3 defa okuyana tüm peygamberler şefaatçi olacaktır

talib

Kıdemli Üye
Bu salâvât-ı şerîfeyi uykuya yatacağı zaman okuyan kimseye cümle peygamberlerin ona şefâatçı olacağına dair hadis-i şerîfe vardır ve önemli bir salâvât olup 3 defa okunması tavsiye edilmiştir.

s4.jpg

Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammedin Ve Âdeme ve Nûhin ve İbrâhîme ve Mûsâ ve İsâ Ve mâ beynehum minennebîyyîne ve'l-mürselin Salâvâtullahi ve Selâmuhu Tealâ aleyhim ecmaîn.

MÂNÂSI: ALLAHım! Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)e salât-ü selâm et! Ve Âdem (aleyhisselâm)a ve Nûh (aleyhisselâm)a ve İbrâhim (aleyhisselâm)a ve Musa (aleyhisselâm)a ve İsa (aleyhisselâm)a ve aralarında gelen tüm nebîlere ve mürsellere de! ALLAH Tealânın salât ve selâmı cümlesinin üzerine olsun!

----

Her gece uyumadan 3 defa okumak çok zor olmasa gerek. Tüm peygamber efendilerimizi bu şekilde anmış olur, kendimizi de onlara tanıtmış oluruz inşaallah.

talib

Kıdemli Üye
Rabbim ulaştıranlardan razı olsun. Ulemadan ve meşayihtan ayırmasın bizleri. Okuyanlardan da razı olsun Rabbim :)

talib

Kıdemli Üye
Hadis Hafızı Celâleddin Suyutî "Amelül-leyli vel-leyl" isimli eserinde Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)in : Her kim bu salâvât-ı şerîfeyi devamlı olarak okursa rüyasında beni görür. buyurduğunu bildirmiştir. Bu hususta başka hadisler de mevcûddur.

s5.jpg

Allahümme salli ve sellim alâ ruhi Seyyidinâ Muhammedin fil-ervâhi * Ve salli ve sellim alâ cesedi seyyidinâ Muhammedin fil-ecsâdi * Ve salli ve sellim alâ kabri seyyidinâ Muhammedin fil-kubûri.

MÂNÂSI: ALLAHım! Ruhlar içinde (arasında) Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)in ruhuna salât-ü-selâm eyle! Cesedler (cisimler) içinde Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)in cesedine salât-ü-selâm eyle! Kabirler içinde Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)in kabrine salât-ü-selâm eyle!

talib

Kıdemli Üye
Nakşî Tarikatı kollarının kemâl kavşağı olan, Şam'da Salihiye Tepesinde medfûn bulunan ve maddî ve mânevî tahsilini Bağdad'da yaptığı için Bağdadî diye anılan Muhammedî Mürşid Mevlânâ Halid-i Bağdadî Hazretlerinin salâvâtı:

s41a.jpg

(3 defa okunur)
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin bi adedi külli dâin ve devâin ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesîra.

(Ücüncüsünde kesîran ile okunur)
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammedin bi adedi külli dâin ve devâin ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesîran kesîra.

MÂNÂSI: ALLAH'ım! Efendimiz MUHAMMED (salallahu aleyhi ve sellem)'e ve Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)'in ailesine; dert çekenlerin (devâ dileyen çağırıcıların) ve devâ (çâre) lerinin tümü adedince salât-ü-selâm et. O'na ve onlara çok çok (çokça) bereket ver ve selâmlar et!.

talib

Kıdemli Üye
Ezberlemesi kolay. Bir kaç gece okundu mu akılda kalır. Eğer Rabbim bunu her gece okumayı nasip edecek ise şefaat konusunda ümitli olurum ben. Vermeyi istemese idi, dilemeyi vermezdi derler ya.

semnun

Asistan
Allah İkramı bol olandır.... İşte bu salavat ı şerifede binlerce lutuftan size bize bir örnek .

Allah düşünüpte buraya eklediğiniz için Razı ve hoşnut kullarından eylesin.

cicek demeti

Sükut
Rabbi Tealam razi olsun sizi cennete talip olanlardan eylesin inseAllah ....

agbi

Yasaklı
Bu salâvât-ı şerîfeyi uykuya yatacağı zaman okuyan kimseye cümle peygamberlerin ona şefâatçı olacağına dair hadis-i şerîfe vardır ve önemli bir salâvât olup 3 defa okunması tavsiye edilmiştir.

s4.jpg

Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammedin Ve Âdeme ve Nûhin ve İbrâhîme ve Mûsâ ve İsâ Ve mâ beynehum minennebîyyîne ve'l-mürselin Salâvâtullahi ve Selâmuhu Tealâ aleyhim ecmaîn.

