Cevizoğlu: Oy Sertifikasıyla Yalnızca Eğitimli İnsanlar Oy Kullansın

inkişaf_

Doçent
Cevizoğlu: Oy Sertifikasıyla Yalnızca Eğitimli İnsanlar Oy Kullansın

Herkesin oy hakkı eşit değil Türkiye’de. Çünkü,

1 - Herkes özgürce oy kullanmıyor. Türkiye’de Atatürk ilkelerine aykırı biçimde aşiret ve cemaatler (dîni ve siyasi) çok yaygın. Bunlarda tartışma ve itiraz söz konusu değil.

Buralara mensup geniş kitleler özgür irade ile oy kullanmıyor. Bunu kaldırmak bir yana, siyasiler özendiriyor, aşiret ve cemaat liderlerini kafaya almaya çalışıyor.

2 - Yüzde 10’luk seçim barajı var. Bu, özünde “milyonlarca oyun çöpe atılması” demek. Hani nerede temsil hakkı?..

Günümüzden binlerce yıl önce, tarihin en büyük düşünürlerinden(filozoflarından) Eflatun (diğer adı Platon) ilk kez “ayak takımı” kavramını kullanmıştı!..

Bugün AB’nin baş tacı ettiği 1789 Fransız İhtilali “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganını kullanıyordu. Ama, ihtilalin ilk yıllarında “vergi vermeyenlere oy kullandırmadılar!..”

OY KULLANMA SERTİFİKASI!..

Yani manken-sunucu Aysun Kayacı’nın dediğini yapmışlardı. Yakın tarihten bir başka örnekle tamamlayayım. Elimde 1998’de yayınlanmış “Bilgi Toplumu” adlı bir kitap var.

Yazarı, sarışın ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat’ın ifadesiyle “teneke kafalı” bir manken değil!.. Kim?.. Prof. Dr. Ali Demirsoy.

Diyor ki: “Yalnızca yetenekli ve eğitilmiş, bilgili insanlara oy kullandırılmalı!” Ben de soruyorum. Bir otomobili yönetmek için “ehliyet” gerekiyor da ülkeyi yönetecekleri seçmek için niçin ehliyet gerekmiyor?..

Pek çok mesleğe girmek için belge zorunlu. Seçime katılmak için “seçmen kartı” zorunlu.
Bunlara benzer biçimde acaba “oy verme kartı-ehliyeti” verilse nasıl olur? Bunun şartlarını toplum olarak ortaklaşa belirlemeliyiz,. Eğer “evet” diyorsanız ve öneri sahibini “taşlamak” istemiyorsanız tabii ki!..

Hulki Cevizoğlu

zebih

Kıdemli Üye
aristo ve eflatun kratia iktidar, yani demokrasiyi eleştirmişlerdi. doğru da yapmışlardı.

devlet politikasını belirlemede herkes etkili olmamalı. ilmi irfanı ahlakı ve takvası ile maruf zatların işi olmalı bu. aysunların, fazılların, sarı çizmeli mehmed ağaların oyu ile olmaz bu.

demokrasi inin tıklayın

dokur

Paylaşımcı
Bu sözlerden sonra hala Ergenekon'a destek veren zavallılara acıyorum.Ellerinden oy verme hakları alınacak.Farkında değiller.Demek ki oy bverme hakkı bunlara fazla geliyor.Adamresmen oligarşi istiyor.

Bîçâre

Profesör
Her şeye kurs açan bir ülkede (ÖSS, OKS, AÖF, KPSS, YDS, bilmem ne, bilmem ne) iyi bir iş sahası olabilir. Eee 45 milyonluk bir pasta, 45 bin kurs bile az kalır. :)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Ehliyeti kim verecek peki?Bunun eğitimi nedir ?
Siyasal Bilimler dersi mi verecekler?

Sanki oy kullananlar ülkeyi yönetmeye tâlip oluyor.Ehliyetin kıstasları ne acaba?

Onların kastettiği eğitimden değil de,hakîkâtli eğitimden geçmiş,ferâset sahibi nice insan yaşıyor bu topraklarda.

