Diyarbakırlı Ramazan Hoca şehit oldu.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu adam harabat ehli mi?
Her üstü başı dökülen eski giyinen harabat ehlimi oluyor?
Çok iyi niyetlisiniz.
Koyu laikçi tayfa bu konu hakkında ne düşünüyor? Onlara bakarsanız ne demek istediğim anlaşılacaktır.

Allah rahmet eylesin ve taksiratını affetsin.
koyu laikçi miymiş?
bir kısım tarikatçının onu hedef gösterdiği söyleniyor.

laik kesim bunlara meczup diyordu eskiden
şimdi tarikat ehli meczup deyince işler değişti galiba
şimdi de tuz biber atıyor olmalılar

cemaliii

Kıdemli Üye
koyu laikçi miymiş?
bir kısım tarikatçının onu hedef gösterdiği söyleniyor.

laik kesim bunlara meczup diyordu eskiden
şimdi tarikat ehli meczup deyince işler değişti galiba
şimdi de tuz biber atıyor olmalılar

Koyu laikçi değil elbette. Lakin Koyu laikçillerin her fırsatta Müslümanlara sataşırımın güzel örneği. Günlerdir laikçilerin gariban hocası oldu. Neden? Tarikatlara vurma örtüsü altında esas hedef Müslümanlara vurmak pek güzel. Adamların en sevdiği tipler kim bilin bakalım? Tarikatlara en fazla hangi hocalar küfür ediyorsa onlar tabiki. Kim bildiniz mi? Yalnız kurancılar, mealciler, selefiler, vahhabiler.

Hakperest

Kıdemli Üye
Koyu laikçi değil elbette. Lakin Koyu laikçillerin her fırsatta Müslümanlara sataşırımın güzel örneği. Günlerdir laikçilerin gariban hocası oldu. Neden? Tarikatlara vurma örtüsü altında esas hedef Müslümanlara vurmak pek güzel. Adamların en sevdiği tipler kim bilin bakalım? Tarikatlara en fazla hangi hocalar küfür ediyorsa onlar tabiki. Kim bildiniz mi? Yalnız kurancılar, mealciler, selefiler, vahhabiler.
hadisi toptan red edenler hariç tarikat ile diğer Müslümanlar arasında fark görmüyorum.
biri(tarikat vb) herşeyi bünyesine alıp bidatlere kapı açarken,
beriki aşırı süçgeçle sünnette aşındırma yapıyor.
ama bana göre günün sonunda hepimiz aynı hak dinin mensubuyuz.
laikçiler elbette yaramızı kaşıyacak.
mesele biz ne kadar kardeş olabiliyoruz, birlikte hareket edebiliyoruz

ihvanistanbul

AkhenAton
İmam olarak arkanda namaz kilmayan biriyse ne kadar kardes olabiliyorsun?

Cenan

Ordinaryus
Bu adam harabat ehli mi?
Her üstü başı dökülen eski giyinen harabat ehlimi oluyor?
Çok iyi niyetlisiniz.
Koyu laikçi tayfa bu konu hakkında ne düşünüyor? Onlara bakarsanız ne demek istediğim anlaşılacaktır.

Allah rahmet eylesin ve taksiratını affetsin.
Görünümunden dolayı söylemedim. İlim tahsil etmemis lakin imani vecd ile yasamış. Hayranlığım ondandır.

Laiklerin ne düşündüğününde bir önemi yok. Smokinle de dolassan, cuppeylede dolaşsan sen, sensin.

Hakperest

Kıdemli Üye
İmam olarak arkanda namaz kilmayan biriyse ne kadar kardes olabiliyorsun?
Allah cc ve rasülüne iman eden herkes kardeşimdir.
hatta laik ama müslümanım diyen ile kardeş görünmek zorunda ve birlikte hareket etmek zorundayım.
Allah göstermesin İranı vuracak olsalar sence solcu, muhalif vb ayırıp vurmayacaklar mı?
Bu durum Türkiye için de geçerli.
Müslüman laik ayrımı yapmayacaklar.

Türkiye Müslümanlığı tarikat ve nurcu motifliğine diğer selefi vs görünümlü diğer unsurlar da katılmalıdır.
Asıl düşmanlar haftalardır, bu ayrımlara çalışıyorlar.
Akıllı olmak lazım.

ihvanistanbul

AkhenAton
İslami sulandirmayin. Herkesle dusman olun demek degildir bu ama herkesle kardes olamazsin.

cemaliii

Kıdemli Üye
Görünümunden dolayı söylemedim. İlim tahsil etmemis lakin imani vecd ile yasamış. Hayranlığım ondandır.