MÂNÂSI: ALLAHım! Efendimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)e salât-ü selâm et! Ve Âdem (aleyhisselâm)a ve Nûh (aleyhisselâm)a ve İbrâhim (aleyhisselâm)a ve Musa (aleyhisselâm)a ve İsa (aleyhisselâm)a ve aralarında gelen tüm nebîlere ve mürsellere de! ALLAH Tealânın salât ve selâmı cümlesinin üzerine olsun!

----

Her gece uyumadan 3 defa okumak çok zor olmasa gerek. Tüm peygamber efendilerimizi bu şekilde anmış olur, kendimizi de onlara tanıtmış oluruz inşaallah.

KAYNAK ?

İDDİAM yok ama bildiğim Yalnız Peygamberimiz sav a ŞEFEAT yetkisi verilmiş ümmeti için

YANLIŞ bilebilirim dedim ya

Kaynağı görmem lazım bende okumak isterim.

YANLIŞ ta biliyorsam YANLIŞIMI DÜZELTMEM GEREK

semnun

Asistan
SALÂVAT HAKKINDAKİ HADİS-İ ŞERİFLER
1-“Kim bana salâvat okumayı unutursa, ona cennetin yolu unutturulur” (Beyhakî)
2- Amr İbnu Rabi'a radiyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bana salâvat okuyan bir mü'min yoktur ki ona melekler rahmet duasi etmemiş olsun. Bu, bana salâvat okuduğu müddetçe devam eder. Öyleyse kul bunu, ister az ister çok yapsın!"
3- İbnu Abbas radiyallahu anhuma anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bana salâvat okumayı unutursa, cennetin yolunu terketmiş olur."
4- Ravi: İbnu Mes'ud: Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat okuyandır." (Yine Tirmizî'de Hz. Ali (ra)'den kaydedilen bir rivâyette şöyle denir: "Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salâvat okumayandır.")
Tirmizî, Salât 357, (484), Da'avat 110, (3540)
5- Nesâî nin bir rivâyetinde soyle denmistir: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'la namaz kilinca: "Selâm Allah'in uzerine, selâm Cibril ve Mikail uzerine olsun" derdik. Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Selâm Allah'in uzerine olsun demeyin. Zira Allah selâm'in kendisidir. Ancak soyle deyin: "Tahiyyat. . . Allah içindir. ."
Buhârî, Ezan 148,150, el-Amel fi's-Salât 4, Istizan 3, 28, Da'avat 17, Tevhid 5; Muslim, Salât 55-61, (402-403); Ebû Davud, Salât 182, (968-969); Tirmizî, Salât 215, (289); Nesâî, Iftitah 189, (2, 237).
6- Ebû'd-Derda anlatiyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cum'a günü bana salâvatı çok okuyun. Çünkü o gün okunan salâvatlar meşhuddur, melekler ona şahidlik ederler. Bana salâvat okuyan hiç kimse yoktur ki, o daha okumasını bitirmeden salâvatı bana ulaştırılmamış olsun." Bunun üzerine dedim ki: "Siz öldükten sonra da mı?" "Evet buyurdular, öldükten sonra da. Zira Cenab-ı Hak hazretleri toprağa, peygamberlerin cesedini çürütmeyi haram etmiştir. Allah'ın Peygamber’i her zaman diridir, rızka mazhardır."
7- “Bana salâtınız sizin için zekattır.”
(Ahmet Davudoğlu, Tibyan Tefsiri, c.3, s.460, Akpınar Yayınevi)
8- “Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün.” (Tirmizî, daavat, 100; Müsned, 2, 254)
9- “Kim bana bir kere salât ederse; Allah Teala ona on salât eder, on günahını siler, on kat derecesini artırır.”
(Es-siracü’l-Münir, Beyhakî)
10-“Kim bana bir salâvat getirirse Allah Teala bu yüzden o kimseye on misli mağfiret eder.” (Müslim, Salât, 70)
11- Ravi: Enes: Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bana (bir kere) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir." (Yine Nesâî'de Ebû Talha (ra)'dan gelen bir rivâyet şöyle: "Bir gün Rasulullah (sav), yüzünde bir sevinç olduğu halde geldi. Kendisine: "Yüzünüzde bir sevinç görüyoruz!" dedik. "Bana melek geldi ve şu müjdeyi verdi: "Ey Muhammed! Rabbin diyor ki: "Sana salâvat okuyan herkese benim on rahmette bulunmam, selâm okuyan herkese de benim on selâm okumam sana (ikram olarak) yetmez mi?")
Nesâî, Sehv 55, (3, 50)
12- “Yanında ben zikrolunduğum zaman bana salât etmiyen ateşe girer.”
(Ahmet Davudoğlu, Tibyan Tefsiri, c.3, s.460, Akpınar Yayınevi)
