Agbi Babanın dünyasından Yaşanmışlıklarımız

agbi

Yasaklı
evet bu çok güzeldi ,
çocukluk oyunlarınız hele, çoğunu yeni duyuyorum,hikayenin başlığıda güzel oldu
sınav sonrası ben bunu nisan ayına yetiştirmeye çalışayım bana özelden isminizi bahşederseniz
...kişinin hayatından bir kesit diye de not düşeriz inş olur mu ?zaten basılan kitabım dergiden derlenenler
nasip olursa ikinci baskı da bunada yer vermekten onur duyarım.

İSMİMİ bırak bende kalsın İHVAN Forum daki agbi dersiniz Beni tanımanız yazdıklarınıza İHVAN Forum vesile oldu TEHLİF HAKKIN da onunda hissesi var

spesifik

آزادی قید و بند
İSMİMİ bırak bende kalsın İHVAN Forum daki agbi dersiniz Beni tanımanız yazdıklarınıza İHVAN Forum vesile oldu TEHLİF HAKKIN da onunda hissesi var

İhvan Forum Üyelerinin hayatlarından kesit diye bir kitap çıkar aslında @agbi baba ,
açıkcası net ortamının kitaba dökülmesi ilgide çeker zannımca
Bak bu fikride planlarım içine alayım en iyisi ,dahisin agbi babacım ...

agbi

Yasaklı
İhvan Forum Üyelerinin hayatlarından kesit diye bir kitap çıkar aslında @agbi baba ,
açıkcası net ortamının kitaba dökülmesi ilgide çeker zannımca
Bak bu fikride planlarım içine alayım en iyisi ,dahisin agbi babacım ...

BİREY sel pisikolojinin topluma yansıması bende Hobi

Daha evvel belirttim 3000 sahifeyi bulan analizlerimin kağıda dökümü deneme yazılarım var.

Örneğin EŞİNİ DÖVEN ERKEK ler bana göre özel yaşamlarında pasif kişilerdir ve bu pasiflerini örtmek için DAYAK onların silahıdır.

GELELİM BANA

Eşim benim için ALLAH cc verdiği bir emanettir kişiliği konusunda karekteri konusunu da dahil edersek EŞİM ALLAH cc bana verdiği bir nimettir O.N.TOPBAŞ efendime bağlıdır ve eğitmendir EVİMİN haftada 4 Gününü ALLAH kelamı ile yaşamasına vesile olmuştur.

BAK KESİT KESİT ANLATIYORUM

Paragraf şeklinde yazar sonra YAZAR lığınla dökersin hünerleri.

spesifik

آزادی قید و بند
Tamam inş,aile konusuda ele alınması gereken konulardan biri
yalnız agbi baba mesela var mı aklınızda hanımınızın suçlandığı bir olay kültürel bakımdan
ve sizin kendisini sahiplenişiniz..Böyle bir anı var mı aklınız da?Tesbitleriniz yerinde vakıa istiyorum ben :)

agbi

Yasaklı
Tamam inş,aile konusuda ele alınması gereken konulardan biri
yalnız agbi baba mesela var mı aklınızda hanımınızın suçlandığı bir olay kültürel bakımdan
ve sizin kendisini sahiplenişiniz..Böyle bir anı var mı aklınız da?Tesbitleriniz yerinde vakıa istiyorum ben :)

HER EVLİLİK te iki ayrı sosyal toplum dan yetişmiş iki kişinin beraberliği neticesin de SORUNLARININ OLMAMASI akıl dışı dır diyebilirm.

ERKEĞE düşen Eşini kendi ailesine ezdirmemesidir

KADIN a düşen de ev sorunlarını kendi ailesine iletmemesidir

BU GENELDİR bence her aile bireylerin uyması gerekendir.

Şuan eşimle benim aramda ki FARK O takva ile yaşamaya çalışıyor bense Fetva ile nefsimi yenebildiğim kadarı ile yaşama çalışıyorum.ANLATABİLDİMMİ ?

agbi

Yasaklı
İZMİR de F.Gülen cemeatinde olan ve eskilerin çok iyi tanıdığı Lahmacun cu Fethi ağbinin Nasrettin Hoca fıkralarının değişik bir yorumunu aktaracağım.