Laiklerin ne düşündüğününde bir önemi yok. Smokinle de dolassan, cuppeylede dolaşsan sen, sensin.

Ehli sünnet karşıtları, selefiler vahhabiler, azılı tarikat düşmanları ne zaman vecd ile iman eder oldu acaba?

Hakperest

Kıdemli Üye
İslami sulandirmayin. Herkesle dusman olun demek degildir bu ama herkesle kardes olamazsin.
islam tarikat demek değil sadece. İslam kimsenin tekelinde hiç değil. İslamı sana bana göre şekillendiremeyiz. Eğer müminse kardeşindir. Zayıf akide, bidatleri olması, fasık olması olayı değiştirmez. Peygamber efendimize göre zalim de olsa kardeşini zülümden alıkoyorak yardım etmelisin.

Şia ehli kıbledir, yanlış bazı inançları vardır ama tekfir edilmez; tasavvuf bazı bidatlere sahiptir, vehabbilik vb bozuk siyasi hareketlerdir (haricilik özellikleri taşır). Bunların hiç biri tekfir etmeye yeter sebep değildir. Tekfir edemediğin sürece kardeşin olmaya devam ederler ki müslümana düşmanlık Allaha düşmanlık demektir.

Bugünkü konjönktürde şia sünni selefi ayrımcılığı ümmete hiç bir fayda sağlamaz. Acilen mısır, türkiye, iran, suudi ittifak kurmalıdır. Yarın çok geç olabilir.

﴾10﴿
Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız. (Hucurat 10)

Tüklere özgü din motifi olsun (türk usulü kuran okuyuş ve yazımı felan) zararı yok, kendi usülleri tasavvuf tarikat vs. anlayışı olsun sorun yok ama kalkıp ümmeti tekfirle uğraşırlarsa bunun fesattan başka anlamı olmaz.

Hakperest

Kıdemli Üye
Ehli sünnet karşıtları, selefiler vahhabiler, azılı tarikat düşmanları ne zaman vecd ile iman eder oldu acaba?
iman ve din tassavvuf tekeline girdi de bizim mi haberimiz yok hocam?
İman ve hidayet senin eline mi geçti.
Allah kime hidayet verirse onu saptıracak yoktur.
Yunus emre olsa şimdi tarikatleri görse uzaya kaçardı muhtemelen.
Valla asıl vehhabi özellikleri günümüz kimi tarikatçılar taşıyor diyecem ki diyeyim ve haklıyım.
harici vahhabiler gibi tekfirden başka bir şey yapmıyorsunuz.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bazı müslümanların ehli sünnet takıntısı var.

Ne müminler var imanlı ihlâslı ama ehli sünnet kavramını bilmez öyle bir derdi yoktur.

Ne olacak şimdi bu insanların imanı ihlâsı boş mu.

Selam ve dua ile.

ihvanistanbul

AkhenAton
Bazı müslümanların ehli sünnet takıntısı var.

Ne müminler var imanlı ihlâslı ama ehli sünnet kavramını bilmez öyle bir derdi yoktur.

Ne olacak şimdi bu insanların imanı ihlâsı boş mu.

Selam ve dua ile.
Ne hristiyanlar var kendilerini parcalarcasina ibadet ediyorlar ama islamdan haberleri yok simdi bu insanlarin ameli bosa mi gidecek?

Ehli sunnet takinti değil yolumuzdur, islamin ana omurgasidir. Rasulullah sav' in ashabina sovenlerle, kabrini ziyaret etmek gunahtir diyenlerle yahut her onune geleni tekfir edenlerle biz nasil ayni çizgide olabiliriz? Surada birinize sovsem aranizdan atarsiniz beni AMMAA Rasulullahin hanımına, ashabina sovenlere ne hikmetse sevgiyle! yaklasiyorsunuz.

