Cem töreninde Alevi-Sünni kaynaşması

geceayazı

Üye
Cemevinin kapılarını Erzincan'da sünnilere açan Erzincan Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı, cem törenini sünnilerle birlikte yaptı.

Alevi-Sünni kaynaşmasının en güzel örneği Erzincan'da verildi. Cemevinin kapılarını Erzincan'da sünnilere açan Erzincan Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı, cem törenini sünnilerle birlikte yaptı. Yaklaşık 300 kişi kapasiteli Erzincan Cemevi'nin yarısını Aleviler, diğer yarısını ise Sünniler doldurdu.

Zaman zaman gündeme getirilen Alevi-Sünni gerginliği iddialarının bozulmasının en güzel örneği Erzincan'da sergilendi. Cemevinde bir araya gelen Erzincanlı Alevi ve Sünniler birlikte cem töreni gerçekleştirdi. Aleviler tarafından yapılan cem törenini izleyen Sünniler, cem törenlerinin nasıl yapıldığını da bizzat yaşayarak izledi. Alevi-Sünni kardeşliğinin yerelden evrensele taşınması adına yapılan organizasyonda, kardeşlik, dostluk, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Cem törenine ilk kez katılan Sünniler, kafalarındaki bütün soru işaretlerini ve cem törenlerinin nasıl yapıldığını hissederek izledi.

Cem töreni öncesi Alevi ve Sünni vatandaşlara seslenen Hacı Bektaş'ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Sadık Düzgün, Aleviliğin tanımını yaparak, cem törenleri hakkında bilgi verdi. Yapılan duaların ardından cemevinin kul, köle, efendi, bey farkının olmadığı eşitlik meydanı olduğunu belirten Düzgün, "İkrar, iman verme yeridir. Cemevi Allah'a sığınma ve tövbe etme yeridir. Ayrı zamanda kul hakkının teslim etme yeridir. Kul hakkının bu dünyada verilmesi, öbür dünyaya bırakılmaması Alevi ahlak inancının temel kurallarındandır. Cem aynı zamanda Alevilerin bir yaşam tarzıdır. Cem aynı zamanda barış, uzlaşma ve dayanışmanın yapılandırıldığı bir törendir" dedi.

Cem töreni, semah yapılmasının ardından lokma duası alınarak lokmalar cem törenine katılanlara dağıtıldı. Ayrıca Cem töreni sonrası Cemevi yemekhanesinde Alevi-Yazar İhsan Ünlü, 'Toplumsal Empati' isimli kitabını Alevi ve Sünni vatandaşlara tanıtarak, Toplumsal Empati konusunda sunum yaptı. Cemevindeki törenlere katılan Erzincan Genç İşadamları Derneği Başkanı(EGİAD) Ümit Sudaş, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Şube Başkanı Sadık Düzgün'e, Özel Otlukbeli Eğitim Kurumları Müdürü Ömer Özkaya Yazar İhsan Ünlü'ye plaket verdi. EGİAD Başkanı Ümit Sudaş, Alevi ve Sünni birlikteliğinin en güzel örneğinin Erzincan Cemevi'nde verildiğini vurgulayarak, Alevi ve Sünnilerin kardeşce, barış içerisinde yaşadığını, bunu bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Alevi ve Sünniler olarak hep birlikte cem töreni yapıldığını, inançlar bağında pek fazla bir ayrılığın olmadığının görüldüğünü açıklayan Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün ise şöyle konuştu: "Dostluğun, kardeşliklerin geliştirilmesi için bu tür etkinliklere her zaman ihtiyacımız vardır. Biz cem törenlerimize Sünni kardeşlerimizi de her zaman çağırıyoruz. Gelsinler birlikte beraber olalım, birbirimizi daha iyi tanıyalım. Birbirimizi tanırsak dostluklarımız daha iyi gelişir. Hiç bir ayrım gözetmeden cemlerimizi yapıyoruz. Bizim ibadetlerimizde Allah, Peygamber, Ali üçlemesi vardır."

Hayatında ilk kez cem törenine katıldığını ifade eden Cemalettin Ercan, kendilerine bu şekilde bir fırsat verdikleri için mutlu olduklarını belirterek, Alevi ve Sünnisiyle kardeşce yaşadıklarını kaydetti.

'Gelin canlar bir olalım' ifadesinin Erzincan'da teşekkül ettiğini, onlarca sunninin ilkkez bir cem törenine katılarak Erzincan'da bir ilkin gerçekleştirildiğini vurgulayan Alevi-Yazar İhsan Ünlü, "Bu cem töreninde herkes bir şeyleri daha gördü ki, ayrımız gayrımız yoktur. Hepimizin ortak olduğu şeyler dile getirildi cem töreninde. Hepimiz aynı Allah'a, aynı kitaba, aynı peygambere inanıyoruz ve aynı kıbleye yöneliyoruz. Sünni kardeşlerimiz burada kulaktan duyma bilgiler yerine, bizzat cem törenini görerek ve gözlemliyerek, kafalarındaki soru işaretlerine çok güzel cevaplar bulabildiler" şeklinde konuştu.

iyibilgi.com

OsmanGazi

Asistan
ya şu islai yozlaştirma kafaniza göre yorumlamaktan vaz geçseniz.tam manasi ile kuran ve peygamber efendimiz hz muahmmed s.a.v bağlanmak bu kadar zormu neden ayrimcilik yapiyo bu aleviler.

geceayazı

Üye
ya şu islai yozlaştirma kafaniza göre yorumlamaktan vaz geçseniz.tam manasi ile kuran ve peygamber efendimiz hz muahmmed s.a.v bağlanmak bu kadar zormu neden ayrimcilik yapiyo bu aleviler.

Arkadaşım!Kimsenin ayrımcılık yaptığı yok.Çok güzel bir birliktelik olmuştur ortada.Hakk şükür.Daha güzellerini nasip eylesin...

OsmanGazi

Asistan
kardeş benim bildiğim aleviler kuran değişti diyen aleviler denk geldi.bu gün ehli sünnet var kuran ve sahih hadisler doğrultusunda giden .aksini kimse ispat edemez.bu doğrultuda gidenler kurtuluşa erer.öyle kaynaşmayla falan olmaz bu işler kuran ve sünnet e uyarak olur.insanlar kaynaşsa ne olur kaynaşmasa .bir birinin gönlünü yapicaklar allah cc kuran kafasına göre uycaklar yok böyle.

dostluk

Kıdemli Üye
irtica hortlamış : )) dinciler sarmış heryeri..acaba bu laikliğe aykırımıki..;)

şaka bir yana alevileri sorgulamak boşunadır diye düşünüyorum,haa eğerki dini iinançlarını foruma getirip bu böyledir diye idda ederlerse amenna cevap verilir fakat durduk yerde onlar şöyle onlar böyle deyip kötülemek ne derece doğru acaba ..

seyyidabdullah

Asistan
Allahın selamı ve rahmeti üzerinize olsun

irtica hortlamış : )) dinciler sarmış heryeri..acaba bu laikliğe aykırımıki..;)

şaka bir yana alevileri sorgulamak boşunadır diye düşünüyorum,haa eğerki dini iinançlarını foruma getirip bu böyledir diye idda ederlerse amenna cevap verilir fakat durduk yerde onlar şöyle onlar böyle deyip kötülemek ne derece doğru acaba ..

Bence hiç bir akaidi bidat fırkasını sorgulamak , deşifre etmek ve kardeşlerimizi uyarmak boşuna değildir.

BİR GÖREVDİR:

Bakın genç kardeşlerimizi nasıl kandırıyorlar. Alevi-sünni kaynaşmasımıymış neymiş.

Partizanların Oy kavgası Buraya kadar geldi.

Bırakın alevilik gibi aşırı sapkın fırkaları ehli sünnete bir çok konuda yakın görünen şii fırkaları , vahhabi fırkaları ile bile kaynaşılamaz. Hoş görülemez. Hele rıza edilemez.

KÜFRE RIZA KÜFÜRDÜR:

Hak yol MUHAMMEDİ yoldur. Yani ehli sünnet .

Ne alevi , ne yezidi , ne bilmem ne fırkası batıl itikadi bidatlerini gençlerimize islamın bir başka yorumu diye yutturmaya kalkmasın.