Önce FETHİ AĞBİ yi tanıyalım

Fethi ağbi F.Gülen i dinleyip hizmet yapmaya karar verince ilk işlerinden biri Evinin dairelerini Talebelere bırakıp kendi evinin Kapıcı dairesi gibi bodrumunda yaşamaya başlamış ailesi ile İŞTE İNFAK örneği

GELELİM NASRETTİN HOCA FIKRA YORUMUNA

GÖLE MAYA ÇALMA HİKAYESİNİ HERKES BİLİR

Fakat

Nasrettin Hocanın ablatmak istediği ne idi ?

AKIL olarak Dünyevi olarak koskoca Göl bir kaşık Maya ile YOĞURT olurmu ? OLMAZ. Fakat ALLAH CC isterse olurmu ? OLUR

İŞTE bize düşen Kafir in kalbine iman çalmak EN YÜKSEK MERTEBEDE KAFİR olsun ALLAH cc isterse bizde daha üst mertebede MÜMİN olurmu Tabiki olur.

EĞER VESİLE OLURSAK AMEL DEFTERİMİZ devamlı açık kalırmı KALIR ?

Bunları niye anlattım

Fethi ağbinin hikayeyi bu şekilde yorumlaması BENİ TEBLİĞ yoluna daha fazla yönlendirdi

YALNIZ DÜNYEVİ DEĞİL AHİRET İÇİN de İNSAN a yapılan yatırım EN DOĞRU karar.

İŞTE BU OLAY BENİM YAŞAMIMDA öneli kararlar almama neden oldu.

Ben daldan dala atlar yazarım Buşra Betül ede düşen TOPLAMAK

spesifik

آزادی قید و بند
Sanal alem yalan alem derler.Ne derece doğruluğu vardır bilinmez artık cep telefonlarına kadar indirgenen bir teknoloji ürünü oldu internet.İnsanın iç dünyasında ki iyiliğin ve kötülüğün yaşam var oldukça irade dahilinde artıp eksileceğini öğreniyoruz.
Pes etmekten hoşlanmayan,kaybetmeyi hazmedemeyen insanoğlu dünya mücadelelerinde kimi zaman ölçüsüz hareket edebiliyor.İblis kaybetmeyi göze alamadığı için mühlet isteyecek derece kabarmış gururu ile şeytanlaştı.İnsanoğlu da bazen iblisleşebiliyor.Gururunun esiri olabiliyor.Bunu fark etse dahi içsel bir itiraf dışsal bir itiraz olarak gündemine yerleşebiliyor.
Farkındalığın seyrinden haberdar olan ve bihaber yaşayan insanlık zümresin de toplumdan el etek çekmiş,okumaya ve yazmaya yoğunlaştığım bir zaman diliminde internette bir forum ile karşılaştım.Esasen bu foruma tavsiye üzerine üye oldum.Başka insanların bütünüyle olmasa bile hayatlarının bir kısmına kendi hissettirdikleri dahilinde şahid oluyorduk.
Ortamın güvensiz addedilmesinden tutun ,internette reel kimlikten çok rumuzların kullanıldığı bu sitelerde elbette ki muhatabınızı gerçek yönünden daha ziyade aksettirdiği kadar betimleyebiliriz.
Fakat insanın öyle anları vardır ki saklanmakla açığa çıkmak arasında ki dengeyi sağlayamamasından olsun,karekteristik mizacı olsun bir iki kelamı ile belleğinize oturuverir veciz bir şekilde.Değişemez mi? Elbette ki değişebilir,hayat değişiyorken belki de her an yenileniyorken insanoğlu neden yenilenmesin ki,yahut neden değişmesin?Ta bi bu değişim için kişide ki yöneliş ve istek çok önemli.
Hasılı kelam ihvan forum ile tanıştık hatta belli bir süreç sonra gönüllü yönetici olduk.Şuan bu satırları yazarken hala moderatör vasfını taşımaktayız ama gelecek nelere gebedir Allah bilir.
Kendisinin daha çok Ercan rumuzlu kardeşimize itirazları ile tanıdığımız saygı değer agbi baba, forumun hemen hemen herkes tarafından eleştirel yoruma tabi tutulmasına şahsını muhatab etmişti ki …yirmili yaşların üç katına yakın bir yaşanmışlığı ile toplumun bir çok yönüne ışık tutacak tecrübelerini öğrenme amaçlı bir konu oluşturduk.Kısaca kendisini anlatmasını istedik forumun bir babası olarak.
Babannesinin öğrettiği duaların ruhunda açtığı manevi bir atmosfer çocukken beslediği civcivinin adım adım büyüyüşüne tanık olması ile kalbî derinliklerinde teslimiyetine basamak oluşturmuştu.Hayvancağızın yakalandığı hastalığın ,dualarının ardında onu sıhhate bürümesi mutmainliğin sessizce işlenmesi idi yüreğine .Agbi baba, ailesinin tek çocuğu olarak yaşamını devam ettiriyordu.Bu yalnızlığın getirisi ve götürüleri olmuştur mutlaka ama biz onun harikulade bir çocukluk yaşadığını öğrendik kendisinden.Hatta o dönemi şu şekilde kısaca tasvirledi bizler için
’’İşte bu konuda çok şanslıyım şimdi ki nesilden;

Sokak kavgası yaptım , ceviz oynadım , bayrak uçurdum , tahtanın altına sabun sürüp yokuşta kaydım , tahtanın altına Rulman koyup araba yaptık.

Şanslıyım

Bu meyanda KOMŞULUK MANEVİ DEĞERLERİNİ YAŞADIM babam dan yediğim son tokatlardan biride komşuma söylediğim bir kötü sözdü ( Şimdi komşu çocuğuna birşey söyleyemezsin hemen büyükler araya girer kavga ederler. )’’

Komşu değerlerinin çok önem verildiği çocukluk hatıralarından biriside babasının satmak istediği bir ev üzerineydi.Almış olduğu bir mülkiyetten dolayı sıkışan babası,agbi babanın doğup büyüdüğü evi satmak durumunda kalmıştı ki ,kaparo almasına rağmen komşularının gelerek alıcıların iyi insanlar olmadığını beyan etmesiyle, mahalle huzurunun bozulmasına sebebiyet vermemek için antlaşmayı fes ettiğinden dolayı ,bir miktar para vermeyi de göze alarak, zarar etmesine rağmen komşularının istediği kişilere, değerinin ciddi bir rakam altında satış sözleşmesinde bulunmuştu.Babasının ‘oğlum paradan daha değerli şeyler var birisi de komşu hakkı’ sözleri hala kulaklarında çınlıyordu.
Komşuluk ilişkilerine önem veren, toplumun bu değerlerinden yoksun kaldığını ifade eden bir agbi baba vardı şimdi karşımızda.Hatta birey psikosunun topluma sosyal denge olarak yansımalarını not edindiğini öğreniyor bu doğrultuda denemelerinin ilerde bizlere sunulabilme olasılığını yerleştiriyorduk hafızamıza.İnsan tahlillerinden birisini de yaşadığı otobüs vakıası ile şekillendiriyorduk bu defa.
Belediye otobüslerine binenlerimiz bilir,kalabalıklaştıkça arkaya doğru bir yığılma oluşur.İlk safha ortada birikintilenir.Durakta binmeye çalışan insan feryat eder’biz insan değilmiyiz kardeşim,arkaya ilerleyiverin’.İş o dur ki kendiside aynı yere geldiğinde arkaya ilerlemekten imtina eder.Büyüklerimiz bu durumu ‘insanın kınadığı başına gelir’tümceleriyle bizlere aksettirmiştir.
Daha sonra Fethi abisinden bahsetti bizlere ,Günümüz popüler cemaatlerinden bir liderin sohbet dinletisi ardından hizmet etmek için elinde ki belki tek varlık olan evini talebelere armağan edip kendisinin bodrum katına taşınması agbi babayı etkileyen hadiselerden biri idi.
Fethi abi Nasreddin Hocanın meşhur göle maya çalma hikayesini ,Allah’ın bir şey olmasını istediğinde ona ‘ol’ demesi kafidir beyanı doğrultusun da bir kafirin imanına vesile olmanın insanın dünyada kazanabileceği en güzel erdemlerden biri olduğunu,ahiret açısından da amel defterinin açık kalmasına vesile olarak ebedi hayatına sonsuza dek yeşerebilecek bir ağaç olacağı şuurunu vermişti agbi babaya.Bu olay dünya ve ahirete dair yapılabilecek en büyük yatırımın ‘insan’olduğu noktasında isabetli bir karar verdirmişti kendisine.Ve bu minvalde önemli kararlar almasını sağlamıştı.
Bireylere bakışlarını ve sosyal analizlerini askerlikte öğrendiğini söyleyen agbi babanın ‘’Dünyevi çıkarların,ikili ilişkilere yansıması ,bölgeselciliği,hemşericiliği,kardeşliği,dostluğu vb manevi değerleri yok ettiğini gördüm’’ telaffuzları askerliğin insana kattığı bütünlüklerin yanısıra kaybettiği bir takım özverilerin de olabileceğini gösterdi bizlere.
Hatta kariyerini yarı da bırakarak ailesinin ısrarları ile askere gitmek durumunda kalışı içinde hala pişmanlık belirtilerini tazece saklı tutuyordu.Bizim ülkemizin gerçeklerinden birisi de bu idi.Gönüllü gönülsüz herkes zamanı geldiğinde askere gitmek zorundaydı.
Bizler dava erleri olmak istiyorduk,hem ahireti hem dünyayı kazanmak istiyorduk.Bizler örnek bir nesil olmak,öncü bir nesil yetiştirmek istiyorduk.Çabaladıklarımızla yetinmeyi yediremedik kendimize sürekli bir gelişme için var gücümüzle çalışmak istiyorduk.Agbi baba yaşınında verdiği olgunlukla, başından geçenlerle, varlığının bilincinde olan bütün insanlar gibi hataları ile de kimi zaman yüzleşerek, yüreğinin derinliklerinde ki toplum özleminin gerçekleşemeyişinden belki ,gençlere o denli tepkisel davranabiliyordu.
İtirazları toplumun elverişsiz hallerinin gün geçtikçe aynı seyirde ilerlemesinin bir ürünüydü kim bilir.
Ortak değerler çerçevesinde çözüm üretememenin, geçmiş kısır döngülerde, belli ritimlerle gezinmenin serzenişleri idi kim bilir anlatmak istedikleri.Gerçek olan ise agbi babanın seneleri geçirirken ,bir takım insanların dillendirmekten korktuklarını kendisinin soluyarak hafızasına kazınması idi belki.
Sorgulanması gereken hayatın belli periyotlarında ilerlerken olaki yolunuz ihvan foruma düşerse ,agbi babanın hayatını daha derin manada öğrenebilmek için bir konu açıp kendisini o konuda etiketlemeniz kafi gelecektir.:) Sanal alemin gizli yönlerinden birisi olarak kalabilecek bu hadiseyi sizlere sunarken satırlarıma bizimle paylaştıklarından ötürü kendisine teşekkür ederek ,Doğru istikamet üzere hakikat erlerinden olmasını dileyerek baki selamlarımı gönderiyorum…

Not: Nisan ayına demiştim sözümde durmak istedim,inş beğenirsin @agbi baba,yazım hatalarım olabilir yazan bu hataları fark edemiyebiliyor,ilk önce forumun beğenisine sunmak istedim,bir dergide yayınlanabilecek minvalde görülüyorsa önümüz aya göndereceğim.Eleştirilerinizi de beklerim,kitabımda yer alabilecek bir deneme oldu benim kanaatimce,belli bir zaman diliminin hatırası gibi oldu.Gayret bizden muvaffakiyet Allah tan olsun.
acımasız eleştireni banlarım :) dermişim ...

Muminaga

Yeni
Deneme yazısı veya biyografi alanlarından hangisine dahil edillirse edilsin, edebi değeri oldukça iyi bir çalışma olmuş.
Kalemin güçlü, tebrik ederim. Aslında bu birikiminiz ile İslamın güzelliklerini kısa öykü ve romanlarda eserlerinizdeki kahramanların dilinden okuyuculara aktararak çok faydalı hizmette bulunursunuz İnşAllah.

agbi

Yasaklı
@buşra Betül

İtiraf etmeliyimki Aylarca düşünsem Yıllarca çalışsam senin öz anlatım kabiliyetine ulaşamam.

Torunumu severken düşünürüm ŞANSLI zannedilen ama ŞANSIZ NESİL in bir üyesi.

ÜZÜLÜRÜM onun için çünkü SOSYAL yaşamın manevi değerlerini yaşayamacağından YAŞAYAMAZ Çünkü maddenin yoğun olduğu bir ortam da BÜYÜYECEK.

Geçen gün bir ahpap toplantısında idik aile dostum elind çikolata ile geldi Torunuma " Hadi bakalım öp bakalım çikolata senin " BASİT İSTEK AMMA ya derinine inersek

BEBEK ken Çocuk kendini satmaya başlıyor vede RÜŞVET e alıştırma.

NOT : Satmak ı yanlış yorumlamayın amn haaaa Bu toplum da HER İNSAN kendini dünyevi olarak satar ve satarken ki starejisi YERİNİ BELLER.

KENDİLERİNİ en iyi satanlar SENDİKACILAR , POLİTAKACILAR dır.

cahid

Kıdemli Üye
Güzel bir deneme olmuş.. Kaleminize ve kahramanına teşekkür ederiz..

spesifik

آزادی قید و بند
@buşra Betül

İtiraf etmeliyimki Aylarca düşünsem Yıllarca çalışsam senin öz anlatım kabiliyetine ulaşamam.

Torunumu severken düşünürüm ŞANSLI zannedilen ama ŞANSIZ NESİL in bir üyesi.

ÜZÜLÜRÜM onun için çünkü SOSYAL yaşamın manevi değerlerini yaşayamacağından YAŞAYAMAZ Çünkü maddenin yoğun olduğu bir ortam da BÜYÜYECEK.

Geçen gün bir ahpap toplantısında idik aile dostum elind çikolata ile geldi Torunuma " Hadi bakalım öp bakalım çikolata senin " BASİT İSTEK AMMA ya derinine inersek

BEBEK ken Çocuk kendini satmaya başlıyor vede RÜŞVET e alıştırma.

NOT : Satmak ı yanlış yorumlamayın amn haaaa Bu toplum da HER İNSAN kendini dünyevi olarak satar ve satarken ki starejisi YERİNİ BELLER.

KENDİLERİNİ en iyi satanlar SENDİKACILAR , POLİTAKACILAR dır.

Allah razı olsun,beğendirebildiysek ne mutlu bize bahtiyar olduk

Hürmetler olsun ...

agbi

Yasaklı
Bireysel pisikolojiin topluma yansımasının analizleri benim için bir hobi olduğundan bahsetmiştim.

Şimdi toplumdaki yerleri pasif olan özellikle Erkeklerin bu pisikolojinin ailesine yansımasına değinelim.

YAŞADIĞI SOSYAL TOPLUM da zayıf kişiliklere mevkiye vb.sahip olan erkekler malesef bu eksiklerini Eşini Dövmek le Zulum yapmakla tavizsiz baba olmakla KAPATACAKLARINI SANIRLAR.

Bana göre KADINA EL KALDIRAN ERKEK zayıf bir erkektir.

Ayrıca şununda dikkatini çekelim.

BİR ANNE OĞLU GELİNİ DÖVDÜĞÜ ZAMAN SES ÇIKARTMAZ ama aynı ANNE DAMADI TARAFINDAN KIZI DÖVÜLDÜĞÜN de SES ÇIKARIR.

spesifik

آزادی قید و بند
BİR ANNE OĞLU GELİNİ DÖVDÜĞÜ ZAMAN SES ÇIKARTMAZ ama aynı ANNE DAMADI TARAFINDAN KIZI DÖVÜLDÜĞÜN de SES ÇIKARIR.

Dayak yemiştir gelinin dövülmesini normal karşılayabilir,
Dayak yememiştir kızının dayak yemesini yadırgar
Her halukarda anne,kendi ciğerine daha düşkündür
Dayak bir zayıflıktır muhakkak ama şu da bir gerçek ki eskinin itaatkar kadınlarının yerini şimdi gerekli gereksiz 'dır dır'
yapmaktan imtina etmeyen bayanlar almıştır malesef..