A.Bayındır ve Takipçilerinin Zekâ Seviyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Bu adam gerçekten câhildir. Lise seviyesinde dahi fizik bilmemektedir. Işık, optik, atmosfer, madde... bu mefhumlar bu adamda yoktur. Bir de kendi cehâletini ve zekâsızlığını Kur'an-ı kerime atfediyor. Bu gibi tipler Kur'an-ı kerimi yanlış yorumladığı için, fen bilgilerini iyi bilen gençlerin dinsiz olmasına sebep olurlar.

Ve de budur.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
konu budurda...ben montaj olduğunda ısrarlıyım..:)...bu kadar cahil olunabilinirmi...belkide olunur...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
eyvah eyvah, sen imamsın ha.... olduğu gibi, kim terceme eder ve ordan hüküm çıkartır, dahası, Allah u Tealaya cahiliik isnad eder....

Sen geri zekalı isen ben ne edem..?

Onun bu meallendirmesine, anlayışına ne bileyim tercemesine katılmıyorum dedim,

Dedim ama senin şeyh körlüğün ve serhoşluğun böyle cins bir şey sen onlardan asla ödün veremiyorsun ve onları da masum görüyorsun dön kendine bak zavallı sersem...

"Allah bilmesi için.........." devam eden ayetler var...

Ve bu ayetleri BAYINDIR sadece özel olarak "insanın imtahanı ile ilgili alana" dahil ediyor...

Sebebi de, Allahü Teala bu hususu ayetiyle öyle ifade ettiğinden bu şekilde bir açıklamada bulunuyor...

Bu şirk olmaz dedik...

Diyorsun ki o kim ki o ayetten hüküm çıkarır, kimse kim, ama öyle orjinaliyle alıyor ve kabulleniyor...

Ben katılmıyorum zaten...

Ama o şirke de düşmez küfre de...

Geneleksel anlayışın hilafına dersin, reddedilen dersin vs...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah senin şeyhine bürünüp bize el sallayınca bu şirk olmuyor değil mi...

Sen kendi çöplüğünü bir temizle ondan sonra imamlara gel oldu mu???

Murat Yazıcı

Ordinaryus
konu budurda...ben montaj olduğunda ısrarlıyım..:)...bu kadar cahil olunabilinirmi...belkide olunur...

Bilgisi az ve zekâsı da kısıtlı bir kişi, kibirli değilse, haddini biliyorsa kurtulabilir.

Çok zekî ve bilgili bir kişi, kibirli ise küfre ve felâkete kayar. Ben çok zekî kâfirler biliyorum ("akıllı" demiyorum), ama kibirli oldukları için Müslüman olmuyorlar.

A. Bayındır gibiler ise, hem bilgileri karışık ve kısıtlı, hem de zekâları az olduğu gibi, bu eksikliklerinin farkında da değiller ve hadlerini bilmiyorlar. İşte bu gibilerin hastalığının çaresi bilinmemektedir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben sana daha açık bir şey yazayım ki ne dediğimi iyi anlayasın...

Allahü Teala için, "se", "sa" ekleri kullanılamaz...

Allah bizim yarınlarda ne yapacağımızı bilmezi bırak,

Allahü Teala "ezeli mutlak bilgisi"yle bizi çoktan "kader"lemiştir...

Bizim, "son neticemiz" dahi dürülmüştür...

Ben böyle inanıyorum...

BAYINDIR'a inanacak değilim....

Ama BAYINDIR, "Allah'ın bilmesi için..." ifadesini nasıl öyle anlıyor düşünüyorum ama o da öyle anlıyor ne yapabilirim ki...

Onun bir yorumu "insanın imhatanı ile sınırlıdır..." Bunu da unutmayalım...

Yanlış ama bu şirk de değildir küfür de...

Tevili batıldır deriz ama nihayetinde en iyi bilen Allah'tır deriz...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sen geri zekalı isen ben ne edem..?

Onun bu meallendirmesine, anlayışına ne bileyim tercemesine katılmıyorum dedim,

Dedim ama senin şeyh körlüğün ve serhoşluğun böyle cins bir şey sen onlardan asla ödün veremiyorsun ve onları da masum görüyorsun dön kendine bak zavallı sersem...

"Allah bilmesi için.........." devam eden ayetler var...

Ve bu ayetleri BAYINDIR sadece özel olarak "insanın imtahanı ile ilgili alana" dahil ediyor...

