Allah Yakındır - Türkçe Altyazılı Dini Film

kodoo

Asistan
khodanazdikast.jpg

Köyündeki insanlar Rıza'yı pek aklı başında olmayan bir genç olarak biliyorlar. Rıza anayol selden zarar gördüğü için motosiklet-taksiciliği yaparak insanları taşımaktadır. Bu esnada yolculardan biri olan köyün yeni öğretmenine aşık olur. Öyle bir aşk ki onu gerçekten divane eder.

Mucizevî bir deneyimle sonlanan "Hüdâ Nezdik Est" (Allah Yakındır), Ali Veziriyan'ın aşkı ruhanî ve irfânî bir bakış açısıyla incelemesidir.

Mecâzî ve İlahî aşk konulu film, Veziriyan'a İran 25. Uluslararası "Fecr Film Festivali"nde (2007), en iyi yönetmen ve İtalya'da 10. Din ve Günümüz Film Festivalinde (2007) "Don Tonino Bello" ödülünü kazandırdı.

kodoo

Asistan
Selamun Aleyküm. Neden sordunuz merak ettim?
Ayrıca şu ana kadar böyle bir ayrım duymamıştım.. Ülkemizde de islami sinema mevcut, Alevi mi yoksa Sünni mi diye hiç bir soru da duymamıştım..
Çok tuhaf.. Her neyse.. Doğal olarak bazı mezhepsel şeyler içerse de film sorunuz gibi mezhebî değildir.. Mecâzî ve ilahî aşk üzerinedir..
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?130626-Tavsiye-ettiğiniz-filmler bu başlıkta tavsiye edilen yahudî-hıristiyan gayr-i islamî ve gayri ahlaki filmlerden ziyade siz mutasavvıf kardeşime, mezhebçe farklı olsa da böyle islami ve ahlaki filmleri izlemeyi tavsiye ediyorum.. Selametle

Selamun Aleyküm. Neden sordunuz merak ettim?
Ayrıca şu ana kadar böyle bir ayrım duymamıştım.. Ülkemizde de islami sinema mevcut, Alevi mi yoksa Sünni mi diye hiç bir soru da duymamıştım..
Çok tuhaf.. Her neyse.. Doğal olarak bazı mezhepsel şeyler içerse de film sorunuz gibi mezhebî değildir.. Mecâzî ve ilahî aşk üzerinedir..
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?130626-Tavsiye-etti%C4%9Finiz-filmler bu başlıkta tavsiye edilen yahudî-hıristiyan gayr-i islamî ve gayri ahlaki filmlerden ziyade siz mutasavvıf kardeşime, mezhebçe farklı olsa da böyle islami ve ahlaki filmleri izlemeyi tavsiye ediyorum.. Selametle

Bizim gibi elin gavurunun çektiği filmi izleyen filmine göre yasaklı birşey varsa günahkar olur,şii'nin filmini izleyen itikadını imanını kaybeder arada böyle bir fark var.Gider en berbat filmi izlerim eğer tercih yapmak zorunda kalırsam ama gidip bir Hz yusuf dizisini izlemem.

kodoo

Asistan
Şianın iman sahibi olduğundan şüphem yok.. Ehl-i Sünnetin ve tüm müslümanların icması da bu yöndedir onlar ehl-i kıbledirler, tıpkı senin gibi... Yani izlersen imanını kaybetmezsin korkma.. Hatta nice dersler var bu filmde.. Hz Yusuf dizisini de izle.. Ahlak ve haya dersleri çoktur onda.. Kur'an'da buyrulduğu gibi "ehsen'ul kasas"dır.. Kıssaların en güzeli... "Batman Begins"e tercih etmeni umarım.. Selametle..

ve diğer kardeşlere de tavsiyem Asya ve Afrika kıtalarından AHLAKİ filmler seçmeleri.. Gerçi ülkemizde film reyonlarında Hollywood'dan başka birşey görmek mümkün değil.. Türk? sineması da batıdan farklı değil.. Hatta İslam Dünyasına ahlaksızlığı ülkemiz yaydı diyebilirim maalesef.. O yüzden, sinema izlerken seçici olsunlar inşaAllah.. Selametle

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bu video filmin 32 dakikasına içeriyor. Kalanı nerde. Film güzel ama bekarlar izlemesin.:D

kodoo

Asistan
Yeniden izlemeyi deneyin lütfen.. Bende sorun yok.. Filmi tamamen izledim.. Selametle..

