Dinlerarası Diyalogda Gelinen Nokta : HIR-İSLAM

adams77

Kanalizasyoncu
Rab konusuna hic girmeyelim, girelim de bunlarin yaninda olmaz. Bunlar ne Allah'tan vazgecebiliyorlar ne de seytandan. İkisi arasinda bir yol tutmaya calistiklarindan anlayacaklarini hic sanmiyorum, kusura bakma.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

peki.. müsait bir vakitte inşallah o zaman...

Kaptan

Mecra Yazarı
Tamam takkelilerin olmadigi bir zamanda haber verin konusalim.

lafons7275

Kıdemli Üye
Sonunda muhatabını buldun. adams ve sen tıpkı eski günlerdeki gibi.

adams77

Kanalizasyoncu
Sonunda muhatabını buldun. adams ve sen tıpkı eski günlerdeki gibi.

Güzel kardeşim burası eğlence merkezi mi? Burada kişileri yada kişiselliği konuşmuyoruz.. var mı cevabın buyur sanada soruyorum o zaman

Red 'e sorduğumu var mı cevabın ?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Abi sende taktın :)

Abi takılmayacak gibi değil, bizzâtihi deli saçması.

Sen tarikatçılara sapık diyeceksin, şirk koşan diyeceksin, dini bölüyorlar diyeceksin...

Kimselerin fark etmediği bir anda iki tane mürşidin dua, nasihat veya görüşlerini KONU olarak burada paylaşacaksın. RedveKabul yaptı bunu haa.

Hoş, RedveKabul çok pişman oldu bu konuları paylaştığına ama iş işten geçti bir kere. Dut ağacının dallarına takıldı.

Şunu yaz, RedveKabul aslında mürşidi kamiller HAK olduğunu biliyor, ancak nefsi bunu söylemesine engel oluyor :)

adams77

Kanalizasyoncu

Sen tarikatçılara sapık diyeceksin, şirk koşan diyeceksin, dini bölüyorlar diyeceksin...

Kimselerin fark etmediği bir anda iki tane mürşidin dua, nasihat veya görüşlerini KONU olarak burada paylaşacaksın. RedveKabul yaptı bunu haa.

Hoş, RedveKabul çok pişman oldu bu konuları paylaştığına ama iş işten geçti bir kere. Dut ağacının dallarına takıldı.

Şunu yaz, RedveKabul aslında mürşidi kamiller HAK olduğunu biliyor, ancak nefsi bunu söylemesine engel oluyor :)

Doğru 'ya doğru denir ve kullanılabilir... Yanlış yanlıştır ve tasdik edilmez ve kullanılmaz... Tarikatlarda yanlış uygulamalar yok mu var..Doğru uygulamalar yok mu var?

Mevlana 'dan bir söz paylaşmış olmam yada konuşmam beni tasavvufçu yapmaz ki?

Neyse aranızdaki mesele ben sadece süreklilik sağlayan o kelimene atıfta bulunmuştum...

selam ile

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Mevlana 'dan bir söz paylaşmış olmam yada konuşmam beni tasavvufçu yapmaz ki?

ve aleykümselam

Sapik ve Şakik dediğin kişilerin adını, meclisi adına almadığın gibi, onların dua ve ümmete tavsiyelerini de kendine almayacaksın.

Alırsan kendin ile çelişmiş olursan. Çıkar bir Dut Ağacı, meseleyi uzatır da uzatır :)

adams77

Kanalizasyoncu
ve aleykümselam

Sapik ve Şakik dediğin kişilerin adını, meclisi adına almadığın gibi, onların dua ve ümmete tavsiyelerini de kendine almayacaksın.

Alırsan kendin ile çelişmiş olursan. Çıkar bir Dut Ağacı, meseleyi uzatır da uzatır :)

Bu sizin görüşünüz.. Benim görüşümde çok tersi bir birimize saygılı olmak en ideal noktadır...

Kaptan

Mecra Yazarı

:) Dut-agaci iyi misin, kafan yerinde mi?

Neymis, Ahmed Yasin ve Seyh Sankiti'den yazi paylasmisim, nolmus paylasmissam? Yahu birakin su toptanciligi, sen de guzel bir soz soyle senden de paylasayim, bundan daha dogal ne olabilir. A be dut agaci ben Mevlana'dan bile alinti yaparim, yaaaa. Paylastim diye Mevlanaci mi olurum?