Hele bunu ehlibeyt adına yapanlar ikinci iftira suçunu işlerler.

dostluk

Kıdemli Üye
ELHAMDÜLİLLAH ittikadım Ehli sünnet velcemaat .

muhakkak rıza göstermiyorum öyle bir toplulukta asla bulunmam bulunulmasınıda höşgörmem ,fakat bunu yapanların amacı belliyse onlarada pirim vermemek lazım,zaten ülkücüsü, solcusu ,akcısı ,dincisi diye şuan bölünmüş durumdayız birde basında alevi sünni tartışması için hazırladıklaerı tuzağa düşersek sadece ve sadece bu bölücü ortalık karıştırıcıların ekmeğine yağ sürmüş oluruz bu bakımdan düşünmüşte yorumlamıştım.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
:) bakalım daha neler göreceğiz...kaynaşmak böyle olmaz.. kaynaşmak şöyle olur. Alevi vatandaşlarımızda ehli sünnet vel cemaat itikadına geçerler ve doğru yolu bulurlar Allahın izniyle o zaman kaynaşmış oluruz.hatta hristiyan ve yahudi ve hatta hangi inançtan olursa olsun hepsi ehli sünnet vvel cemaat itikadına geçerse daha da global kaynaşma olur. hem dünyalarını hem de ahiretlerini kurtarmış olurlar inşaAllah, kendi namıma bir şey istemiyorum...

seyyidabdullah

Asistan

ELHAMDÜLİLLAH ittikadım Ehli sünnet velcemaat .

muhakkak rıza göstermiyorum öyle bir toplulukta asla bulunmam bulunulmasınıda höşgörmem ,fakat bunu yapanların amacı belliyse onlarada pirim vermemek lazım,zaten ülkücüsü, solcusu ,akcısı ,dincisi diye şuan bölünmüş durumdayız birde basında alevi sünni tartışması için hazırladıklaerı tuzağa düşersek sadece ve sadece bu bölücü ortalık karıştırıcıların ekmeğine yağ sürmüş oluruz bu bakımdan düşünmüşte yorumlamıştım.

Elbette hizipçilik istenmeyen bir şey. Hele Sünni inanıştaki muhterem kardeşlerimin kendi içindeki cemaat , tarikat , siyasi vb. ayrılmaları her fırsatta tenkid ederim .

Ama İtikadi bidat çok ayrı bir şey . Ben alevi inanışın görüşlerinin çok büyük çoğunluğunun ittifaken küfür olduğunu çok gördüm.

Hele biraz tanışın. şöyle bir sorgulayın. O sizi sorgulamaz çünkü dünden 5. mezhep olmaya razı.

Alevilerle olan ayrışmamızın temeli çok derin. Ve bunun sebebi bölücüler , provakatörler falan değil bizzat alevilerin kendisidir.

Daha hiçbir alevi ile tanışmadım ki : elimizdeki kuran orjinaldir diyen,peygambere geldiği gibidir diyen , Kıbleyi kabe bilip Abdestli , secdeli namazı inkar etmeyen , Ramazan orucunu inkar etmeyen ve daha onlarca ittifaken küfür konusu.

Hele şu anda bir anket var forumda çoğunluk alevilerin müslüman olanıda var olmayanıda diyor. Şahitliklerine güveniyoruz. Ama şahitliğin sorumluluğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

O müslüman olan alevilerin bir sitesi falan var mı ? biz niye onları hiç görmedik ? Aynı anadoluda yaşamıyormuyuz ?

Anadoluda mezarlıkları ayrıdır. Kız alıp vermezler .

ve bu fırkaların sayısı onlarcadır.

Dikkat edelim . uyaralım . Çocuklarımızın , gençlerimizin alevi olma tehlikesi çok az ama çok büyük tehlike ki gidişat buna çok müsait Kocaman siyasi müslimler "Alevi kardeşlerim...." cümlesini kurarken onlarda kolayca "Kıblesi İNSAN olan ve halka namazı adı altındaki küfrü işleyen güruha(Bak hem ehli kıble, hem namaz kılıyor) " rıza gösterdikleri gün bittikleri ve hatta buna engel olamadığımız için bittiğimiz gündür.