Allah ,ülkemizi (insanlarını) mizahî durumlara düşmekten kurtarsın.

dokur

Paylaşımcı
Hak-dilaram kardeş,eğitimli insan kim?Kimya mezunu mu,sınıf öğretmenliği mezunu mu,siyasal bilgiler mezunu mu?Yoksa her fakülteyi eşit mi görüyorsunuz?Ya da Üniversite mezunlarının lise mezunlarından üstün olduğunun delili nedir?Peki değme üniversite mezunlarına taş çıkaran ilkokul mezunlarına ne buyurursunuz?Okuma bilmeyen ariflerin oy verme hakkı olmayacak mı?O ümmi insanlar senin Cumhuriyet mitingi cumhuriyet cumhuriyet mitingi gezen sözde aydınına beş basar!
Türkiye'nin en cahil insanları üniversite mezunları arasından çıkıyor.Bunu üniversite mezunu biri olarak söyleyeyim.Önemli olan sahip olduğun diploma değil,olayları çözümleyebilmektir.Bunu hiç bir fakülte öğretmez.Hayat öğretir.

zebih

Kıdemli Üye
Hak-dilaram kardeş,eğitimli insan kim?Kimya mezunu mu,sınıf öğretmenliği mezunu mu,siyasal bilgiler mezunu mu?Yoksa her fakülteyi eşit mi görüyorsunuz?Ya da Üniversite mezunlarının lise mezunlarından üstün olduğunun delili nedir?Peki değme üniversite mezunlarına taş çıkaran ilkokul mezunlarına ne buyurursunuz?Okuma bilmeyen ariflerin oy verme hakkı olmayacak mı?O ümmi insanlar senin Cumhuriyet mitingi cumhuriyet cumhuriyet mitingi gezen sözde aydınına beş basar!
Türkiye'nin en cahil insanları üniversite mezunları arasından çıkıyor.Bunu üniversite mezunu biri olarak söyleyeyim.Önemli olan sahip olduğun diploma değil,olayları çözümleyebilmektir.Bunu hiç bir fakülte öğretmez.Hayat öğretir.

'ilmi irfanı ahlakı ve takvası ile maruf zatların işi olmalı bu' derken de, tabi ki şu anki idari yapılanmanın levazımları ile olabilecek bir arzuhali kastetmiyorum.

islam idari yapısından bahsediyorum. hani var ya seçiciler meclisi. o gibi bir şey, o da.

ilim, üniversite eğitimi ile elde edilen bir meziyet değil. bunu da belirteyim. ilim derken osmanlı medrese tarzı eğitimini, irfan derken arifaneliği, ahlak derken dini ve anenevi ahlakı ve takva derken, olgun müslüman olarak yaşamayı ifade etmeye çalışıyorum.

bu gibilerin seçiciliğinde bir başkan ve idari yapılanma...

hayal kuruyorum yani ;)

rejimin demokratik yönetim olarak kendini tanımlamasına ise asla inanmıyorum.

neden?

halkın % 70'inin oy verdiği, kabulunu bildirdiği cumhurbaşkanını, hakimiyeti elinde tutan bazı üst güçlerin devlet ve dünya nezdinde rezil etme çalışmalarını görünce ve milletin de buna müdahil olabilme ehliyetinin olmaması yeterli bir sebep teşkil ediyor bendenizde...

idari sistemin demokratik plüralizm kılıflı jakoben faşist oligarşi olduğunu düşünüyorum. siz ne ile tanımlarsanız artık.

milyonlarca üniversite mezunu yırtınırcasına 'demokratik memleketim' deselerde bu böyle efendim.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
devlet politikasını belirlemede herkes etkili olmamalı. ilmi irfanı ahlakı ve takvası ile maruf zatların işi olmalı bu.

Devlet politikasını belirlemede, belirtilen şartları sağlayan kişiler olacaksa politika yapacak kişilerin de bu özellikleri taşıyor olmaları lazımdır ki, ortalıkta öyle kişiler ne yazık ki yok...

Hal böyle olunca "Siz nasılsanız başınıza öyle idareciler gelir." Hadis-i şerif'i gerçek buluyor...

girdap

Ordinaryus
Sözde de demokrasi ile yönetiliyorsak, oyunu kuralına göre oynayacağız.

İşine gelince demokrasinin faziletlerinden bahset, seçim sonucu istemediğin iktidarlar iş başına geçince "Halk bilgisiz, ülkeyi seçkin bir sınıf yönetmeli..." masalına dönüş yap.Adına da demokrasi de!

Yine o klasik tanıma dönüyoruz: "Daha iyisi bulunamadığından demokrasi!" Tabi dünyevi sistemler arasında en güzeli olduğu için demokrasi diyoruz, ta ki ideal ilahi sistem hükmedinceye kadar...

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Demokrasi ile yönetiliyorsak ve o kızcağız da bir laf ederek kuyuya bir taş attı ise ve herkes de o taşı çıkarma derdindeyken unutulan bir şey var; o da, demokrasilerde düşünce özgürlüğü olduğu...