Dogru nereden ve kimden gelirse gelsin dogrudur, nereden ve kimden geldigine bakilmaksizin dogrudur. Yasar Nuri'den de gelse dogrudur, Mevlana'dan da gelse dogrudur, Obama'dan da gelse dogrudur. Yanlis da yanlistir, senden de gelse yanlistir, benden de gelse yanlistir.

Siz nasil hadis mudavimi oluyorsunuz anlamiyorum ki. Bak sana bir hadis nakledeyim iyi dinle lutfen;

Sahabeden ismini unuttum birisi anlatiyor;

Birgun Resulullah'in bineginin arkasina binmistim. Bir ara bana falancinin siirinden birseyler var mi sordu. Ben de evet deyince. Soyle o halde dedi. Ben kendisine bir beyt okudum. O yine oku dedi bir beyt daha okudum. Yine oku dedi boylece kendisine yuz beyt kadar okudum.

Bundan sonrasina lutfen dikkat et, seni ilgilendiriyor;

"Kendisi kafirdi ama siiri iman etmisti"

Ya Duta-agaci iste durum bu, bilmem anlatabiliyor muyum.

ve aleykümselam

Simdi bu sozunu hadisle karsilastir ve bana soyledigini Peygamberimize de soyle bakim :)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
O zaman ayırt etmeden Allah için hepimizi bir birimizi sevelim.. Allah 'ın rızasını ancak bu şekilde kazanabiliriz...

Bizim kimsenin şahsına münhasır düşmanlığımız yok.

Allah cc için sevmeye, Allah cc için kızmaya gayret ediyoruz.

Uyarılıyoruz, uyarıyoruz. Bunda da ölçü yine Allahü Teala'nın rızasıdır.

Cenab-ı Hak dahî ölmeden hesaba çekmez iken, bazıları KAFİR, ŞİRK KOŞAN, SAPIK diye yaftaladı mı, buna da göz yumacak değiliz.

Ne diyordu merhum Akif, hoş o da Nakşibendî idi amma :)

"yumuşak huyluyum dediysem, sanma ki uysal koyunum,
kesmeğe gelir amma, çekmeğe gelmez boyunum..."

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

:) Dut-agaci iyi misin, kafan yerinde mi?

Neymis, Ahmed Yasin ve Seyh Sankiti'den yazi paylasmisim, nolmus paylasmissam? Yahu birakin su toptanciligi, sen de guzel bir soz soyle senden de paylasayim, bundan daha dogal ne olabilir. A be dut agaci ben Mevlana'dan bile alinti yaparim, yaaaa. Paylastim diye Mevlanaci mi olurum?

Dogru nereden ve kimden gelirse gelsin dogrudur, nereden ve kimden geldigine bakilmaksizin dogrudur. Yasar Nuri'den de gelse dogrudur, Mevlana'dan da gelse dogrudur, Obama'dan da gelse dogrudur. Yanlis da yanlistir, senden de gelse yanlistir, benden de gelse yanlistir.

Siz nasil hadis mudavimi oluyorsunuz anlamiyorum ki. Bak sana bir hadis nakledeyim iyi dinle lutfen;

Sahabeden ismini unuttum birisi anlatiyor;

Birgun Resulullah'in bineginin arkasina binmistim. Bir ara bana falancinin siirinden birseyler var mi sordu. Ben de evet deyince. Soyle o halde dedi. Ben kendisine bir beyt okudum. O yine oku dedi bir beyt daha okudum. Yine oku dedi boylece kendisine yuz beyt kadar okudum.

Bundan sonrasina lutfen dikkat et, seni ilgilendiriyor;

"Kendisi kafirdi ama siiri iman etmisti"

Ya Duta-agaci iste durum bu, bilmem anlatabiliyor muyum.

Simdi bu sozunu hadisle karsilastir ve bana soyledigini Peygamberimize de soyle bakim :)

Ne güzel. Şimdi senin yaptığın gibi yapacağım.

Bu hadis uydurma ! Bana ayet getir ayet.

Hadi buyur :)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
O zaman seni uyarıyorum... yanlış yol üzerindesin... inanmaz isen gel buradan bak..

Allah cc rızası için birbirimizi uyarmak boynumuzun borcudur.

Uyarın için teşekkür ederim, aldım, kabul ettim.

Yolumun yanlış olduğunu düşünmüyorum, istersen sen yola gir, birde öyle bak :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne güzel. Şimdi senin yaptığın gibi yapacağım.

Bu hadis uydurma ! Bana ayet getir ayet.

Hadi buyur :)

:)

Cik cik cik, ben ne zaman hadisleri inkar etmisim? Konuyu carpitma, nefsini kırman ve hakki teslim etmen gerek. Yahu size bunu ogretmiyorlar mi?

Ayet de veririm elbette, Hucurat 6. Bakara 170.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah cc rızası için birbirimizi uyarmak boynumuzun borcudur.

Uyarın için teşekkür ederim, aldım, kabul ettim.

Yolumun yanlış olduğunu düşünmüyorum, istersen sen yola gir, birde öyle bak :)

Oradan geliyorum :) aslında yolun yanlış değil ama içine sokulmuş kavramları ve farklılaştırılmış uygulamaları yanlış bunları fark etmek için özgür bir düşünce yapısına sahip olmak gerek.. kolay olmadığını bende biliyorum bakmadığın yerden bakmanı tavsiye ederim iki ceket var birisini giydin tamam oldu diyorsun ya diğerini hiç denemedin ki? önyargıları bir kenara bırakalım ve İbrahim peygamberin yaptığı gibi onu örnek alarak deneyerek doğru olanı güzel olanı ortaya çıkarmak için her yolu deneyelim....

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

:)
Cik cik cik, ben ne zaman hadisleri inkar etmisim? Konuyu carpitma, nefsini kırman ve hakki teslim etmen gerek. Yahu size bunu ogretmiyorlar mi?
Ayet de veririm elbette, Hucurat 6. Bakara 170.

Elhamdülillah.

Hatam var ise özür dilerim, Cenab-ı Hakta acziyetimi ve tövbemi kabul buyursun inşallah.

Lakin Hucurat suresindeki "araştırılması gereken husus" nedir ? Araştırmak istiyorsan gel Menzil'e götüreyim seni, orada araştırmalarına devam et :)

Bakara Suresinde belirtilen ayet-i kerimeyi duyunca şükretmemek elde değil. Kur'an ve Sünnet harici bir amel yok tasavvufta. Atalarım da Cenab-ı hakkın varlığına ve birliğine iman ettiler. Babalarımız gerçeğe akıl erdirdiler, şükürler olsun bizde... Kısacası bi sorun yok Allah'a şükür :)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Oradan geliyorum :) aslında yolun yanlış değil ama içine sokulmuş kavramları ve farklılaştırılmış uygulamaları yanlış bunları fark etmek için özgür bir düşünce yapısına sahip olmak gerek.. kolay olmadığını bende biliyorum bakmadığın yerden bakmanı tavsiye ederim iki ceket var birisini giydin tamam oldu diyorsun ya diğerini hiç denemedin ki? önyargıları bir kenara bırakalım ve İbrahim peygamberin yaptığı gibi onu örnek alarak deneyerek doğru olanı güzel olanı ortaya çıkarmak için her yolu deneyelim....

Peygamberimiz İbrahim Aleyhisselam her yolu denedi, Cenab-ı Hak O'nun kıssalarını bize bildirdi ki akıl ve ibret alalım.

Tecrübe ile sabit olan amellere dikkat edelim. Öğüt alalım, nasihat bilelim diye.

Elbet ömründe Kur'an-ı Kerim ile şereflenmemiş insanlar kendilerine Cenab-ı Hakkı tanıyıcı türlü yollar ve arkadaşlar edinirler.

Lakin, bu yolu ilk giden biz değiliz, son da olmayacağız.

Atalar demiş yol, bilenle gidir.

Yada işi ehli bilir...

adams77

Kanalizasyoncu
Lakin, bu yolu ilk giden biz değiliz, son da olmayacağız.

Atalar demiş yol, bilenle gidir.

Yada işi ehli bilir...

Güzel söylüyorsun.. Bilenin bildiğini bilmediğin bir yoldan gidiyorsun... yada işi ehlinin bildiğini bilmeden teslim ediyorsun..Bu yol tek başına Allah 'ın ayetlerinin ışığında gidilir çünkü tek güvenli yol O 'nun ayetlerinin aydınlattığı yoldur işte Allah bu yolu delil ve kanıtları ile bizlere sunar ki kalbimiz mutmain olsun aksi taktirde gözlerimiz kapalı bir yolda yürüyüp gidiyor oluruz.

Güzel kardeşim O insan 'ı alaktan yarattı... Bu yola girmeden önce geçilmesi gereken uzun bir yol var...Allah 'ın kelimelerine bakmayı neden düşünmüyorsunuz korktuğunuz nokta nedir?