Ahmed Mekki efendi buyururdu ki

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Ahmed Mekki efendi buyururdu ki: Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; "Kıyamete yakın benim ümmetimden bir cemaat gelecek, doğru ve hak yolda olacaklar, islamiyeti yayacaklar. "Ahir zamanda geleceği bildirilen, bütün dünyaya islamı yayacak, islamın nurunu kuvvetlendirecek bu cemaat Hilmi ve talebeleridir. Ümid ederim ki, Mehdi aleyhirrahme de onun kitapları ile amel edecek.
ENVER ÖREN
Rahmetullahi aleyh

Ahi Evran

Profesör
Ahmed Mekki efendi buyururdu ki: Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; "Kıyamete yakın benim ümmetimden bir cemaat gelecek, doğru ve hak yolda olacaklar, islamiyeti yayacaklar. "Ahir zamanda geleceği bildirilen, bütün dünyaya islamı yayacak, islamın nurunu kuvvetlendirecek bu cemaat Hilmi ve talebeleridir. Ümid ederim ki, Mehdi aleyhirrahme de onun kitapları ile amel edecek.
ENVER ÖREN
Rahmetullahi aleyh

Allah Rasulü (sav)'ne taammüden iftira...

Verda

Gales
Bu ne ya şaka gibi..

talib

Kıdemli Üye
nurcular, mihrciler, adnancılar, fethullah severler... söylüyor şaka olmuyor da, hilmi efendi talebeleri söyleyince mi şaka oluyor :)

Verda

Gales
Hepsi icin geçerli talip kaytarma :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Dünyanın çivisi çıkmış..

dostluk

Kıdemli Üye
Sözüm meclisten dışarı bu yazıyı paylaşma ihtiyacı duydum..

..Sual: Camimizin bir hocası var. Cuma vaazlarını uzun tutuyor. Söyledikleri şeyler doğru ancak sanki hepimiz evliyaymışız gibi anlatıyor. Genci yaşlısı, âlimi cahili var. Cumadan Cumaya geleni var. Yeni namaza başlayanlardan bazıları daha gelmiyor. Dalga geçeni de oluyor. Bunlar dinimizi hiç bilmiyorlar. Hocanın herkesin durumunu göz önünde bulundurup, ona göre anlatması lazım değil mi?

CEVAP

İlmi siyaset diye bir ilim var, o ilmi bilmeyen her zaman rezil olur. Müdara ilmi var, bunu da bilmeyen sıkıntılara girer. Fitneye sebep olmak haramdır. Hadis-i şerifte (Ehli olmayana ilim öğretmek domuza inciden gerdanlık, kolye takmaya benzer) buyuruluyor. Bilmeyene dinden bahsetmek fitneye de sebep olur.

İnsanlara akılları ölçüsünde, anlayacağı şekilde, anlayacağı kadar konuşmak lazım. Aynı tabip gibi olmak lazım. Tabip ne yapıyor? Önce hastayı dinliyor, muayenesini yapıyor. Gerekirse röntgen çektiriyor, tahlil yaptırıyor. Ancak hastalığı teşhis ettikten sonra lüzumlu ilacı veriyor. Aç karnına veya tok karnına içeceksin, suyla içeceksin, sütle içeceksin diyor. Şunları şu kadar yiyeceksin, şunları yemeyeceksin diyor. Yani perhiz yapacaksın diyor. Yani hastanın, hastalıklarını doğru teşhis edip, doğru ilacı, doğru zamanlarda veriyor. Bunları yapmazsa, yahut eksik veya yanlış yaparsa, hastasına zarar verebilir, hatta ölümüne sebep olabilir.

