Allahın varlığı

veri

Yasaklı
Allah'ın varlığını hayatında hissetmeye kişileri teşvik ediyoruz.Allah ile birebir ilişki kurmalarını ve bu şekilde hayatlarını düzene sokmalarını öneriyoruz. Allah'a inanan Kutsal Kitap'a inanmayı kendiliğinden yapacaktır.Bu kişiler zaman zaman soruyorlar.Allah'ın varlığını nasıl ispatlarsın diyorlar.Kutsal Kitap'a bak diyorum.Kutsal kitab'ın gerçekliğini nasıl ispatlarsın diyorlar Allah'a bak diyorum.Allah'ın varlığını ispatlamak durumunda değilim.Ateistler'in bu konudaki kaygılarına cevap olarak Allah beni kendisine inandırdı diyorum.

Bilmem derdimi anlatabildim mi?Ben Allah'a ve onunla olan iletişimime odaklanıp bütün hayatımda bunun üstüne yürüyorum.Kutsal Kitap'ı anlayıp günahlarımı azaltmak için harcayacağım zamanı Allah'ı ispatlamak gibi boş işlere harcamak istemiyorum.Çünkü biz varlığını,ateistler yokluğunu ispatlayamaz.
yeni konu açarak devam etmeyi rica etmiştim.
sürekli her sorulana aynı konuda cevap verirseniz bir süre sonra son mesajlara bakan kişiler aynı soruları sorucaklardır

üstteki. mesaja cevabımı birazdan vermeyi umuyorum

veri

Yasaklı
belki de dinler arasındaki tek ciddi fark Allah inancı.

bu konuda İslam dininin bir sıkıntısı yok hamdolsun
tüm insanlığa vahyedilmiş İHLAS suresi mevcut...

İhlas Sûresi ve Anlamı

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul hüvallahü ehad Allah'üs-samed lem yelid ve lem yûled ve lem yekûn lehu küfüven ehad.

İhlas Sûresinin Anlamı (Manası)

« De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci'dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiç bir eşi ve benzeri yoktur. »
ilk sitedeki bir alıntıyla devam edelim umarım iyi bir çeviridir?

İhlas suresi tüm şirk kapılarını kapattığı gibi içerisinde Allah'ın varlığının delillerini de göstermiştir.
eğer sizin mesajınızı genel geçer hristiyanlık metni olarak ele alırsam varlığın delilleri üzerinde hristiyan alimlerin çalışma yapmadıklarını mı anlamalıyım?

Mesihçi

Ordinaryus
Hayır.Tanrı'nın varlığını ispat etmeye çalışan Hristiyan alimler vardır.Her yerde onlardan bulabilirsiniz.Ancak genel kanı bunun boş bir iş olduğu yönündedir.Allah'ın varlığı konusunda çalışmak bizi daha gerekli işlerden alıkoyar ve asla sonuç alınamayacağı için laf kalabalığından ibaret olacaktır yazılanlar.

veri

Yasaklı
Allahın varlığı kanıtlanmadığı sürece geriye söylenecek birşey kalmıyor

Mesihçi

Ordinaryus
Bu ne demek oluyor?Siz kanıtlayabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

veri

Yasaklı
kitabımız kanıtlıyor.

fakiri

Kıdemli Üye
Olmuyor !... Olmuyor !..
Gerçek din alimlerinin konuşmalarına bir türlü benzemiyor konuşmalarınız !
Bu konuları ne şiş yansın ne kebab kabilinden konuştuğunuz belli oluyor !
Ben derim ki, herkes seviyesine uygun şeylerden bahsetsin !

:thinking:

veri

Yasaklı
cahilim kardeşim hem de çok cahilim

çamur atmayacak kadar cahilim hem de

Mesihçi

Ordinaryus
Kur'an allah vardır diyor.Eğer bu kanıtsa ben de diyorum.Allah vardır.Her şeyi yaratan tek Tanrı'dır.Her şeye kadirdir.Ancak bu söylediklerinizin hiç biri onun varlığına delil olmaz.Ben size uzaylıların laboratuarı dünya ve bizler de kobayız desem aksini ispatlayamazsınız.Allah'ın varlığı konusu imandır.

veri

Yasaklı
aksine kanıtlanabilir olacağını düşünüyorum.
ihlas suresi başlı başına bir kanıt.

uzaylıların kobayıyız meselesinin de kanıtlanabileceğini söyleyebilirim.

