Zindaşti skandalı!

ihvanistanbul

AkhenAton
Sevgili okurlar, gelin bugün biraz “eski moda” gazetecilik yapalım, ne dersiniz?

Ama önce size bir soru sorayım:

Naci Zindaşti adını hiç duydunuz mu?

Duymamış olanlar için biraz anlatayım.

İranlı Naci Şerifi Zindaşti ismi ilk olarak, 24 Eylül 2007'de Büyükçekmece'de düzenlenen operasyonda 75 kilo eroinle yakalanıp tutuklanmasıyla gündeme geldi.

Zindaşti aynı yıl Zekeriya Öz’e bir ifade verdi ve bu ifade sonrasında “gizli tanık” olmak şartıyla serbest bırakıldı.

2014 yılında Büyükçekmece’de lüks bir cip iki kişi tarafından çapraz ateşe tutuldu. Saldırıda Zindaşti’nin kızı Arzu Şerif Zindaşti ve şoförü Devrim Öztunç hayatını kaybetti. Saldırı sonrasında Zindaşti, İstanbul Emniyeti’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü’nde “Hedef bendim” diye ifade verdi.

Saldırının bir uyuşturucu hesaplaşması olduğu, Zindaşti’nin Yunanistan’da bir rakibini ihbar ederek yakalatmasının intikamı olduğu söylendi.

Zindaşti’nin kızının öldürülmesinin ardından 22 Aralık 2014’te Hacı Osman Sezen ve Turgay Akar Küçükçekmece'de bir restoranda öldürüldü. İddiaya göre, Zindaşti, kızının tetikçisi olduğunu belirlediği 2 ismi infaz ettirmişti. Ancak daha sonra hedefin yanlış olduğunu öğrenmişti.

Kızının katilinin peşini bırakmayan Zindaşti, iddiaya göre, tetikçinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olduğunu tespit etti. Ve Dubai’de infaz talimatı verdi. Cinayet sonrasında B.A.E. polisinin şüphelinin izine ulaşmak üzere olduğunu fark eden Zindaşti, infaz talimatı verdiği adamını da Panama’da öldürttü.

Cinayetler bitmek bilmedi.

Avukat Kudbedin Kaya geçtiğimiz yıl Yeşilköy'de bir restoranda infaz edildi. Kaya, İranlı Naci Şerifi Zindaşti'nin kızının uyuşturucu hesaplaşmasında öldürülmesiyle ilgili Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, azmettirici olmakla suçlanan Orhan Ünğan'ın avukatlığını yapıyordu.

Tüm bu suçlardan ötürü uzun süredir aranan Zindaşti bir süre önce İstanbul polisi tarafından yakalandı.

Ve bundan sonrası tam bir skandal.

Zindaşti, yakalanmasının ardından kısa bir tutukluluğun sonrasında İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi C.Ö. tarafından aniden tahliye edildi.

Tahliyenin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı derhal tahliyeye itiraz edip tutuklama kararı çıkarttırdıysa da Zindaşti kayıplara karıştı.

HSK bu rezalet üzerine hemen soruşturma açtı.

Ve skandal daha da büyüdü.

Hakim ifadesinde şöyle diyordu:

“İktidar partisinden eski milletvekili beni sürekli arayarak bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi gerektiği yönünde telkinde ve baskıda bulundu. Devletin bu konuda bir duyarlılığı olduğunu belirtti.”

Ankara şimdilerde bu olayla çalkalanıyor.

Eski milletvekilinin hakimi baskı altına almak için söylediği “Devletin bu konuda bir duyarlılığı” olduğu iddiası tamamen palavra.

Bu mesele ile ilgili konuştuğum herkes, ki buna iktidar partisinden önemli isimler de dahil, “Ne devlet duyarlılığı. Mesele tamamen duygusal” diyorlar.

"Peki hakime baskı kuran milletvekili kim" diyeceksiniz.

Oldukça bilindik bir isim.

Hani her kabine değişikliği öncesi “Bu kez bakan olur” denilip de bir türlü olamayan bir milletvekili var ya…

O işte.

Anayasa işlerinden, bu işlere geçmiş olmalı…

Fatih Altaylı - Zindaşti skandalı - HABERTÜRK

cemaliii

Kıdemli Üye
Demekki birileri devletin adını namını kullanarak kendi iş takibini mi yapıyor?

cemaliii

Kıdemli Üye
Zindaşti çıksın diye uğraşan hakimin üstünde baskı kuran hangi eski vekil ise ortaya çıkarılmalıdır. Biz vatandaşlarda bilmeliyiz. Bu basit bir olay değil. Zindaşti sıradan biri değilmiş. Yazıda bu çok net anlatılıyor. Özellikle zekeriya öz bağlantısı çok dikkat çekici.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Gülen kargalar gifi bulamadığım için ekleyemiyorum kusura bakmayın.

alanyali07

Kıdemli Üye
Niye şaşıralım ki daha dün reza zerrabı neredeyse "milli mücadele kahramanı" olarak lanse ettirmek isteyenlerin zindaştiyi mindaştiyi tahliye ettirmek istemeleri normaldir..

sadece herkesin bildiği ve ayyuka çıkan "yargı akpnin elindedir" cümlesini doğrulayan verilerden birisi..

ihvanistanbul

AkhenAton
Hocam duygusal olarak pay almiyorsaniz bu tavrinizi hicbir mantiga oturtamiyorum.

