ABD'de Paralel Masonlara Operasyon : 3 Gözaltı

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
246
Puanları
0
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Masonic Fraternal Police Department (Mason Kardeşlik Polis Dairesi) adlı kuruluşun üyesi olduklarını belirten 3 kişi, illegal emniyet birimi kurma suçlamasıyla tutuklandı.

33 Amerikan eyaletinde yetki sahibi

BBC Türkçenini haberine göre 33 Amerikan eyaletinde ve Meksika'da yetki sahibi olduğunu öne süren Mason Kardeşlik Polis Dairesi adlı kuruluş, kökenlerinin Haçlılar dönemindeki Tapınak Şövalyeleri örgütlenmesine dek uzandığını savunuyor.

İllegal emniyet birimi oluşturmakla suçlanan kuruluşun internet sitesinde, "Mason Kardeşlik Polis Dairesi ile diğer polis kuruluşları arasındaki farkın ne olduğu sorusunun cevabı, bizim için basit. İlk olarak biz başlamıştık bu işe! Biz, bu örgütün içinde doğmuştuk" ifadesi yer alıyor.

Düşük düzeydeki yardımcı

Tutuklanan David Henry, Tonette Hayes ve Brandon Kiel'in ilk olarak 30 Nisan'da gözaltına alınıp aynı günün ilerki saatlerinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Brandon Kiel'in, Kaliforniya eyaleti Adalet Bakanı Kamala Harris'in düşük düzeydeki yardımcılarından biri olduğu belirtildi.
Soruşturmayı yürüten yetkililer kuruluşla ilişkili üniforma, silah ve taşıtlara da el koydu.

5.686 loca bulunduğu iddia edildi

Sözkonusu grupla ilgili soruşturma, Güney Kaliforniya emniyet müdürlerinin Ocak sonunda "Brandon Kiel'in grup içinde birinci müdür yardımcısı olarak görev yapacağını" belirten bir mektup almalarından sonra başlatıldı.
Mektupta örgütlenme kapsamında 5.686 loca bulunduğu ve örgütün "kardeşlik esasına dayanmayan grupların ele geçiremeyeği istihbarata ulaşabilecek konumda olduğu" belirtiliyordu.

Milattan Önce 1100 yılına uzanıyor

Sitede yer alan bilgilere göre, "Mason Kardeşlik Polis Dairesi"nin kökenleri Milattan Önce 1100 yılına uzanıyor", Tapınak Şövalyeleri ise, bu tarihten 2000 küsur yıl sonra faaliyet gösteriyordu.
Associated Press haber ajansına konuşan Los Angeles bölge emniyet birimi sözcüsü Nicole Nishida, Mason Kardeşlik Polis Dairesi adlı kuruluşun durdurma, kimlik sorma, kimlik tespiti gibi faaliyetlerde bulunduğuna dair bir işaret olmadığını söyledi.

http://www.karar.com/gundem-haberleri/abdde-paralel-masonlara-operasyon-3-gozalti
 
Üst