Şianın iman sahibi olduğundan şüphem yok.. Ehl-i Sünnetin ve tüm müslümanların icması da bu yöndedir onlar ehl-i kıbledirler, tıpkı senin gibi... Yani izlersen imanını kaybetmezsin korkma.. Hatta nice dersler var bu filmde.. Hz Yusuf dizisini de izle.. Ahlak ve haya dersleri çoktur onda.. Kur'an'da buyrulduğu gibi "ehsen'ul kasas"dır.. Kıssaların en güzeli... "Batman Begins"e tercih etmeni umarım.. Selametle..

ve diğer kardeşlere de tavsiyem Asya ve Afrika kıtalarından AHLAKİ filmler seçmeleri.. Gerçi ülkemizde film reyonlarında Hollywood'dan başka birşey görmek mümkün değil.. Türk? sineması da batıdan farklı değil.. Hatta İslam Dünyasına ahlaksızlığı ülkemiz yaydı diyebilirim maalesef.. O yüzden, sinema izlerken seçici olsunlar inşaAllah.. Selametle

Hımm bebeklerle zinaya müsaade eden şiilerin(tamamı değil ama humeyninin fetvası var bu yönde) filmini izlememi istiyorsun oldu gördüğümde ileteyim.

kodoo

Asistan
İftira ve terbiyesizliği bırak.. Humeyni'nin ayağının tozu olamayız..
Anlaşıldı, ahlaksız gavbur filmlerini iran filmlerine tercih edecek kadar bağnazmışsın.. Allah akıl-fikir versin..
Neyse.. Konuyu kapatalım.. Zira, bir fayda görmüyorum..

İftira ve terbiyesizliği bırak.. Humeyni'nin ayağının tozu olamayız..
Anlaşıldı, ahlaksız gavbur filmlerini iran filmlerine tercih edecek kadar bağnazmışsın.. Konuyu kapatalım.. Zira, bir fayda görmüyorum..

Yuh sana ya aç bak iran konsolosluk yayınlarını humeyninin fetvasına sen cahilsin bari belli etme bilmiyorsam duymadım de be!

kodoo

Asistan
Edebsizleşme delikanlı.. Konuşacaksan buradayım.. Ama dediğim gibi.. Sinema hakkında yorum bekliyordum.. Mezhepçilik fitnesine kapılan bir gencin yorumlarına değil.. Konuyu bırakalım derim. Selametle

"Tahrir-ul vesile" kitabından araştır bakalım kodoo bunları ben uydurmuyorum.

kodoo

Asistan
Senden utanmaya dair ders alacak değilim.. Dediğim gibi devam etmek istemiyorum (ilgilenmediğim için).. Selam hidayete tabi olanlara..

kebîkec

İhvan Forum Üye
khodanazdikast.jpg

Köyündeki insanlar Rıza'yı pek aklı başında olmayan bir genç olarak biliyorlar. Rıza anayol selden zarar gördüğü için motosiklet-taksiciliği yaparak insanları taşımaktadır. Bu esnada yolculardan biri olan köyün yeni öğretmenine aşık olur. Öyle bir aşk ki onu gerçekten divane eder.

Mucizevî bir deneyimle sonlanan "Hüdâ Nezdik Est" (Allah Yakındır), Ali Veziriyan'ın aşkı ruhanî ve irfânî bir bakış açısıyla incelemesidir.

Mecâzî ve İlahî aşk konulu film, Veziriyan'a İran 25. Uluslararası "Fecr Film Festivali"nde (2007), en iyi yönetmen ve İtalya'da 10. Din ve Günümüz Film Festivalinde (2007) "Don Tonino Bello" ödülünü kazandırdı.

Elinize sağlık çok beğendim. Aşık olacaksa insan adam gibi olmalı. Bütün hücreleriyle...