Yumuşak güç: Sinema

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Dünya hakimiyetine giden yolda fiziksel gücün fiziksel hakimiyetin önemi kadar yumuşak güç sinemanın etkisi de büyüktür. Yaşı 40-50 arasında olanlar hatırlar ki Amerikan filmlerinin etkisi ile gençlerimizin hepsi birer Rambo olmak isterdi. Müslüman gençliğin, müslüman kızların erkeklerin idollerinin hristiyan karakterler olması ne kadar acıdır.

Son yıllarda sevsek te sevmesek te TRT tarafından kaliteli yapımlar ortaya çıkarılıyor. Şahsen ben bu dizileri çok sevmesem de izlemesem de yurt dışında çılgınlık derecesinde rağbet görüyorlar. Bazı ülkelerde izlenme oranları yüz milyonlar seviyesinde. Bamsı, Turgut, Ertuğrul kelimeleri dillerinden düşmüyor. Müslüman erkekler dizideki erkek karakterleri idol ediniyor. Aynı şekilde müslüman kızlar dizideki kadın karakterleri idol ediniyor.

Bu konuda biraz araştırma yaptığımda çok şaşırdım. Dizileri izlediklerinde coştuklarına ağladıklarına şahit oldum. Pakistan, Hindistan, Brezilya, Azerbaycan hatta hatta ABD izlenme oranının yüksek olduğu ülkeler arasında. Diğer yandan bu dizileri izleyerek Müslüman olan insanlar bile oldu. Bu konu ile ilgili bir kaç video ekleyerek konuyu destekleyeceğim.

Selam ve dua ile.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Diriliş Ertuğrul dizisinin ülkeler arası izlenme oranları: