Dünya düz mü?

adams77

Kanalizasyoncu
Konuyu dağıtmamak için çok ayrıntıya girmeyeceğim.. Şu kadarını söyleyeyim benim için meseleleri anlamada 2 temel kaynak var : Kuran ve sünnet (sahih) Bunları Nebi (S.A.V.)'in hayırlı asırlar hadisi gereği selef-i salihînin anladığı gibi yorumlayarak meseleleri ona göre anlamaya çalışırım.. Takip ettiğim kadarıyla senin metodun bundan farklı.. Buradan hareketle ne demek istediğimi anlayacağını düşünüyorum..

Ben konu bazında sormuştum

Hakperest

Kıdemli Üye
Saçma bir yorum olmuş
Kural dediğin nedir?

Yahu varlığı yaratan nedir, senin okuduğun nedir, bilgiyi nasıl elde ediyorsun?
Kuralları kim koyuyor bu kuralları kim değerlendiriyor
senin insanin sorumlulugu hakkinda bilgin yok
tamam işte aynısını söylüyorsun
kural insanın kendisi diyorsun
her insan kendi koyar diyorsun

bilim/ilim/inançsal anarşistsin(kuralsızlık, erksizlik) sanırım

cahid

Kıdemli Üye
don kişot gibi yapıyorsun
niyetin safi
ama siyonizm ile bilim ve teknolojiyi karıştırıyorsun

Dünyanın nereseyse her üniversitesinde müslüman ilim,bilim adamı var diye düşünüyorum.
hiç mi foyalarını ortaya çıkaran olmadı. Hepsi de dünyanın yuvarlak ve döndüğünü kabul ediyor.
Yahu ilim erbabı yanlış tefsir ettiyse etti. şimdi de gök ayetlerini okuyan bilim erbabı tefsir ediyor. ne fark var gök ayetleri ile vahiy ayetleri arasında.
ikisi de Allah'ın evrene attığı yüce imza (Allah'ı mahluka benzemekten tenzih ederim)
Bir yazar düşün ve bir kitap yazsın.. Kitabın içinde betimlemeler yapsın , mecaz sanatı kullansın ve edebiyatın tüm unsurlarından yararlansın.. Bu kitap içinde neyi tasvir ettiğini , neyi anlattığını o yazar mı daha iyi bilir yoksa okuyucular mı?

Hakperest

Kıdemli Üye
Bir yazar düşün ve bir kitap yazsın.. Kitabın içinde betimlemeler yapsın , mecaz sanatı kullansın ve edebiyatın tüm unsurlarından yararlansın.. Bu kitap içinde neyi tasvir ettiğini , neyi anlattığını o yazar mı daha iyi bilir yoksa okuyucular mı?
Allah cc hidayet olsunlar diye vahiy gönderdi. Elbette Allah herşeyi bilendir ve kimin nasıl anlayacağı bilgisine de sahiptir. Yalnız şu da var ki Allahın kitabını ve ayetlerini sadece arapça bilen alimler okur önermesi yanlıştır. yeri gelir bazı ayetleri bilim adamı ilim adamından daha iyi anlar.

"Arzı da yaydık, oraya sağlam dağlar yerleştirdik, orada ölçüleri belli her türden ürünler bitirdik." hicr 19 ayetini inceleyelim mesela
bilim adamlarına göre dünya önce gaz sonra sıvı sonra sert kabuk bağlamış bu kabuk(kara,arz) çoğalıp(yayılıp) dünyayı kaplamış sonra dağlar sonra nebatat olmuş.
yani ayette geçen dünyanın düzlüğü değil kara, kıta oluşumunu tasvir etmektedir.

adams77

Kanalizasyoncu
tamam işte aynısını söylüyorsun
kural insanın kendisi diyorsun
her insan kendi koyar diyorsun

bilim/ilim/inançsal anarşistsin(kuralsızlık, erksizlik) sanırım

Kural insanın kendisi değil kitabi baz alacaksın
İnsan kitaba uyar, kitab insana uymaz

Sanırım sen okuduklarını farklı algılıyorsun
Benim neyi nasıl okuduğumu bilmeden yargılıyorsun, yargı makamı sen değilsin beni hiç bir şekilde yargılamaya hakkın yok beni bir kalıbı da soramazsın çünkü sistemin sahibi sen değilsin eğer bu işe kalkışmasın haddini aşmış olursun.

