Dünya üzerinde hâla açlıktan ölen insanlar var...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

~zuzii~

Paylaşımcı
konuyu kirletmek çok sert bir söz.hiç böyle bir niyetim yoktu.ayrıca güzel bir konu diye başlangıçta yazdım.iyi niyetinize katılıyorum.
ama o ülkeleri ben getirmedim bu hale,sömürenler düşünsün.
sömürenler düşünceli olsalardı ztn sömürmezlrdi dimi cok komik bi cümle olmuş yani!
ayrıca yakınımızdaklr denildiqi qibi açlıktan ölmyr! böcek yemeye çalışmıyrlr!
eqer hala bu düşüncenzde ısrar edersenz sz o yönde qirişimlrde bulunursunuz tabi! kmse kimsei brda yardım yapması içn zorlamıyor zira..
vesselam

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
sevgili matrax güzel bir konuya değinmişsiniz ama ya bizim açlarımız ne olacak.dinimiz bize zekat ve fitrelerimiz bile önce kendi yakınındaki muhtaçlara ver diye emretmiyormu?

kardesimizin fikrine nie böyle yorumlar yapılmış anlamış değilim ... gayet iyi niyetle söylenmiş bir söz olarak algıladım ben çünkü ..
belki çevresinde yardıma muhtaç insanlar var ve bu yüzden böyle bir yorum da bulundu.. kii çok doğru ..
afrikadaki açlıktan ölen insanlar için tabiki elimizden gelen neyse yaparız insaAllah ..ama şöyle bir gerçek te var yanıbasındaki komsunu yanlızca sen görebilirsin belki ama africa'yı tüm dünya görüyo hangisine yardım eli uzatmak daha mantıklı ..bilmem anlatabildim mi ;)

chernobile

Üye
Web sitesi
www.ottomanson.tr.cx
iyi guzel diyorsunda mescıde lazım olan camıye verılmez dıye guzel bı ata sozu var bence afrıka yamyamlarına yardım edecegımıze checheny da afganıstanda benzerı ısalam ulkelerınde ekmege muhtac cok kısı var onlara yardım edılebılır zaten orası unıcef tarafından beslenılıyor orayıda gectım turkıye cok ekmege muhtac ınsanlar onlara yardım yerıne bızım ekmegı olmayan yatacak yatagı olmayan kısılere yardım edelebılır....

bı de su var turkıyede artık yardım kalpazanlıgı var....kımseye guvenımız kalmadi.. turkıyenın koskoca yardım dernegı kızılay bıle bu yolsuzlugu yapabılıyorsa valla sızı hıc bılemıyorum...

yınede tesekkuler :uzgunum[1]:

SeNoL

MUEYABYA
afrıka yamyamlarına yardım edecegımıze

Güzel kardeşim nasıl bir tabirdir bu böyle yazık geçekten...YARADILANI YARADAN DA ÖTE SEVERİM ne oldu bu söze...Mansını ehemmiyetini mi yitirdi bir anda...İlla ki herşeyin altın birşeyler mi aramak lazım..Onlar Yüce ALLAH`ın kulları değil mi..resimlere bakmadınız mı ne haldeler...Resimlere de bakmaya gerek yok onlar ne halde olduğu yıllardan beridir ortada göz önünde zaten...
Sırası gelince Afganistan a da ırak a başka bir yere yardımımızı yaparız (yaptık da)ALLAH`ın izniyle..Bu sefer arkadaşlarımızın aklına böyle birşey gelmiş...Tavrınızı anlayamıyorum...Nerede hoşgörüüüüüüü

HERŞEYDE OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA BİRLİK OLAMADIK YA ALKIŞLIYORUM HEPİMİZİ

ESSELAMUALEYKUM

chernobile

Üye
Web sitesi
www.ottomanson.tr.cx
ve aleykum selam

guzel kardesım el muslımun ıhva muslımin sozu uzerıne dusunursen dunya uzerınde o kadar zulme uyrayan aclık sefalet ıcınde musluman kardeslerımız var ken bu ınsanlara yardım etmek ahmaklık olur...egerkı gercekten bı yardım kambanyası yapılacaksa ac ınsanları uzaklarda aramaya ıhtıyac yok bızım mahallede ve cevremde durumları afrıkalı ınsanlardan daha kotu olan aıleler ve ınsanlar var buyrun onlara yardım edelım olmazmı... en azınan muslumanı sevındırmıs oluruz ve sevap ıslerız..

