Cemaat Irkçılığı

agbi

Yasaklı
Talib demişsin ki

--------------------------------------------------------------------------------

Mehmet Ali Bulut'un ne olduğunu önceki bir yazısında gördük agbi. Senin o yazıya çıkışman lazımdı ama bana çatıyorsun. Bir daha oku ondan sonra değerlendir Bulut'u:

Benim sözüm size açın mesajlarınız mesajlarınızın ana fikirlerin % kaçı kime hedeflenmiş demek istediğim bu.

Sen ırkçısın daha doğrusu ırkçılığın ana fikirini bir cemeate ve siyasi oluşumda kullanıyorsun.

talib

Kıdemli Üye
Hala aynı yerdesin agbi. Bir de şu sataşanlara laf desen. Sen sataşanlara değil sataşmayın, iki dk. akıllı oldun diyenlere laf ediyorsun.

talib

Kıdemli Üye
Düzelteyim :)

Sen millete sataşanlara değil; iki dk. akıllı olun, edebinizle oturun, millete sataşmayın diyenlere laf ediyorsun.

Bulut da bu sataşanlardan biri idi. Biz de iki dk. akıllı ol bulut dedik. Durum budur :)

agbi

Yasaklı
Düzelteyim :)

Sen millete sataşanlara değil; iki dk. akıllı olun, edebinizle oturun, millete sataşmayın diyenlere laf ediyorsun.

Bulut da bu sataşanlardan biri idi. Biz de iki dk. akıllı ol bulut dedik. Durum budur :)

Yazdığın mesajlardan seni ben tanıyorum.

dostluk

Kıdemli Üye
:yn:

ikili şahsi atışmlara girmeyelim..

kalpler kırılmasın..

bana mesaj temizliği yaptırmayın ne olursunuz..

akesga

Asistan
M.bulutu çok severim açıkçası ama tatlı tatlı 'hadi bakayım kardeş olun' muhabbetinden önce bence sorununun asıl nedenlerini açık açık yazacaktı ki tabiri caizse 'kafalara dank etsin'... Neyse o yazmamış bari ben yazayım..

Ülkemizde mesela bin civarı tarikat-cemaat irili ufaklı dini grubun varlığından bahsediliyor. Haliyle bu gruplar su yakmıyor tabii. Hepsinin çarklarını çevirebilmesi maddi kaynağa ihtiyacı var..
Şimdi mürid elemanı gidiyor şeyh efendisine diyor ki: ' Mürşidim Kamilim aslan şeyhim... falancalar şöyle güzel böyle hayırlı işler yapıyorlar hoşumuza gidiyor, nedir bu adamların mertebenize yansıyan vaziyet-i ahvali?'
Şeyh efendi hazretleri o an gözünde canlanıyor tabii. İyidir güzeldir falan dese eleman diyecek ki 'yıllardır sana para veririm, post üzerinde ahkamdan başka bişey görmedik sana para vereceğime madem iyilerdir onlara vereyim' diyecek... Şimdi şeyh efendi anlıyor ki vaziyet işleri kesada götürecek, başlıyor: yok onlar şunu dedi bunu dedi, aslında böyle demek istedi diyor sallıyor..Sallamak zorunda yoksa para gidecek.. Sonra aklıevvel müridan da sanıyor ki bu laflar imanın rüknüdür, gıybeti baştacı edip işi gücü bırakıyorlar 1'e 1000 katıp sallıyorlar. Sonra bakıyorsun ki hizipçilik almış yürümüş..

bir diğer bahsedilen soruna neden olan grupta direk işbirlikçi grubu.. bunlar direk emir alırlar. İşleri güçleri dini kaynakları saptırıp kime saldır denmişse ona saldırmaktır. Afedersiniz zaar köpeği gibi birşeyde yapamazlar ama paçana yapışır bırakmazlar. bunlara yapılacak birşey yoktur en iyisi muhatap almamaktır.

Cemaatçilik yada grupçuluğun bir diğer sebebi; İslami eğitimi temel noktalarda dahi alamamış, özümseyememiş kişilerin helede yaşları gençken dini gruplara katılmasıdır. Maddi manevi ayağı yere basamamış bu tipler zaten soru sormayan bağlı müridler isteyen dini gruplar tarafından çok arzulandığından ne yazıkki bu durumları teşvik edilmektedir. bu tiplemelerde dini içerisinde bulunduğu grup olarak algıladığından ne yazık ki enerjilerinin büyük kısmını hizipçiliğe harcamaktadırlar. bunun da çözümünün Devletin okulda iyi bir dini temel bilgisi vermesi ve mürid yetiştiricisi dini grupları kısmen legalize ederek hayır faaliyetlerine yöneltmesi ile olacağını düşünüyorum.