13- “Allah Teâlâ benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salâvat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona 'Allah seni bağışlasın' derler. Allah Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak 'Amin' derler. Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salâvat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: 'Allah seni bağışlamasın' derler. Yüce Allah ve öteki melekleri de o iki meleğe cevaben 'Amin' derler.” (Hak Dini Kur’an Dili, Elmalılı Hamdi Yazır)
14- “Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, bana en çok salâvat getirenleridir.” (Tirmizî, vitr, 21)
15- Ravi: Evs İbnu Evs: “Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselâm(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salâvatı çok okuyun. Zira salâvatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salâvatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalâtu vesselâm: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.”
Ebû Davud, Salât 207, (1047); Nesâî, Cum'a 5, (3, 91,92)
16- Ravi: İbnu Mes'ud: Rasulullah (sav) buyurdular ki: "Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana tebliğ ederler."
Kaynak: Nesâî, Sehv 46, (3, 43)
17- Ravi: Ebû Mes'ud el Bedri: Biz Sa'd İbnu Ubade'nin meclisinde otururken Rasulullah (sav) yanımıza geldi. Kendisine, Beşir İbnu Sa'd: "Ey Allah'ın Resulü! Bize Allah Teala Hazretleri, sana salât okumamızı emretti. Sana nasıl salât okuyabiliriz?" diye sordu. Efendimiz şu cevab verdi: "Şöyle söyleyin "Allahümme salli ala Muhammed’in ve ala al-i Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammed’in ve ala al-i Muhammed’in kema barekte ala al-i İbrahime inneke hamidun mecid (Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in aline rahmet kıl tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Muhammed'i ve Muhammed'in alini mübarek kıl. Tıpkı İbrahim'in alini mübarek kıldığın gibi." (Rasulullah ilaveten şunu söyledi): "Selâm da bildiğiniz gibi olacak" [Tirmizî dışındaki Kütüb-i Sitte kitaplarında, Ebû Humeyd es-Saidi (ra)'den gelen bir rivâyet şöyle: "Ashab sordu: "Ey Allah'ın Resulü sana nasıl salât okuyalım?" Rasulullah (sav): "Şöyle söyleyin," dedi: "Allahümme salli ala Muhammed’in ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammed’in ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema barekte ala İbrahime inneke hamidun mecid (Allah’ım! Muhammed'i zevcelerine ve zürriyetine rahmet kıl, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi, Muhammed'i zevcelerini ve zürriyetini mübarek kıl, tıpkı İbrahim'i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye layıksın? şerefi yücesin)." Ka'b İbnu Ucre'den gelen bir rivâyet de şöyle: "Rasulullah (sav) yanımıza gelmişti: "Ey Allah'ın Resulü," dedik, "sana nasıl selâm vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salât okuyacağız (bilmiyoruz)?" "Şöyle söyleyin!" dedi: "Allahümme salli ala Muhammed'in ve ala al-i Muhammed’in kema salleyte ala İbrahime inneke hamidun mecid, Allahümme barik ala Muhammed’in ve ala al-i Muhammed, kema barekte ala ali İbrahime inneke hamidun mecid.">
Buhârî, Da'avat 33, Enbiya 8; Müslim, Salât 65, 66, 69 (406, 407); Muvatta, Kasru's-Salât 66, 67,
18- “Şüphesiz ki, benim üzerime salâvat getiren kimsenin selâmını almak için Allah bana ruhumu iade eder.” (Ebû Davud, Menasik, 96)
19- “Dua eden kimse Peygamber (a.s.)’a salât etmedikçe duası perdelenir, dergâh-ı icabete vasıl olmaz.” (Taberânî, İbn. Mes’ud’dan)
20- “Sizden biriniz Allah’tan bir dilekte bulunduğu zaman evvela O’na, şanına lâyık tarzda hamd-ü sena etsin. Sonra Peygamber (a.s.)’a salâvat getirsin. Çünkü, bu sûretle arzusuna daha kolay kavuşur.” (Taberânî, İbn. Mes’ud’dan)
21- “Cebrail ile karşılaştığımda bana şöyle dedi: Sana müjde ederim, Allah diyor ki: Kim sana selâm verirse ben ona selâm veririm. Kim sana salât getirirse ben ona salât getiririm.(Hâkim, Beyhâki)
22- Hangi bir zümre bir mecliste oturup da Allah’ı anmadan, bana da salât getirmeden dağılırsa üstlerine Allah’tan bir hasret çöker. Dilerse onları azablardan yargılar.(Ebû Davud

