Ali Şeriati’nin Fransa’daki Renault Fabrikası’nda yaşadığı ilginç diyalog!

spesifik

آزادی قید و بند
İran İslam İnkılabı’nın teorisyenlerinden Sosyolog merhum Ali Şeriati’nin Fransa’da doktora yaptığı sırada Renault fabrikası yetkilisiyle yaşadığı ilginç diyaloglar, sömürgeci kapitalizmin vahşi yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.
Ali Şeriati, bu olaya anılarında şöyle yer veriyor:
“Fransa’da sosyoloji tahsil ediyordum. Gazetelerde bir reklâm gördüm, Renault otomobil fabrikası bir sosyolog arıyordu çalıştırmak için. Ben de sosyoloji doktorası yapıyordum, henüz bitirmemiştim. Gittim o adrese ve Sorbon’da sosyoloji doktorası yaptığım, ilan üzerine o işle ilgili geldiğimi söyledim, işin ne olduğunu sordum. Dedi ki o yönetici, biz ürettiğimiz arabaları Afrika’da satmak istiyoruz. Fakat özellikle daha ilkel bölgelerde bu arabaları onlara nasıl satabileceğimizi, onları buna nasıl teşvik edip, alıştıracağımızı tespit etmek istiyoruz. Bu insanların araba sürecek caddeleri bile yok bazı yerlerde, ne yapmalıyız ki onlar bizim arabalarımızı alsınlar. İşte sosyolog oralara gidecek, onların toplumlarını inceleyecek ve biz de o bilgilere göre bir politika takip edeceğiz. Bir de örnek anlattı bu yetkili; sana bir örnek vereyim, Afrika’da kabile halinde yaşanır, bu halen pek çok bölgede mevcuttur, bu kabilelerden birinin başkanına bir araba verdik, bu da arabayı eşek gibi evinin önüne bağlamış, bazı zamanlar da ona binip gezmek ister, fakat arabayı da kullanamaz. Sonra evin çevresinde biraz binmek için arabayı eşeklerin arabasına bağlar, eşeklere çektirerek gezer. Tabii yavaş yavaş alışırlar, 2-3 yıl içinde. Ancak, biz daha tutarlı sosyolojik tespitler istiyoruz.
Ben hemen ayrıldım oradan, bu bir istismar konusu idi, kendi ürettiklerini onlara satmak için aldatma yolları arıyorlardı. İşte böyle yollarla insanları tüketim delisi yaptılar ve yapıyorlar. Bu sebeple, modernizm başka şey medeniyet başka şeydir, medeniyet üstün bir kelimedir.”

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @spesifik

Rahmetli Ali Şeriati'nin başından geçen olayda ilginç bir yön göremedim.

Fransız Renault firması son derece mantıklı bir araştırma yaptırmak istemiş ve bu iş için sosyolog aramış.

Bana oldukça doğal geldi bu durum.

Selam ve dua ile.

spesifik

آزادی قید و بند
iyi de efenim, bencağız haberi olduğu gibi paylaştım
suçum günahım yohtur =)

Hakperest

Kıdemli Üye
Sayın @spesifik

Rahmetli Ali Şeriati'nin başından geçen olayda ilginç bir yön göremedim.

Fransız Renault firması son derece mantıklı bir araştırma yaptırmak istemiş ve bu iş için sosyolog aramış.

Bana oldukça doğal geldi bu durum.

Selam ve dua ile.
ben de sosyoloji okudum abim

yeni ihtiyaçlar için kültürel yozlaşma ekersiniz önce
buda binlerce yıllık medeniyeti dinamitlemek demek

modernite için medeniyeti yıkamam deyip kaçmış kanımca

aslında başta problem yok gibi görünür;
ama dengesiz enerji ve kaynak kullanımı; bir yandan dünyayı öbür yandan toplumu bitirir

ki afrikadaki kuraklık ile avrupadaki ruhsal açlık bu yüzden oluştu

modernizm dünyayı;
modernite ruhumuzu, toplumu, medeniyeti tüketti

işte insan oğlu yaratılırken, meleklerin karşı durduğu fesat bu olsa gerek

selam ve dua ile

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Söylediklerinize katılmakla birlikte ve Ali Şeriati'nin şu cümlesi ile devam edersek:

Ben hemen ayrıldım oradan, bu bir istismar konusu idi, kendi ürettiklerini onlara satmak için aldatma yolları arıyorlardı.

Sizin bir araba fabrikanız olsa ve Afrika'ya araba satacak olsanız aynı araştırmayı sizde yaptırırsınız. Ben burada bir istismar göremiyorum, aksine pazarlama taktikleri var.

Bilirsiniz meşhur bir hikaye vardır:

Bir ayakkabı firması, Çalışanlarından birini Pazar araştırması yapmak üzere Afrika’ya gönderir. Bu adam, Afrika dönüşünde;

– “Oralarda, bir çift bile ayakkabı satamayız; çünkü Afrika’da hiç kimse ayakkabı giymiyor, ayakkabıya ihtiyaç duymuyorlar alacak durumları da yok!” der.

Meseleyi iyi bilen patron, hemen ardından bakış açısı farklı, olaylara olumlu bakan bir pazarlamacıyı gönderir. Bu pazarlamacı, büyük bir heyecanla döner, patronun odasına girer;

– “Afrika’da hiç kimsenin ayakkabısı yok! Bunları ayakkabı giymeye alıştırdık mı, milyonlarca ayakkabı satarız!”

Selam ve dua ile

Hakperest

Kıdemli Üye
Söylediklerinize katılmakla birlikte ve Ali Şeriati'nin şu cümlesi ile devam edersek:

Sizin bir araba fabrikanız olsa ve Afrika'ya araba satacak olsanız aynı araştırmayı sizde yaptırırsınız. Ben burada bir istismar göremiyorum, aksine pazarlama taktikleri var.

Bilirsiniz meşhur bir hikaye vardır:

Selam ve dua ile
çok karışık mevzular hocam
mesele çok boyutlu

Osmanlılar boşuna teknolojiye karşı çıkmamış sanki
ama teknolojiye sırt dönersen yokolursun gidersin bu da başka boyutu

sanayileştikçe de dünya yok oluyor

çok yalanlar dönüyor hocam bilmediğimiz çok şey var kanımca

mesela elon musk arap ve afrika çölünü ihya etmek yerine habire mars diyor.
Halbuki çöllere damıtılmış su taşıma çok daha az maliyetli

bir kanal aç
belirli bölgelerde güneş paneli koy
çölü yeşillendir
dünyayı kurtar aslanım
Marstan sana ne

suçu Elon muska atıyoruz ama
aslında çoğu devletler aynı şeyi yapabilir ama kar olmadıktan sonra kim neden yapsın
Sonuçta ceplerinden para çıkacak

yani dünyayı aslında kimse kurtarmıyor
aksine birileri sürekli fesat ve kan dökme peşinde

mesele biri yükselirken öbürü batsın anlayışı

Aman bana ne
hahaha
dünyayı ben mi kurtaracam (!)

selam ve dua ile

Hakperest

Kıdemli Üye
projenin tek çizgi olması dışında bir eleştiri getirememiş

benim demek istediğim şey kent inşası değil
çöllerin yeşile büründürülmesi

çinin bu şekilde bir projesi vardı
yaptılar mı yapacaklar mı bilmiyorum

Elon'u ve marsa koloni kurmayı öve öve bitiremeyen bu adam
proje araplara ait olunca nasıl da taşlamış

sevmiyim bu adamı hee
:)
proje Elona ait olsa
canlı yayında paylaşırdı kanımca
Elonun çakılan roketlerini canlı veriyordu çünkü

spesifik

آزادی قید و بند
İtiraz ettiğin noktayı anlayamadım sn @Ebu Computer
Kapitalizm için geçerli olan tek şey kendi çıkarıdır
Şeriati'nin tespitinde bencağız bunu gördüm açıkçası.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @spesifik

İtiraz ettiğim nokta şurası:

Sizin ürettiğiniz ve satmaya çalıştığınız bir ürününüz var. Bu ürünü satmak için insan ve toplum sosyolojisinden anlayan beni işe alıyorsunuz. Benden piyasada pazar payını arttırmak ve ürünü satabilmek için nasıl bir yol izleneceğine dair rapor istiyorsunuz.,

Ben burada absürt bir durum göremedim. Aksine bu durum bana gayet normal geldi. Buna vahşi kapitalizm dersiniz filan o ayrı bir mesele.

Yaşı bizim seviyede olanlar hatırlarlar Kombassan'ın başında Haşim BAYRAM isminde birisi vardı kurucusu bu kişiydi.

Onun şöyle bir anısı var:

Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram, Türkiye`de ürettikleri deri bayan elbiselerini, ABD`deki mağazalarında `Komder` markasıyla 100 dolardan satışa çıkardıklarını ancak, ürünün piyasaya sunulmasının ardından uzun bir süre geçmesine karşın hiç satılmadığını anlattı.

Kaliteli ve şık olduğuna inandıkları ürünün hiç satılmamasının kendileri için son derece şaşırtıcı olduğunu ifade eden Bayram, bunun üzerine pazarda tanınabilmek için elbise fiyatını 50 dolara indirdiklerini söyledi.

Bayram, fiyat indirimine karşın ürünün satılmadığı haberinin Türkiye`ye ulaşmasının ardından ABD`de yaptığı temaslarda Komder markasının tutmadığını belirterek, şöyle devam etti: Bana bu konuda mağaza müdürü ilham kaynağı oldu. Bir toplantıda ona (nerelisin?) diye sorduğumda Mardin yanıtını aldım ve yeni markayı Mardini olarak belirledim. Bu toplantıdan sonra deri ürünlerdeki tüm `Komder` markaların `Mardini` ile değiştirdik. Şimdi mallar yok satıyor.`

Komder markası satmadı ama Mardini markasını insanlar İtalyan malı sandı ve ürünler satıldı.

Bu arada yukardaki anlatılan olay 2001 senesine ait. Yani üzerinden 21 sene geçmiş.

Selam ve dua ile.

spesifik

آزادی قید و بند
Bir sosyolog olarak insanların kobay olması rahatsız etmiş olabilir
Duygusal yaklaşmış olabilir yani
Bilemedim

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Sosyolojinin işi budur.

Sosyolojinin tarifi:

Sosyoloji veya toplumbilimi, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır.

Bu konudan Ali Şeriati'ye bir küçümseme bir hataya düşme manası çıkmaz. Çıksa da neticede Ali Şeriati'de bir insan. Hatada yapabilir, kusuru da olabilir.

Selam ve dua ile.

Hakperest

Kıdemli Üye
Duygusal yaklaşmış olabilir yani
Bilemedim
salt duygusallık demek zor kanımca
her ne kadar duygusal coşkunluk ve devinimler, idealist bir duruşun sonucu olsa bile.

meseleyi tam bilmemekle beraber kanımca;
Ali şeriati modernitenin kaç milenyumluk bir geleneğin (medeniyetin) yok edilmesine alet olmak istememiş diye düşünüyorum

Yani modern bir topluma araba satmak ile
araba satmak için develeri öldürmek başka bir şeydir
Hoş develeri öldürmüyorsunuz ama
adamları tüm atalarından koparıyorsunuz

şimdi asıl şu soruyu sormak lazım
modern insanın bedensel haz ve konforu mu
geleneksel insanın ruhunda hayatı içişi ve coşkusu mu

Ali şeriati doğulu bir şahıstır
ve ruhun tarafını seçtiği söylenebilir

Bu seçiminde hatalı mı değil mi
yada ne kadar hatalı ne kadar haklı başka bir mevzuu