Ortada vahim bir olay var. İddia o ki burhan kuzu “tamamen duygusal” davranarak adamlarin saliverilmesini saglamis. Fatih altayli bugunki yazısında konuyu devam ettirdi yok bu ulkede bu olmaz diyorsaniz merak ediyorum zarrabin onune yatarim diyen bakanlarimiz oldugunu unuttunuz mu?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam duygusal olarak pay almiyorsaniz bu tavrinizi hicbir mantiga oturtamiyorum.

Ortada vahim bir olay var. İddia o ki burhan kuzu “tamamen duygusal” davranarak adamlarin saliverilmesini saglamis. Fatih altayli bugunki yazısında konuyu devam ettirdi yok bu ulkede bu olmaz diyorsaniz merak ediyorum zarrabin onune yatarim diyen bakanlarimiz oldugunu unuttunuz mu?

En son ben gözünün üstüne oturtacağım bir tane. (n) Çok ayıp ediyorsun. Her gördüğün sakallı deden değildir. Senin kadar duygusal değilim.

ihvanistanbul

AkhenAton
Hocam yoneticisi oldugun okulda 100.000. tllik yolsuzluk iddiasi olsa buna kargalar guler mi dersin yoksa arastirma sorusurma yoluna mi gidersin? Arastirdin ve raporlar durumun daha da vahim oldugunu ortaya koydu. Milletin gulun gecin tepkisi vermesi mi mantikli hesap sormasi mi? Olayi ciddiye almayanlar icin elbette ki akillara suphe dusecektir...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam yoneticisi oldugun okulda 100.000. tllik yolsuzluk iddiasi olsa buna kargalar guler mi dersin yoksa arastirma sorusurma yoluna mi gidersin? Arastirdin ve raporlar durumun daha da vahim oldugunu ortaya koydu. Milletin gulun gecin tepkisi vermesi mi mantikli hesap sormasi mi? Olayi ciddiye almayanlar icin elbette ki akillara suphe dusecektir...

Sen iddia ve ispat kısmına uğramadan direk hüküm kısmında konuşuyorsun.

Kim olursa olsun eski bir bakan veya milletvekilinin sözünü HAKİM vey SAVCI niye dinlesin. Rüşvet verdiyse ispatlayın. TEHDİT ettiyse hangi yetkiyle nasıl tehdit ettiğini söyleyin.

ihvanistanbul

AkhenAton
Sen iddia ve ispat kısmına uğramadan direk hüküm kısmında konuşuyorsun.

Kim olursa olsun eski bir bakan veya milletvekilinin sözünü HAKİM vey SAVCI niye dinlesin. Rüşvet verdiyse ispatlayın. TEHDİT ettiyse hangi yetkiyle nasıl tehdit ettiğini söyleyin.
ben konuşmuyorum yazıyı aktardım. devlet bu konu hakkında inceleme başlattı. Üstünü ne şekilde örtmeye uğraşacaklar hep beraber göreceğiz.

ortada skandal bir iddia var ve sen kalkmış karga gifi bulamadım gibi absürt ifade kullanıyorsun. ak partinin sadece ismi ak. Hakimlere müdahale edilmiyor, yasalar kişiye uyarlanmıyor bunlar gözüme sokularak yapılmuyormuş gibi davranıyorsunuz ya hayret ediyorum. Allah aşkına zarrabın altına yatan bakanları unutmuş gibi kim niye yapsın tribine girme. 700k lık saatleri takanlar herhalde bunun için bir şeyleri feda ediyorlar değil mi?Sen parti devlet sayesinde geçimini sağladığın için bunları görmezden geliyor olabilirsin ama ben senin gibi yapmak zorunda değilim. kamu kurumunun ipsinden mi bağlanıyorsun yazışmalar okunur diye mi korkuyorsun bilmiyorum. biraz Allahtan korkun lütfen.

kebîkec

İhvan Forum Üye
ben konuşmuyorum yazıyı aktardım. devlet bu konu hakkında inceleme başlattı. Üstünü ne şekilde örtmeye uğraşacaklar hep beraber göreceğiz.

ortada skandal bir iddia var ve sen kalkmış karga gifi bulamadım gibi absürt ifade kullanıyorsun. ak partinin sadece ismi ak. Hakimlere müdahale edilmiyor, yasalar kişiye uyarlanmıyor bunlar gözüme sokularak yapılmuyormuş gibi davranıyorsunuz ya hayret ediyorum. Allah aşkına zarrabın altına yatan bakanları unutmuş gibi kim niye yapsın tribine girme. 700k lık saatleri takanlar herhalde bunun için bir şeyleri feda ediyorlar değil mi?Sen parti devlet sayesinde geçimini sağladığın için bunları görmezden geliyor olabilirsin ama ben senin gibi yapmak zorunda değilim. kamu kurumunun ipsinden mi bağlanıyorsun yazışmalar okunur diye mi korkuyorsun bilmiyorum. biraz Allahtan korkun lütfen.