FEREZDAK

Üye
Hak yol MUHAMMEDİ yoldur. Yani ehli sünnet .

bu sözünün delili nedir parantezci hocalardan sora yani cilerde sizsiniz sanırım

bu sözüne dair kesin hak bir delilin varmı

ayet yada sahih hadis tevil edilip eğilip bükülmüş cinsten olmayan ama gerçi öyle de yok böylede yok

ama ne hikmetse hicri ikinci asırdan beri nerdeyse aynı terennüm tüttürüp gidiyorsunuz

ehli sünnet miş hakmış vah vah
o halde neden bin bir parça halindesiniz
sabahtan akşama birbirnizi yiyip birbirnizi tekfir ediyorsunuz
hepiniz sünni siniz haksınız ya nerde kaldı bunlar aleviler yada şii ler o yoksa birbirnizin gözünü oyuyorsunuz

muhammedi yol sünnilikmiş sakın emevilik olmasın sünnilik

kimi kandırıyorsun sen efendi

git bunları kendin gibi mezhebini din haline getirip tapınanlara söyle muvahhidlere değil

sen önce Allah istiva ettiği hemde merkebine binip haşaa arştan indir

dünyada Allah görülemez deyip ebu hanifenin rüyasında 99 kere gördüğü Allahı bir gör bakalım görecekmisin

ebu hureyre den zuhu eden patlıcan kabak vs bilimum sebze meyve yi ihtiva eden sözde hadisleri tanı

kab bin ahbarın kim olduğunu bir öğren

ehli sünnett ehli beyt kimlerdir kesin bir yargıya varılmışmı onu devşir

yezidin kerbelada suçu yoktu o imam hüseyini çok severdi gibi garabet bir anlayışı savunan ehli sünnet zihniyetini iyi belle

bizde imam aliyi severiz evet hz ali a.s ilmin kapısıdır deyip sünnilerin hadis külliyatına kaç hz ali hadisini aldığını araştır

sünnilerin hulle den ne anladığını oku

kuranı mızrak ucuna takanlar ayaklar altına alanlar vahiy katibi olurmu olursa da bir değeri olurmu buna karar ver vijdanında

ki daha çoğaltabilirim seçenekleri ama şimdilik kafi

ondan sora gelip benim mezhebim hak de

geceayazı

Üye
:) bakalım daha neler göreceğiz...kaynaşmak böyle olmaz.. kaynaşmak şöyle olur. Alevi vatandaşlarımızda ehli sünnet vel cemaat itikadına geçerler ve doğru yolu bulurlar Allahın izniyle o zaman kaynaşmış oluruz.hatta hristiyan ve yahudi ve hatta hangi inançtan olursa olsun hepsi ehli sünnet vvel cemaat itikadına geçerse daha da global kaynaşma olur. hem dünyalarını hem de ahiretlerini kurtarmış olurlar inşaAllah, kendi namıma bir şey istemiyorum...

Kimsenin kimseye dini konularda baskı ve dayatma yapma hakkı yok.Orda çok güzel bir birliktelik olmuştur.Daha başka ne diyeyim.Kıskananlar çatlasın.

Aleviler'in ve Sünniler'in ya da diğer tüm kesimden insanların kaynaşması elbetteki insan olarak ortak arzumuzdur.

Ancak Türkiye'de dinler-arası hoşgörü adı altında yürütülen faaliyetler gibi umarım bu kaynaşma da yozlaşmaya vesile olmaz.

Kaynaşma herkesin kendinden tavizler vererek birbirine yaranması olmasa gerek.

Bana göre kaynaşma ;insanların kendi değerlerinden asla-en ufak bir taviz bile vermeden- kendisinden farklı değer yargılarına sahip olan insanların da değerlerine saygılı olması ve onları kendine benzetmeye çalışmadan beraber yaşama kültürünü edinebilmeleridir.

Şöyle bir örnek vererek kaynaşmanın 'ne olmadığını' anlatmak istiyorum.

Amina Vadud isimli sözde kadın bir imam ABD'nin New York kentindeki St.John Katedrali'nde kadın-erkek karışık olan yaklaşık bin kişilik sözde bir cemaate Cuma namazı kıldırmıştı ve bu olay çok tartışılmıştı.

