Allah'tan, önce peygambere kul olmak lazım !!???

adams77

Kanalizasyoncu
İyi de... İnançer hocayı dinledim. Sizin anladığınız şekliyle anlamadım. Allaha kul olmayı, peygambere itaat olarak açıklamaya çalışıyor. Peygambere ''KUL'' kelimesini itaat olarak almış. Peygamberin karşısına geçip ona tapının anlamında söylemiyor ki.
Ben mi yanlış anlıyorum siz mi muhterem?

Mekkeli müşrikler ne diyordu ?

adams77

Kanalizasyoncu
Yemişim Mekkeli müşrikleri bana ne onlardan. Biz Türkçe konuşuyoruz. Türkçe sözlükte yazanı alıntıladım ben. Ona bakarsan Mısır'da sadece mısır mı var?

Hani öğüt hani örnek hani onlar gibi olmayın ?

Bence yeme mekkeli müşrikleri onlarda bu yapıyı anlayamadıkları için yaptıklarından bir gariplik görmüyorlardı aynen şuan şu zaman dilimde bazılarının yaptığı gibi :)

Mısıra gidersen sütlü olanları topla :)

Mısır hep ilgimi çekmiştir fakat çok gizemli ve karmaşık bir medeniyet neden çöker hata yapınca değil mi. Çökerken bıraktıkları miras hatalar ile dolu buradan bile yola çıksan çok şeyi görebilirsin.

Kendi mevcut sistemini bir kıyas et karşılaştır.

Kargaya yavrusu kartal görünürmüş es geçme derim

ALI25

Kıdemli Üye
Allah'tan,önce peygambere kul olmak lazım!?

talib

Kıdemli Üye
Mesela pek çok ayetten bir ayet. Bunu nasıl anlamak gerekiyor:

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Allahu Teala "De ki" diyor ve Efendimiz de diyor ki: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım..." Yani kullarım diyen Peygamber Efendimiz olmuş oluyor mu?

adams77

Kanalizasyoncu
Mesela pek çok ayetten bir ayet. Bunu nasıl anlamak gerekiyor:

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Allahu Teala "De ki" diyor ve Efendimiz de diyor ki: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım..." Yani kullarım diyen Peygamber Efendimiz olmuş oluyor mu?

İncil 'de İsa nasıl sesleniyor? O zaman incil tahrif olmamış

garip70

Ordinaryus
Hani öğüt hani örnek hani onlar gibi olmayın ?
Olmamaya çalışıyoruz işte...

Bence yeme mekkeli müşrikleri onlarda bu yapıyı anlayamadıkları için yaptıklarından bir gariplik görmüyorlardı aynen şuan şu zaman dilimde bazılarının yaptığı gibi :)
Yani hadisleri bir kenara bırakanlar gibi... Değil mi? :)

Mısıra gidersen sütlü olanları topla :)
Gerek yok dolapta var iftardan sonra inşallah :)

Mısır hep ilgimi çekmiştir fakat çok gizemli ve karmaşık bir medeniyet neden çöker hata yapınca değil mi. Çökerken bıraktıkları miras hatalar ile dolu buradan bile yola çıksan çok şeyi görebilirsin.
Hata yapmayan mı var? Yakında Türkiye Cumhuriyeti de çökerse hiç şaşmam. Sebebi mi:
Adalet sıfır...
Emekliye memura kaşıkla ver kazanla geri al. Maaşa az diyenlere de Yunanistan gibi mi olalım de. Ama bir milletvekili bu ay 35+45 miydi ya hesaba yatır. Ayrıca başka masraflar. Bu ülke yine çok uzun ayakta durdu tebrik etmek gerek... (Not: Hükümetin bir şeyler yapmaya çalıştığına inanmak istiyorum/inanıyorum-inşallah öyledir.)

Kendi mevcut sistemini bir kıyas et karşılaştır.
Hani bir laf var:
Ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim.

İşte biz de onu uyarlayalım:
Ben peygamberimizin uyguladığı şeriatın gelmesi ihtimalini sevdim.

Kargaya yavrusu kartal görünürmüş es geçme derim

Bizde şey derler:

Pislik böceği, pardon gübre böceği bembeyaz duvarın üstünde yavrusunu görünce şöyle dermiş:
Bembeyaz duvarın önünde Aaaapppak yavruuuuummmm....

selimmehmet

Kısıtlı Erişim
"Ben cinleri ve insanları sadece bana kulluk etsinler diye yarattım."

(Kur'an-ı Kerim)

Allah'ın kulu ne demek?

Peygamber'in kulu ne demek?

Muhtazaf

Profesör
Web sitesi
www.facebook.com
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O 'na bir denk de olmadı.

Kaptan

Mecra Yazarı
Sirk deyince bazilari yüksek voltaja yakalanmis gibi oluyor, isine gelmiyor, tepki gösteriyor, tevile yöneliyor
sekilde görüldügü gibi carpitabiliyor da.

Mehmet Okuyan'in dedigi gibi, Kuran'in metni arapcadir ama manasi Rabb'cadir. Bazilari bu hususu iskaliyor.
Arapca olarak indirilen Kuran kelimelerinin ve anlamlarinin anlami Rabb'cadir. Allah onlara Rabb'ca anlamlar yüklemistir.
Bu böyle iken birileri cikar da " yok efendim "kulluk" su anlama da gelir yok bu manaya da gelir derse bu en hafif tabirle haddi asmaktir. Insan kaynakli yaklasimlari Kuran'in görüsüymüs gibi sunmak büyük bir vebaldir, özellikle Tasavvuf kesimi bunu cok yapar.

Yok efendim falanci sunu demis yok fismanci bunu demis...kime ne? kimi baglar? Allah ne demis sen ona bak.

O halde, "kulluk" kavraminin Kuran'da ne anlamda kullanildigi cok acik iken aksini iddia edenler yine Kuran'la bunu ispatla mükelleftirler. Falancinin, fismancinin söyledigi birilerine delil olabilir ama Kuran ve nebevi sünnet ehli muvahhitlere degil.

spesifik

آزادی قید و بند
Kaptan okuyan da aynı şeyi yapıyor
recmi kabir azabını bu yöntemle red ediyor
Adem peygamberin cennetinin bahçe olduğunu söylüyor
Rabbca olan dili nereden bileceğiz
kelimelerin semantik analizi var bunları bilmek zorundayız
Araplar kadınlara beytil rab derler.. evin terbiyecisi..

Kaptan

Mecra Yazarı
Kaptan okuyan da aynı şeyi yapıyor
recmi kabir azabını bu yöntemle red ediyor
Adem peygamberin cennetinin bahçe olduğunu söylüyor
Rabbca olan dili nereden bileceğiz
kelimelerin semantik analizi var bunları bilmek zorundayız
Araplar kadınlara beytil rab derler.. evin terbiyecisi..

hayir efendim
Kuran kavramlarini Kuran'in kullandigi gibi anlamak ve kavramlari ilgili anlam dogrultusunda Kuran'in
büyük fotografinin icerisinde hangi kareye tekabul ettigini bilmek önemli der, bütüncül yaklasmak.

spesifik

آزادی قید و بند
hayir efendim
Kuran kavramlarini Kuran'in kullandigi gibi anlamak ve kavramlari ilgili anlam dogrultusunda Kuran'in
büyük fotografinin icerisinde hangi kareye tekabul ettigini bilmek önemli der, bütüncül yaklasmak.
tamam katılıyorum..
halk Kuran mı okuyor Kaptan
Kuranın kast ettiği manada kullanmayan insanlara ..müslüman olduklarını söylerken
hayır müşriksiniz mi diyeceğiz ?