Dinlerarası diyalog fitnesinde son yaşananlar

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
CAMİ'DE KİLİSE MÜZİĞİ

25 Haziran 2013 Salı 03:47

Önce bazı kesimler tarafından dillendirilen küçük çaplı yenilikler şeklinde ortaya çıkıp, ardından bir sapkınlık modası olarak Vatikan kaynaklı esmeye başlayan Dinlerarası Diyalog ifsadı,

Önce bazı kesimler tarafından dillendirilen küçük çaplı yenilikler şeklinde ortaya çıkıp, ardından bir sapkınlık modası olarak Vatikan kaynaklı esmeye başlayan Dinlerarası Diyalog ifsadı, en son olarak Münih Mehmet Akif Camii’nde uygunsuz kıyafetli tiyatro gösterisine kadar vardı. Gösteri öncesi ve sonrası din görevlisi Hüseyin Acar’ın Kur’an okuduğu camide, Münih Oda Tiyatrosu sanatçıları, dinlerarası diyalog ve hoşgörü temalı Kentsel Dualar isimli tiyatro gösterisini sundu. 300 civarında Almanın cami içinde izlediği gösteride, tenor Christopher Homberger koro eşliğinde eserlerini mihrap ve minber önünde sergiledi.

Ahmet YAVUZ

Darmadağın haldeki İslam ülkelerini temsilen sekiz çekirdek ülkenin bir araya gelmesiyle, Müslüman dünyanın birlik ve yükselişini sağlayacak en ciddi çabaların atıldığı ve umutların bağlandığı Türkiye’nin bu tarihi misyonunu sulandırmak için dinlerarası diyalog sapkınlıklarına son katkı Almanya’dan geldi.

Akif’in “mabedinin göğsüne namahrem eli” değdi!

Münih Oda Tiyatrosu sanatçıları, Björn Bicker’in, “Urban Prayers”(Kentsel Dualar) isimli eserini çoğunlukla Türk cemaatin gittiği Mehmet Akif Camisi’nde sergilendi. Oyun önce “Değmesin Mabedimin göğsüne namahrem eli, Bu ezanlar ki.., ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” diyen Mehmet Akif’in ismini taşıyan Camii’nin toplantı salonunda başladı. Sonrasında ise İstiklal Şairimiz Akif’in kemiklerini sızlatacak şekilde mihrap ve minberin önünde iki bayan ve üç erkek sanatçının uygunsuz kıyafetleriyle dizildiği platformda, halı üstünde oturan Almanlardan oluşan gurubun önünde devam etti.

‘Kentsel Dualar’ adlı sözde eser, hoşgörü, önyargılar, dinlerarası diyalog, göçmenlik vurguları ve kentsel hayat gibi temaları içeriyor. Oyun, yedi günde yedi farklı inanca ait ibadet merkezlerinde sergilenmesi planlandı. Daha önce bir sinagog ve bir Protestan Kilisesinde sahnelenen oyun ilk önce ‘diyalog’ vurgusunu ele alıyor. Edmung Telgenkaemper, Steven Scharf, Çiğdem Teke, Stefan Scharf ve Wiebke Puls’un rol aldığı oyun müzikli bir drama ile devam ediyor.

İşi daha vahim noktaya vardıran ise caminin içinde Homberger, koro eşliğinde dört eser seslendirdi. Gösteri öncesi Caminin İmamı Hüseyin Acar ise Kur’an okudu. Dinlerarası diyalog gönüllüsü Meryem Turan ise, izleyenlere cami hakkında bilgi verdi. Kentsel Dualar adlı eser, 13-14 Temmuz’da ise Münih Oda Tiyatrosunda kapanış gösterisi yapacak. Bu gösterilerde Yahudi, Hristiyan, Müslüman ve Budist olan 40 Münihli tam gün boyunca din, ahlak, adalet ve birlikte yaşam üzerine konuşmalar yapması planlanacak.

Belek’teki Dinler Bahçesini Erdoğan Açmıştı

Son zamanlarda moda olup etkin hale gelen bir kesim tarafından ısrarla sürdürülen ve Türkiye’nin siyasi konjonktüründe kendisine hareket alanı bulan Dinler Arası diyalog çerçevesinde Antalya, Şanlıurfa ve Hatay’da cami, kilise ve havranın birlikte yer aldığı Dinler Bahçesi açılmıştı. Belek Turizm Merkezindeki Dinler Bahçesi’ni 2004 yılında Başbakan Erdoğan açarak, “‘Üç semavi dinin mabetlerini bir bahçede buluşturan bu mekana adım atan hiç kimse bu ülkenin kimliğine şaşı bakamayacaktır’ demişti. Açılışlarda ısrarla vurgulanan tema ise “Tek kapı, 3 din!”