ORHANCAN

Ordinaryus
s4.jpg

----

Talip kardeşimizden Allah (CC) razı olsun..

Bu salavat-ı şerifeyi seneler önce ezberledikten sonra sadece yatmadan önce değil.. boş zamanlarımda ön kısmına ELFÜ - ELFİ koyarak çokca zikretmişimdir..

Bir cum'a gecesi teheccütten sonra yattığımda.. alem-i nevm de, dört kişi olarak bir su kenarında ve yer sofrasında yemek yiyormuş olarak gösterildik.. hafif eğimli olan su kenarının yamacında karşımdaki Peygambere (AS) karşı --yemek duasını ben okuyayım-- demişim acizane.. amacım bu salavat-ı şerifeyi okuyarak Peygamberi (AS) anmak ve ismini zikretmekti..

Peygamberimiz (AS) Daha yemek bitmeden ve duaya okumadan birden oturur vaziyetten ayağa kalktı.. ayakta iken yüzünün sadece avutlarının-elmacık kemiklerinin altının çökük (zayıflama emmaresi) ve kulak üzerindeki saçlarını bir kısmının beyazlaştığı gösterildi..

Ayağı kalktığında elinde asası vardı ve bu arada elinde bir dal parçasıyla başı örtülü saldırmak için gelen bir kadına engel oldu.. meğer onun saldırısından kurtulmak için kalkmış.. yemek duasını ve salavatı şerifeyi okuyamadım ama zarar vermesin diye de hemen kalkıp korumuş ve yardımcı olmuştum..

Gerçekten ismi geçen Peygamberler (AS), salavat- şerifeyi devam eden kişilere aleme-i nevm'de bi-iznihi Teala görünüyorlar..

Rabbim (CC) şefaatlerine nail olanlardan eylesin.. amin..

talib

Kıdemli Üye
Faziletli bir salevatı şerife, hem tüm peygamberler zikredilmekte. En sıradan insan dahi kendisine bir hediye verilse en azından teşekkür eder. Hiç olur mu ki peygamber-i izam hazeratı her gece kendisini anan, dualar gönderen insanları unutsunlar..

ıtri

Üye
Ezberlemesi kolay. Bir kaç gece okundu mu akılda kalır. Eğer Rabbim bunu her gece okumayı nasip edecek ise şefaat konusunda ümitli olurum ben. Vermeyi istemese idi, dilemeyi vermezdi derler ya.

Keşke konu başlığında da ümitli olma ibaresi bulunsa idi "şefaatçi olacaktır" gibi kesin bir ifade olmasaydı.

Allah bilir. "Onun izni olmadan kim şafaat edebilir? Ayet el Kürsi" veren "O" olduğuna göre temelinde gerçek şafaat sahibi o dur.
Yanlış bir şey söylemedin, ama kesin ifadeden kaçınıp "inşaallah" lafzını koysaydın daha yi olurdu.
Paylaşım için Allah razı olsun.

talib

Kıdemli Üye
Hakkında hadisi şerif var ise biz olduğu gibi yazarız. Üzerinde oynamak yetkisini kendimizde göremedik. Hem konu başlıklarında az kelimeyle yetinilir, içeride geniş ifadesini bulur.

ORHANCAN

Ordinaryus
Faziletli bir salevatı şerife, hem tüm peygamberler zikredilmekte. En sıradan insan dahi kendisine bir hediye verilse en azından teşekkür eder. Hiç olur mu ki peygamber-i izam hazeratı her gece kendisini anan, dualar gönderen insanları unutsunlar..

Bu dünya aleminde tüm peygemberlerin ismini zikretmek.. onları anmak.. onların ümmeti olduğumuzu.. yollarından gittiğimizi her an unutmamalıyız..

Burada ne kadar anarsak.. orada yalnız kaldığımızda bir medet olması.. onların da bizleri anması gerçekleşir inşaallah..