Mesihçi

Ordinaryus
Çok merak ettim.Nasıl kanıtlıyorsunuz?Sizin "ömer çelakıl" tipi saçma şeyler yazmayacak mantık seviyesinde olduğunuzu düşünüyorum şu ana kadar yazdıklarınızdan.Bilmediğim bir şeyler söyleyeceğinizi umarak soruyorum.Tanrı'nın varlığını ispatlar mısınız?

spesifik

آزادی قید و بند
İnsanın dünyaya geliş süreci en büyük delildir.
Döllenmeye bilimsel açıklama getirenler insan şekli alış serüvenine ilmi açıklama getiremezler
kan pıhtısına kemik giydiren sadece Allah'tır,bu oluşuma tesadüf diyenlerin aklından şüphe ederiz.
aynı şekilde öldükten sonra diriltebilecek tek güç,kudret Allah'tır.
Dna ların yüzyıllarca korunabilir olması,her insanın parmak izlerinin ayrı olması hep Allah'ın varlığının delillerindendir
bunlara tesadüf demek gülünç olsa gerek.

Mesihçi

Ordinaryus
İnsanın dünyaya geliş süreci en büyük delildir.
Döllenmeye bilimsel açıklama getirenler insan şekli alış serüvenine ilmi açıklama getiremezler
kan pıhtısına kemik giydiren sadece Allah'tır,bu oluşuma tesadüf diyenlerin aklından şüphe ederiz.
aynı şekilde öldükten sonra diriltebilecek tek güç,kudret Allah'tır.
Dna ların yüzyıllarca korunabilir olması,her insanın parmak izlerinin ayrı olması hep Allah'ın varlığının delillerindendir
bunlara tesadüf demek gülünç olsa gerek.

Bunların tesadüf olmadığını kabul edip "uçan spagetti canavarı" tarafından yaratıldığımızı iddia eden ateistler var bizimle dalga geçmek için bunu yapıyorlar ama nasıl cevap verilebilir böyle bir iddiaya.Yani tabii ki Tanrı spagettiden önce vardı gibi bir şeyler söyleriz ama kastettiğim Tanrı tanımımızın en doğrusu olduğunu nasıl iddia edebiliriz.Diğer yandan Tanrı'nın varlığı bu iş için şart değil.Böyle bir tesadüf 10^27 gibi bir ihtimal dahi olsa gerçekleşmediğini söylemek için dayanak bulmak zor.İhtimal varsa her şey olabilir.

ömerusta

Kıdemli Üye
ALLAH c.c. hın varlığı tartışılmaz kabul eden delilsiz ısbatsız kabul eder yokluğuda ısbat edilemez yok diyende ısbat edemez ALLAH c.c. a iman inanan içindir
veri dostun gelmiş sen söyle o yazsın o söylesin sen yaz lakin böyle konulara girmeniz doğru değil
sizi kınıyor vede yönetimi göreve davet ediyorum kimsenin müslümanları rencide edecek yazılar yazma hakkı yoktur

spesifik

آزادی قید و بند
1.-ALLAAH var dersiniz, ama görünmez, göster de inanalim.?,

2.-Seytanin atesten yaratildigini söylersiniz, sonra da atesle ona azap edilecek dersiniz hic ates atese azap eder mi? dedi.
...
Peki, öbürünü de sor.

3.-Ahirette herkes hakkini alacak, yaptiklarinin cezasini cekecek diyorsunuz. Birakin insanlari canlari ne istiyorsa yapsinlar, karismayin, dedi.

Kalkin benim pesimden gelin dedim. Kalktik, dergahin bahce duvari icin kerpic yapan müritlerin yanina vardik. Yerden kurumus bir kerpic aldim ve adamin basina vurdum. Aradan yarim sat gecmisti, haber geldi, birlikte kadinin huzuruna vardik. Kadinin odasinda bizim saskin filozoflar (soruyu soranlar) hazir ol vaziyetinde bekliyor, kerpici yiyen kafasi sarili olarak olup biteni bir de bizim yanimizda kadiya anlatmaya basladi:

-Ben soru sordum, o basima kerpic vurdu, dedi.

-Bende sadece cevap verdim. Kadi bu isi aciklamasini istedi.

-Bana ALLAAH`i göster de inanayim, dedi. Simdi bu felsefeci, basinin agrisini GÖSTERSIN DE GÖRELIM. Filozof sasirarak: -Agriyor ama gösteremem, dedi.

-Iste ALLAAH da vardir, fakat görünmez. yine bana, seytana atesle nasil azap edilecegini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun basini acitti. Halbuki kendi bedeni de topraktan yaratildi. Yine bana, birakin herkesin cani ne isterse onu yapsin. Bundan dolayi bir hak olmaz, dedi. Benim CANIM ONUN BASINA kerpici vurmak istedi ve vurdum. Nicin hakkini ariyor? Aramasa ya! Bu dünyada kücük bir mesele icin hak aranirsa, o sonsuz olan ahiret hayatinda nicin Hak aranmasin, dedim.

Felsefeci, bu güzel cevaplar karsisinda mahcup olup, söz söyleymez hale düstü.

alıntı

Mesihci senin taptığın, uydurduğun sahte tanrılardır.Sen git sahte tanrılarını isbatla veya isbatlama.Bir ateisti kendine muhatap al,alma.Ateist en azından diyor; ''Tanrı varsada ben O'na inanmıyorum''Sen ise diyorsun Tanrı birdir,ama üçtür.Tanrı üçtür ama birdir.''İnanmayan senden daha insaflı.Hiç olmassa İftiracı değil.
Ha Allahü Teala Hazretlerinin varlığının isbatı için bir şair diyorki;
VARLIĞINI İSBATA,NE HACET,KÜRRE-İ ARZ İLE
YETER VARLIĞINI İSBATA BİR ZERRE BİLE.

