bu odada bir hile var ama ne?

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Ames Odası diye okumuştum daha önceden resimlerini görmüştüm.Şimdi vesilenizle araştırdım,şöyleymiş olayın iç yüzü;

Ames Odası

Çarpıtılmış oda ismini Amerikalı ophthalmologist Adelbert Ames, Jr.den almıştır.Ames bu odayı ilk kez 1956 da inşa etmiştir.Tasarımı aynen alınarak biraz daha geliştirilmiş ve Hermann Helmholtz tarafından 19.yy sonlarında tekrar inşa edilmiştir.

Ames odasında iki çeşit illüzyon gerçekleşir.Kübik bir odada özel bir bakış noktasından bakıldığında farklı büyüklükleri algılamak,ikinciside odanın içinde yapılan hareketlerde büyüme,küçülme ve değişimi direkt olarak görmektir.

Kübik odadaki perspektif

Ames odasına baktığınızda oda normal küp şeklinde gözükür.Fakat gerçekte tamamıyla çarpıtılmış bir odadır.Tavan ,yer,bazı duvarlar ve pencereleryamuk yüzeylere sahiptir.Tavan yüzeyleri gerçekte iki ayrı uçta değişik yüksekliklere sahiptir.Ancak tek bir bakış noktasından baktığınız için bunu algılayamazssınız.

Perspektikteki tek problem

Perspektifin açıklamasında genellikle bir kaç değişik anlam gözüküyor.Gözünüz aslında yaşamış olduğu tecrübelerle (Öğrenme modeli) normal bir küp oda görüntüsü ile yamuk olan arasında atlamalar,tahminler yapıyor.Bilinen dış dünyadaki görüntülerle yapılan bu karşılaştırmalarda gözünüz bildiği en yakın doğruyu seçiyor.Retinanızın tecrübesi Ames odasını öğrendiğinde artık çizgiler size yamuk ,odanın şeklide bozuk gelmeye başlayacaktır.Ancak bunun için çok uzun süre geçmesi gerekir.

Al Seckel ve Alice Klarke, Ames odasının görünüş açılarını gözün yaratmış olduğu anormallikleri ve bunu beyindeki etkilerini araştırmışlardır.

Seckel ve Klarke değişik kültürdeki insanlarla çalışırken kübik odalardaki perspektiflerin açıların ve yerleşimlerin anlatımında kullanmışlardır.

Gerçek ölçülerde bir Ames odasına baktığınızda kendinizi bir Exploratorium (En meşhuru SanFransisko daki Bilim müzesinde bulunmaktadır.) da hissedebilirsiniz.Fakat hissettiğiniz ne olduğunu açıklamanız gerçekten çok zor.İngiliz görsel psikolog Richard Gregory yazılarında bu konstüksiyonu düzgün olmayan diye açıklamıştı.Bir Ames odasına bakıyorsanız bir mucizeyle karşılaştığınızı hissetmeniz çok normal.Aslında hayata ve bilinenlere bakış açısını değiştirmek için bence muhteşem bir oda.

Edibe Ziyâi

Agâh ol ey nefsim..
bende ilk defa görüyorum ..çok teşekkürer öğrenmiş oldum acizane..

eylül

Veled-i kalbî
Ahver maşaallah tam teşkilatlıyız galiba:)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Ahver maşaallah tam teşkilatlıyız galiba:)

Estafirullah kardeşim,öyle bir şey yok.:)Ne teşkilat,ne techizat...:)
Tek sermayem merakım galiba.Bunların resmini görmüştüm bir sene önce kadar,ilginç olduğu için de ismi aklımda kalmıştı "ames odası"diye...Şimdi gündeme gelince de araştırdım.Vesile oldunuz teşekkürler.:)

eylül

Veled-i kalbî
Estafirullah kardeşim,öyle bir şey yok.:)Ne teşkilat,ne techizat...:)
Tek sermayem merakım galiba.Bunların resmini görmüştüm bir sene önce kadar,ilginç olduğu için de ismi aklımda kalmıştı "ames odası"diye...Şimdi gündeme gelince de araştırdım.Vesile oldunuz teşekkürler.:)

daha ne olsun merakı olanın herşeyi olur..
teşkilatta techizatta tamam demektir:)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
daha ne olsun merakı olanın herşeyi olur..
teşkilatta techizatta tamam demektir:)

Evet belki doğru,hani ilmin kapısı soru sormak (yani bir nevi merak)ise...
Ancak benim merakım boş işlere kapı açıyor görüldüğü üzere.:)
Fatıma Hocam sizin verdiğiniz linkte de Barış Manço çıkıyor 2. resimde,daha önceden de görmüştüm.Ancak birinciden sonra kuru kafayı görmeye devam ediyorum.Durumum vahim galiba.:)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
İlim her daim tutkunu olduğum bir kayıbımdır.Müslümanın yitiği ne de olsa,Allah bulma şevkimizi arttırsın.Ben de elimdeki resimleri ekleyeyim dedim ama site sorun çıkarıyor.Başka zamana inşallah.

Teşekkürler.:)

mikaga

Üye
İlim her daim tutkunu olduğum bir kayıbımdır.Müslümanın yitiği ne de olsa,Allah bulma şevkimizi arttırsın.Ben de elimdeki resimleri ekleyeyim dedim ama site sorun çıkarıyor.Başka zamana inşallah.

Teşekkürler.:)

Ablam neler de biliimişş...wışşşş ben bilmiiyim :) :)

GENERAI_

Asistan
[yt]7yB_61b7x8s[/yt]​

;)

gerçekten şaşırtıcı..tek bakış açısıyla baktımızda bildiğimiz oda..tabi kutu büyüklükleri haricinde..insanlar ise neden öyle yürüyorlar diye baktığımda adamın başi tavana değer,bir iki adım attığında da başını rahatlıkla kaşır olmuş..
herneyse herkes izledi zaten..sözümün özü
tamamiyle dengesizlik söz konusu..amerikalılar işte yine yapmışlar!