Dinlerarası diyalog - Ilımlı İslam

Yetim

Kısıtlı Erişim
Diyalog

(Besmele hamdele salvele den sonra)

Hak bātıl mücadelesi yeryüzünde ilk insan Âdem (aleyhisselam) ile iblis arasında başlamış ve kıyamete kadarda ara vermeden devam edecektir.

Şunu her Müslüman iyice bilmeli ve beynine kalın harflerle kazımalıdır ki; batılın hak ile olan savaşı kıyamete kadar bitmeyecektir. Sebebi ise iblis in Rabbimiz( celle celalühu) den muhles kullar müstesna diğerlerini çeşitli hile ve oyunlarla kandırıp saptırmak için almış olduğu izindir.

Durum böyle olunca, bātılı temsil edenlerin akıl hocası olan iblis, kıyamete kadar var olacaktır. O halde mücadelede onunla birlikte devam edecektir.

"Birinci bin yılda Avrupa Hıristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda ise Asya'yı Hıristiyanlaştıralım." "Dinler arası diyalog, Kilise'nin bütün insanları Kilise'ye döndürme amaçlı misyonunun bir parçasıdır... Bu misyon aslında Mesih'i ve İncil'i bilmeyenlere ve diğer dinlere mensup olanlara yöneliktir." Papa 2.jan paul

Yukarda ki sözler hiçbir yoruma meydan bırakmayacak kadar açık ve net olarak ortaya koyuyor ki diyalog: tamamıyla Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için yürütülen bir projedir.

“Ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Garip olan şudur ki, ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da, ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken, teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir.”( 17.04.2000.ZAMAN.A.ŞAHİN)

Amentü de ittifakımız var diyenler acaba iman şartlarını mı bilmiyor? Yoksa başka bir şeymi demek istiyorlar. Allah aşkına bu nasıl ittifak!

Mesih İsa (a.s.) Allahın oğludur(Tevbe 30) diyen ve hatta ona rab olarak inanan Hıristiyanlarla amentüde nasıl bir ittifak kurdunuz. Onlar Mesih in Allahın oğlu olduğu inancından vazmi geçti?. Yani teslis akidesine artık inanmiyorlarmı?. Yoksa son peygamber H.z.Muhammed (aleyhisselam)a iman edip Allah c.c.den getirdiklerine de iman mı ettiler.

Sayın diyalogcular kuran ayetleri sizleri yalanlıyor. Ve şunu da iyi biliyoruz ki bu ayetleri sizlerde biliyorsunuz.

Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de Hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı”. (Bakara 120)

Sayın diyalogcular Yukarıda zikredilen papa 2.jean paul e ait sözleri duymamış olamazsınız.

Ta ayaklarına kadar giden kanaat önderinin.

”Papa cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan dinler arası diyalog için papalık konseyi misyonu nun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz.”(10.02.1998.zaman gaz.) sözlerini de bilmiyor olamazsınız.

Vatikan in niyeti açık olduğuna göre yukarda ki taahhüt ne ifade ediyor.? Yoksa Türkiye de yapılan diyalog çalışmalarının temeli, bu görüşme ye mi dayanıyor.?

Eğer cemaat mensuplarına talkın ettiğiniz gibi bu bir tebliğ faaliyeti ise O zaman Bu nasıl bir tebliğdir ki bu güne kadar müslümanlar adına hiçbir faydasını göremedik. Yoksa varda biz mi bilmiyoruz.

İŞTE ESERİNİZ.

1-Batman’da, ‘Dinler arasındaki hoşgörü ortamına katkı sunan’ Seyid Bilal Vakfı, öldürülen Gazeteci-Yazar Hirant Dink için Yâsin okuttu. Vakıf 2’nci Başkanı Emin Bulut, “Yıllar öncesinden Dink’in atalarının geçtiği bu topraklarda, her kesimle iç içe yaşadık. Dink, bizim için bir değerdi. Öldürülmesi bizi derinden üzdü. Ona içimizden gelen duygularla Yasin okuduk” dedi.

2- Haham, papaz ve müftünün huzurunda kendisini Kelime-i şehadet getirerek ‘hem Hıristiyan, hem de Müslüman’ilan eden ve aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli olmak istediğini ve Meryem ile evlenerek geçmişinde sahip olduğu Hıristiyan kültürle İslam kültürünü meczetmek istediğini belirten Lester, ‘ İslamiyet’in güzellikleri ile geçmişimdeki Hıristiyanlıktan kaynaklanan güzellikler arasında bir tezat görmüyorum ve iki dinin güzelliklerini İbrahim Peygamber’in mekanında Musevi dostlarımın da duaları ile Meryem’le birlikte dini nikah kıyarak sürdürmek istiyorum’ dedi.

Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise, Lester’in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salevatlar eşliğinde gerçekleşen nikâh merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti. Bu evlilik, diyaloğun bir göstergesi olarak algılandı.”

(15 Nisan 2000 Cumartesi-Zaman)

3- “Ben yurt dışına gittiğim zaman sık sık kiliselere gidiyorum; çok da lezzet ve zevk alıyorum” diyen 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Mehmet Aydın,98 Ekim’inde diyordu ki:

“Efendim, diyalog ve hoşgörü devam edecekse, Hıristiyanlarla konuşurken sizin kitabınız bozulmuş, sonradan değiştirilmiş; en hakiki din benim dinim demeyeceksiniz. M.aydın diyanetten sor.dev. bakanı. (Ali Eren, 17 Nisan 2000, Akit)

Hasılı kelam bu insanların etkili makamlara getirilip diyalog çalışmalarının en üst düzeyde yürütülmesi bizi kara kara düşündürüyör.

Diyalogcuları iyi tespit etmeli ve bunlara karşı Müslümanları uyarmalıyız. Seçilip etkili makamlara gelmemeleri içinde elden gelen gayreti göstermeliyiz.

Ehlisünnet ulema nın bu hususta seslerini yükseltmeleri gerekmektedir. Unutmayalım ki Vehhabilikte böyle yavaş yavaş gelişmiş ve Müslümanların başına bela olmuştur. Rabbim tüm Müslümanları diyalog belasından muhafaza buyursun. AMİİN.

Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun.

Esselamu aleyküm verahmetullahi veberekatuhu.

veri

Yasaklı
“Ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Garip olan şudur ki, ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da, ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken, teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir.”( 17.04.2000.ZAMAN.A.ŞAHİN)

linkini alabilir miyim
ben bulamadım

agbi

Yasaklı
”Papa cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan dinler arası diyalog için papalık konseyi misyonu nun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz.”(10.02.1998.zaman gaz.) sözlerini de bilmiyor olamazsınız.

Vatikan in niyeti açık olduğuna göre yukarda ki taahhüt ne ifade ediyor.? Yoksa Türkiye de yapılan diyalog çalışmalarının temeli, bu görüşme ye mi dayanıyor.?

HERKES bu forumda İslam alimi

HERKES bu Forum da TAKVA ile yaşıyor

HERKES TARAFGİRLİK NETİCESİ SUİZAN ile DÜŞÜNÜYOR

ve HERKES İMANINDAN mı şüphe ediyor.

Neden korkuyorsunuz diyalogtan

İŞTE TÜRKİYE işte Türk Gençliği ve toplumu

ÇOK mu başarılı olduk ta BU TOPLUM bu duruma geldi

NEMİŞ PAPALIK ın HİRİSTİYANLAŞTIRMA POLİTİKASI GİR SEN MÜSLÜMAN YAPMAYA ÇALIŞ.

BUGÜN İSLAM DÜNYADA HIZLA YAYILIYOR VESİLE OLAN KİM KİMLER TABİİ HİDAYETİ VERECEK OLAN ALLAH cc

BIKTIM ARTIK BU DİYOLOG u bahane edip CEMEAT SALDIRMALARINDA.

Mehmet TALU Hoca ne dedi YA DOĞRU ise veya YANLIŞ ise BİRAZDA dDOĞRU tarafından bakalım.

ÖNCE KOMŞUMUZA TEBLİĞ EDELİM SONRA BAŞKA MAHALLELERE GEÇELİM.

Yetim

Kısıtlı Erişim

linkini alabilir miyim
ben bulamadım

http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/17/yazarlar/14.html

agbi

Yasaklı

Verdiğiniz linki tıkladım

AKLINIZCA ne yapmak istiyorsunuz ve bilinki SANAL da olsa Yanlış Bilgilendirmek İslam konularında AHİRETTE mutlak hesabı vardır.