Bence bu afrıkaya yapılacak yardım
da ne bize faıde getıreccek bı amel yok.
onlarda kendı dındasları yardım etsın..
ve edıyorlarda..

bıde su konu var dunyanın en buyuk yer altı zengılıklerınden olan elmas zumrut gıbı degerlı taslar su an afrıka topraklarından cıkaraılmakta bırakında orayı somürenler yardım etsin...

bız once kendı yaramızı saralım sonra baskasının yarasına merhem olalım....

afrıka vatandaslarının ataları yamyamdır ve halen olen kısılerı yıyen kabıleler vardır bu sozumde onların bı nıtelıgını ortaya sundum kufur ve hakaret ıceren bı soz degıl ..

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
ve aleykum selam

guzel kardesım el muslımun ıhva muslımin sozu uzerıne dusunursen dunya uzerınde o kadar zulme uyrayan aclık sefalet ıcınde musluman kardeslerımız var ken bu ınsanlara yardım etmek ahmaklık olur...egerkı gercekten bı yardım kambanyası yapılacaksa ac ınsanları uzaklarda aramaya ıhtıyac yok bızım mahallede ve cevremde durumları afrıkalı ınsanlardan daha kotu olan aıleler ve ınsanlar var buyrun onlara yardım edelım olmazmı... en azınan muslumanı sevındırmıs oluruz ve sevap ıslerız..

ve edıyorlarda..

bıde su konu var dunyanın en buyuk yer altı zengılıklerınden olan elmas zumrut gıbı degerlı taslar su an afrıka topraklarından cıkaraılmakta bırakında orayı somürenler yardım etsin...

afrıka vatandaslarının ataları yamyamdır ve halen olen kısılerı yıyen kabıleler vardır bu sozumde onların bı nıtelıgını ortaya sundum kufur ve hakaret ıceren bı soz degıl ..

yaradılanı severiz yaradan da ötürü

B

.BeYzA.

Guest
ve aleykum selam

ve edıyorlarda..

bizim yaptığımız yardımlar İHH tarafından (inş.) afrikaya iletilecek...ben etrafımda fakirleri gözlemlediğim zaman açlıktan ölebilecek derecede fakir olan kimseyi görmedim. kaldı ki sizin mahallenizde açlıktan öelecek kadar zor durumda olan kardeşlerimiz var ise " komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir" hadisi hayatımızın neresinde kalıyor o halde. ve eğer sizin ve etrafınızdakilerin onlara yardım edemeyecek kadar maddi durumunuz yoksa o kişilere yardım edebilecek vakıflarla irtibata geçilebilir...
ülkemizdeki insanların böyle ikiknci bi şansları var ama ordakiler uzaklardan gelecek yardımlara muhtaçlar,yani bizim yardımlarımıza... yamyam da olsalar...insan oldukları için muhtaçlar!!
selametle!

SeNoL

MUEYABYA
ve aleykum selam

ve edıyorlarda..

Esselamualeykum
Evet dünya üzerinde zulme ugrayan ve sefalet içinde yaşayan çok insan var...Keşke imkanımız olsada onlara da yardım edebilsek..
Çevremde ve türkiyede çok şükür yemek için böcek topyalan hiçbir çocuğa rastlamadım..Sizin bulunduğunuz çevrede varsa böyle insanlar kusura bakmayın ama bu yine sizin ayıbınız...Kendiniz birşey yapamıyorsanız birşeyler yapabilecek yerlere haber verebilirsiniz...Ama şuna yürekten inanıyorum ki türkiye de ALLAH`ın izniyle böyle bir şey görülmez...Bizim insanlarımız yufka yüreklidir..İnsanların görünüşüne,atalarına,kimliğine,bilmem neyine bakmadan ihtiyacı olanlara yardım eder...
O kadar kesin ithamlarda bulunuyorsunuz ki...Böyle olmaktan ALLAH`a sığınırım..Bu yapılan yada yapılacak yardımın boşa gideceğini hiçbir amel kazanamayacağımızı iddaa etmişsiniz...Gerçi idaa etmekle kalmamışsınız....Nasıl bu kadar eminsiniz...Yapılan işlere verilen ecir ve sevapları verecek olan ALLAH onun hazinesi çoook geniş..Dileğine dilediği an dileği şeyi vermeye kadir..Bunu ne siz nede bir başkası bilemez..

Söz ettiğiniz gibi oraları sömürenler oraya yardım edecek vicdana sahip olsalar zaten oraları sömürmezlerdi değil mi??

Unutmadan son olarak konuda ki resimlere baktığım da oradakilerin insan eti yemiş gibi bir halleri yoktu zira hallerinden belli...Sadece ellerinde boş kaplarla böcek arayan çocuklar var...