Sebebi de, Allahü Teala bu hususu ayetiyle öyle ifade ettiğinden bu şekilde bir açıklamada bulunuyor...

Bu şirk olmaz dedik...

Diyorsun ki o kim ki o ayetten hüküm çıkarır, kimse kim, ama öyle orjinaliyle alıyor ve kabulleniyor...

Ben katılmıyorum zaten...

Ama o şirke de düşmez küfre de...

Geneleksel anlayışın hilafına dersin, reddedilen dersin vs...

arkasında namaz kılınması caiz olmayan imam, adam , Allah geleceği bilmez diyor, sen kalkıp bunu, Allah ın kitabına yamamaya çalışıyorsun....bunu söyleyen kafir olmazmı....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
arkasında namaz kılınması caiz olmayan imam, adam , Allah geleceği bilmez diyor, sen kalkıp bunu, Allah ın kitabına yamamaya çalışıyorsun....bunu söyleyen kafir olmazmı....

"Liyagmellahü..." "Allah'ın bilmesi için..."

Ayeti te'vil dahi yapmıyor Allah direk öyle söylüyor zaten... O da onu öyle alıp inanıyor...

O bu konuda ne derse desin ben zaten inanmıyorum ama onun bu haline küfür dersen "Allah'ın bilmesi için..." ayetini nereye koyacaksın...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ben sana daha açık bir şey yazayım ki ne dediğimi iyi anlayasın...

Allahü Teala için, "se", "sa" ekleri kullanılamaz...

Allah bizim yarınlarda ne yapacağımızı bilmezi bırak,

Allahü Teala "ezeli mutlak bilgisi"yle bizi çoktan "kader"lemiştir...

Bizim, "son neticemiz" dahi dürülmüştür...

Ben böyle inanıyorum...

BAYINDIR'a inanacak değilim....

Ama BAYINDIR, "Allah'ın bilmesi için..." ifadesini nasıl öyle anlıyor düşünüyorum ama o da öyle anlıyor ne yapabilirim ki...

Onun bir yorumu "insanın imhatanı ile sınırlıdır..." Bunu da unutmayalım...

Yanlış ama bu şirk de değildir küfür de...

Tevili batıldır deriz ama nihayetinde en iyi bilen Allah'tır deriz...

insanlar için bilgi, sonradan bilinen şeydir,,,, Allahu teala için bilgi, ezeli ilminde var olmasıdır...sonradan bilmek gibi şeyler, Allah u teala hakkında caiz değildir...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
"Liyagmellahü..." "Allah'ın bilmesi için..."

Ayeti te'vil dahi yapmıyor Allah direk öyle söylüyor zaten... O da onu öyle alıp inanıyor...

O bu konuda ne derse desin ben zaten inanmıyorum ama onun bu haline küfür dersen "Allah'ın bilmesi için..." ayetini nereye koyacaksın...

kötü cümleler sahibine aittir...bu bir..... Allah ın bilmesi, bizim bilmemiz gibidirmiki, haşa sonradan bilir gibi anlam yüklemeye çalışıyorsun.... ayet mealinden hüküm çıkartılmayacağını bildiğini söylediğin halde, neden bayındırı temize çıkartmak adına. bu küfür inancını, Kur an a mal etme çabası içerisine giriyorsun....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
kötü cümleler sahibine aittir...bu bir..... Allah ın bilmesi, bizim bilmemiz gibidirmiki, haşa sonradan bilir gibi anlam yüklemeye çalışıyorsun.... ayet mealinden hüküm çıkartılmayacağını bildiğini söylediğin halde, neden bayındırı temize çıkartmak adına. bu küfür inancını, Kur an a mal etme çabası içerisine giriyorsun....

Ben girmiyorum ki sen giriyorsun...

Allahü Teala insanın iradesini hangi yönde kullanacağı noktasında,

"Allah'ın bilmesi için..." şeklinde ifade ediyorsa, biri de alıp ayetin bu kısmına takılıyor ve buna orjinaliyle sahipleniyorsa,

Ayete ve orijinal manaya inanan birini nasıl küfürle itham edeceksin..??

Zaten ayete ve o orijinal ifadeye inanıyor zaten...

BAYINDIR'dan bana ne o kendisini temize çıkarsın...

Ben bir gerçeği ifade ediyorum

Korkma şeyhlerim yok benim tapındığım ve masum gördüğüm...

Verda

Gales
Konu incelenmek üzere kapatıldı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...