Devlet Yönetim Şekilleri...

CENGİZHAN

Yasaklı
DEVLET YÖNETİM ŞEKİLLERİ

Cumhuriyetbu gün ülkemizin de sahip olduğu bir yönetim şeklidir ve yönetim şekillerinden biridir. Bu nedenle yönetim şekillerine bir göz atmamızda fayda var. Çok genel olarak 3 yönetim şekli vardır:

1) MUTLAKİYET : Totaliter tek kişi yönetim şeklidir. Kıral,padişah gibi isim verilen kişilerce,yapılan yönetim şeklidir. Kıralı her sözü kanundur . Çoğunlukla yönetme yetkisini Allahtan aldıklarını iddia ederler. Kırallık babadan oğula veye ailenin en büyük erkek evladına miras kalır.

2)MEŞRUTİYET : Bu şekil yönetimde yine başta bir kıral veya diktatör vardır.Yönetimi halkın seçtiği meclis vasıtasıyla yürütür ,ancak son söz ,nihai karar yine de kıralındır.

3) CUMHURİYET : Bu yönetim şekli cumhurun yani halkın kendi kendini yönetmesi tarzıdır. Cumhur kendisini yönetecek olan meclisi,şurayı seçer ve bu meclis tarafından yönetilir. Bu yönetim şeklinde halk yöneticileri beğenmezse, ilk seçimde onları değiştirir, bu hakka sahiptir. Burada belirtilmesi gereken önemli nokta, toplumlar bu üç yönetim şeklinde biriyle yönetilirler. Ancak toplumun seçtiği meclis yönetimi hangi SİSTEM ve hangi REJİM ile yapacağına karar verir ve bu karara göre ülkenin ANAYASA sını hazırlar. Bu nedenle YÖNETİM SİSTEMİ ve YÖNETİM REJİMİ kavramlarına da kısaca değinmek faydalı olacaktır. YÖNETİM SİSTEMİ : Yönetim sistemi ,ülkenin yönetim finansmanının nasıl yapılacağı kurallarını belirler. Toplumun yönetim sisteminde 2 ekonomik sistem vardır. Bunlar :

1) BİLİMSEL SOSYALİST SİSTEM (KOMUNİZM ) : Bu sistemde yönetim organları yani devlet, ülkenin tüm kaynaklarının sahibidir. Ülkedeki tüm üretim araçları, makinalar, fabrikalar,tüm ticari firmalar, tüm işletmeler basit bir örnekle tüm taksiler bile devlete aittir. Tüm halk devletin memuru ,devletin görevlisi ve işçisidir. Bu nedenle devlet tüm vatandaşlarına eşit maaş verir ,tüm vatandaşları arasında eşitliği sağlamış olur. Bu sistemde fert önemli değildir ,her şey toplum içindir.

2) KAPİTALİST SİSTEM : Bu sistemde devlet sanayi ve ticaret yapmaz,sadece yönetim yapar,yönetim giderlerini halktan topladığı vergilerle yürütür.Halk her istediği işi yapabilir ,sanayi ve ticari işler gibi tüm işleri yapmakta serbesttir. Her yönetim,her devlet bu iki sistemden birini kullanmak zorundadır.

YÖNETİM REJİMİ : Yönetimler veya kısaca devlet de diyebiliriz ,devletin vasıfları veya özellikleri diyebileceğimiz,rejim tarzınıda belirlerler. Bu rejim veya vasıflar SOSYAL,DEMOKRATİK, DİNİ, LAİK, HUKUKİ gibi vasıflardır ki,devlet bunlardan birini veya birkaçını tercih edip uygular.

Bir başka yazımızda REJİMLKERİN de özelliklerine belki değiniriz.

Hikem

Kıdemli Üye
Bu tarifler batı standartları nazara alınarak yapılmış, içi boş tariflerdir...Mesela bilimsel sosyalizm , sosyalistlerin tatlı rüyalarından olup, hiçbir gerçeklği yoktur...Diğerleri de böyle...

ömerusta

Kıdemli Üye
cengiz kardeşim güzel etmişsin bu yönetimkonusu tartışılması gereken bir konu fakat şeriyatı esas yönetimi neden yazmadında uyduruk yönetimleri yazdın diyecem ama haklısın şeriyat bıranşın dışında onu sen anlamasın
yukardaki yazdığın sistemin hepsi kölelik rejmi malisef bizde öyle idare ediliyoruz yok yok özür dilerim dilim sürştü kölelikte sahip köleyi doyurur bu sistemde doyurmaz

CENGİZHAN

Yasaklı
Bu tarifler batı standartları nazara alınarak yapılmış, içi boş tariflerdir...Mesela bilimsel sosyalizm , sosyalistlerin tatlı rüyalarından olup, hiçbir gerçeklği yoktur...Diğerleri de böyle...

Bay hikem,

Her zaman olduğu gibi konuya gelip hiç bir FİKİR, DÜŞÜNCE
BELİRTMEDEN VEYA BELİRTEMEDEN........

İÇİ BOŞ bir kaç LAF eder gidersiniz....

şimdi size sorsak:

Dediğinizin aksi tarafını yani

İÇİ DOLU OLAN ,DOĞU tariflerini veriniz desek...

Vınnnn... bi daha görünmezsiniz...:D
Bütün hacminiz bu...Yani HAVA....

Selam güzel kardeşim....

Hikem

Kıdemli Üye
Kardeşim , mesela ''Bilimsel sosyalizm'' tabirini bir izah edermisin..?!

CENGİZHAN

Yasaklı
cengiz kardeşim güzel etmişsin bu yönetimkonusu tartışılması gereken bir konu fakat şeriyatı esas yönetimi neden yazmadında uyduruk yönetimleri yazdın diyecem ama haklısın şeriyat bıranşın dışında onu sen anlamasın
yukardaki yazdığın sistemin hepsi kölelik rejmi malisef bizde öyle idare ediliyoruz yok yok özür dilerim dilim sürştü kölelikte sahip köleyi doyurur bu sistemde doyurmaz

Bak güzel kardeşim,

Yazımın konusu YÖNETİM ŞEKİLLERİ İDİ.....

1) 3 tane yönetim şekli var onları yazdım...
ŞERİAT bir yönetim şekli değildir....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2) 2 ekonomik sistem vardır ,onları yazdım...
ŞERİAT bir ekonomik sistem değildir...

3) Devletin rejim ve vasıflarını da sadece isim olarak yazdım.
Bu rejim ve vasıflar hakkında belki ileride yazarım dedim..

Devletin rejim veya vasıfları arasında, demokrasi,hukuk,sosyal ve laik gibi çeşitlerini yazdım...

Sizin bahsetmemi istediğiniz ŞERİAT....nedir biliyormusun...??

Devletin vasıflarından olan HUKUKU anlatırken..
ŞERİATIN devletin kullanabileceği Hukuk çeşitlerinden biri olduğundan ,gayet tabii ki bahsedilir...

Yani ŞERİAT hukuk bahsinin bir bölümüdür..Hukuk bahsi anlatılırken ,o da anlatılır.....

İnşallah öğrenebildinnn...

Selam...güzel kardeş.....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Ici bos tarifler dediginiz dogru...
Lakin, Türkiye ayagi noktasinda ici bos tariflerdir...
Mesela,
Almanya Basbakani Merkel yönetim heyetiyle beraber bir Kilise'ye cikarma yapsa,
O Kilise'de, ilkokul, ortaokul ve lise talebelerini ögretmenleriyle beraber görür...
Ögretmenleri de bizdeki Din Dersleri Hocalari gibidir...
Bizdekiler Ilahiyat Mezunudur...
Onlar da papaz okullarinda tedrisat yapip Din Dersleri ögretmeni olmuslardir...
Ögretmenler ögrencileriyle birlikte Etik ve Din Dersleri'ni Kilise'de görürler...
Iste, Basbakan Merkel ve avanesi icin bu görüntü istenilen bir görüntüdür...
Lakin biz de halkin 100'de 99'u müslümandir ama camilerde böyle bir görüntü yasaktir...
Bayan ögrenci ve calisanlar icin örtü yasaktir... vs vs..
Yani Bati Yönetimi noktasinda halki ve Dini ile ici dolu bir yönetime haizdir...
Türkiye ayagi icin bunlar bos seylerdir...
Hukuk devletiymis Türkiye, ici bostur...
Demokrasi noktasinda ici bostur...
Insan haklari noktasinda zaten isi bitmistir..
vs... vs...
Biz müslümaniz ama caddemizi, sokagimizi, cevremizi "b..." götürür....
Müslümaniz ama tuvaletlerimize pislikten, necasetten girilmez....!
vs vs...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Almanya'da Diyanet Camilerinde Cuma Günleri Cum'a Namazlari'nda Amerikan müslüman askerlerini camide görürsünüz...
Alman müslüman askerlerini de....
Ben gözlerimle gördüklerimi söylüyorum...
Ama Türkiye ayagi noktasinda ifade ettiklerimin ici bostur...

CENGİZHAN

Yasaklı
Ici bos tarifler dediginiz dogru...
Lakin, Türkiye ayagi noktasinda ici bos tariflerdir...
Mesela,
Almanya Basbakani Merkel yönetim heyetiyle beraber bir Kilise'ye cikarma yapsa,
O Kilise'de, ilkokul, ortaokul ve lise talebelerini ögretmenleriyle beraber görür...
Ögretmenleri de bizdeki Din Dersleri Hocalari gibidir...
Bizdekiler Ilahiyat Mezunudur...
Onlar da papaz okullarinda tedrisat yapip Din Dersleri ögretmeni olmuslardir...
Ögretmenler ögrencileriyle birlikte Etik ve Din Dersleri'ni Kilise'de görürler...
Iste, Basbakan Merkel ve avanesi icin bu görüntü istenilen bir görüntüdür...
Lakin biz de halkin 100'de 99'u müslümandir ama camilerde böyle bir görüntü yasaktir...
Bayan ögrenci ve calisanlar icin örtü yasaktir... vs vs..
Yani Bati Yönetimi noktasinda halki ve Dini ile ici dolu bir yönetime haizdir...
Türkiye ayagi icin bunlar bos seylerdir...
Hukuk devletiymis Türkiye, ici bostur...
Demokrasi noktasinda ici bostur...
Insan haklari noktasinda zaten isi bitmistir..
vs... vs...
Biz müslümaniz ama caddemizi, sokagimizi, cevremizi "b..." götürür....
Müslümaniz ama tuvaletlerimize pislikten, necasetten girilmez....!
vs vs...

Yazınız kelimenin TAM ANLAMIYLA....
DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN olmuş kardeş...
Yazdıklarınızın başlıktaki yazı ile ilgisi ,işte bu kadar....

Bu forumda genellikle yapılan bu...
Kişi bir yazıyı okur...

Aklına bir masal gelir...

Sonra o masalı konuyla ilgili sanır veee...

BAŞLAR ANLATMAYA....:D

ömerusta

Kıdemli Üye
yavhu cengiz peygamber efendimiz vede sahabi dönemi şeriat değildide neydi demekrasi değildi deyilmi
işte cengiz sana başta yazdım şeriyat senin bıranşın değil bilmezsin ama sen bana öğretmeye kalkıyorsun
haklısın be cengiz cahil cüretkar olur

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Yazınız kelimenin TAM ANLAMIYLA....
DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN olmuş kardeş...
Yazdıklarınızın başlıktaki yazı ile ilgisi ,işte bu kadar....

Bu forumda genellikle yapılan bu...
Kişi bir yazıyı okur...

Aklına bir masal gelir...

