Zeynep Kamil Hastanesi'nin gerçek hikayesi

Verda

Gales
Zeynep Kamil Hastanesi 1862'de kuruldu ve bulunduğu semte de adını verdi. Ancak bu hastanenin hikayesi biraz farklı. "Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi” adıyla bilinen o yer aslında ölümsüz bir aşka ev sahipliği yapmakta. Mısırda doğan ve İstanbul'da sona eren bir sevginin hikayesini barındırıyor. 18'inci yüzyılın Ferhat ile Şirin'i olarak bilinen Zeynep ve Kamil'in hayatı bir hikaye değil gerçek. İşte 155 yaşındaki hastanenin hikayesi...

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Yusuf Kamil, Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğdu. Küçük yaşta yetim kalan Yusuf Kamil'i amcası Osman Paşa yanına alarak okuttu. Zeki, becerikli, dürüst ve çalışkan olan Yusuf Kamil, 21 yaşında Divan-ı Hümayun Kalemi'nde katip oldu. Yaklaşık 5 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Mısır'a Vali Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın sarayına atandı

Züheyla Zeynep Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın 3 kızından biriydi. Hidiv Sarayı'nın prensesiydi. Kahire'nin yoksullarına yardım eder, elinden geldiğince herkesin dertleriyle ilgilenirdi. Züheyla Zeynep ile evlenmek isteyenler çoktu ancak babası üzerine titriyor, kızına layık birini arıyordu.

Pek çok blogda ve sosyal medyada da yer bulan hikayeye göre kader Yusuf Kamil ile Züheyla Zeynep'i Kahire'de buluşturdu. Katip Kamil, Hidiv Sarayı'nda işe başladıktan sonra Vali Mehmet Ali Paşa ile tanıştı. Kısa sürede gözüne girerek güvenini kazandı. Konuşması ve yazılarıyla Vali Paşa'yı öylesine etkiledi ki bir süre sonra Mısır Hazinesi'nin katibi oldu. Yeni görevi nedeniyle sık sık valinin yanına çıkıyor, kızı Züleyha Zeynep'i görüyordu. İkisi de birbirinden etkilenmişti.

Devamı linktedir

https://www.cnnturk.com/turkiye/zeynep-kamil-hastanesinin-155-yillik-ask-hikayesi?page=5

Kaçak

Yeni
Nedense linke tıklayınca ...
akdeniz akşamlarııııı bir başkaaaa oluyorrrrrr diye fon müziği çalacak gibi hissediyorum ...
ağlarım ben şimdi , dayanamam aşk hikayelerine ...
çitleklik mevzu yokmu ya ?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Benim aklıma da rahmetli Abdurrahim KARAKOÇ ağabeyin mihriban şiirini yazma hikayesi geldi. :)

Verda

Gales
Nedense linke tıklayınca ...
akdeniz akşamlarııııı bir başkaaaa oluyorrrrrr diye fon müziği çalacak gibi hissediyorum ...
ağlarım ben şimdi , dayanamam aşk hikayelerine ...
çitleklik mevzu yokmu ya ?

Sen baya duygusalmışsın dostum, ben o hastanede doğdum ağlayabilirsin :laugh: