Agbi Babanın dünyasından Yaşanmışlıklarımız

spesifik

آزادی قید و بند
@agbi baba buyur inş fırsat buldukça hayatından bir kesit paylaş burda bizlerle ,seni derinden etkileyen olabilir

şahit olduğun bir olay olabilir,sana aktarılan bir konu ne bileyim ne yazmak neyin hikayeleşmesini istersen dilin döndüğünce bize aktar inş.Ben düzenlemesini en kısa zamanda yapmaya çalışıp foruma ve sizin beğeninize sunmaya gayret ederim.

Teşekkür ederim...:gul

agbi

Yasaklı
BEN YAŞAMIMDA YAPTIĞIM HATALARI ANLATAYIM KENDİMİ ÖZELEŞTİRYE YATIRAYIM.

İZMİR İKİÇEŞMELİK te Bir mescit vardır vakıf ta hemen yanında.

1975 & 76 & 77 senelerinde yönetici idim ÜLKÜCÜLER fazla bize dokanmazlardı ama DEVGENÇ liler hep peşimizde idi

Bir sefernde Evimin önünde ayağımın dibine kurşun sıktılar

Ailemin tek evladı Anne tarafın tek torunu olduğumdan ASKERE GİTMEM İÇİN büyük baskı yaptılar.

ÖZELEŞTİRİM: Evet bende KORKTUM hayatımdan korktum ailemi dinleyip SOSYOLOJİ Eğt.yarım bırakıp ASKER e gittim

BEN ALLAH yolunda ALLAH için İslam için mücadelemde mocadelemi KORKU YÜZÜNDEN YARIM bıraktım Kurucu olan KOTKU Hz lerine ve onun yolundan giden ERBAKAN'ada İHANET ettim.

YAŞAMIMDAKİ EN BÜYÜK HATAM

Rabbim afetsin.

spesifik

آزادی قید و بند
Askerden sonra neler yaptın @agbi baba ,neler okudun,islamla nasıl tanıştın bütünsel anlam da

tek çocuk olmak zor bak bunu öğrendiğim iyi oldu kendi adıma ..

agbi

Yasaklı
Askerden sonra neler yaptın @agbi baba ,neler okudun,islamla nasıl tanıştın bütünsel anlam da

tek çocuk olmak zor bak bunu öğrendiğim iyi oldu kendi adıma ..

Bak şimdi yapma okumadınızmı ilk mesajımı ?

VAKIF KOTKU Hz leri ERBAKAN

Askerden sonra İslam la nasıl tanıştın sorusu kusura baka ama yazdıklarımı okumadığın zannediliyor

spesifik

آزادی قید و بند
Bak şimdi yapma okumadınızmı ilk mesajımı ?

VAKIF KOTKU Hz leri ERBAKAN

Askerden sonra İslam la nasıl tanıştın sorusu kusura baka ama yazdıklarımı okumadığın zannediliyor

olur mu okudum ama iki kelime ile geçmişsiniz hikaye yazacağız ya
mesela soğuk bir kış günü pencerenin kenarında çay içerken radyodaki bir haber dikkatimi çekti...

anlatabildim mi ,ben olay bilmeden nasıl hikayeleştireceğim agbi babacım

agbi

Yasaklı
İSLAM ile tanışmam ilk temel Babaannem yatarken öğrettiği dua ile oldu.

İSLAM ı tefekkür etmem Beslediğim Civciv in tavuk olması ve şuan ismini unuttuğum Hastalığa kapılıp Günlerce ağlayıp Dua ettikten sonra MÜCİZEVİ iyileşmesi HASTALIĞI AKLIMDA KALMIŞTI Ne zaman orta okulda galiba derste okudum O GÜN TEFEKKÜRE BAŞLADIM.DUA ve İLETİŞİM tabi o zamanlar sabi dim.

spesifik

آزادی قید و بند
İSLAM ile tanışmam ilk temel Babaannem yatarken öğrettiği dua ile oldu.

İSLAM ı tefekkür etmem Beslediğim Civciv in tavuk olması ve şuan ismini unuttuğum Hastalığa kapılıp Günlerce ağlayıp Dua ettikten sonra MÜCİZEVİ iyileşmesi HASTALIĞI AKLIMDA KALMIŞTI Ne zaman orta okulda galiba derste okudum O GÜN TEFEKKÜRE BAŞLADIM.DUA ve İLETİŞİM tabi o zamanlar sabi dim.

evet bu şekilde işte dedimya ilk mesajımda bir kesiti en ince ayrıntısına kadar zaman buldukça yazın ben toparlamaya gayret edeyim inş..

şeyi merak ettim bir de nasıl vuruldunuz? o süreç nasıl gelişti.
sabah kalktınız neler yapacaktınız aklınızda ne vardı?

agbi

Yasaklı
mesela soğuk bir kış günü pencerenin kenarında çay içerken radyodaki bir haber dikkatimi çekti...

O zaman hikaye için bir menkibe yi uyarlayayım.

SOĞUK tu hava YAĞMUR yağıyordu ıslanmamak için Eve Koşarken Cami Hocası evinin penceresini açtı " agbi neden koşuyorsun ALLAH ın rahmetin kaçılırmı ? DÜŞÜNDÜM DOĞRU idi bende yavaş yavaş yürüdüm ve Hasta oldum.

BİRGÜN PENCEREDE YAĞAN YAĞMURU SEYREDİYORUM AAAAaaa Hoca koşuyor HASTALIĞIM aklıma geldi nefis etkisi ile Pencereyi açtım " Hocam Hocam ALLAH ın rahmetinden kaçılırmı ?

Hoca ne cevap verdi

" Agbi ben Rahmetten kaçmıyorum yere düşen rahmetlere basmamak için UZUN ve Hızlı yürüyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye

neden agbi hikayeleştirsinki?
o zaman kitabı agbi yazmış,ama telif haklarını ve gelirini siz elde etmiş olursunuz.:D
yani hikayeleştirme kısmının size ait olması lazım. olayları kısaca yazdı agbi. gerisi sizin belagatinize bağlı.
armut piş ağzıma düş olmadı betül hanım olmadı.:eek:leyo:

spesifik

آزادی قید و بند

o zaman kitabı agbi yazmış,ama telif haklarını ve gelirini siz elde etmiş olursunuz.:D
yani hikayeleştirme kısmının size ait olması lazım. olayları kısaca yazdı agbi. gerisi sizin belagatinize bağlı.

yanılıyorsun cemalii kardeşim ben agbi babanın olayın ana hatlarını anlatmasını istedim edebiyat kısmı bana ait
ama giriş gelişme ve sonuç takibini bilmem lazım

zaman olsa hayatını karşılıksız tashihleyerek kitaplaştırmak isterdim.
armut piş ağzıma düş değil yani..
yaş ve yaşayış bakımından tecrübelerini öğrenmek istiyorum hikaye bahane

Muminaga

Yeni

Biyografi türü eserlerde anlatan kişinin ifadelerine sadık kalınarak kitap hatta hikaye roman bile yazılabilir.
Telif hakkı meselesi eser bitince konuşulur. Şimdiden para konusu olur mu yahu?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
@agbi

büyüksün baba, seni şiddetle takip etmeye devam ediyorum
inşallah bu hikaye yada edebi metin biter, bizde dört gözle bekliyoruz

@Büşra Betül

gayretinden dolayı seni de tebrik ediyoruz kardeş
sağolasın, hep didişip duruyoruz forumda
böyle şeylerin olması çok güzel, sağolasın

Muminaga

Yeni
İslamla tanışma ilk olarak anne ve babadan gelen eğitimle olur. Allah rahmet etsin annem islamı eğitimde hassastı. Annelik görevinden başka, bana ve kardeşlerime bu yönden emeği çok geçti.
Çocuk aile tarafından ne kadar eğitilirse eğitilsin büyüyüp sosyal bir çevreyle ilişkiye geçtiğinde dönüşümler yaşayabilir. Hele ki bu sosyal çevre İslam dışı nitelikte bir çevre ise o kişi aileden gördüğü eğitimi bir tarafa koyabiliyor.

Sol düşüncenin ağırlıkta olduğu bir şehirde yaşıyorsunuz. Onlarla mecburen iletişime geçiyorsunuz. Gençsiniz ve bu gençliğin getirdiği bazı zaaflardan yararlanma noktasında hayli becerikli olan sol örgütlerin kucağına düşmeniz kuvvetli olasılıktır.
Aynı süreçten bende geçtim. Aynı kasabanın insanları ve bazı yakın akrabaların etkisiyle sol düşüncenin etkisinde kalarak uzun süreyle sol faaliyetlerin içinde bulundum.
Sol parti ve derneklerin, sol çizgide yayın yapan dergi buroları arasında mekik dokuyarak, kıraathanelerde 3-5 kişilik gruplar halinde tartışarak ve her gün daha bir solculaşarak, daha çok bilenerek yaşadım.
İşte bu akış içinde hayli ilgimi çeken bazı insan yaşamından örneklerle karşılaştım.
Gecenin 22.oo, 23.oo sıralarında kıraathane-kahvehaneden ayrılıp, yola çıkarak minibusle eve gittiğim bir gece, minibüsün içindeki insan karakterleri oldukça dikkatimi çekti.
Biri içmiş, saçmalıyor, abuk sabuk şeyler söylüyor. İçimden bu adam eve gidiyordur, muhtemelen uykuda olan çocuklarını veya eşini rahatsız edecek hal ve tavırlar sergileyecek, yine muhtemelen şiddete başvuracak.
Bir sıra önümdeki şu sakallı abimiz hastaneden hasta ziyaretinden dönmüş, bir hastayı ziyaret ederek hem geçmiş olsun dileğinde bulunmuş hemde Allah'tan şifa bulması için dua etmiş.
Birde şuna bak, o da bir tuhaf

Acaba bende böyle bir berbat bir hayat mı yaşıyorum? Yaşadığım hayata kendimce kutsiyetler yüklemişim ama bunun dışa yansıması nasıldır peki? şeklinde sorular sorardım.
Bu merak ve ilgim zamanla gelişti. Bazen unutur gibi oldum. Bazen tekrar gündemime geliyordu.
Bir anda namaza başladım. İnanılmaz bişeydi. Olağanüstü bir değişim ve dönüşümdü.

Bir gün camiden çıkarken kapıda işte benim bu solculuk günlerimde beni uzaktan izleyen bazende oturup konuştuğum bir arkadaşla karşılaştım.
-Hayrola? sen burada şeklinde şaşkınlık içinde sordu.
-Camii burası namaz kıldım, deyince gülmeye başladı. Ve bir taraftanda kusura bakma gülme ve ağlama arasında gidip geliyorum dedi ve kucakladı birden.
..
Sadece bu örnekle sınırlı değil. İbret alınacak hayat hikayeleri ve olayların onlarcasına ben rastladım. Ama ibret alınacak yüzlerce binlerce yüzbinlerce olay yaşanıyor dışarda.

agbi

Yasaklı
O zaman hikaye için bir menkibe yi uyarlayayım.

SOĞUK tu hava YAĞMUR yağıyordu ıslanmamak için Eve Koşarken Cami Hocası evinin penceresini açtı " agbi neden koşuyorsun ALLAH ın rahmetin kaçılırmı ? DÜŞÜNDÜM DOĞRU idi bende yavaş yavaş yürüdüm ve Hasta oldum.

BİRGÜN PENCEREDE YAĞAN YAĞMURU SEYREDİYORUM AAAAaaa Hoca koşuyor HASTALIĞIM aklıma geldi nefis etkisi ile Pencereyi açtım " Hocam Hocam ALLAH ın rahmetinden kaçılırmı ?

Hoca ne cevap verdi

" Agbi ben Rahmetten kaçmıyorum yere düşen rahmetlere basmamak için UZUN ve Hızlı yürüyorum.

BU Hikayenin gerçek yaşama aksetmesini ASKER likte gördüm.

DÜNYEVİ ÇIKARLAR ikili ilişkilere yansıması nın BÖLGESEL ciliği & Hemşericiliği & Kardeşliği & DOST luğu vb manevi değerlerinin YOK ETTİĞİNİ GÖRDÜM.

Yalakalığın , İkiyüzlülüğün , Çifte standartlığın , Adam satmanın bir değer olduğunu gördüm.

ASKERLİK benim yaşamımda Bireylere bakışlarımda , Sosyal olayların analizlerinde vb.de DEĞİŞİKLİKLERE neden oldu.

Birey pisikosunun topluma yansımasını SOSYAL dengelere yansımasının analizlerini not tutmaya başladım.ÖZÜ Birey in SOSYAL yaşama YANSIMALARI.

Bugüne kadar bu yansımalar için tuttuğum Deneme yazılarım 3000 sahifeyi aştı.

BİR ÖRNEK HEPİMİZİN bildiği bir örnek.

BELEDİYE OTOBÜSLERİ ARKA BOŞ ortaya kadar tıkış tıkış DURAKTAKİ OTOBÜS e binmeye çalışan VATANDAŞ derdi " BİZ İNSAN DEĞİLMİYİZ LÜTFEN ARKAYA YÜRÜYÜN " der ama kendi ORTA ya gelince kendi DE ARKAYA YÜRÜMEZ Bu size ne anlatır söyliyeyim BİZLERİN KAREKTERİSTİK yapısı anlatır malesef.

spesifik

آزادی قید و بند
agbi baba söyleşi gibi oluyor mesajlarımız ama beni bahtiyar kılıyor inş.

Çocukluğunuz nasıl geçti,çocukluk anılarınızı anlatır mısınız ?

agbi

Yasaklı
agbi baba söyleşi gibi oluyor mesajlarımız ama beni bahtiyar kılıyor inş.

Çocukluğunuz nasıl geçti,çocukluk anılarınızı anlatır mısınız ?

Ben yazar değilim artık kalemi olan sizsiniz ben söyleşi şeklinde yazarım sizse bunu kaleme alırsınız.

ÇOÇUKLUĞUM mu.

İŞTE BU KONUDA BU NESİLDEN ÇOK ŞANSLIYIM

Sokak kavgası yaptım , Çeviz oynadım , Bayrak uçurdum , Tahtanın altına sabun sürüp yokuşta kaydım , Tahtanın altına Rulman koyup araba yaptık.

ŞANSLIYIM

Bu meyanda KOMŞULUK MANEVİ DEĞERLERİNİ YAŞADIM babam dan yediğim son Tokatlar dan biride Komşuma söylediğim bir kötü sözdü ( Şimdi Komşu çocuğuna birşey söyliyemezsin hemen Büyükler kavgaya girer. )

BAK Bir olayı anlatayım HANGİ ORTAM dan geldiğimi anlamanız için.

BABAM Bir Mülk almıştı sıkışmıştı Doğduğum Büyüdüğüm evi satılığa çıkardı ÇOK İYİ FİAT ta anlaşmışlardı Ertesi gün TAPU ya gidilecekti Komşumuz geldi Babama " ...... Evi alacaklar şu kişiler mahallenin huzurunu bozacaklar " BABAM SATMADI ve karşı tarafa bir miktar verdi sözünden caydığı için gerçekten talip olanlar AHLAKSIZ işlerle uğraşıyorlardı " SENE 1980 ve babam Komşuların da onay verdiği kişiye İLK PAZARLIK Fiatından 90.000 tl ucuza verdi DİKKATİNİZİ ÇEKERİM sene 1980 ve rakkam 90.000 Babam a sordum 90.000 az para değil cevabı OĞLUM PARADAN DAHA DEĞERLİ DEĞERLER VAR biri KOMŞU HAKKI

Bakın bundan kalem prf.liğinizle ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE çıkarırsınız vede ismini KAYBOLAN KOMŞU DEĞERLERİ

agbi

Yasaklı
İslamla tanışma ilk olarak anne ve babadan gelen eğitimle olur. Allah rahmet etsin annem islamı eğitimde hassastı. Annelik görevinden başka, bana ve kardeşlerime bu yönden emeği çok geçti.
Çocuk aile tarafından ne kadar eğitilirse eğitilsin büyüyüp sosyal bir çevreyle ilişkiye geçtiğinde dönüşümler yaşayabilir. Hele ki bu sosyal çevre İslam dışı nitelikte bir çevre ise o kişi aileden gördüğü eğitimi bir tarafa koyabiliyor.

Sol düşüncenin ağırlıkta olduğu bir şehirde yaşıyorsunuz. Onlarla mecburen iletişime geçiyorsunuz. Gençsiniz ve bu gençliğin getirdiği bazı zaaflardan yararlanma noktasında hayli becerikli olan sol örgütlerin kucağına düşmeniz kuvvetli olasılıktır.
Aynı süreçten bende geçtim. Aynı kasabanın insanları ve bazı yakın akrabaların etkisiyle sol düşüncenin etkisinde kalarak uzun süreyle sol faaliyetlerin içinde bulundum.
Sol parti ve derneklerin, sol çizgide yayın yapan dergi buroları arasında mekik dokuyarak, kıraathanelerde 3-5 kişilik gruplar halinde tartışarak ve her gün daha bir solculaşarak, daha çok bilenerek yaşadım.
İşte bu akış içinde hayli ilgimi çeken bazı insan yaşamından örneklerle karşılaştım.
Gecenin 22.oo, 23.oo sıralarında kıraathane-kahvehaneden ayrılıp, yola çıkarak minibusle eve gittiğim bir gece, minibüsün içindeki insan karakterleri oldukça dikkatimi çekti.
Biri içmiş, saçmalıyor, abuk sabuk şeyler söylüyor. İçimden bu adam eve gidiyordur, muhtemelen uykuda olan çocuklarını veya eşini rahatsız edecek hal ve tavırlar sergileyecek, yine muhtemelen şiddete başvuracak.
Bir sıra önümdeki şu sakallı abimiz hastaneden hasta ziyaretinden dönmüş, bir hastayı ziyaret ederek hem geçmiş olsun dileğinde bulunmuş hemde Allah'tan şifa bulması için dua etmiş.
Birde şuna bak, o da bir tuhaf

Acaba bende böyle bir berbat bir hayat mı yaşıyorum? Yaşadığım hayata kendimce kutsiyetler yüklemişim ama bunun dışa yansıması nasıldır peki? şeklinde sorular sorardım.
Bu merak ve ilgim zamanla gelişti. Bazen unutur gibi oldum. Bazen tekrar gündemime geliyordu.
Bir anda namaza başladım. İnanılmaz bişeydi. Olağanüstü bir değişim ve dönüşümdü.

Bir gün camiden çıkarken kapıda işte benim bu solculuk günlerimde beni uzaktan izleyen bazende oturup konuştuğum bir arkadaşla karşılaştım.
-Hayrola? sen burada şeklinde şaşkınlık içinde sordu.
-Camii burası namaz kıldım, deyince gülmeye başladı. Ve bir taraftanda kusura bakma gülme ve ağlama arasında gidip geliyorum dedi ve kucakladı birden.
..
Sadece bu örnekle sınırlı değil. İbret alınacak hayat hikayeleri ve olayların onlarcasına ben rastladım. Ama ibret alınacak yüzlerce binlerce yüzbinlerce olay yaşanıyor dışarda.

KISKANMA :crying:

Buşra Betül e rica et senin için de bir konu açar ve senin için de YAZAR :p Bak buakşam neşem yerinde iki smile kullandım Binlerce mesajımda göremezsin smileleri

KISKANMA NE OLUR ÇALIŞ SENİN de OLUR.

spesifik

آزادی قید و بند
Ben yazar değilim artık kalemi olan sizsiniz ben söyleşi şeklinde yazarım sizse bunu kaleme alırsınız.

ÇOÇUKLUĞUM mu.

İŞTE BU KONUDA BU NESİLDEN ÇOK ŞANSLIYIM

Sokak kavgası yaptım , Çeviz oynadım , Bayrak uçurdum , Tahtanın altına sabun sürüp yokuşta kaydım , Tahtanın altına Rulman koyup araba yaptık.

ŞANSLIYIM

Bu meyanda KOMŞULUK MANEVİ DEĞERLERİNİ YAŞADIM babam dan yediğim son Tokatlar dan biride Komşuma söylediğim bir kötü sözdü ( Şimdi Komşu çocuğuna birşey söyliyemezsin hemen Büyükler kavgaya girer. )

BAK Bir olayı anlatayım HANGİ ORTAM dan geldiğimi anlamanız için.

BABAM Bir Mülk almıştı sıkışmıştı Doğduğum Büyüdüğüm evi satılığa çıkardı ÇOK İYİ FİAT ta anlaşmışlardı Ertesi gün TAPU ya gidilecekti Komşumuz geldi Babama " ...... Evi alacaklar şu kişiler mahallenin huzurunu bozacaklar " BABAM SATMADI ve karşı tarafa bir miktar verdi sözünden caydığı için gerçekten talip olanlar AHLAKSIZ işlerle uğraşıyorlardı " SENE 1980 ve babam Komşuların da onay verdiği kişiye İLK PAZARLIK Fiatından 90.000 tl ucuza verdi DİKKATİNİZİ ÇEKERİM sene 1980 ve rakkam 90.000 Babam a sordum 90.000 az para değil cevabı OĞLUM PARADAN DAHA DEĞERLİ DEĞERLER VAR biri KOMŞU HAKKI

Bakın bundan kalem prf.liğinizle ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE çıkarırsınız vede ismini KAYBOLAN KOMŞU DEĞERLERİ

evet bu çok güzeldi ,
çocukluk oyunlarınız hele, çoğunu yeni duyuyorum,hikayenin başlığıda güzel oldu
sınav sonrası ben bunu nisan ayına yetiştirmeye çalışayım bana özelden isminizi bahşederseniz
...kişinin hayatından bir kesit diye de not düşeriz inş olur mu ?zaten basılan kitabım dergiden derlenenler
nasip olursa ikinci baskı da bunada yer vermekten onur duyarım.

Muminaga

Yeni
KISKANMA :crying:

Buşra Betül e rica et senin için de bir konu açar ve senin için de YAZAR :p Bak buakşam neşem yerinde iki smile kullandım Binlerce mesajımda göremezsin smileleri

KISKANMA NE OLUR ÇALIŞ SENİN de OLUR.
Başka biri kendi hayatından birşeyler yazmasın diye bir uyarı asılmamış ki :)
o uyarıyı assaydınız bende ona göre davranırdım.

türkü

Kıdemli Üye
büşra helal olsun. bunca zaman bunca kişiyi karşılayıp ugurladı ve kaldı agbi kimse onu çözemedi. sen yumuşak karnına dokundun sanırım. çocukluguna da indin. bundan sonra euzu billahimineşşeytani ves siyaseti ile pamuk dede kıvamına gelir :p ilgiyle takip ediyoruz konu çok hoş oldu :gl