Görmez, “dinlerin öğretileri arasında diyalog olmaz” demişti ama..

Oysa daha geçtiğimiz ay, Vatikan Dinlerarası Diyalog Konseyi Sekreteri Miguel Angel Ayuso, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etmiş ve Görmez burada konuya son noktayı koymuştu. Ayuso’nun 11 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı ile Vatikan arasında imzalanan niyet bildirgesinin yenilenmesini talep etmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanı Görmez, tokat gibi bir cevap vererek “Dinlerin öğretileri arasında diyalog olmaz” diyerek, “Her bir dinin şahsi manevisi hakikat fikrine dayanır. Hakikatlerin diyaloğu olmaz, dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. Bu hem imkânsızdır, hem de doğru ve ahlaki değildir. Doğru olan farklı din mensuplarının, din âlimlerinin ve dini kurumların bir araya gelerek insanlığın sorunlarına çare aramalarıdır. Bazıları dinlerin şahsi manevilerinin bir araya gelerek diyalog yapacağını zannetti ki bu tamamen bir vehimden ibarettir.” Görmez’in bu çıkışına rağmen Dinlerarası diyalog masalının son oyunu, Münih’te Camide mini etekli tiyatro şeklinde ortaya çıkması, diyalog koalisyonunun gücünü gösteriyor.

http://www.milligazete.com.tr/haber/Camide_Kilise_muzigi/284267#.UclC-ztM_8s

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
REZALETTE SON PERDE

1013805_681097221917455_795094406_n.jpg

25 Haziran 2013 Salı 06:51

Dinlerarası diyalog ve hoşgörü adı altında Türkiye’de son yıllarda akla hayale gelmeyecek rezillikler yaşanıyor. Bu rezilliklerin son örneği İzmir Alaçatı’da yaşandı. Pazaryeri Camii restore edilirken duvarlarda ikonalar bulundu.

İfsad sınır tanımıyor… Yurtta diyalog, cihanda diyalog…

Dinlerarası diyalog ve hoşgörü adı altında Türkiye’de son yıllarda akla hayale gelmeyecek rezillikler yaşanıyor. Bu rezilliklerin son örneği İzmir Alaçatı’da yaşandı. Pazaryeri Camii restore edilirken duvarlarda ikonalar bulundu. Belediye bunun üzerine caminin içine kilise yapma kararı aldı. Caminin içine kurulan otomatik perde sisitemi ile cami ikiye bölündü. Cami şimdi Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından ortak kullanıyor. İslam tarihinde eşi benzeri görülmeyen bu uygulamanın kılıfı ise o iki sözcük hoşgörü ve diyalog.

TÜRKİYE

Dinler bahçesi… Dinler parkı… Aynı avlu da cami, kilise, havra… Şimdi de cami ve kilise aynı çatı altına alındı… Hak ile batılın arasındaki sınırların iyice kaldırılmasının örnekleri sunuluyor. Camiyi kiliseden sadece bir perde ayırıyor.

ALMANYA

İstanbul’daki Aya İrini Kilisesi’ndeki “Tek Tanrıya Müzik Konseri”nden sonra Münih’teki Mehmet Akif Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından mini etekli kadınlar tarafından diyalog ve hoşgörü temalı konser düzenlendi.

Dalgıç’ın İlk Vukuatı Değil

Yaşanan bu rezalet Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın ilk vukuatı değil. Dalgıç, daha önce de kanunlarda yasak olmasına rağmen, cami avlusunda klasik müzik konseri düzenlemişti. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalde Pazaryeri Camii bahçesinde verilen konser tepkilere neden olmuştu. Çeşme Müftüsü de Dalgıç’ın yaptıklarından oldukça rahatsız. Mülkiyetin Alaçatı Belediyesi’ne ait olduğu için herhangi bir tasarrufta bulunamadıklarını belirten Müftü, eli kolu bağlı bir şekilde yaşanan rezaleti seyretmek zorunda kalıyor.