Dini anlatmak, öğretmek de buna benziyor. Üstelik faydası veya zararı daha fazla, mukayese bile edilmez. Ebedi Cennet nimetleriyle Cehennem azaplarıyla, dünyadaki rahatlık veya sıkıntı hiç mukayese edilir mi? Ehliyeti olmadan her önüne gelenin doktorluk yapamıyacağı gibi herkes de dini anlatamaz. Biz boşuna mı İslam âlimlerine uymak lazım, dört hak mezhepten birine uymak lazım diye anlatıyoruz. Boşuna mı yalvarıyoruz, vallahi bunlar doğru, billahi bunlar doğru, bu büyüklere uyun, ebedi saadete kavuşun diye. Çünkü Onlar da dinin mütehassıslarıdır. O mübarek insanlara uyan rahat eder, uyan doğruya kavuşur, uyan hem dünya hem ahiret saadetine kavuşur. Hacısı da hocası da, âlimi de cahili de bu büyük zatlara tâbi olmalıdır. Hem kendi rahat eder, hem de insanlara iyilik eder, kötülük etmemiş olur. Kaş yapayım derken göz çıkartmamış olur. Herkes ahirette bunu çok güzel anlayacaktır, ama iş işten geçmiş olacaktır.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

emin olun sahabeye ana avrat küfr ederlerdi sahabe küfürbazdı demek kadar çivisi çıkmamıştır dünyanın..!
Bu galiz küfür meselesine niye bu kadar takıldın ki? Küfretmek bir ihtiyaçtır. Emin ol ki küfür, müslüman kardeşine Firavun, Nemrut gibi yakıştırmalar yapmaktan daha ehvendir. Biz küfrümüzü yitirdiğimiz için birbirimize kâfir, putperest diyoruz farkında mısın? Bir şeyi yerinden oynattığın zaman o ihtiyacın yerini daha ağır nitelikler alır. Bu tıpkı papazların evlenmeyi yasak edip sübyancılığa düşmeleri gibidir.

Sen şimdinin çarpık paradigmaları ile geçmişe bakıyorsun, onun için yanılıyorsun. Osmanlı Türkçesi bilsen, o padişah fermanlarını okusan ne galiz küfürler ettiklerini görürdün. Hemde diplomatik yazışmalarda bu var. Hattâ hadis kitaplarında bile bu var. Hudeybiye antlaşmasında Hz. Ebubekir'in en diplomatik ortamda ettiği küfürü yazdık ama bir kulak tencere diğeri pencere olursa ben ne yapayım!

Mesnevi'de geçen kırmızı noktalı hikayeleri bile bugün ki tercümelere yazamıyorlar biliyor musun? Oysa geçmiş ümmet arasında bu bir realite ve hatta kendine has bir edebiyattır.

Verda

Gales
Dostlar takipteyim haberiniz olsun :D

dostluk

Kıdemli Üye

Bu galiz küfür meselesine niye bu kadar takıldın ki? Küfretmek bir ihtiyaçtır. Emin ol ki küfür, müslüman kardeşine Firavun, Nemrut gibi yakıştırmalar yapmaktan daha ehvendir. Biz küfrümüzü yitirdiğimiz için birbirimize kâfir, putperest diyoruz farkında mısın? Bir şeyi yerinden oynattığın zaman o ihtiyacın yerini daha ağır nitelikler alır. Bu tıpkı papazların evlenmeyi yasak edip sübyancılığa düşmeleri gibidir.

Sen şimdinin çarpık paradigmaları ile geçmişe bakıyorsun, onun için yanılıyorsun. Osmanlı Türkçesi bilsen, o padişah fermanlarını okusan ne galiz küfürler ettiklerini görürdün. Hemde diplomatik yazışmalarda bu var. Hattâ hadis kitaplarında bile bu var. Hudeybiye antlaşmasında Hz. Ebubekir'in en diplomatik ortamda ettiği küfürü yazdık ama bir kulak tencere diğeri pencere olursa ben ne yapayım!

Mesnevi'de geçen kırmızı noktalı hikayeleri bile bugün ki tercümelere yazamıyorlar biliyor musun? Oysa geçmiş ümmet arasında bu bir realite ve hatta kendine has bir edebiyattır.

paradigmaları kimin çarpık görüyoruz..Hudeybiye konusunu bile yanlış biliyorsunuz..lat kafirlerin kadın diye inandıkları put..

Neyse bizim edebimiz müsait değil bu konulara girmeye..ağzınızda kuş tutsanız artık boş bir tenekeden gelen ses gibisinin nazarımda..

Allah'tan bu dünyanın diğer tarafı var..

sizde birgün iftiraya uğrarsanız siz tada çocuğunuz Yada sevdiğiniz hemde bu tarzda çirkin bir iftiraya o zaman belki anlarsınız..

ÇİVİSİ ÇIKAN DÜNYA

bir daha din inmeyecek tabiki kitap
artık Peygamber de göndermeyecek Yarab
muhammettir ahirette edecek şefaat
oysa hiç birşey yokmuş gibi insanoğlu rahat

demekki düzeltici gelmeyecek bir daha
kitap sünnet, icma-i ümmet kalktı rafa
gönüller karardı, dünyalıkla dolandı kafa
hak iki tarafı kazanmaktı ne gerek var batıla

çivisi çıktı insanlığın, hepimiz koptuk
dünya hırsı ile hakkın yolundan saptık
hayır desekte, hak yerine paraya taptık
herşeyimiz var ama huzursuzluğa battık

karı,koca, ana, baba saygı kalmadı
böyle büyüyen nesil iyi örnek almadı
çoğu okuyup adam oldu ama insan olmadı
pırıl pırıl elbiseler fakat içinde adam kalmadı

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

demekki siz ana avrat küfr eden birisisiniz..!
Kızdığım zaman evet. Çok tatlı küfrederim. Lakin asla bir müslümana kafir, putperest ya da müşrik demem. Allah dedirtmesin. İmâsından bile sakınırım, mâzallah.

Hz. Ebubekir'den misal verdim. Daha neler var, korkuyorum beynin uçuklar. Hz. Ali'nin Hz. Halid Bin Velid'e ettiği küfür, Hz. Ömer müthiş celâletli. Bi tek Hz. Osman tatlı su balığı mübarek. Diğer üçü yeri geldikçe aslanlar gibi verip veriştirmişler. Kardeş bu gayet doğal bir durum, niye seni rahatsız etti ben onu anlamıyorum. Sahabenin insan olduğunu unutma! Ben sana, bu sahabelerin küfürlerini örnek al demiyorum. Örnek elbette Hz. Peygamberdir. Üstün ahlakı sen orada ara lakin sahabenin de yıldızlar gibi olduğunu unutma. Birtakım ortamlarda küfür etmeleri onları ne küçültür ne de yüceltir. İnsanlık halidir bu. Hoş durum o halde sen de Hz. Osman gibi ol hürmet etsinler canım ne zararı var. Bi şey mi dedik?

Bir gün Hz. Ali toz toprak içinde Hz. Resulullah aleyhisselatüvesselam'la birlikte çalışıyorlar. O esnada Hz. Halid Bin Velid atıyla gelir ve at üstündeyken çalışanlarla sohbete dalar. Bu esnada üstüne toz bulaşır, bu tozu silkeler. Bu manzara karşısında Hz. Ali celallenir Halid Bin Velidi atta aşağı çekerek yerde iyice toza bular. Tabi bunu yaparken neler söylediğini yazmayacağım. Araştırın bulun. İslam külliyatını latin türkçesine tercüme edilen eserlerden ve kürsüde anlatılanlardan ibaret sanmayın arkadaşlar.

Verda

Gales
Yeşilçam küfürlerine şahit oldum ewet :)

Bize ilgili kaynaklarin ismini verir misin?

dostluk

Kıdemli Üye
“Kim ashabı tahkir eder, küçük düşürür, düşmanlık ederse, Allah'ın meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerine olsun. Kıyamet günü de ondan hiçbir ameli kabul olunmasın." (İbnu'l-Enbari, Tabarani, Müstedrek)

Ahmed Mekki efendi buyururdu ki: Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; "Kıyamete yakın benim ümmetimden bir cemaat gelecek, doğru ve hak yolda olacaklar, islamiyeti yayacaklar. "

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; "Kıyamete yakın benim ümmetimden bir cemaat gelecek, doğru ve hak yolda olacaklar, islamiyeti yayacaklar.
Ahmed Mekki efendi buyururdu ki:
Ahir zamanda geleceği bildirilen, bütün dünyaya islamı yayacak, islamın nurunu kuvvetlendirecek bu cemaat Hilmi ve talebeleridir. Ümid ederim ki, Mehdi aleyhirrahme de onun kitapları ile amel edecek.
ENVER ÖREN
Rahmetullahi aleyh
burada yazılan yazının tasnifi böyledir.Yoksa burda Peygamber Sallallahüaleyhivessellem efendimiz bir isim bildiriyor değildir.