Hakperest

Kıdemli Üye
iki milyarlık islam alemi var
500 milyonu şia vs olsun
geri kalan kendini ehli sünnet sanan müslümanlar gerçekten ehli sünnet olsaydı müslümanlar bu halde olmazdı.(elbette ehli sünnet diyebileceğimiz müslünlar illaki vardır)

Bana kalsa ehli sünnet vel cemaat değiliz
olsa olsa ehli dünya veş şehevat olmuşuz, dünya küfür düzenlerinin kuklası olmuşuz

peygamberi sav model alanlardır ehli sünnet velcemaat.

inancı sömürüp semiren
bol muska yazıp parasıyla geğiren
rahatına bakan göbek şişiren
Yahudice dini millileştirip berikini tekfir eden, dışlayan, sapık gören
Bunlar mı ehli sünnet

bana kalsa gariban ramazan hoca bin kat sizden daha ehli sünnet

hz Aişe r.ah annemiz ve hz Ali k.vch üzerinden islamı bölmek fitne işidir.
bunkarın zaviyesinden bakarsak Hz. Ayşeye yada hz. Aliye küfür etmeyi aşıp öldürmeye çalışan diğer sahabeler kafir olmalı haşa.
Allahım bizi ıslah et ve kardeş et.

Cenan

Ordinaryus
Rasulullah sav' in ashabina sovenlerle, kabrini ziyaret etmek gunahtir diyenlerle yahut her onune geleni tekfir edenlerle biz nasil ayni çizgide olabiliriz?

Bir yönlerini takdir etmek başka onlarla ayni cizgide olmak veya onlari kabul gormek baska. Kendi adima ben onlardan beriyim. Ama tekfirde etmem.

ihvanistanbul

AkhenAton
Bir yönlerini takdir etmek başka onlarla ayni cizgide olmak veya onlari kabul gormek baska. Kendi adima ben onlardan beriyim. Ama tekfirde etmem.
bir insanın tüm özellikleri iyi olsa tek kötü özellik olarak Efendimiz sav'in ashabını sevmese günah olarak bu kötü haslet o kişiye yeter. ( diyarbakırlı ramazan için söylemiyorum genel kaide olarak ) ayrıca mesele tekfir değil. Mesele çizginin Ehli Sünnet olması. ben ramazan hoca şunu yapmış falanca bu günahı işlemiş muhabbeti yapmıyorum. ehli sünnete muhalif çizgide olan birinin sanki beklenen mehdi vefat etmişçesine yüceltilmesi absürt değil mi? Adam imamın arkasında namaz kılmıyor bunu ben yapsam sen müslümanları bölüyorsun diyecek adamlar alkış tutuyor, adam ölüye kuran okunmaz diyor halbuki okunacağına dair deliller mevcut, adam kendi anladığını din olarak anlatıyor eğer böyle olabiliyorsa kendi dinimizi kendimiz oluşturalım. aklımızın kesmediğini reddeder aklımızın yettiğini kabul ederiz değil mi? ha şunu da söyleyeyim ben diyarbakırlı ramazan hocayı tekfir falanda etmiyorum. en başta söylediğimi tekrar söylüyorum bana göre meczup bir garibandı günahıyla sevabıyla göçtü gitti Allah rahmet eylesin.

Hakperest

Kıdemli Üye
bir insanın tüm özellikleri iyi olsa tek kötü özellik olarak Efendimiz sav'in ashabını sevmese günah olarak bu kötü haslet o kişiye yeter. ( diyarbakırlı ramazan için söylemiyorum genel kaide olarak ) ayrıca mesele tekfir değil. Mesele çizginin Ehli Sünnet olması. ben ramazan hoca şunu yapmış falanca bu günahı işlemiş muhabbeti yapmıyorum. ehli sünnete muhalif çizgide olan birinin sanki beklenen mehdi vefat etmişçesine yüceltilmesi absürt değil mi? Adam imamın arkasında namaz kılmıyor bunu ben yapsam sen müslümanları bölüyorsun diyecek adamlar alkış tutuyor, adam ölüye kuran okunmaz diyor halbuki okunacağına dair deliller mevcut, adam kendi anladığını din olarak anlatıyor eğer böyle olabiliyorsa kendi dinimizi kendimiz oluşturalım. aklımızın kesmediğini reddeder aklımızın yettiğini kabul ederiz değil mi? ha şunu da söyleyeyim ben diyarbakırlı ramazan hocayı tekfir falanda etmiyorum. en başta söylediğimi tekrar söylüyorum bana göre meczup bir garibandı günahıyla sevabıyla göçtü gitti Allah rahmet eylesin.
her müslüman bir mehdidir, Allah dostu velisidir.
Mahmut efendi rahmet edince de efendice forumda rahmet diledik. Sen Allah'ın kılıçı dedin ses çıkarmadık. Bana göre iki arasında zerre fark yok. her ikisi de kendi mecrasında hakkı yaşayıp haykırdı. Allah ikisine de gani rahmet eylesin.