Sohbetler
Ahmed Şahin

Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var!

Bizim anlayışımıza göre İslam, bir dünya dinidir. Yani dünya insanlığı İslam'a adaydır. İnsanlığın gelişmiş aklını, mantığını İslam tatmin eder. Dünya insanlarının hemen hepsinin şartlarını da ancak İslam anlar ve her birinin ihtiyacına da yine evrensel İslam cevap verir.
Bir kere şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır
.

İslam'da zorlama yoktur. Bilgi vermek vardır!

Böyle olunca İslam'ın insanlığı telkin ve tebliği açık seçiktir:

- Aklınız, mantığınız ve gelişmiş kültürünüz var. İslam'a bir bakın, bir inceleyin. Aklınızın, mantığınızın tatmin olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz bütün hal ve şartlara İslam'ın sizi memnun edecek cevaplar verdiğini anlayacaksınız...

Neden böyle? İslam evrenseldir de ondan. Tüm dünya insanına gelmiş, onların hepsine de hitap edecek ölçülere sahiptir o yüzden.

Mesela İslam'ın dondurulmuş sanılan bir tesettür tarifine bakın, nasıl dünya insanlarının ihtiyacını karşılayacak genişliğe sahip olduğunu anlayın.

- Nasıl bir giyim İslam'ın emridir, mutlaka çarşaf mı?

İslam, tesettürün modasını, şeklini, rengini tarif etmez.

Neden etmez? Çünkü bu konuda dünya insanlığının ihtiyaç ve zevkleri çok farklıdır da ondan. Sıcak Afrika'nın ihtiyacı ile soğuk kutupların ihtiyacı aynı değildir. Bundan dolayı İslam, cinsi duyguları tahrik ederek ahlakı bozup, insanı tacize teşvik edecek giyimi yasaklar. Yoksa modasını, rengini, biçimini değil.

Böyle olunca sıcak ülkenin hanımı Suudi Arabistan'da olduğu gibi belki çarşafı daha olumlu bulur, onu tercih eder. Ama kutupların kadını da soğuktan koruyan bir miflonlu tulumu koruyucu bulur, onun çarşafı da tulum olur.

Demek ki İslam insanlığın ihtiyacını esas aldığından belli bir şekli, modayı ve biçimi dondurup da mensuplarına onu emretmiyor. Her iklimin, her coğrafyanın insanı kendi ihtiyacına göre tesettür şekli bulur ve inancının icabına göre de kolayca onu tatbik edebilir.

Bu, İslam'ın evrenselliğinin gereğidir. Böylesine elastiki ve geniş bakışından dolayı İslam dünya insanlığının dinidir. Çünkü herkes onda kendi zevkine, ihtiyacına göre çare ve kolaylık bulabilir.

Hal böyle olunca insanlığın İslam'a yabancı kalması, aklın mantığın icaplarına böylesine cevap veren bir dinde zorlama ve darlığın varlığını sanması makul ve ilmi değildir.

Zaten dikkatlice bakıldığında görülecektir ki ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Çünkü Allah'ın gönderdiği kitapların hemen hepsinde tekrarlanan amentüdür: Allah birdir. Peygamberler haktır. Melekler vardır. Kitaplar gönderilmiştir. Ahiret vardır. Ölen insanlar bir gün dirilecek, yaptıkları iyiliklerin mükafatını, kötülüklerin de mücazatını göreceklerdir.

Bu temel noktalar bir amentüden başkası değildir ve biz ehl-i kitapla bu amentüde müttefikiz. Garip olan şudur ki ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir. Burada Kur'an'ın bir ayetini hatırlamak yerinde olsa gerektir: (Mealen.)

- Ey ehl-i kitap! Geliniz ittifak ettiğiniz amentüde buluşunuz.

Bu sebeple burada diyoruz ki:

- Ey ehli iman! Siz de bütün insanlığın dini olan İslamı sadece kendi ihtiyacınıza göre yorumlayarak onu bir dünya dini olmaktan çıkarıp kendi ülkenizin dini haline sokmayınız. Unutmayınız ki bütün insanlık onun içinde kendine yer bulacaktır. Başka gidecek yeri de yoktur!

MuSaDDaK Bu yazıda sana göre İslam açısından SAKINCA veya YANLIŞ ?

Yetim

Kısıtlı Erişim
o linkteki yazıyı okudun mu?
okuduysan o yazının nesine itiraz ediyorsun bi yazar mısın?

Güzel kardeşim konuştumuz konular Kuran ve sünnetin temel inanç meseleleridir tartışmaya gelmez tartışma için yazmadım İnancımı tartışmamdaı biz sadece batıla rediyemizi yapıyoruz.

Yetim

Kısıtlı Erişim
adgi muhatabım değilsin dikat edersen sana hiç cevab yazmıyorum....

agbi

Yasaklı

Yetim

Kısıtlı Erişim
Muhatabım değilsiniz kuran ve sünnet inancını tartışma konusu yapmam batılı redetmeye çalışırım sadece...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Mesela İslam'ın dondurulmuş sanılan bir tesettür tarifine bakın, nasıl dünya insanlarının ihtiyacını karşılayacak genişliğe sahip olduğunu anlayın.

Tesettür İMANİ bir konu değiş ŞERİ bir konudur.

Amentü ittifakı ile ne alakası var anlamadım?

Bu, İslam'ın evrenselliğinin gereğidir. Böylesine elastiki ve geniş bakışından dolayı İslam dünya insanlığının dinidir. Çünkü herkes onda kendi zevkine, ihtiyacına göre çare ve kolaylık bulabilir.

E hadi şu zevkime çare bul o zaman

HAŞA Ben namaz kılmak istemiyorum. Zevkim böyle... Oruç ta tutamam. Yeri gelirse HAŞA zina da ederim....

Hadi bul çareyi de göreyim seni...

İslam dünya insanlığının dini değildir.

Dünyada tüm insanlığa tebliğ edilen, kabul edilip kendisi ile kurtuluşa gidecek olan tek MÜKEMMEL ve SAĞLAM KALMIŞ OLAN din islamdır.

Eğer tüm dünya insanlığının dini ise o zaman dinsizler neci oluyor?

veri

Yasaklı
Güzel kardeşim konuştumuz konular Kuran ve sünnetin temel inanç meseleleridir tartışmaya gelmez tartışma için yazmadım İnancımı tartışmamdaı biz sadece batıla rediyemizi yapıyoruz.

bende doğrudan yazıyı okuyup kendince şurası yanlış OLABİLİR diyebilirsin...
işin doğrusunu ancak alimler bilir...

yalnız ahmet hocayı severim kimseye sataşmadan söyleyeceklerini söylemiştir...
yazısını ben okudum dikkatlice
ağır bir yazı
herkesin anlayabileceği kadar basit anlatmadığı için ahmet hocayı ben de eleştirdim...
sonradan bir yazısı daha yayınlandı
umarım onu da bulabilirsin.
orda ifadeler daha açık..

aeo

veri

Yasaklı
İslam dünya insanlığının dini değildir.

Dünyada tüm insanlığa tebliğ edilen, kabul edilip kendisi ile kurtuluşa gidecek olan tek MÜKEMMEL ve SAĞLAM KALMIŞ OLAN din islamdır.

Eğer tüm dünya insanlığının dini ise o zaman dinsizler neci oluyor?

cümlen tek başına okununca ortaya bir ucube çıkıyor
ne demek istediğini de anlamadım.
daha net ifadeler kullanırsan sevinirim

Yetim

Kısıtlı Erişim
bende doğrudan yazıyı okuyup kendince şurası yanlış OLABİLİR diyebilirsin...
işin doğrusunu ancak alimler bilir...

Şialar gibi insanlara masumluk yüklemeyelim hatasızlık Allaha mahsusdur masum olanlar peygamberlerdir...

Bak kardeşim Neye göre kendi aklımız mantığımıza göremi yanlış doğru diyeceğiz ?eğer böyle yazışmak istiyorsanız ben yokum ....

Yoksa İnanç esaslarına dayalı ve itikadi kaidelere göre usulune uygun bakıcaksak .... o zaman yazışalım...

İnanç esaslarına dayalı ve itikadı sapmalara göre usülüne uygun olarak bakacaksak

Mesih İsa (a.s.) Allahın oğludur(Tevbe 30) diyen ve hatta ona rab olarak inanan Hıristiyanlarla amentüde ittifak kurarmsınız ?

son din islama ve son peygamber H.z.Muhammed (aleyhisselam)a iman etmeyenlerle itifak kurarmısınız ?

Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de Hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı”. (Bakara 120)

Ayrıca bu ayeti kerimeye rağmen yahudi ve hırıstıyanlarla itifak kurarmısınız ?

Yanlış anlama veri kardeş ... tartışmaya mahal vermeyelim tartşmakda istemiyorum...

"aeo " veri kardeş bunu anlamadım

veri

Yasaklı
akıllı birine benziyorsun kardeşim
konu yazının içeriği ise
onu konuşalım
dediğim gibi ahmet hoca yı severim..
yazısı ağır ve yanlış anlaşılmaya meyilli
anlamadığın kısımlar varsa
yazı hakkında buyur konuşalım...

Yetim

Kısıtlı Erişim
akıllı birine benziyorsun kardeşim
konu yazının içeriği ise
onu konuşalım
dediğim gibi ahmet hoca yı severim..
yazısı ağır ve yanlış anlaşılmaya meyilli
anlamadığın kısımlar varsa
yazı hakkında buyur konuşalım...

Anlamadığım kısımlar yok sadece anladığım kadarı ile yazıyorum Şu mesajımı tekar edeyim sorumlarıma gayet açık net cevab vermenizi beklerim sizden

"Şialar gibi insanlara masumluk yüklemeyelim hatasızlık Allaha mahsusdur masum olanlar peygamberlerdir...

Bak kardeşim Neye göre kendi aklımız mantığımıza göremi yanlış doğru diyeceğiz ?eğer böyle yazışmak istiyorsanız ben yokum ....

Yoksa İnanç esaslarına dayalı ve itikadi kaidelere göre usulune uygun bakıcaksak .... o zaman yazışalım...

İnanç esaslarına dayalı ve itikadı sapmalara göre usülüne uygun olarak bakacaksak eğer Lütfen bu sorulara cevab verin

Mesih İsa (a.s.) Allahın oğludur(Tevbe 30) diyen ve hatta ona rab olarak inanan Hıristiyanlarla amentüde ittifak kurarmsınız ?

son din islama ve son peygamber H.z.Muhammed (aleyhisselam)a iman etmeyenlerle itifak kurarmısınız ?

Ayrıca bu ayeti kerimeye rağmen yahudi ve hırıstıyanlarla itifak kurarmısınız ?

Yanlış anlama veri kardeş ... tartışmaya mahal vermeyelim tartşmakda istemiyorum...

"aeo " veri kardeş bunu anlamadım "

veri

Yasaklı
senin sorunu mu ma cevap vericez...
yoksa yazıyı mı konuşucaz

sorunun cevabı açık kimse evet demez sorduğun şekliyle
ahmet hoca da evet demez
demedi de zaten..
yazının tümünü okursan bu sonucu rahatlıkla çıkarırsın.

Yetim

Kısıtlı Erişim
senin sorunu mu ma cevap vericez...
yoksa yazıyı mı konuşucaz

sorunun cevabı açık kimse evet demez sorduğun şekliyle
ahmet hoca da evet demez
demedi de zaten..
yazının tümünü okursan bu sonucu rahatlıkla çıkarırsın.[/B][/I][/SIZE][/COLOR][/FONT]

Cevab alınmıştır .... ozaman amentüde itifakımız var sözünü İslam inancına uygun itikaddır manası ile inanan ne olur veri kardeş ?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
cümlen tek başına okununca ortaya bir ucube çıkıyor
ne demek istediğini de anlamadım.
daha net ifadeler kullanırsan sevinirim

Yazıda diyor ki

"İslam dünya insanlığının dinidir"

Benim anladığıma göre dünya insanlığının dini olması için dünya insanlığının o dini kabul etmesi gerekir.

Mesela benim dinim Elhamdülillah İslamdır. Canı gönülden kabul ettim.

İslam sizce de dünya insanlığının dini midir?

Herkes islamı kabul etmiş midir?

Mesela bir ateist te dünya insanıdır.

Sizce de ateistin dini islam mıdır?

Yoksa

Bir ateiste tebliğ edilebilecek tek din islam mıdır?

İkisi çok farklı şeyler