Camide İfsada Engel Olunmalı

Caminin restorasyonu İl Özel İdaresi’nden sağlanan kaynakla yapılmış. Bu kaynakla cami kiliseye çevrilmiş. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in bu konudaki beyanları da belediye tarafından dikkate alınmamış. Görmez, “Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Dinler birbirine dönüştürülmez’’ değerlendirmesinde bulunmuştu. Diyanet’e bağlı olan bir camide Diyanet’in onaylamadığı ifsad faaliyetlerinin yapılması Türkiye’deki çarpıklığın yeni bir örneği oldu.

HABER MERKEZİ

İzmir Alaçatı’da, dinler arası hoşgörü adı altında akıl almaz bir rezilliğe çanak tutuluyor. Kilise olarak inşa edildikten sonra camiye dönüştürülen ibadethane hem Müslümanlara hem de Hristiyanlara ev sahipliği yapıyor. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımına 1830’lu yıllarda başlanan ve 1874’te kilise olarak hizmete açılan ibadethanenin, cumhuriyetin ilanının ardından camiye dönüştürüldüğünü söyledi. Pazaryeri Camisi olarak uzun yıllardır hizmet veren yapının, beldede yaşayan Rum vatandaşlar için yapılan 3 kiliseden biri olduğunu kaydeden Dalgıç, o kiliselerden sadece camiye çevrilen yapının ayakta kaldığını söyledi.

Belediye Başkanı Eleştirilere Kulak Asmıyor

Dalgıç, cami olarak kullanılan yapıyı korumak amacıyla birkaç yıl önce restorasyon çalışması başlattıklarını ve duvarlarda kilise olarak kullanıldığı dönemden kalma dini resim ve motiflere ulaştıklarını ifade ederek, “Çalışmalarımız sırasında ikonolar çıktı karşımıza. Burası kültürel bir zenginlik, bir kültür mirası. Bölgemiz ciddi miktarda yabancı turisti ağırlıyor. Resimlerin Müslümanlar için ibadetlere engel olup olmayacağını araştırdık. Olmadığını öğrendik. Kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla resimlerin korunmasını kararlaştırdık” dedi.Camiye otomatik perde sistemi kurduklarını anlatan Muhittin Dalgıç, şöyle devam etti: “Namaz zamanı perdeyi kapatıyoruz ve resimler görülmüyor. Daha sonra perde açılıyor. Müslümanların ibadet saati dışında ziyaretlere açık. Burayı gezen tursitler dua ediyor. Ayrıca, yabancılar gibi yerli turistlerin de resimlere ilgisi var. Bu bir hoşgörü kültürüdür. Eleştirenler olsa da Alaçatı sakinleri bizi destekliyor.”

Aç Kapa Perde Sistemi

Camide ibadet eden Şerif İzbulan da namaz saatlerinde perdenin kapalı olduğunu, ibadetlerini sorunsuz yapabildiklerini söyledi. Camiye özellikle pazar günleri Hristiyanların ilgi gösterdiğini kaydeden İzbulan, “Burası bir hoşgörü simgesi. Alıştık artık, namazdayken merak edip içeri girenler de var. Burada heryerde olmayan hoşgörü olayı var” dedi.

http://www.milligazete.com.tr/haber/REZALETTE_SON_PERDE/284268#.UclC7jtM_8s

Yetim

Kısıtlı Erişim
Haİnlİkler dİz boyu ne vatan taniyorlar ne mukaddesati taniyorlar her Şeyİ ÇİĞnİyorlar bu f.gÜlen ve avanEsİ

Azimli

Ordinaryus
işin garip olan yanı ne biliyormusunuz
Ercan tekin bu konuyu 6. ayda açmış ve kimse birşey yazmamış.
şimdi AKP lilerin menfaatlerine dokununca eski konuları hortlatmaya başladılar.
eeee ne farkınız kaldı cemaatten ?
şidiye kadar nerdeydiniz ?
biz bu uyarıları yaparken neden bize destek olmak yerine cemaatcilerle birlikte üzerimize geldiniz ?
şimdiye kadar açılan bu tür konularda birtekinizi yanımızda göremedik !
doğrular menfaatlere dokununcaya kadar yanlışmıydıki ortalarda yoktunuz ? yoksa şimdiye kadar yapılanlar doğruyduda AKP eyle ters düşüncemi yanlış olmaya başladı ?
gerçekten dürütseniz bu sorulara cevap verin

ramazan_17

Yasaklı
biz bu uyarıları yaparken neden bize destek olmak yerine cemaatcilerle birlikte üzerimize geldiniz ?
doğrular menfaatlere dokununcaya kadar yanlışmıydıki ortalarda yoktunuz ? yoksa şimdiye kadar yapılanlar doğruyduda AKP eyle ters düşüncemi yanlış olmaya başladı ?

akp yokkende ben cemati eleştriyordum...babam yanlış yapsa eleştririm..

Serare

Profesör
Ben cevap vereyim; kısa olacak biraz ama yeterli olmazsa daha sonra yeniden yazabilirim...

Ben vatana ihanete göre karar veririm şimdiye kadar bir ihanetlerini görmedim, yaptıklarının ardında iyi niyet olduğunu düşündüm ve güç elinde olmadan atıp tutmamak, sallamamak olarak nitelendirdim. Güç bizim oluncaya kadar konuşmamak diye....

Hep bir ''değil'' payı bırakırım ama Fethullah Gülen isminde gerçekten çok yanıldım neden mi? Çünkü dünyaya ve hayata bakış filozofileri bana yakın bir yanlışlık göremedim ama bugün vatana ihanetini gördüm. Bundan da çok şey öğrendim.

Ben dünya görüşü ve yaşayışı ile zaten sizin kınadığınız, kafir ilan ettiğiniz ve asla tasvip etmediğiniz biri olduğum için asla dinler arası diyaloğa negatif bakmadım, öyle biri olmadım. Ben mesela daha fazla farklı din ve kültürler içinde yaşar, farklı din ve kültürlerden insanların bayramlarına gider, izler onları da camiye davet ederim.

Vatan, millet söz konusu olduğunda dostu düşmanı seçerim.

Sevgiler.

Azimli

Ordinaryus
hımm o zaman aklıma şöyle birşey geldi

saadetliler bu konudada AKP. lilerden en az 6 ay önce görmüş gerçekleri

Serare

Profesör

Saadetliler'in cemaatçilerden zerre farkı olduğunu düşünmüyorum. Hatta daha beter olduğunu düşünüyorum. Vatan, millet söz konusu olduğunda birbirine kenetlenemeyen insandan daha zavallısı daha alçağı var mı şu dünyada? İşte onlar tam olarak bunu yapıyorlar.

Müslümanım diyen gözlerini kinle köreltmez. Onların herbiri kinin gözlerini körelttiği bir nefer gibi.
Beyinleri de kalpleri de kinle dolu.

dostluk

Kıdemli Üye
kısaca şimdiye kadar anladığım yorumlardan : hiçbir saadetci akp li olmaz ,hicbir ak partilide saadetci olmaz..

ezelden beri dinler arası dialoğa karsı olanlardan biride dostluk tur..

öncesi neyysek şimdide o..

cemaat ayyrı parti ayyrı diyenlerdeniz..

bizim sayın erdoğanla tasavvufi hiç bir bağımız yoktur saadece turkiyenin lideri olarak destek veriyoruz..

Azimli

Ordinaryus
Saadetliler'in cemaatçilerden zerre farkı olduğunu düşünmüyorum. Hatta daha beter olduğunu düşünüyorum. Vatan, millet söz konusu olduğunda birbirine kenetlenemeyen insandan daha zavallısı daha alçağı var mı şu dünyada? İşte onlar tam olarak bunu yapıyorlar.

Müslümanım diyen gözlerini kinle köreltmez. Onların herbiri kinin gözlerini körelttiği bir nefer gibi.
Beyinleri de kalpleri de kinle dolu.
işte insanlar içinde olan nefreti kini nasılda kusuyorlar hemen
gerçekten Müslümanım diyen gözlerini kinle köreltmez. herbiriniz kinin gözlerini körelttiği bir nefer gibisiniz
Beyinleri de kalpleri de kinle dolu

salimabi

Kısıtlı Erişim

saadetler çok bildiklerinden değildüşmana hep düşman baktılar doğru birşey görselerde kabul etmezler bu teziniz yeterli değil

salimabi

Kısıtlı Erişim
Birşey bırakmadım ki başlayayım gerçekler zorunA gidiyor dimi sen aynı yerde hala otobüs bekliyon Ma ne gelen vaaaar ne de giden

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Birşey bırakmadım ki başlayayım gerçekler zorunA gidiyor dimi sen aynı yerde hala otobüs bekliyon Ma ne gelen vaaaar ne de giden
Sen laf ebeliğini bırak bir önceki mesajımdaki konuyu oku ders al biraz daha öğreneceğin çok şey var!

salimabi

Kısıtlı Erişim
Derse ihtiyacı olan sensin ki hep aynı yerdesin