Bir şey daha var ki o da seçme özgürlüğü... Ben bu özgürlüğümü 'seçmeme' yönünde kullanıyorum... ;)

zebih

Kıdemli Üye
İşine gelince demokrasinin faziletlerinden bahset, seçim sonucu istemediğin iktidarlar iş başına geçince "Halk bilgisiz, ülkeyi seçkin bir sınıf yönetmeli..." masalına dönüş yap.Adına da demokrasi de!

iktibas ettiğim yer, türkiye demokrasisinin tanımı olmuş oldu ;)

işte türkiye'de demokrasi budur.

o 'istenmeyen iktidar' sıfatlaması var ya, işte onu kim aşağı indirmeye güç buluyorsa, rejimin düdüğünü de onun ağzında demektir.

ayar ayar ayar... kaç ayar geçildi. şimdi de yeni bir ayar dönemindeyiz.

işte rejim işte hendek

atlasan da geçsen de devenin üstündesin ;)

ibrahimi

Has Uşak
Efendim birileri bacılarıma Arabistan yolu göstermişti.
İlmi yönden daha bilgili insan arayana bizde AMERİKA yolunu gösteriyoruz.
Güle güle.

girdap

Ordinaryus
Demokrasilerde düşünce özgürlüğü vardır ama tabi ona buna hakaret etmeden, kimseyi küçümsemeden...

O kadına bu kadar tepkinin gösterilmesinin nedeni de sanırım söylediği cümlelerin bizzat demokrasi ruhuna ters olması ve kaymak tabakanın halkı adam yerine koyayacak seviyeye hala ulaşamamasının bir sonucu olarak yine sokaktaki adama tepeden bakma gafletine düşmesi.

zebih

Kıdemli Üye
kızı bendeniz de unutmuşum.

kızdan önce gündem olmuştu bu söylem de, şöhreti zayıfların dilinde ifade bulduğu için neşrinde sıkıntı olmuştu sözün.

fatihihvan hakikaten yukarda çok güzel özetlemiş durumu.

bunların hayatı 'işine gelirse'ce...

seçimlerde -faraza- dtp iktidar olaydı, emin olun ak parti kadar bile dayanamazdı. kazara refah ya da... ya da işçi partisi, büyük birlik partisi... farketmez. egemen devlet'in tek tahammül edebileceği iktidar chp'dir.

bunca emek ile sağda solda parti açacaklarına, chp'ye 11 yaşından itibaren adam sokmak daha akıllıca olurdu ;)

bakın bugün baykal bey ne dedi?

şeriatın kestiği parmak acımaz! kestir parmağını kurtul! aksi haldeee!

dedi mi?

dedi.

geçmiş olsun

şifa_

Doçent
Ekonomiyi hangi iktdar iyileştirise halk tercihini ondan yana kullanır.

Sadec laiklik teraneleri okumakla iktidar olunmaz.

Halk laikçilerin iktidarında zenginleştimi? Maneviyatlarına anlayış gösterildimi?

Andolu insanı yeni yeni zenginleşmeyE, ve iktidarı belirlemeyE başladı. Amaç onların önünü kesmek.

Allah korusun, eğitimsiz insanların seçme hakkı elinden alınırsa, bu ergenekon zihniyeti yarın , fakir halkın nüfusu artıyor diye ÇİFTE OY HAKKINDA DİRETİRLER.

ZENGİNŞLEŞMEKTE OLAN ANADOLU İNSANI EVLATLARINIDA EĞİTECEK VE KALE DEDİKLERİ SON İKİ YERİDE ELE GEÇİRECEK.

O zaman, CHP istediği kadar yargıya baş vursun, oradanda yitecek tekmeyi. Sabırlı olalım az kaldı.

ummuhan

Kıdemli Üye
Allah Rahmet Eylesin bir süt amcam vardı evlere şenlik :) Bir de eşi onunla yarışan... okuması yazması da yok :)

Bir seçimde amca tutturmuş bizim yengeye bak anahtarlı olan yere basacaksın mühürü diye o da olur demiş, kayın biraderi yenge kırata bas aynen devam edelim bak halimize şükür demiş, oğlu anacım üç hilale basmaz isen eve gelmem diye tutturmuş... hülasa bizim yenge girmiş içeri sonra da çıkmış :D amca sormuş anahtara bastınmı bastım bey vallahi demiş, oğlu sormuş üç hlal demi ana evet oğul demiş kayın biraderi kırata bastın demi yenge demiş gene evet... sonra konuşurlarken anlamışlar ya bu bizi mi kandırdı diye hışımla yengeyi huzura almışlar amca gürlemiş sen hangimizi kandırdın diye yenge de "vallahi bey gönlünüz kırılmasın dedim hepinizinkine bastım mührü demiş.... :D