Cafe adams77

adams77

Kanalizasyoncu

Yolcular yükünü yüklendi, yol gitmekte.
Yola revân olmuşlar.
Biz ne vakittir serinlemedeyiz bu gölgelikte.
İnci, mecan olmak varken,
Tâlip olduğun yer ne senin ?
Sor bir kendine…
Dünya bir Pazar yeri,
Herkes alelacele ne bulabilirse dolduruyor heybesine.
Benim heybem boş.
Ellerim garip.
Üç beş işe yarar katık koymadıktan sonra, ne gerek heybeye ?

Sözlerimi uzattıkça yüreğim ürperiyor.
Neden yazmazsın diyorsunuz habire…
Neden yazayım diyorum size !
● “İlim bir nokta idi onu câhiller çoğalttı.”
Bilmez misiniz bu sözü ki, o benim gönlümü yaktı?

adams77

Kanalizasyoncu
insanlar neden akıllanmaz ki, buraları eskiden ne güzel güllük güneşlikti ama malesef birileri siyasete bulaştı. Siyasetin sonucu işte budur insanları bir birinden ayırıp kişi ve kuruluşların fikir ve düşüncelerini sahiplenmeye iter sonra insan kendi fikir ve düşüncesiymiş gibi anlamsızca tekrara başlar ne dediğini bilmez bilemez çünkü düşünmek ve akletmek denilen nimet elinden alınmıştır.

Yukarı bakın :)

ebumusab

Üye
insanlar neden akıllanmaz ki, buraları eskiden ne güzel güllük güneşlikti ama malesef birileri siyasete bulaştı. Siyasetin sonucu işte budur insanları bir birinden ayırıp kişi ve kuruluşların fikir ve düşüncelerini sahiplenmeye iter sonra insan kendi fikir ve düşüncesiymiş gibi anlamsızca tekrara başlar ne dediğini bilmez bilemez çünkü düşünmek ve akletmek denilen nimet elinden alınmıştır.

Yukarı bakın :)
Eskiden güllük güneşlik olması, kendince insanların başkalarına dair umutları olmasıydı benim kanaatimce de.
O umut kaybolunca tahammülde kayboldu.Bir kişi kazanabilirmiyiz acaba diye düşünürdü insanlar.Şimdilerde kendi düşen ağlamaz...

Efendimiz aleyhisselam beni israilin nasıl şirke bulaştıklarını şöyle anlatır.

Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:
"İsrail oğullarına giren ilk noksanlık şuydu: Adamın biri, (günah işlemekte olan) birisine rastladığında ona: Ey adam, Allah'tan sakın ve yapmakta olduğun (kötü) işi bırak. Bu sana helâl değildir, derdi. Ertesi gün tekrar o adama aynı haldeyken rastladığında, onun bu durumu, kendisiyle beraber yeyip içmesine ve oturmasına engel olmazdı. Onlar böyle yapınca, Cenab-ı Allah kalplerini birbirlerininkine vurdu."
Sonra Resulullah (s.a.v.) şu ayeti okudu:
"İsrail oğullarından küfredenler, Davud'un ve Meryem oğlu İsâ'nın diliyle lanetlendiler..."
Bundan sonra da Resulullah (s.a.v.) şöyle dedi:
"Hayır, Allah'a and olsun ki sizler mutlaka iyiliği emredecek, kötülükten sakındıracaksınız. Sonra da zalimin elinden tutacak, onu hakka meylettireceksiniz. Ona hakkı zorla kabul ettireceksiniz. Ya da (böyle yapmadığınız takdirde Cenab-ı Allah) kalplerinizi birbirinizinkine vuracak (benzetecek) sonra da onlara lânet ettiği gibi, size de lanet edecektir." (Prof. Dr. Muhammed Mahmud Hicazi, Furkan Tefsiri, 2/93-95)

Birde nasıl kötüleştiğimizi incelemeye çalıştığımda şöyle bir sonuç gördüm.
Birine iyilik yaptığınızda ondan kötülük görüyorsunuz.Hasbelkader tekrar iyiik yapıp, derken kötülük görmeniz sonucunda, o kimsenin vesair insanların bunu haketmediği düşüncesi size şeytan tarafından anlatılıp durmaya başlıyor.Kendinizi ikna ettiğinizde birinci adım olan iyiliğin önü kesilmiş oluyor. artık trafikte kimseye yol vermiyorsunuz,Her saili tüccar görmeye başlıyorsunuz...Sonra fazilet ortan kalkıp, yada iyice azalınca alenilemiş olan kötülük görünür ve meşru oluyor.
Aykırı olmak da size cazip gelmiyor.

Amma Allah pek tabi nefesini uzun süre tutanlara cennet vaadediyor

adams77

Kanalizasyoncu
Nasıl gitsin reis, her geçen gün ipimiz kısalıyor.
Dar alanda kısa paslaşmalar

adams77

Kanalizasyoncu
Siyaset bu formu bitirdiği gibi herkeside bitirmiş. Küsenler darılanlar kızanlar :)