imamın arkasında namaz kılmama meselesinin iç yüzünü bilmiyorum. Bu mesele daha ehli cemaat olma ilgili. Hz Ali 6 ay Hz Ebubekire biat etmemiştir. Mezkur ihtilaf ve fırkalaşma ümmetin başsız olmasından ve beşeri sisteme entegre olmasından kaynaklanıyor. Ortada bir sorun olduğu kesin. Adam cuma kılıyor muydu bilmek lazım. Bu imamlar arkasında namaz kılınmaz söylem ile mi sınırlıydı. Niyetini bilmiyoruz. bu yüzden kesin bir şey söylemek zor. Adam herşeyi doğru bilip çözecek iddiası gerçekçi değildir.
Adam içten ve özverili olduğu aşikardı. Allah için şehit olduğuna inanıyorum şahsen. Cinayetin arkasında da tarikat yada pkk olduğuna inanmıyorum. Arkasında bizzat İsrail olma ihtimali çok yüksek. ülkedeki güven çıtasını düşürüyor olma ihtimali çok yüksek. son zamanlarda taksiciden imama vb cinayetler, saldırılar işleniyor.
Bu ise devletin israil ile kademeli bir zıtlaşmaya girdiğine yorumlanabilir. Son söylediklerim yorumdan öte değildir ama en güçlü ihtimal bunlar sanırım

ihvanistanbul

AkhenAton
Hz ali efendimiz hz Ebubekir efendimizi ehil gormedigi icin biatini geciktirmis degil. ( "Şimdiye kadar gelmeyişim, sahibinizi (Hz. Ebû Bekir) kabul etmediğimden dolayı değildir. Şimdi de korkumdan dolayı gelmedim. Ben sözümü ciddî derim. Gözümün gördüğü, ayağımın bastığı, yayımın çekildiği, okumun düştüğü yeri de bilirim. Lâkin belâ üzerine gelen belâda atımın gemini çektim." )

Adam imamlari imam olarak gormuyor namaz kildirma memuru diyor. İmam degiller memurlar kilmam ama kilana lafim yok diyor. Bu durumda cumada kilmiyor ama hergun ulu camiide millette birseyler anlatiyor. Vakit namazlarda yok ama teblig yapiyor? Peki her gelen onu dinlese camilerde cemaat kalir mi? Hani birlik beraberlik? Hani tum muminler kardesti? Bu adam ya senin imamlarini kardesi olarak gormuyor ya da buyur sen izah et. Eee sey kem kum falan fistik...

Mahmud efendi hz. Konusuna girmeyeceğim. Efendi hazretlerinin isminin ayaga dusmesini istemiyorum vesselam.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Ne hristiyanlar var kendilerini parcalarcasina ibadet ediyorlar ama islamdan haberleri yok simdi bu insanlarin ameli bosa mi gidecek?

Ehli sunnet takinti değil yolumuzdur, islamin ana omurgasidir. Rasulullah sav' in ashabina sovenlerle, kabrini ziyaret etmek gunahtir diyenlerle yahut her onune geleni tekfir edenlerle biz nasil ayni çizgide olabiliriz? Surada birinize sovsem aranizdan atarsiniz beni AMMAA Rasulullahin hanımına, ashabina sovenlere ne hikmetse sevgiyle! yaklasiyorsunuz.
Sayın @ihvanistanbul üstadım

Cevaplarınız zorlama cevaplar.

Şu alttaki kardeşlerimize sorsan ehli sünneti bilmeyebilirler ama hepsi imanlı ihlaslı insanlar.

ihvanistanbul

AkhenAton
Afrikanin ekseriyeti maliki ve sunnidir. Ehli sunneti sizden bizden iyi bilirler genel olarak biiznillah. Afrika ilk musluman olan toplumlardan.
Sayin ebu computer islam bir butundur. Ehli sunnet bu dinin dogru inancinin adidir, teferruat değildir. Olsads olur olmasada olur gibi bir durumu yok. İman ihlas diyorsaniz dogru inanmak zorundasiniz yoksa samimi bir inancla putada tapabilir insan bunu da dogru mu bulacağız?! 73 firkadan sadece biri kurtulacak buyurdu fahri kainat sav. Diger 72 si atestedir.