Sonra o masalı konuyla ilgili sanır veee...

BAŞLAR ANLATMAYA....:D

Tamam da ben sizin yaziniza istinaden yorum yapmadim, Hikem'in yorumu icin aciklamada bulundum, yaziniza cevap vermedim... La havle... Insallah yaziniza da yorum yaparim...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
DEVLET YÖNETİM ŞEKİLLERİ

Cumhuriyetbu gün ülkemizin de sahip olduğu bir yönetim şeklidir ve yönetim şekillerinden biridir. Bu nedenle yönetim şekillerine bir göz atmamızda fayda var. Çok genel olarak 3 yönetim şekli vardır:

1) MUTLAKİYET : Totaliter tek kişi yönetim şeklidir. Kıral,padişah gibi isim verilen kişilerce,yapılan yönetim şeklidir. Kıralı her sözü kanundur . Çoğunlukla yönetme yetkisini Allahtan aldıklarını iddia ederler. Kırallık babadan oğula veye ailenin en büyük erkek evladına miras kalır.

2)MEŞRUTİYET : Bu şekil yönetimde yine başta bir kıral veya diktatör vardır.Yönetimi halkın seçtiği meclis vasıtasıyla yürütür ,ancak son söz ,nihai karar yine de kıralındır.

3) CUMHURİYET : Bu yönetim şekli cumhurun yani halkın kendi kendini yönetmesitarzıdır. Cumhur kendisini yönetecek olan meclisi,şurayı seçer ve bu meclis tarafından yönetilir. Bu yönetim şeklinde halk yöneticileri beğenmezse, ilk seçimde onları değiştirir, bu hakka sahiptir.Burada belirtilmesi gereken önemli nokta, toplumlar bu üç yönetim şeklinde biriyle yönetilirler. Ancak toplumun seçtiği meclis yönetimi hangi SİSTEM ve hangi REJİMile yapacağına karar verir ve bu karara göre ülkenin ANAYASA sını hazırlar.Bu nedenle YÖNETİM SİSTEMİ ve YÖNETİM REJİMİ kavramlarına da kısaca değinmek faydalı olacaktır.YÖNETİM SİSTEMİ : Yönetim sistemi ,ülkenin yönetim finansmanının nasıl yapılacağıkurallarını belirler. Toplumun yönetim sisteminde 2 ekonomik sistem vardır.Bunlar :

1) BİLİMSEL SOSYALİST SİSTEM (KOMUNİZM ) : Bu sistemde yönetim organları yani devlet, ülkenin tüm kaynaklarının sahibidir. Ülkedeki tüm üretim araçları, makinalar, fabrikalar,tüm ticari firmalar, tüm işletmeler basit bir örnekle tüm taksiler bile devlete aittir. Tüm halk devletin memuru ,devletin görevlisi ve işçisidir. Bu nedenle devlet tüm vatandaşlarına eşit maaş verir ,tüm vatandaşları arasında eşitliği sağlamış olur.Bu sistemde fert önemli değildir ,her şey toplum içindir.

2) KAPİTALİST SİSTEM : Bu sistemde devlet sanayi ve ticaret yapmaz,sadece yönetim yapar,yönetim giderlerini halktan topladığı vergilerle yürütür.Halk her istediği işi yapabilir ,sanayi ve ticari işler gibi tüm işleri yapmakta serbesttir.Her yönetim,her devlet bu iki sistemden birini kullanmak zorundadır.

YÖNETİM REJİMİ : Yönetimler veya kısaca devlet de diyebiliriz ,devletin vasıfları veya özellikleri diyebileceğimiz,rejim tarzınıda belirlerler. Bu rejim veya vasıflarSOSYAL,DEMOKRATİK, DİNİ, LAİK, HUKUKİ gibi vasıflardır ki,devlet bunlardan birini veya birkaçını tercih edip uygular.

Bir başka yazımızda REJİMLKERİN de özelliklerine belki değiniriz.

Yazinizda yönetim sekillerini maddeler halinde yazmis ve tariflerini de yapmissiniz...
Bilgilendirdiginizden dolayi tesekkürler...

Patisahlar, Allah adina devleti idare ettiklerini söylemisler midir yoksa,

Allah'in razi olacagi bir sekilde mi devletlerini yönetmislerdir...

Bir de, Cumhuriyeti, Kominizm ve Kapitalizm seklinde iki yönetime ayirmissiniz...

Iran Islam Cumhuriyeti,

Islam Cumhuriyeti, gibi yönetimler hangi maddeye giriyor ya da böyle bir yönetim yok mu...? (Özür, bunu beyan etmissiniz...)

ömerusta

Kıdemli Üye
hem islamhem cumhuriyet işte meftun olunacak bir idare şekli

CENGİZHAN

Yasaklı
yavhu cengiz peygamber efendimiz vede sahabi dönemi şeriat değildide neydi demekrasi değildi deyilmi
işte cengiz sana başta yazdım şeriyat senin bıranşın değil bilmezsin ama sen bana öğretmeye kalkıyorsun
haklısın be cengiz cahil cüretkar olur

Yaaaa...fayanscı kardeş,

Bak üşenmeden, sadece seni sevdiğim için...

Bir ortaokul öğrencisinin anlayabileceği şekilde, sana
ŞERİATI anlattım...

Vermeyince Mabud ,neylesin Sultan mahmut...

Yine de öğrenemediysen...Kaderine küs kardeş....

Seni seviyorum....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Cengizhan'a...

Kur'an'da aleni bir sekilde ifade edilen Islam (Ser'i Hukuk) Hukuku, cezalariyla, yaptirimlariyla "sembolik" midir yoksa bunlarin "uygulanabilirligi" var mi...?

Mesela Zina edene 100 degnek vurulmasi mesela sembolik midir... ?

Hirsizin elini kesmek gibi vs...?

ömerusta

Kıdemli Üye
cengiz ve meftun uymlu arkadaşlar biriniz şişirin biriniz pişirin yazın çizin bilmez değilsinizya bizde sizin gibi akıl dana leri takip eder öğreniriz devam

CENGİZHAN

Yasaklı
Yazinizda yönetim sekillerini maddeler halinde yazmis ve tariflerini de yapmissiniz...
Bilgilendirdiginizden dolayi tesekkürler...

Patisahlar, Allah adina devleti idare ettiklerini söylemisler midir yoksa,

Allah'in razi olacagi bir sekilde mi devletlerini yönetmislerdir...

Bir de, Cumhuriyeti, Kominizm ve Kapitalizm seklinde iki yönetime ayirmissiniz...

Iran Islam Cumhuriyeti,
Islam Cumhuriyeti, gibi yönetimler hangi maddeye giriyor ya da böyle bir yönetim yok mu...? (Özür, bunu beyan etmissiniz...)

Bakınız meftun kardeşim,

Eğer İran İslam cumhuriyetinin durumunu ,benim başlıkta verdiğim tablo içinde incelersek ,konu çok daha iyi amlaşılır...

Ne demiştik

1 )Yönetim şekli 3 tanedir....

İran bu 3 şekilden CUMHURİYETİ seçmiş, devler parlemento ile
yönetiliyor...

2) Ekonomik sistem 2 tanedir demiştik

İran bu 2 ekonomik sistemden KAPİTALİZMİ seçmiş..

3) Devletin vasıfları rejimi vardır demiştik. Bu vasıflar içinde
HUKUK vasfı da var demiştik. Değişik ülkeler değişik hukuk mormları seçmişlerdir.

İranda bu hukuk vasıfları içinden SER'İ HUKUKU yani
islam hukukunu veya şeriat esaslarını hukuk olarak seçmiştir
diyebiliriz...

selam

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Anladim...

Iran'in ekonomik sistemi, Kapitalizm...

Ama hukuku Islam'a da dayaniyor...

Tesekkürler...