En kıralınıza maden suyu. İddia shibi ispat eder. Hadi buyrun...

cemaliii

Kıdemli Üye
Cemali bununla ne demeye çalışıyorsun. Onu söyle...

Hocam senin konuya ilk yorumunu anlayamadım. Yani gülen karga ne alaka? Bu karga hakime mi gülüyor? Zindaştinin çıktığına mı? Araya giren zindaşti için ricacı olan eski vekile mi? Neydi güldüğün bunu anlayamadım. Ve kargalar güler deyince dr doğal olarak aklıma ilk hüseyin çelik geliyor. Düşündüğün gibi bir imam yok size.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hocam senin konuya ilk yorumunu anlayamadım. Yani gülen karga ne alaka? Bu karga hakime mi gülüyor? Zindaştinin çıktığına mı? Araya giren zindaşti için ricacı olan eski vekile mi? Neydi güldüğün bunu anlayamadım. Ve kargalar güler deyince dr doğal olarak aklıma ilk hüseyin çelik geliyor. Düşündüğün gibi bir imam yok size.

Makaleyi yazan ve buraya ekleyene, mal bulmuş mağribi gibi yazıya sarılana gülüyor.

ihvanistanbul

AkhenAton

En kıralınıza maden suyu. İddia shibi ispat eder. Hadi buyrun...

Hakkında birçok suçlama bulunan İranlı Naci Şerifi Zindaşti’nin tutuklandıktan sonra tahliye edilmesi kamuoyunda tartışılırken HSK da görevlendirdiği müfettişlerce hakim ve savcıların ifadelerini aldı. İfadelerde sır tahliyeye ilişkin detaylar ortaya çıkarken Burhan Kuzu’nun baskı kurduğu iddiası da bu ifadelerde yer aldı

---

Hakim C. Ö.'nün verdiği tahliye kararına itiraz eden ve soruşturma aşamasında Zindaşti ve adamlarının tutuklanmalarını sağlayan Savcı E. D., 8 Ekim 2019 günü HSK müfettişlerine iki sayfalık ifade verdi. Tahliye kararlarını veren hakim C. Ö. ile çok samimi olmadığını ama iş sebebiyle tanışıklığı olduğunu anlatan Devrim şöyle konuştu: “C. Bey en az 3-4 kez farklı zamanlarda beni ziyarete etmişti. Bu ziyaretlerde söz konusu soruşturma dosyasının akıbetini ve ne zaman iddianame düzenleneceğini sormuştu. Bu ısrar ve genel itibarı ile kullandığı çekingen ve mahcup dil bende merak ve şüphe uyandırdı. Tehdit edildiğini veya kendisine şantaj yapıldığını düşündüm ve böyle bir şey olup olmadığını son gelişinde kendisine sordum. Bana ‘Üzerimde çok baskı var. Çok baskı yapıyorlar’ dedi. Nereden olduğunu sorduğumda ‘Ankara’dan Burhan Kuzu sürekli arıyor’ şeklinde yanıtladı. Ben kendisine soruşturmanın yakın zamanda sonuçlanmayacağını söylediğimde benden tutukluluğun gözden geçirilmesi kararının kendi nöbetine denk getirilmemesini, kendisine düşürülmemesini rica etti. Yanlış hatırlamıyorsam C. Bey, dosyanın önüne gelmesi halinde mazeret izni kullanacağını ya da rapor alacağını söylemişti. C. Özcan’ın verdiği tahliye kararına şaşırdım. C. Bey bu dosyada tahliye ve tutukluluğa itiraz kararları vesilesiyle dosyayı görmüştü. tutukluluğun devamına ilişkin karar vermişti. Dosyayı önceden biliyordu ve bu nedenle karara şaşırdım ve şüphe duydum.”

Savcı E. D. ifadesinde C. Ö.'nün şüpheli bir kararına daha dikkat çekti. Devrim, tutanaklara geçen ifadesine göre; Naci Şerifi Zindaşti ve adamları İran Maliye Bakanı’nın oğlunun parasının yağmalandığı iddia edilen bir dosyada Hakim C. Ö.'nün önüne gelmiş; Zindaşti’nin adamları polis tarafından gözaltına alınmış ama buna rağmen elde ciddi deliller olmasına rağmen hakimin huzuruna çıkan sanıklar adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştı. E. D. bu dosyanın numarasını da HSK müfettişlerine verdi. 201762718 sayılı dosyada verdiği karar şüphemi çekti. Tesadüf de olabilir ancak bu dosyayı da Zindaşti’yi tutukladığım dosyaya ekledim” dedi.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ölmüş adamın arkasından konuşmak delikanlılık raconuna sığmaz. Fehmi Koru da topa girmiş. ?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışıyor .?