Alın size yetiştirdiğiniz "aydın nesil"

tevhid_yolcusu

Profesör

Mesleği icabı sık sık yurtdışı görevleri üstlenen bir dostumla sohbet ediyorduk; söz diplomatlarımızdan açılınca,
- Benim kalemim seninki kadar işlek değil; sana birkaç duyduğumu nakledeyim de günün birinde yazarsın, dedi.

Hadiseler gerçek hayattan alınmış olup, yer ve şahıs isimlerine güvenmemenizi önemle rica ederim.
*
Bu hikâyenin kahramanı, Suudi Arabistan’daki dış temsilciliklerimizde görevli dinî müşavirlerimizden (ataşe) birisidir. Müşavirimiz (tahminen Cidde ve Riyad’da olması gerekir) vazifesini sürdürmekte iken diz kapağında romatizmal bir rahatsızlık başlayınca doktordan rapor alarak Türkiye’ye gelir.
Henüz rapor süresi bitmeden Suudi Arabistan’daki âmiri (o da “Büyükelçi Filanca” olsun) müşavirimizi telefonla aratır ve “Başbakan Özal buraya geliyor; soracağı ve ziyaret edeceği yerlerde senin yardımına ihtiyacım var. Acele gel” diye ricada bulunur. Müşavirimiz hemen uçağa atlayarak görev yerine döner.
Turgut Özal, Suudi Arabistan’a gelir; karşılanır, resmi ziyaretler yapılır. Bizim müşavirimiz Başbakan’ın heyetindeki araba konvoyunun arka sıralarında yer almaktadır. Derken bir telsiz anonsu duyulur.
- Başbakanımız program dışı bir ziyarette bulunmaya karar verdi. Filan semtteki falanca camiide namaz kılacak. Hep birlikte oraya gidiyoruz.
Yola koyulmadan önce Büyükelçimiz, müşaviri çağırır,
- Hocam, yanımdan ayrılma; senin tecrüben büyük, bana yardımcı ol.
- Hay hay efendim, ne gibi yardım meselâ?
- Yav, ayıptır söylemesi, ben abdest namaz filan, küçükken birkaç kere başıma gelmişti; ama unutmuşum, ne yapsak ki?
- Kolayı var âmirim; ben ne yaparsam taklid ediniz, hallederiz!
Cami avlusundaki şadırvandan abdest alınır; camie girilir. Özal önde, bizimkiler geri safta namaza dururlar. Büyükelçi yan gözle mütamadiyen bizim müşaviri kesmekte ve o ne yaparsa taklid etmektedir.
Küçük ama önemli bir ayrıntı: Müşavirimizin dizindeki rahatsızlık henüz geçmediği için namazda otururken sol bacağını ileriye uzatmak zorunda kalmaktadır!
İlk rekât, iki, üç derken son rekâtın ka’desine (oturma faslı) geçilir, müşavirimiz sağına selam vererek başını çevirir, ne görsün?

Büyükelçi sol bacağını ileriye doğru uzatmış durumdadır!
- Ağlayım mı güleyim mi, diye kararsızlaşan müşavir soluna döndüğünde daha vahim ve eğlenceli bir durumla karşılaşacaktır; çünkü solundaki Elçilik personelinden oluşan beş-altı kişinin hepsi birden sol ayaklarını kıbleye doğru uzatmış vaziyettedirler!

Ahmet Turan ALKAN / Zaman Pazar

fakiri

Kıdemli Üye
Sen onalrı güleceğine kendi surumuna ağla dostum ! Acaba Sen cemaat adabını ve mebuk ve lahik hakkındaki hükümleri tamamiyle biliyor musun ? sakın bilmeden biliyorum deme imtihan sorum hazır ha !

tevhid_yolcusu

Profesör
Sen onalrı güleceğine kendi surumuna ağla dostum ! Acaba Sen cemaat adabını ve mebuk ve lahik hakkındaki hükümleri tamamiyle biliyor musun ? sakın bilmeden biliyorum deme imtihan sorum hazır ha !

Olur ağlarım.
Anlat bakalım neymiş onlar.Öğrenelim teessüf efendi.

fakiri

Kıdemli Üye
Olur ağlarım.
Anlat bakalım neymiş onlar.Öğrenelim teessüf efendi.

İşte sana her müslümanın bilmesi lazım gelen bir soru soruyorum :
---Camiye namaz için gittin. Baktın ki, cemaat namaza durmuş. Ancak en son saf da bit kişilk yer dahi yok ! yalnız başına kaldın... Şimdi ne ypamn gerekiyor ? yalnız başına durup namaza durup imamam mı uyacaksın ? Yoksa, yalnız başına namaza durmak kerahatten hali değildir deyip başka bir şey mi yapacaksın ?
Söyle bakalım sen bu durumda nasıl hareket edeceksin ?
Malum bir ara Hanefi olduğndan bahsetmiştin !
Hadi cevap ver bakalım tevhid-i allame bin sefer ! :(

Not : Araştırma yapman ve bilgi edinmen serbest ! :O

tevhid_yolcusu

Profesör
İşte sana her müslümanın bilmesi lazım gelen bir soru soruyorum :
---Camiye namaz için gittin. Baktın ki, cemaat namaza durmuş. Ancak en son saf da bit kişilk yer dahi yok ! yalnız başına kaldın... Şimdi ne ypamn gerekiyor ? yalnız başına durup namaza durup imamam mı uyacaksın ? Yoksa, yalnız başına namaza durmak kerahatten hali değildir deyip başka bir şey mi yapacaksın ?
Söyle bakalım sen bu durumda nasıl hareket edeceksin ?
Malum bir ara Hanefi olduğndan bahsetmiştin !
Hadi cevap ver bakalım tevhid-i allame bin sefer ! :(

Burası sınav yerimi? Hem Bu kadar kolay sorma,
Yada senin canın sıkılıyor, teessüf ederim sana...
Ama ben yinede yanıtlayayım bu soruyu.Bundan sonrakileri yanıtlamam ona göre....anlaştıkmı?
En arka saftan birini yanıma çağırım.iki kişi kılarız....oldumu.:pokey:
Benimde sana bi sorum olacak,bundan sonra.

fakiri

Kıdemli Üye
Burası sınav yerimi? Hem Bu kadar kolay sorma,
Yada senin canın sıkılıyor, teessüf ederim sana...
Ama ben yinede yanıtlayayım bu soruyu.Bundan sonrakileri yanıtlamam ona göre....anlaştıkmı?
En arka saftan birini yanıma çağırım.iki kişi kılarız....oldumu.:pokey:
Benimde sana bi sorum olacak,bundan sonra.

Nasıl çağırıyon yav ? Adama namaz kılyor ! Orası bostan tarlası mı ? Kimden öğrenmişsen noksan aksettirmiş sana !

tevhid_yolcusu

Profesör
Nasıl çağırıyon yav ? Adama namaz kılyor ! Orası bostan tarlası mı ? Kimden öğrenmişsen noksan aksettirmiş sana !

Benim öğrendiğim bana yeter.
Sen şimdi benim sorumu yanıtla....
Sen bi söz ederken,bi yazı yazmışken,konuyla alakası olmayan bi meseleyle sana maydonoz olan birine karşı ne yaparsın? Anlat bakalım,bekliyorum.

fakiri

Kıdemli Üye
Benim öğrendiğim bana yeter.
Sen şimdi benim sorumu yanıtla....
Sen bi söz ederken,bi yazı yazmışken,konuyla alakası olmayan bi meseleyle sana maydonoz olan birine karşı ne yaparsın? Anlat bakalım,bekliyorum.

Ne yapabilirim ki ? Jurnalcilik ve şikâyet etmek hiç adetim olmadığı için Neden maydanoz olduğunu kendisine sorardım !

:blink::confused1:

tevhid_yolcusu

Profesör
Ne yapabilirim ki ? Jurnalcilik ve şikâyet etmek hiç adetim olmadığı için Neden maydanoz olduğunu kendisine sorardım !

:blink::confused1:

Sende konuyla alakalı olmayan şekilde maydonoz oluyorsunyaaaaaa.
Ben şöyle diyorum.:

"O Rahman (olan Allah)ın kulları, yeryüzü üzerinde alçak gönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman "Selam" derler." (Furkan-63):pokey:

fakiri

Kıdemli Üye
Sende konuyla alakalı olmayan şekilde maydonoz oluyorsunyaaaaaa.
Ben şöyle diyorum.:

"O Rahman (olan Allah)ın kulları, yeryüzü üzerinde alçak gönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman "Selam" derler." (Furkan-63):pokey:

Demek ki sen beni hiç cahil kabul etmedin ! Çünkü. bana hiçbir zaman "selâm" deyip de tartışmayı bırakmadın !

:)

tevhid_yolcusu

Profesör
Demek ki sen beni hiç cahil kabul etmedin ! Çünkü. bana hiçbir zaman "selâm" deyip de tartışmayı bırakmadın !

:)

Tabiki kabul etmedim.Sen bilgili birisin.
Ben seni hiçbir zaman bilgisiz biri olarak görmedim.
Aksine her zaman senin seviyeni kendimce taktir ettim.
Konularına ciddiyetle yaklaştım.Lakayt olmadım.
Ama sanki yanılmışım gibi geliyor.
Anlamışsındır demek istediğimi teessüf.

fakiri

Kıdemli Üye
Tabiki kabul etmedim.Sen bilgili birisin.
Ben seni hiçbir zaman bilgisiz biri olarak görmedim.
Aksine her zaman senin seviyeni kendimce taktir ettim.
Konularına ciddiyetle yaklaştım.Lakayt olmadım.
Ama sanki yanılmışım gibi geliyor.
Anlamışsındır demek istediğimi teessüf.

Umarım kalplerimizin katılmadığı kelimeleri vecümleleri sarfetmek gibi bir durum içinde değilizdir.

:good:

tevhid_yolcusu

Profesör
Umarım kalplerimizin katılmadığı kelimeleri vecümleleri sarfetmek gibi bir durum içinde değilizdir.

:good:

Merak etme,ben ne düşündüğümü çok rahatça söyleyebilen birisiyim.
Kelimelerin arkasına sığınmam.
Söylemem gerektiğinde edeb çerçevesinde ne gerekirse söylerim.
Müsterih ol.