GÜNEŞİ GÖREMİYORSA KÖR.
GÜNEŞİN SUCU NE.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bunların tesadüf olmadığını kabul edip "uçan spagetti canavarı" tarafından yaratıldığımızı iddia eden ateistler var bizimle dalga geçmek için bunu yapıyorlar ama nasıl cevap verilebilir böyle bir iddiaya.
oo sen daha bu kadar basit yıkılabilecek komik bir iddia karşısında kendini yetersiz görüyorsan o senin sorunun..ben bir zamanlar ateist forumuna girdiğimde banada bu tip komik iddialarla gelmeye çalıştılarda bir cümleyle bu komik iddialarının geçersizliğini göstermiştim..bunlar basit meseleler mesihçi biraz büyü yaw :D

Yani tabii ki Tanrı spagettiden önce vardı gibi bir şeyler söyleriz
ama kastettiğim Tanrı tanımımızın en doğrusu olduğunu nasıl iddia edebiliriz.Diğer yandan Tanrı'nın varlığı bu iş için şart değil.Böyle bir tesadüf 10^27 gibi bir ihtimal dahi olsa gerçekleşmediğini söylemek için dayanak bulmak zor.İhtimal varsa her şey olabilir.
ya Mesihçi bunlar kolay meseleler harbiden sen bu iddiaları çözemediğin için mi hristiyan oldun yaw :D
anlatmıştın sanırım geçenlerde, önce ateist fikirlerin etkisinde kalmıştın,sonra hristiyan oldum demiştin..sanırım bu gibi ateist vesveseleri çözemediğin için , kendini ,dogma ve gözü kapalı bir imana mecbur kıldın..ama denize düşen yılana sarılırmış gibi olmuş senin durum bea :)

bak Mesihçi,bahsettiğin matematiksel ihtimal sadece 1 olayın ihtimali..bu olayın aynı düzen içinde gerçekleşmesi bu ihtimale dahil olamaz..işte sen bunu düşünememişsin ve ateistlere söyleyememişsin..mesela senin saçın çıkıyor dimi,bu tek saç teli oluşumu için bahsettiğin olasılık olsun diyelim..olmaz da hadi tek saç teli için olsun diyelim..aynı olasılık aynı şekilde milyarlarca saç teli için olacak..ve bu aynı olasılık her saçı kestikçe aynı şekilde hiç bozulmadan tekrar edcek ve aynı saçları çıkartacak..ve bu 60-70 yıl boyunca devam edecek..sence bunun olasılığı nedir de bakim bana ? saç derisinin altında bir dokuma makinası olması gerekiyor :)
ben mühendisim ve böyle bir olayın olasılığı yok..ve bu olayın milyarlarca insanın saçında gerçekleştiğini düşün..binlerce yıldır yaşamış insanların saçlarını işin içine kat :) hangi akıllı kişi bunu tesadüfe verir ? bu sadece tek bir saç için olasılığın olmadığını gösterir..bir düzeni ispat eder..düzenin olduğu yerde de olasılıklardan bahsedemezsin..dersin olur biter..bu sadece küçücük bir örnekti..bu örnekleri tüm düzenin olduğu yerde alabilirsin..sen zorda kalırsan bana gel :D

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Çok merak ettim.Nasıl kanıtlıyorsunuz?Sizin "ömer çelakıl" tipi saçma şeyler yazmayacak mantık seviyesinde olduğunuzu düşünüyorum şu ana kadar yazdıklarınızdan.Bilmediğim bir şeyler söyleyeceğinizi umarak soruyorum.Tanrı'nın varlığını ispatlar mısınız?

Mesihçi hatırladığım kadarıyla siz hristiyandınız ne ara ateist oldunuz ...??? Acip :D

ŞehbaL

Kıdemli Üye
@Mesihçi Allah'ın varlığının somut olarak kanıtlanamayacağını söylüyor ki Selef alimlerimizden çoğu da aynı kanıdadır zaten. Kelam alimlerimiz ise kanıtlanabileceğini öne sürmüşlerdir. Hudüs delili, imkan delili, fıtrat delili gibi birçok delil getirmişlerdir. Birbirimizi anlamadan ilerleme katedemeyiz =) Aslında şöyle diyebiliriz; inanan kimse yaprağa baksa Allah'ı görür. Fakat inanmak istemeyen kimse okyanusa baksa hiçtir, onun için. "Sandalyenin olmadığını ıspatlayın" hesabı =)) Var deseniz de gösterseniz de görmek için "var olduğuna İNANMAK" gerek =))