Önce neye nasıl inandığını bilmen gerek

Hakperest

Kıdemli Üye
Kural insanın kendisi değil kitabi baz alacaksın
İnsan kitaba uyar, kitab insana uymaz

Sanırım sen okuduklarını farklı algılıyorsun
Benim neyi nasıl okuduğumu bilmeden yargılıyorsun, yargı makamı sen değilsin beni hiç bir şekilde yargılamaya hakkın yok beni bir kalıbı da soramazsın çünkü sistemin sahibi sen değilsin eğer bu işe kalkışmasın haddini aşmış olursun.

Önce neye nasıl inandığını bilmen gerek
yargılama olmadan bir şeyin doğruluğunu bilemezsin

sen de aynısını yapıyorsun
ama gel gör ki ikimiz aynı şeyi anlamıyoruz

sana göre herkesin kendi bakışı doğrudur.
bana göre doğru olan kitabın kendisidir.
en çok kitabı doğru okumuş olan daha doğrudur.

Ben kuran ve sünnete inanıyorum edım
sen neye inanıyorsun

adams77

Kanalizasyoncu
yargılama olmadan bir şeyin doğruluğunu bilemezsin

sen de aynısını yapıyorsun
ama gel gör ki ikimiz aynı şeyi anlamıyoruz

sana göre herkesin kendi bakışı doğrudur.
bana göre doğru olan kitabın kendisidir.
en çok kitabı doğru okumuş olan daha doğrudur.

Ben kuran ve sünnete inanıyorum edım
sen neye inanıyorsun
Güzel kardeşim senin kitap anlayisin ve arabiyyen anlayışın farklı sen olaya materyal olarak bakıyorsun.
içinde bulunduğun toplumun mevcut bilgi birikimi deki verileri işliyorsun oradan çıkman gerek okuduğun Mustafa bile bunu söylüyor ben kafamdan uyduruyorum.

Sen kuran ve sünnete inanıyorsun evet ama nasıl mesele zaten burada
Bana göre sana göre yok mevcut sistem var bu sistemi Sen ve ben yapmadığımız göre okunacak olan şeyde bu sistemin kendisi oluyor. Zaten Sen zihninde bu sistemi okuyorsun optik okuyucu gibi hersey senin zihninde hardiskte yazılı beyin bunları okur ve organları Sen kontrol etmezsin her organın dili işlevi farklı olsana birbirleri ile aralarındaki bağ birlik yani Tevhid bilinci ile hersey kendi görevini bilir ve ikame eder. Sen sadece olayları yaşar ve anlam kazandırırsin ve bu anlamı hayat içinde okumaya dair meleklerin var iyi yada kötü olanı ayırt edebiliyorsun.

Sistem inançlı yada inançsız ayırt etmez işlevi gereği herkese adil davranır. Mesele insan üzerindeki sorumluluk olan iyi ve kötü dengesidir. Bireysel hareket ve bencillik sistemi bozar denge şaşar, Sen oturduğun yerden gazzeye dua et anlamsız kalır çünkü insan olarak eylem şarttır. Hareket edip Tevhid bilinci adaleti temel olarak isletmiyorsun.

Senin sünnet anlayışında zulüm görenlere yardım etmek yok mu? Kuran ne diyor?

Siz okurken nasıl okuduğunuzu bilmiyormusunuz? Dil ile mi okuyorsun yoksa zihin yorumumu zaten gerekli olan sana verilmiş iyi ve kötü olanı biliyorsun. Yapman gereken şey önce adalet tesisi ve bunu önce inancında yapacaksın.