilerek suç engellenir mi ?
böyle kesilen bir tane bile ceza yoktur..ancak başka sebeplerle kesilebilir.. fiyattan dolayı kimseye ceza kesilecek bir yasamız yok..

Halkı kandırmaktan vazgeçseler keşke.. vatandaş da şu sözlere kanmaktan vazgeçse keşke..