Yalnız tüm Peygamberleri zikretmenin yanında.. onlara gönderdiğimiz dualar yanında herkesin uyuduğu bir zamanda.. bir yasini şerif ile üç ihlas ve fatiha hediye etmenin de gerekli olduğunu düşünüyorum..

uykudan uyanmama inadımızı inatlaşırsak.. günlük mesai veya işlerin keşmekeşliği içinde yapamadığımız bazı ibadet ve dualarımızı gece vakti.. imsakdan önce gerçekleştirmek bir günlük faaliyet haline almalıdır.. yani adet haline getirmeliyiz.. Bediüzzaman (RA) Hz. lerinin buyurduğu gibi --adetlerimizi de ibadet haline getirirsek-- ahiret için boşa yaşadığımız zamanlarımızın yanında çok daha değerli bir yatırım yapmış oluruz inşaallah..

Bu arada tüm Peygamberler (AS) yanısıra;

Efendimizin (SAV) a'li ve Ashabı ve Ehl-i beyti..

Ashabı- Bedr ve Ashab-ı Uhud ve diğer Ashab-ı Kiram Efendilerimiz (RA)..

Ensar ve Muhacirler.. Tabiin ve Tebe-i Tabiin Efendilerimiz (RA)...

Müctehid-el Kiram ve Müfessir-el İzam Efendilerimiz (RA)...

Tüm Allah (CC) dostları.. Meşayıhlar ve Sa'datlar... Aktaplar ve aptallar..

Mükarrebinler ve Saidler ve Ebrarlar'ın da dualarımızda yer alması düşünülmelidir...

....selam ve dualar eder.. dualarınızı beklerim inşaallah...

agbi

Yasaklı

Belki yanlış bilebilirim.

ALLAH cc ŞEFAT etme yi bir tek Peygamberimiz sav vermedimi ?

34/34- Ebû Hüreyre'den (Radıyaliahü anh):[113]

Rasûlullah'a (sallallahu aleyhi ve sellem): "Rabbin sana şefaat konusunda hangi hakkı bahşetti?" diye sordum. O da şöyle dedi:

"Muhammed'in nefsini elinde tutan Allah'a yemin ederim ki bu soruyu ümmetimden ilk soran sensin, bu da anladığım kadarıyla sendeki öğrenme hırsından kaynaklanıyor,

Muhammed'in nefsini elinde tutan Allah'a yemin ederim ki mü'minlerin cennet kapısında yığılmaları beni fazla ilgilendirmiyor, bundan daha önemlisi şefaat yetkimi tam (sonuna kadar) kullanabilmemdir. Benim şefaatim, samimiyetle Allah 'tan başka ilâh olmadığına şehadet eden ve kalbi dilindeki bu sözü, dili de kalbindeki bu inancı kabul ederek yaşayanlar için geçerlidir."[114]

talib

Kıdemli Üye
Mahmud Sami Ramazanoğlu Hz.leri Rabbim'den 6 şey istedim diyor:

1.Bana intisab edenlerin çoğunun ilim sahibi olmasını.

2.İhvanımın ölüm anında şeytanın musallat olmaması için başlarında bulunmamı.

3.İhvanımın ihtisab ettiği andan itibaren nefsi galip geldiği zaman vazifesini yapamazsa benim onların vazifesini yapıp ikmal etmemi.

4.İhvenımın intisab ettikten sonra sülûkunu ikmal etmeden ölüm vuku bulursa sülûkunu kabirde ikmal ettirerek Resûlullah (s.a.v)’e öylece teslim etmeyi.

5.Kabirde sual meleklerine cevap vermeye kadir olamazsa bizzat yardımında bulunmayı.

6.İhvanımın kabirde yatan komşu mevtalardan en az 40 kişiye şefaatçi olmalarını.

Peygamber Efendimize şefaati uzma verilecektir. En büyük şefaatçimiz odur.

talib

Kıdemli Üye
74_4.gif

Bize olan muhabbetinden dolayı: "Allah Teâlâ Muhammed - aleyhi's-salâtü ve's-selâm-ı lâyık olduğu şekilde mükâfatlandırsın." diyen kimse yetmiş kâtibi bin sabah yormuş olur. Yâni bundan hâsıl olacak sevâbı yetmiş kâtib bin gün müddette yazmakla zor bitirirler, demektir.

Vesile olan @Verda 'ya teşekkür ediyoruz :gul :)