Velhasıl kelam ihvan forum üyeleri olarak ortak bir paydada buluşup birlikte birşeyler yapılmak istenmiştir..ve bunun içinde burası seçilmiştir...Ameller niyete göredir...Bu gün afrikaya yarın filistine yada başka bir yere önemli olan düşünebilmek...Zira kimin başına ne zaman ne gelecek belli değil...

Kajin

Paylaşımcı
Allah razı olsun hesap numarasını aldım.

bekirtufana

Paylaşımcı
Arkadaşlar lütfen, bu konuyu tartışmayalım...

yardım, nihayetinde gönülden yapılan birşeydir...gönlü, isteği olmayanlar yardım yapmayabilirler, onlara kimsenin de bir diyeceği yok. Ama bağış yapmak isteyenlerin de nereye bağış yaptıklarına karışılmasından yana da değilim...

dolayısıyla birkaç arkadaşımız afrikada gerçekten inanılmaz kötü şartlar altında yaşayan kardeşlerimize (bunların bir kısmının müslüman ülkeler olduğunu da belirtelim) yardım etmek için kollarını ve yüreklerini sıvamışlar ve bir hareket başlatmışlar...Onların bu samimi duygularını rencide etmenin anlamı yok...

Sizler eğer yanıbaşınızda açlar varken uzaklara yardım edilmez diyorsanız o halde siz de yanıbaşınızdaki muhtaçlara yardım etmenin yollarını arayınız...Yardım yolunu kapamayınız...

Selam ve dua ile...

Enes

İhvan Forum Üye
Değerli kardeşlerim üyelerimizden öneri geldi biz de önayak olmaya çalıştık...

Bu komşularımızın haricinde gönlümüzde islamın evrenselliğini yaşamak adına küçük bir katkı...

Bu konu da eleştri kabul edilebilecek birşey değil...

Afrika da insanlar açlıktan ölüyor... Biz sadece kampanya başlattık ve imkanlarımız ölçüsünde katkıda da bulunduk ve duyurduk...

gerisi değerli üyelerimize kalmış...

eğer hayır olmasın diyorsanız biz kampanyayı bitirir ve konuyu kapatırız...

SeNoL

MUEYABYA
Benim amacım tartışmak değil (zaten yazılarıma bakarsanız bu apacık ortada) sadece arkadaşımızın uslubu ve söylediği şeyler hoşuma gitmedii...hoşuma gitmemesinin sebeplerini belirttim ve eleştirilerimi yaptım...Kimse kimseye ahmak,v.s diyemez neyse susmasını da biliriz icabında
esselamualeykum

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
çok üzüldüm olay çok çarpıtılmış ... esvednur sadece düşüncesini söylemiş nerden nereye gelmiş konu ...

ayrıca maTRax kampanyanın bitirilmesi birkaç yorumla olacaksa hiç başlatmasaydık bence ...

herkes yardımını yapsın komşusuna yapan komşusuna, afrika'ya yapan afrika'ya yapsın.. bu konunun tartışılması çok çikin geldi bana ..

bence artık bu tarz yorumlar yapılmadan sadece kampanyamızla ilgili konuşalım lütfen ..

herkes duyarlı olur insaAllah ve elimizden geleni yaparız oradaki insanlar için :)

Enes

İhvan Forum Üye
Feyza çok haklısın...

Senol senin şahsına birşey yazmadım sadece bir açıklama yaptım...

selametle...

SeNoL

MUEYABYA
Öyle şeyler yazdınız ki kendimi suçlu gibi hissettim.sanki ortamı bozan tartışma çıkaran biri gibi kaldım ortada neredeyse..Adam kalkmış afrikaya yardım etmek ahmaklık vs diyo sessiz mi kalsaydım acaba diye düşündüm..ki yazdıklarınıza göre öyle yapmalıymış gibi göründü..

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
kardesim estağfirullah ben direk sana yazmadım ..
yardım konusu gibi hassas bir mevzunun bu şekilde konuşulması yanlış olan..
neredeyse yapılan hayır için insanlar birbirini suçlayacak ..

aslında hesap nosunu verip baslığı kilitlemek en iyisi olurdu ..
yorumsuz ...!

Yusuf Bahar

Profesör
Web sitesi
www.yusufbahar.org
Posta çeki hesabımız açılmıştır.

Posta Çeki Hesabı (Gaziantep Fevzi ÇAkmak)

Hesap sahibi: Yusuf Bahar (AmmaR)

Hesap No: 5310631

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...