Yapılan eleştirilere bunun dinler-arası hoşgörüyü pekiştireceği şeklinde cevaplar verilmişti.Müslümanlar Katedral'de Cumaz namazı kılacak ve böylece Hıristiyanlar ile Müslümanlar kaynaşacak.

İşte bana göre kaynaşma 'ne değildire' verilecek en güzel örneklerden birisi de bu olaydır.

Umarım bu Alevi-Sünni kaynaşmasını adı altında bir camimizde sazlı-sözlü semahlar yapılmaz ve cami duvarlarına Atatürk'ün resminin asılmasına teşebbüs edilmez.

Kaynaşmaya sonuna kadar evet,yozlaşmaya da sonuna kadar hayır.

Bu forumdaki ilk yorumum dilerim ilkeli tartışmalarla bu forumdan faydalı bilgiler edinebilirim.

Böyle güzel forumları açan kişilerden de Allah razı olsun diyorum.

Selam Allah yolunda yürüyenlerin üzerine olsun.

Foruma yeni üye olduğum için alıntı yaparak cevap verme hakkına sahip değil miyim?

Bu şekilde yazdığım bir cevabı iletemedim.

Forum yöneticileri beni bu konuda bilgilendirirse sevirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

bu sözünün delili nedir parantezci hocalardan sora yani cilerde sizsiniz sanırım

bu sözüne dair kesin hak bir delilin varmı

ayet yada sahih hadis tevil edilip eğilip bükülmüş cinsten olmayan ama gerçi öyle de yok böylede yok

ama ne hikmetse hicri ikinci asırdan beri nerdeyse aynı terennüm tüttürüp gidiyorsunuz

ehli sünnet miş hakmış vah vah
o halde neden bin bir parça halindesiniz
sabahtan akşama birbirnizi yiyip birbirnizi tekfir ediyorsunuz
hepiniz sünni siniz haksınız ya nerde kaldı bunlar aleviler yada şii ler o yoksa birbirnizin gözünü oyuyorsunuz

muhammedi yol sünnilikmiş sakın emevilik olmasın sünnilik

kimi kandırıyorsun sen efendi

git bunları kendin gibi mezhebini din haline getirip tapınanlara söyle muvahhidlere değil

sen önce Allah istiva ettiği hemde merkebine binip haşaa arştan indir

dünyada Allah görülemez deyip ebu hanifenin rüyasında 99 kere gördüğü Allahı bir gör bakalım görecekmisin

ebu hureyre den zuhu eden patlıcan kabak vs bilimum sebze meyve yi ihtiva eden sözde hadisleri tanı

kab bin ahbarın kim olduğunu bir öğren

ehli sünnett ehli beyt kimlerdir kesin bir yargıya varılmışmı onu devşir

yezidin kerbelada suçu yoktu o imam hüseyini çok severdi gibi garabet bir anlayışı savunan ehli sünnet zihniyetini iyi belle

bizde imam aliyi severiz evet hz ali a.s ilmin kapısıdır deyip sünnilerin hadis külliyatına kaç hz ali hadisini aldığını araştır

sünnilerin hulle den ne anladığını oku

kuranı mızrak ucuna takanlar ayaklar altına alanlar vahiy katibi olurmu olursa da bir değeri olurmu buna karar ver vijdanında

ki daha çoğaltabilirim seçenekleri ama şimdilik kafi

ondan sora gelip benim mezhebim hak de

Ehli Sünnet hakkındaki düşüncelerinizi öğrendik Ehli Sünnet'in hak olmadığına kanaat getirdiğinize göre kendi mezhebinizin hak olduğunu düşünüyorsunuz demektir sizde kendi mezhebinizi söyleyin de biz de ona göre yorum yapalım.

Umarım benim mezhebim yok gibi bir laf edip kendinizi tartışmadan kurtarmaya çalışmazsınız çünkü İslam'ın Ehli Sünnet yorumuna böyle karşı çıktığınıza göre belli ki mezhep taassubu olan birisiniz.

Bir dahaki yorumunuzda lütfen belirtin Caferi misiniz,Kızılbaş mısınız yoksa Nusayri misiniz söyleyin ki bilmeden bir şey yazmayalım burda sizin ve mezhebiniz hakkında.